تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

اخبار آلومینیوم در بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=140&t=3841
صفحه 1 از 1

نویسنده:  shahraki [ 18 می 2010, 08:28 ]
موضوع پست:  اخبار آلومینیوم در بورس کالا

اخبار آلومینیوم در بورس کالا
در معاملات هفته گذشته بورس کالا، به‌رغم تقاضای بالا برای خرید آلومینیوم شرکت المهدی، این کالا از صف خرید حذف شد.
به گفته کارگزار فروشنده به دلیل افشای نرخ خرید توسط کارگزارها این کالا از تابلوی خرید حذف شد، اما عمده اعتراض کارگزاران به اختلاف نرخ جهانی و داخلی این کالاها بود. به گفته فعالان اقتصادی، نرخ جهانی آلومینیوم کاهش یافته است و دلیلی برای افزایش نرخ محصولات المهدی وجود ندارد. این در حالی است که کارگزار فروشنده نیز در این باره به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: المهدی نیز قصد داشت نرخ خود را تعدیل کند، اما با مشتریان به توافق نرسید و به این ترتیب کالاهای المهدی از تابلو خارج شد. اگرچه بسیاری از آگاهان بازار معتقدند عرضه آلومینیوم با نرخ بالاتر از جهانی، سبب افزایش تشنج در بازار خواهد شد، اما نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که نرخ آلومینیوم شرکت المهدی و ایرالکو با نرخ جهانی این کالا اختلاف فاحشی دارد.یکی از فعالان اقتصادی، در این باره به خبرنگار دنیای‌اقتصاد گفت: شمش المهدی در بورس کالا 500 دلار گران‌تر از بازارهای جهانی عرضه مي‌شود و به همین دلیل خریداران به این موضوع معترض هستند. به گفته وی، ضعف نظارتی بورس کالا سبب شده است تا مشکلات بسیاری برای خریداران آلومینیوم در بورس ایجاد شود.این آگاه بازار تنها مشکل عمده در بازار آلومینیوم را ناهماهنگی قیمت عرضه‌های ایرالکو و المهدی مي‌داند و معتقد است انحصاری بودن تولیدات آلومینیوم سبب شده است تا این دو شرکت با ترفندهای مختلف نرخ را ثابت نگه دارند و از نوسان جلوگیری کنند.
وی در ادامه مي‌افزاید: شرکت ایرالکو نیز در بورس کالا آلومینیوم را به صورت اعتباری مي‌فروشد، اما روی تابلو واژه نقدی قرار مي‌گیرد، به این ترتیب نرخ فروش در آن روز به بازار داخلی تعمیم پیدا مي‌کند و این موضوع سبب مي‌شود تا نرخ داخلی و جهانی با اختلاف فاحش روبه‌رو شود.وی همچنین با اشاره به ایجاد نرخ های کاذب در بازار توسط واردکنندگان آلومینیوم مي‌گوید: نرخ تمام شده شمش برای واردکنندگان 2 هزار و 400 تومان است، اما واردکنندگان آلومینیوم با هماهنگی با شرکت ایرالکو و فروش آلومینیوم با نرخ بالاتر در بازار سبب مي‌شوند تا نرخ این کالا با افزایش نسبت به نرخ جهانی آن روبه‌رو شود.
وی در ادامه مي‌گوید: با وجود اینکه خلوص آلومینیوم المهدی بالاتر از شرکت ایرالکو است، اما تفاوت نرخ این دو کالا تنها در نرخ حمل آنها است. کرایه حمل محصولات المهدی 37 تا 38 تومان و کرایه حمل محصولات ایرالکو 10 تا 12 تومان است.

انحصار در بازار
رفیعی، تاجر آلومینیوم نيز با اشاره به کاهش تولیدات آلومینیوم در بازار داخلی در سال جدید می‌گوید: تاجران ترجیح می‌دهند به دلیل بالابودن نرخ‌ها در بورس کالا، از بازار داخلی خرید کنند.
وی همچنین معتقد است، انحصاری بودن بازار آلومینیوم توسط دو شرکت بزرگ نیز مشکلات بسیاری برای تاجران و مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است؛ چراکه نرخ آلومینیوم را تنها این دو شرکت بزرگ تعیین می‌کنند و به این ترتیب نرخ آلومینیوم در بازار داخلی و جهانی با اختلاف نرخ بسیاری روبه‌رو می‌شود. به گفته وی، بازار آلومینیوم وضعیت مطلوبی نسبت به سال گذشته ندارد و خرید و فروش بسیار کند است. این تاجر آلومینیوم، تحرک در بازار را برای روزهای آینده پیش‌بینی می‌کند.
دنیای‌اقتصاد

نویسنده:  kamran [ 02 ژوئن 2010, 07:57 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آلومینیوم در بورس کالا

در معاملات روز گذشته بورس کالا، نرخ شمش ایرالکو نسبت به آخرین عرضه 50 تومان کاهش داشت. در این روز شمش 1000 پوندی 99.7 ایرالکو با نرخ 2 هزار و 550 تومان و حجم 1600 تن عرضه شد که 1560 تن از آن خریداری شد. بیلت ایرالکو نیز وضعیت مشابه شمش را تجربه کرد و با 200 تومان کاهش قیمت مواجه شد. بیلت 6063-7 ایرالکو در این روز با نرخ 2 هزار و 650 تومان و حجم 800 تن عرضه شد که 200 تن از آن خریداری شد.روز گذشته آلومینیوم در بازارهای جهانی با نرخ یک هزار و 980 دلار معامله شد که نسبت به روزهای گذشته دچار افت قیمت شد.با وجود اینکه فعالان اقتصادی روز دوشنبه خبر از تحرک بازار می‌دادند؛ اما کاهش نرخ ایرالکو سبب شد تا بازار داخلی متاثر از بورس کالا، بار دیگر با کندی خرید و فروش در نتیجه با رکود مواجه شود.به گفته آگاهان بازار، خرید کلیه محصولات ایرالکو توسط یک نفر نیز در این روز سبب شد تا دیگر خریداران از خرید آلومینیوم بازبمانند.

نویسنده:  vahidi [ 20 سپتامبر 2010, 07:48 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آلومینیوم در بورس کالا

به گفته فعالان اقتصادی، طی سه هفته اخیر برخی تاجران در بورس کالا اقدام به عرضه محصولات ایرالکو، المهدی و هرمزال با نرخ پایین‌تر از عرضه این کارخانه‌ها کرده‌اند، این افراد آلومینیوم خریداری شده از کارخانه‌ها را با تفاوت نرخ 150 تا 200 تومانی به فروش می‌رسانند.

این در حالی است که کارخانه‌های ایرالکو، المهدی و هرمزال محصولات خود را هنگام عرضه در بورس کالا گران‌تر از این تاجران به فروش می‌رسانند و شنیده شده است طی روزهای اخیر به تاجران آلومینیوم که در بورس کالا محصولات آنها را با تفاوت نرخ 200 تومانی عرضه می‌کنند، هشدار داده‌اند که از این پس حق عرضه محصولات را ندارند. فعالان بورس نیز نرخ عرضه محصولات ایرالکو، المهدی و هرمزال را توسط کارخانه گران می‌دانند و معتقدند نرخ آلومینیوم 150 تا 200 تومان ارزان‌تر از نرخ عرضه آنها است و این همان نرخی است که تاجران اقدام به فروش آلومینیوم در بورس کالا و بازار می‌کنند.
در اين روز نرخ كليه محصولات آلومينيومي در بازار داخلي نسبت به روز گذشته تغيير نداشت.
دنیای اقتصاد

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/