بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 17:37
پاسخ به موضوع  [ 24 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی
 تحلیل ها و اخبار گوناگون از بازار جهانی طلا 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
چین بزرگترین مصرف کننده طلا
پس از اینکه چین توانست در سال 2008 با پشت سر گذاشت آفریقای جنوبی و آمریکا مقام بزرگترین تولید کننده طلا را از آن خود کند ، خبر می رسد این کشور در سال 2009 نیز هند را به عنوان بزرگترین مصرف کننده طلا کنار زده و این مقام را نصیب خود ساخته است.

بر اساس آخرین آمار رسیده از پکن ، میزان مصرف طلا در چین طی سال 2009 با رشدی 13.8 درصدی نسبت به سال پیش از آن مواجه شده و به 450 تن رسیده است.

در این میان طی هفته های گذشته از هند خبر رسید که به علت بالا رفتن قیمت طلا در سال 2009 ، مصرف این محصول در هند طی سال گذشته بیش از 50 درصد سقوط کرده و به 210 تن دست یافته است .

در سمت عرضه نیز بر اساس آمارهای موجود چین در 11 ماه ابتدایی سال 2009 موفق به تولید 282.5 تن طلا شده و بدین ترتیب پیش بینی می شود تولید در کل سال نیز بالغ بر 310 تن می شود .

در این میان احتمال دارد که با تعدیل قیمت طلا در سال 2010 تقاضای هند برای این محصول مجدداً احیا شده و به سطوح پیش از سال 2009 باز گردد اما به نظر می آید که با نرخ رشد مصرف کنونی طلا در چین و هند نتواند به سرعت خود را بار دیگر به عنوان بزرگترین تولید کننده طلا در جهان معرفی کند .


16 ژانویه 2010, 12:40
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
عوامل کاهش قیمت طلا طی هفته گذشته

در روز دوشنبه هفته گذشته، بنا به گزارش سايت the street.com اوباما طرح مولتي تريليون دلاري‌اش را به کنگره اين کشور اعلام کرد که تصويب اين طرح منجر به کسري بودجه 56/1 تريليون دلاري در اين کشور خواهد شد و بودجه سال 2011 اين کشور در حدود 83/3 تريليون دلار هزينه براي اين کشور در پي خواهد داشت. ارائه اين طرح در روز دوشنبه، سبب افت چشمگير ارزش دلار در برابر ساير ارزهاي مهم جهان مانند يورو در بازارهاي جهاني شد و افزايش قيمت طلا را در بازارهاي جهاني به همراه داشت. همچنين در هفته گذشته، چشم انداز بهبود اوضاع اقتصادي در آمريکا بر اثر اجراي طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده که موجب افزايش نسبي فروش خودرو در بازار آمريكا و بهبود رونق صنايع خودروسازي آمريکا و ايجاد اشتغال در اين صنعت شد، عواملي بودند که افزايش ارزش نرخ برابري دلار در برابر سبدي از ارزهاي رايج در دنيا را به دنبال داشت و به دنبال آن بهاي فلزات گرانبها مانند طلا نيز در بازارهاي جهاني کاهش يافت.
در همين حال در هفته گذشته بنا به گزارش مجله businessweek، در روز پنجم فوريه قيمت آتی futureطلا در بازار نيويورک به کمترين ميزان خود در 3 ماه گذشته رسيد و اين به دليل جهش ارزش نرخ برابري دلار در مقابل يورو در بازارهاي جهاني بود. دراين گزارش همچنين عنوان شده بود که طلا همواره به عنوان کالايي استراتژيک، سرمايه‌اي و جايگزين در شرايط نامطلوب اقتصادي، مورد توجه سفته‌بازان و معامله‌گران بين‌المللي قرار مي‌گيرد.
همچنين در هفته گذشته، به دليل نگراني سرمايه‌گذاران از کسري بودجه کشورهاي يونان، اسپانيا و پرتغال، ارزش نرخ برابري يورو در برابر دلار کاهش شديد يافته و به دنبال آن، بهاي طلا نيز در بازارهاي جهاني با افتي هيجاني مواجه شد. عامل مهم ديگري که در هفته گذشته در پايين آمدن قيمت طلا تاثير به سزايي داشت، کاهش بهاي جهاني نفت بود که کاهش قيمت طلا را نيز در بازارهاي جهاني به دنبال داشت. کاهش قيمت طلا در حالي است که تنها در يک روز چهارم فوريه، اين فلز گرانقيمت با کاهش قيمت 4/4 درصدي مواجه شد که اين نزول يک روزه از تاريخ اول دسامبر 2008 تاکنون بي‌سابقه بوده است. به نظر مي‌رسد که اقدام دولت آمريکا به محدود کردن فعاليت‌هاي بانک‌هاي وال‌استريت و کاهش فعاليت‌هاي ريسکي بانک‌ها در اين کشور سبب تقويت ارزش دلار در برابر يورو شده است که به تناسب آن، قيمت طلا نيز با کاهش همراه شده است. علاوه بر اينها، اقدام به فروش طلا توسط برخي از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري طلا و همچنين سفته‌بازي به منظور گرفتن سود از اين بازار به منظور جبران زيان در ساير بازارهاي پولي و مالي، از ديگر عواملي بودند که سبب افت طلا در هفته گذشته شدند.
اين اتفاقات در حالي است که سياست‌هاي کشورهاي اروپايي در ثابت نگهداشتن نرخ بهره، رونق اقتصاد چين و همچنين نزديک بودن تاريخ 13 فوريه که شروع عيد چيني‌ها است، بهاي نفت در بازارهاي جهاني و خروج از ماه صفر عوامل مهمي هستند که مي‌توانند در تعيين قيمت طلا در بازارهاي جهاني، تاثير گذار باشند.


08 فوریه 2010, 09:03
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در هفته‌اي که گذشت روند قيمتي طلا در بازارهاي جهاني با نوساناتي همراه بود، ولي همان طور که قبلا نيز پيش‌بيني شده بود، روندي صعودي داشت. به طور کلي در هفته گذشته روند قيمتي طلا از ميانگين 1098.875 دلار در تاريخ 15 فوريه، به ميانگين قيمت 1109.875 دلار در تاريخ 19 فوريه 2010 رسيد.
اهم اتفاقاتي که در هفته گذشته در بازارهاي جهاني افتاده است و بازار طلا را نيز تحت تاثير خود قرار داده‌است، به شرح ذيل است:
در اوايل هفته گذشته، افزايش بهاي نفت و رسيدن سطح قيمتي آن به حدود 80 دلار از عوامل مهمي بود که سبب افزايش بهاي فلزات گرانبها مانند طلا در بازارهاي جهاني شد. همچنين در هفته گذشته بنا به گزارش خبرگزاري رویترز Reutersv، اقدام به افزايش توليد طلا به دليل سود آوري اين کالاي سرمايه‌اي و نيز بهره‌برداري از معادن پرهزينه و قديمي، از عوامل افزايش عرضه طلا در اواسط هفته گذشته بودند. در همين راستا موسسه AngloGold Ashanti که سومين توليد‌کننده بزرگ طلاي جهان است، اعلام کرد که در حال انجام عمليات بيشتر در کشور غنا براي بهره‌برداري از ذخاير معادن زيان‌ده است. در اين گزارش همچنين عنوان شده است که سود ناشي از افزايش بهاي طلا در ماه‌هاي آتي، زيان حاصل از بهره‌برداري گران را جبران خواهد کرد. در همين حال در هفته گذشته، به گزارش English.sina، تقاضاي فيزيکي براي خريد طلا به دليل شروع تعطيلات سال نوي چيني افزايش يافت، به ‌نحوي که افزايش تقاضا براي جواهر‌‌آلات و مصنوعات طلا در پکن با افزايش قابل توجهي مواجه بود و علت آن نيز مرسوم بودن کادوي طلا در ابتداي سال نوي چيني است. به گزارش WGC (شوراي جهاني طلا)، چين به عنوان بزرگ‌ترين توليد‌کننده طلا در سال 2009 و همچنين بزرگ‌ترين مصرف‌کننده طلا در اين سال است. علاوه بر اين به گزارش سايت Commidity Online انتشار اين گزارش که فدرال رزرو، نرخ بهره بانکي خود را به 75/0 افزايش مي‌دهد، چشم‌انداز بهبود اوضاع اقتصادي در آمريکا پيش روي سرمايه‌گذاران قرار داد، به نحوي که طي ساعت پس از انتشار اين خبر با واکنش فوري بازار طلا نسبت به اين مساله، طلا با افت قيمتي برابر با يك درصد مواجه شد. به نظر مي‌رسد که اين سياست فدرال رزرو در افزايش نرخ بهره، بانک‌ها را به وام‌دهي بيشتر به بخش خصوصي آمريکا تشويق نمايد و در اثر اين موضوع ارزش نرخ برابري يورو در برابر دلار به کمترين ميزان خود در 9 ماه گذشته رسيد و به دنبال آن بهاي فلزات گرانبها مانند طلا نيز در بازارهاي جهاني در اواخر هفته اندکي کاهش يافت. اين در حالي است که در روز جمعه هفته گذشته بنا به گزارش رویترز Reuters، موسسه طلاي Barrick Gold که بزرگ‌ترين موسسه معدني توليد طلاي خالص در جهان است اعلام کردکه پيش‌بيني‌اش براي توليد طلاي اين موسسه در کشور پرو در سال 2010 کاهش داشته است. طبق اين گزارش، توليد معدن Pierina از 271000 اونس در سال 2009 به 220000 اونس در سال جاري کاهش خواهد يافت و توليد طلاي اين معدن موسسه در سال 2011 متوقف خواهد شد. ترس از کمبود توليد و عرضه در بازار طلا از عوامل مهمي بود که مجددا بازار طلا را تحت تاثير خود قرار داد و دوباره طلا روندي افزايشي يافت. لازم به ذکر است که کشور پرو مقام ششم را در توليد طلاي جهان دارا است.


22 فوریه 2010, 09:29
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
بررسي عوامل موثر در بازار طلا نشان‌ دهنده 4 مورد بسيار مهم است،
از عوامل عمده موثر در ترغيب سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در حوزه طلا و صعود بهاي هر اونس آن تا 1180 دلار مي‌توان به مواردي مانند گسترش بحران بدهي منطقه يورو و تمايل سرمايه‌گذاران به خريد دارايي‌هايي كه امنيت بيشتري براي سرمايه‌گذاري دارند، انجام S&P تنزل رتبه بندي اعتباري يونان، اسپانيا و پرتغال به وضعيت جانك بوند (ناپايدار) اشاره كرد.
همچنين از عوامل موثر ديگر شامل بالاتر بودن كيفيت عملكرد طلا نسبت به ساير كالاها در دوران بحران و نگراني سرمايه گذاران از قابليت سوددهي ارزها، زيان‌هاي پيش آمده در وال استريت، انتشار گزارشهايي كه حاكي از اين بود رشد اقتصادي آمريكا در سه ماهه اول سال جاري اندكي پايينتر از حد مورد انتظار بوده است.
با اينكه تقاضا از سوي جواهرسازان هندي به دليل بالا رفتن قيمت طلا در وضعيت كسادي به سر مي برد اما خريداران عمده اروپايي خواهان خريد طلا به عنوان يك دارايي فيزيكي بوده‌اند و با اينحال بازارهاي مالي نسبتاً آرامتر شده‌اند كه به افزايش بهاي يورو كمك خواهد كرد. همچنين اظهار اميدواريها از تاثير مثبت بسته هاي حمايتي چند ميليارد يورويي بر يونان در چند روز آينده و جلوگيري از سرايت بحران به ساير ارزها نيز بر بهتر شدن ارزش يورو بي تاثير نخواهد بود.
البته ترس از سرايت اين بحران، تاثير خود را بر قيمت طلا به طور كاملا واضحي گذاشته است به طوري كه شاهد صعود شديد قيمت طلا در ماه آوريل بوده‌ايم. مي توان گفت خريدهاي انجام شده در حوزه طلا بيشتر بر اساس اطلاعات مربوط به يورو و ساير ارزها صوت گرفته است.


03 می 2010, 07:55
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
به‌رغم اينکه در روز دوشنبه هفته اخير قيمت طلا در بازار‌هاي با کاهش مواجه شد، مجددا طلا در روز سه شنبه به تداوم روند صعودي خود ادامه داد.
لازم به ذکر است که قيمت طلا در روز جمعه هفته قبل به بيشترين ميزان خود طي 5 ماهه گذشته (57/1213 دلار به ازاي هر اونس) رسيد، ولي نتوانست از رکورد قبلي خود (25/1226 دلار به ازاي هر اونس) عبور کند. ديروز نيز طلا مجددا با صعود به قيمت 1220 دلار رسيد که به نظر مي‌رسد، با باز شدن بازار آمريکا و تاثير خبري که جريمه شدن شرکت گلد من ساکس بر بي ثباتي بازار سهام اين کشور گذاشته است، اقبال سرمايه‌گذاران به طلا همچنان ادامه داشته باشد. در همين حال، بحران مالي کسري بودجه يونان و احتمال سرايت بحران به کشورهاي اسپانيا، پرتغال و انگليس، نيز عامل مهمي بود که در 2 هفته‌ اخير بازار طلا را تحت تاثير خود قرار داد. به‌رغم موافقت اتحاديه اروپا (The European Union) و صندوق بين‌المللي پول (International Monetary Fund) ، براي اعطاي بسته نجات مالي تقريبا يک تريليون دلاري، به منظور مقابله با شدت يافتن بحران در منطقه يورو، به‌نظر مي‌رسد که سرمايه‌گذاران و معامله‌گران بين‌المللي همچنان به دليل ريسک گريزي و خاصيت تورم زدايي طلا، به اين فلز گران‌قيمت به عنوان کالايي سرمايه‌اي رويکرد نشان مي‌دهند و نسبت به نشانه‌هاي مثبت اقتصادي خوش بين نيستند. اين مساله عمق بحران مالي در جهان را نشان مي‌دهد. در بازار داخل نيز طلا مطابق با قيمت‌هاي جهاني با روندي افزايشي همراه بوده است و تمايل به سرمايه‌گذاري در معاملات آتي بورس کالا نيز در هفته گذشته و اين هفته بيشتر شده است. شفافيت معاملات سکه آتي در بورس و همچنين همسويي با بازارهاي جهاني و افزايش حجم معاملات از عوامل مهمي است که سرمايه‌گذاري در اين بخش را ترغيب مي‌کند.
ن - سيار


12 می 2010, 08:11
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 24 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد