بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 25 می 2019, 05:39
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 مس، دماسنج اقتصاد در دنیا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
مس یکی از فلزاتی است که بیشترین تاثیر را در توسعه تمدن بشر داشته است و می توان گفت نوسان قیمت مس و تغییرات متناوب آن در طول دوره های مختلف بازتابی از شرایط اقتصادی دنیا بشمار می رود چراکه این فلز در صنایع مختلفی مانند صنایع برقی، حمل و نقل، الکترونیک ، تجهیزات ساخت و ساز و محصولات عمومی و مصرفی کاربرد دارد بنا براین کاهش یا افزایش عرضه و تقاضا در بخش مس به نوعی بیانگر وضعیت هر صنعت و در کل اقتصاد دنیا می باشد. بنابراین می توان مس را به نوعی دماسنج دنیا نامید.

تولید کنندگان مس و مشتریان آنها معاملات مس را در 3 بازار بین المللی انجام می دهند که عبارتند از بورس لندن (LME) ، بورس کالای نیویورک (COMEX ) و بورس فلزات شانگهای در این سه بازار ، تولید کنندگان و مشتریان همه تسهیلات لازم برای انجام خرید و فروش را در اختیار دارند اگرچه مکانیزم آنها برپایه ثابت نگاه داشتن قیمت ها با توجه به میزان عرضه و تقاضا بنا نهاده شده است اما عملکرد این مبادلات بصورت روزانه نمایانگر محدوده قیمتی این کالا برای معاملات آینده می باشد.

از ابتدای دهه 90 میلادی و با اوج گیری میزان تقاضا در بازار مس این فلز رنگی با افزایش قیمت مواجه شد که مجدداً به دلیل افت شرایط اقتصادی آسیا به عنوان بزرگترین مصرف کننده مس با افت قیمت مواجه شد.

گفتنی است در چند سال گذشته به دلیل افزایش نرخ رشد اقتصاد کشورهای صنعتی مجددا با افزایش مواجه شد اما این روند نیز با تشدید بحران مالی در اواسط سال گذشته میلادی با افت شدیدی مواجه شد که این روند نیز در چند ماه گذشته با فروش کردن تب بحران مالی بصورت تدریجی در حال اصلاح است.کارشناسان عقیده دارند که بحران های اقتصادی ، صرفه جویی اقتصادی و عدم تعادل و تقاضا سبب کاهش قیمت مس می شود .

بر اساس داده های ICSG این موسسه پیش بینی نموده که در سال 2010 شاهد حداقل 345 هزار تن عرضه اضافی در بازار مس باشیم. گفتنی است شیلی با اختصاص سهم 48 درصدی از صادرات مس در دنیا بزرگترین صادر کننده و بلژیک با واردات 27 درصد از میزان تولید کل مس، بزرگترین واردکننده مس در دنیا بشمار می رود همچنین کشور ما ایران نیز در منطقه خاورمیانه بزرگترین تولید کننده و در عین حال وارد کننده مس می باشد که پیش بینی می شود میزان تولید مس در کشور تا پایان سال 2010 میلادی به 300 هزار تن و میزان مصرف نیز از مرز 400 تن بگذرد . این درحالی است که ایران یکی از کشورهای غنی از لحاظ معادن مس می باشد.

در پایان باید گفت وضعیت بحران اقتصادی به صورت قابل معنایی باعث کاهش در مصرف مس شده که کارشناسان در آینده نزدیک امید به اصلاح این روند ندارند چراکه بحران و کاهش تقاضا بسیاری از طرحهای توسعه ای در صنعت مس با مشکل و عدم توجیه اقتصادی مواجه شده است.


13 سپتامبر 2009, 14:24
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 ژانویه 2009, 14:28
پست ها: 298
بهبود اقتصاد با افزايش قيمت مس

بالارفتن قيمت مس در حدود 3 دلار نشانگر رشد صنعت و افزايش تقاضا براي مس است. قيمت مس در بورس كالاي لندن و نيويورك در بالاترين قيمت خود در اين مدت است، به طوري كه قيمت مس در 23 اكتبر به بيش از 3‌هزار دلار رسيد كه نسبت به سال 2007 و پس از برنامه تعديل نيرو در شركت Freeport/McMoRan كه به رقم 200 دلار رسيده بود، افزايش چشمگيري داشت. شركت مذكور قصد بازگشايي مجدد معدن خود را در ايالت آريزونا دارد، ولي اين شركت برنامه‏اي براي افزايش توليد در معادن Saffordو Morenci (محلي كه سال گذشته با تعديل نيروي‌هزار نفري مواجه شده بود) ندارد. معدن Morenci يكي از سه معدن بزرگ توليد كننده مس در دهه‏هاي اخير بود. همچنين Freeport/McMoRan يكي از بزرگترين شركت‏هاي معدني است كه درآمريكا، آمريكاي جنوبي و هند داراي فعاليت است.

طي سه ماه گذشته محصولاتي چون آلومينيوم، نيكل، روي، قلع و مس حدود 2‌درصد افزايش نرخ داشته‏اند.
مس يكي از مهمترين سرخط خبرهاي اخير بود. در Southern Times Africa گزارشي مبني بر عدم تامين تقاضاي جهاني مس آمده است. به گزارش رويترز «اقتصاد رو به بهبود آمريكا قيمت مس را به بالاترين قيمت خود در 13 ماه اخير رساند». به گزارش بلومبرگ نيز مس بهترين هفته را در 2 ماه اخير داشت. اين خبري خوب براي بسياري از شركت‏هاي معدني است و آنان اميدوار به افزايش ميزان فعاليت خواهند شد. علاوه بر اين نشان‌دهنده بازگشت مجدد كارگران و بهبود اشتغال است. مس كالايي اساسي است به طوري كه در تجهيزات پيشرفته تكنولوژي تا در صنعت ساختمان‌سازي كاربرد دارد. وقتي تقاضا براي مس بالا مي‏رود نشان‏دهنده اين نكته است كه روند ساخت و ساز رو به افزايش است. بسياري از آگاهان نقش مس را بسيار تعيين كننده و نشان‌دهنده رشد تقاضاي بازار مي‏دانند.

افزايش مجدد قيمت مس در بورس لندن
فلز مس در پي رشد اخير چين و اعلام توليد ناخالص ملي (GDP) از سوي آمريكا اميد به پيشرفت دارد و بازار رو به رشدي براي فلزات در آينده پيش‏بيني شده است. بر اساس گزارش‌ها، رشد GDP آمريكا در سه ماهه سوم 2/3درصد است كه نشان‌دهنده رشد مطلوبي است؛ چرا كه در سه ماه دوم 7 دهم‌درصد كاهش داشته است.
بازار انرژي و در درجه كمتر بازار فلزات مي‏توانند بهترين دليل براي رشد GDP آمريكا باشند. اگرچه ارقام بيانگر رويدادهاي زمان گذشته نيز هستند، ولي آنها به خوبي زمان رشد اقتصاد آمريكا را نشان مي‏دهند. اين ارقام نيز همچنين مي‏توانند نشان دهند كه اقتصاد آمريكا چگونه مي‏تواند از مخارج مصرف‏كنندگان، افزايش مخارج دولت (به خاطر حمايت غيرمستقيم دولت) و افزايش صادرات (كاهش ارزش دلار) سود ببرد. ولي شركت‏ها همچنان با سرعت كمتري عمليات عرضه ذخاير خود را انجام مي‏دهند. رشد مثبت ‏بايد از رشد فلزات پشتيباني كند. در اين روند مس يكي از پيشتازان است كه بهاي هر تن آن به 6‌هزار و 700 دلار رسيد. افزايش در بازار شانگهاي مي‏تواند نشان‏دهنده افزايش به خريد در چين باشد.كاهش در سطوح قيمت بازار سهام كه در هفته گذشته به 2/4‌درصد رسيد، باعث افزايش تمايل به خريد است.

ارقام واردات از سوي گمرك چين نشان‌دهنده افزايش واردات مس خريداري شده تا 7/28‌درصد نسبت به آگوست است. با وجود اينكه بازار چين به خوبي تامين شده، اما رشد تمايل به خريد در حال افزايش است. در هر حال رشد قيمت مس مي‏تواند به دليل شكست مذاكرات افزايش حقوق كاركنان معدن BHP و همچنين افزايش تمايل به خريد در چين افزايش يابد. قيمت آلومينيوم نيز به دليل روند روبه‌رشد در قيمت فلزات نيز رو به بالا است، ولي به دليل ذخاير بالاي آلومينيوم احتمالا كاهش يابد. فلز روي نيز افزايش قيمت را تجربه كرد و به بالاتر از 2‌هزار و 300 دلار رسيد كه اين به دليل كاهش در ذخاير بازار بورس لندن است كه مي‌تواند منجر به افزايش قيمت به بالاتر از 2‌هزار و 400 دلار برسد.


29 اکتبر 2009, 20:40
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد