بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 نوامبر 2019, 14:12
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 ویژگی سکه های جدید یک گرمی بانک مرکزی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 ژانویه 2009, 14:28
پست ها: 298
سکه‌های گرمی به‌زودی وارد بازار می‌شوند و این، آغاز ورود سکه‌ها با بسته بندی جدید بانک مرکزی به بازار و ساماندهی پلمپ سکه‌ها است.

بانک مرکزی به زودی سکه های گرمی که به میزان بالا در این بانک ضرب شده است را در بسته بندی جدید خود وارد بازار می کند تا بدین ترتیب با آغاز پلمپ سکه ها توسط بانک مرکزی، وضعیت بسته بندی سکه ها نیز ساماندهی شود.

ورود پنجمین سکه بانک مرکزی به بازار

بر این اساس قرار است بسته بندیهای جدید سکه ها توسط بانک مرکزی با سکه های گرمی آغاز و سپس سایر سکه ها را نیز در بر بگیرد که این کار طی روزهای آتی انجام خواهد شد، البته دبیرکل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که روز 12 بهمن ماه امسال مقارن با ورود حضرت امام (ره) به ایران، این نوع سکه ها در مقادیر زیاد در بازار توزیع می شود.

سکه گرمی

محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی در این باره اظهارداشته است: پیش بینی می شود که این سکه ها از استقبال عمومی به دلیل اینکه کوچکترین سکه ضرب شده با پرتره حضرت امام (ره) است برخوردار باشند.

وی ادامه داده است: بانک مرکزی تصمیم گرفته است که برای اینکه مقدار اندکی از این نوع سکه وارد بازار نشود و در قبال آن قیمت بیش از میزان واقعی افزایش نیابد، ترجیح داد که سکه های گرمی پس از اینکه به میزان بسیار زیاد تولید شد با بسته بندی های جدید وارد بازار شود.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز در گفتگو با مهر با پیش بینی اینکه سکه های یک گرمی با استقبال مواجه شوند، ورود آنها به بازار را تاحدودی باعث تعدیل قیمت انواع سکه عنوان کرد.

مجید صنیعی مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک در مورد سکه های گرمی عنوان کرده است که سکه گرمی همچون سایر سکه های طلای رایج در بازار توزیع خواهد شد، و این سکه در بسته بندی های بانک مرکزی توزیع می شود و 6 نکته امنیتی در این بسته بندی ها به کار رفته است.

وی خاطرنشان کرده است: البته یک مورد دیگر امنیتی در بسته بندی سکه های گرمی وجود دارد که آن شماره سریالی است که به عنوان شناسنامه تولید سکه ها که روز و زمان تولید آن مشخص است، بر روی سکه درج می شود. مرکب چاپ سریال نیز فلورسنتی است.

مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک عنوان کرده است که قیمت سکه گرمی کمی بالاتر از نصف قیمت سکه ربع بهار آزادی خواهد بود، اما به هر حال قیمت سکه ها تابعی از قیمت طلای جهانی است و به روز خواهد بود که سکه گرمی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بانک مرکزی سکه های یک گرمی را به منظور ساماندهی وضعیت بازار پلاکهای موسوم به پارسیان و رفع سلیقه های فروشندگان و صرافی ها در بسته بندی سکه ها، وارد بازار خواهد کرد و این سکه ها با بسته بندی های بانک مرکزی وارد بازار خواهد شد و قیمت آن کمی بیش از سکه نیم بهار آزادی است، البته این بسته بندی ها تاثیری در قیمت سکه ها ندارد.

پلمپ سکه توسط صرافی‌ها متوقف می‌شود

با ورود سکه های بهار آزادی به بازار با بسته بندی بانک مرکزی، دیگر صرافی ها کار پلمپ سکه ها را انجام نخواهد داد و این کار نه تنها باعث استانداردسازی سکه ها می شود بلکه بازار را ساماندهی می کند.

براین اساس سکه های گرمی بانک مرکزی به زودی در میزان نامحدود مانند سکه های دیگر بهار آزادی وارد بازار خواهد شد و برای رفع نیازهای مردم از طریق بانک کارگشایی توزیع می شوند و تنها تفاوت آن با سایر این است که سکه های گرمی در بسته بندی وارد بازار خواهند شد و هم سکه ها و هم بسته بندی آنها دارای موارد امنیتی است.

در اصل سکه های یک گرمی پنجمین سکه ای است که قرار است همانند سکه های ربع، نیم و تمام بهار آزادی فراگیر شود، سکه یک گرمی یا اصطلاحا سکه گرمی با وزن 1.01 گرم و قطر تقریبی 13.3 میلیمتر است، عیار سکه گرمی نیز همانند سایر سکه های بهار آزادی رایج در بازار 900 در هزار است.

نکات امنیتی سکه گرمی

نکات امنیتی سکه گرمی در بسته بندی این سکه، کاغذ امنیتی دارای 6 مشخصه قرار گرفته، به نحوی که این کاغذ همچون اسکناس دارای واتر مارک مواج بوده، دارای الیاف نامرئی فلورسنتی رنگی همچون اسکناس و جنس آن همانند جنس اسکناس است.

همچنین آرم بانک مرکزی به رنگ صورتی بر روی آن قرار گرفته اما برای چاپ این آرم از مرکبی به نام مرکب ترمو یا حرارتی استفاده شده است که رنگ صورتی آن با کوچکترین حرارت یا لمس دست و حرارت بدن به تدریج محو می شود و پس از مدتی با سرد شدن، رنگ آن به جای خود بازمی گردد.

در طراحی گوشه های بسته بندی سکه گرمی 4 گل ختایی کار شده که وقتی در مقابل نور قرار می گیرد، طرح ناقصی دارد که با همپوشانی طرح پشت آن تکمیل می شود. همچنین گلی در دور سکه کار شده که رنگ آن در بسته بندی سبزرنگ است و پشت آن نیز طرح تکمیلی گل قرار گرفته که در مقابل نور، دو طرح ناقص یکدیگر را کامل می کنند.

در حاشیه دور بر روی و پشت بسته بندی سکه ریز نوشته هایی مشاهده می شود که رنگ آن بر روی طرح چاپی سبز و در پشت به رنگ آبی است که اگر در زیر ذره بین مشاهده شود نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قابل مشاهده است.

زمینه طرح پشت و روی سکه گرمی آبی است و آرم بانک مرکزی به صورت پراکنده بر روی آن چاپ شده است. برای چاپ آرم بانک مرکزی در این سکه از طراحی خطی با استفاده از مدالین استفاده شده، به این صورت که خطهایی موازی و با زوایای خاص بر روی آن تعبیه شده است.

سکه های گرمی با طرح پرتره بر روی یک طرف آن در ضرابخانه های سایر کشورها کمتر ضرب می شود و دلیل این امر مشکل بودن ضرب اینگونه سکه ها با توجه به ضرافت نقشهای آنها است، بنابراین به عقیده مسئولان بانک مرکزی ضرب سکه گرمی کار نفیسی است که در ضرابخانه بانک مرکزی انجام شده است.

طرح پشت سکه گرمی با ظرافت خاصی طراحی شده، همچنین پورتره حضرت امام (ره) نیز با تمام ظرافتها بر روی آن تعبیه شده است، مسئولان بانک مرکزی می گویند که هیچکس انگیزه جعل این سکه ها را پیدا نخواهد کرد، زیرا قادر به ضرب این نقوش نخواهد بود، نکات ریزی در لبه های سکه کار شده که هیچ ماشین یا دستگاهی قادر به تعبیه نیست.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


29 ژانویه 2011, 11:03
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد