بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 اکتبر 2018, 19:06
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 كالبد شكافي افزايش قيمت فلزات در دهه آينده 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
گفت وگو با دکتر مرتضی اصانلو، استاد ممتاز و برگزیده مهندسی معدن در کانادا


دکتر مرتضی اصانلو معتقد است شواهدی در دنیای فلزات به چشم می خورد که همگی حاکی از افزایش قیمت انواع فلز در دهه های آینده است. این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که چندی پیش به عنوان استاد ممتاز رشته مهندسی معدن در کانادا برگزیده شد، در گفت وگو با «اعتماد» آینده فلزات را مورد تحلیل و کالبدشکافی قرار داده است.

-شما در آخرین کتاب خود عنوان کرده اید معادن بزرگ به معادنی اطلاق می شود که روزانه یک میلیون تن تولید داشته باشند. با توجه به اینکه بحث واگذاری معادن بزرگ در حال حاضر مطرح شده است آیا می توان گفت ایران صاحب معادن بزرگ است؟

پیش بینی می شود در سال 2020 این اتفاق بیفتد یعنی معادن بزرگ به معادنی اطلاق شود که تولید روزانه شان به یک میلیون تن در روز برسد. درست است که در حال حاضر با توجه به تعریف جهانی معادن بزرگ، معدنی در آن حد و اندازه نداریم اما فراموش نکنید معدن مس سرچشمه کرمان در زمان خودش (دهه 50 خورشیدی) جزء معادن بزرگ دنیا بود: هم به لحاظ میزان تولید و هم به لحاظ عیار بالای ذخیره، چون در سال 1900 میلادی معادنی که روزانه یکصد تن تولید داشتند، بزرگ تلقی می شدند. در سال 1930 این رقم به هزار تن و در سال 1960 به 10 هزار تن رسید. سرچشمه که در دهه 70 روزی 30 تا 40 هزار تن تولید داشت جزء معادن بزرگ قرار می گرفت. برخی از معادن جهان در حال حاضر تولید روزانه شان به 400 هزار تن می رسد. بر اساس شرایط دهه 1990 میلادی نسبت باطله برداری در معادن فلزی حداکثر 10 به یک بوده است (1: 10= w/o) به عبارت دیگر به ازای هر یک تن کانسنگ فلزی می توان 10 تن باطله برداری کرد که عدد 10 مربوط به الماس و طلااست. در مورد مس بیشینه این نسبت 2/2 به یک است (1: 2/2 = w/o). با افزایش قیمت فلزات از جمله مس و رابطه عرضه و تقاضا و عمیق تر شدن معادن حتماً نسبت باطله برداری برای فلزات نیز افزایش پیدا خواهد کرد لذا تولید یک میلیون تن سنگ در روز از معادن در آینده نزدیک دور از ذهن نخواهد بود. قیمت فلزات همانند سایر محصولات تابع رابطه عرضه و تقاضا است. اما در هر دو سمت این رابطه چالش های جدی در بخش معدن وجود دارد. در مورد تقاضا برای محصولات معدنی باید گفت تقاضا تابع رشد اقتصادی، درجه توسعه و ساخت و ساز کشورها است. در شرایطی که رونق اقتصادی در جهان حاکم است میزان ساخت و ساز و توسعه کشورها نیز رو به فزونی خواهد گذاشت و در نتیجه تقاضا برای فلزات و سایر محصولات معدنی نیز افزایش پیدا خواهد کرد و بالعکس از سوی دیگر عرضه محصولات معدنی برای دسترسی به کاهش یا افزایش تقاضا به آسانی میسر نیست. کاهش عرضه محصولات معدنی به منظور پیشگیری از ضرر نیاز به کاهش هزینه های عملیاتی و توسعه معدن دارد که بعضاً منجر به تعطیلی بعضی از بخش های معدن می شود. افزایش محصولات معدنی نیز نیاز به زمان و سرمایه دارد. اما به رغم این عدم قطعیت هایی که پیرامون مسائل اقتصادی وجود دارد به دلایل ذیل مثل افزایش جمعیت به بیش از 10 میلیارد نفر در آینده نزدیک که غالب این افزایش جمعیت هم در قاره های آفریقا و آسیا وجود خواهد داشت، استخراج و تهی شدن ذخایر معدنی سهل الوصول، عمیق تر شدن معادن، میل به رشد اقتصادی و توسعه در کشورها از جمله دلایلی هستند که باعث افزایش قیمت فلزات و محصولات معدنی می شوند و ضرورت توجه بیشتر به معادن را الزامی می کند. به این عوامل باید بحرانی بودن بعضی از کشورهای معدن خیز را نیز اضافه کرد. به عنوان مثال پیش بینی می شود میزان مصرف مس دنیا در سال 2030 به 30 میلیون تن برسد.

-الان چقدر است؟

در حال حاضر کل مصرف مس دنیا 9 میلیون تن است که 5/5 میلیون تن آن را شیلی تولید می کند. مابقی آن از سایر کشورها تامین می شود. ایران از این 9 میلیون تن تولید حدود 220 هزار تن را تولید می کند که این رقم نسبت به کل تولید دنیا بسیار ناچیز است یعنی ما حدوداً 4/2 درصد از تولید کل مس دنیا را در اختیار داریم. این در حالی است که توان ذخایر ما بیش از این رقم است. رسیدن به تولید بالادر معادن کشور خیلی دور از ذهن نیست. ما برای 220 هزار تن فلز مسی که تولید می کنیم سالانه بیش از 30 میلیون تن کانسنگ مس استخراج می کنیم، یعنی تولید معادن مس ما در روز چیزی حدود یکصد هزار تن است. اگر برنامه ریزی مان به سمت تولید بالابرود باید این رقم یکصد هزار تن در روز دست کم چهار یا پنج برابر شود تا معدن مس سرچشمه به لحاظ تولید در رده معادن بزرگ قرار گیرد و بتواند کانسنگ مس مورد نیاز را برای استحصال فلز مس در اختیار واحدهای تغلیظ و ذوب مس قرار دهد. با توجه به اینکه ذخایر پرعیار کشور رو به پایان است و عمق دسترسی به آنها نیز افزایش یافته باید برای رسیدن به تولید روزانه 500 تا یک میلیون تن برنامه ریزی دقیقی کرد وگرنه با همین روزی یکصد هزار تن نمی توانیم رده مان را در تولید جهانی مس بالاببریم. البته من فقط اینجا مس را مثال زدم، سایر معادن فلزی نیز باید چنین ویژگی را داشته باشند.


-يعني ما به لحاظ معدني ذخيره بزرگ داريم ولي به لحاظ توليد در رده توليدکنندگان بزرگ قرار نگرفته ايم.

بله، البته اگر نگاهي به کشورهاي داراي ذخيره بيندازيد، متوجه خواهيد شد آنها به رغم داشتن ذخاير فراوان نتوانسته اند نسبت به کشورهاي غربي پيشرفتي داشته باشند. اين کشورها همواره با بحران هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي روبه رو بوده اند و فرصتي را براي سرمايه گذاران خارجي در بخش معادن خود فراهم نکرده اند. به همين سبب است که فعاليت هاي معدني در اين گونه کشورها توسعه چنداني ندارد، در حالي که ميزان ذخايرشان بسيار بالاست. مثلاً همين آفريقا را ببينيد. اين قاره بهشت معادن دنياست اما آيا در توليدات جهاني حرفي براي گفتن دارد؟ (البته به استثناي معادن الماس و طلاي اين قاره) چرا چنين است؟ چون در اين گونه کشورها همواره بحران هاي سياسي و اجتماعي وجود داشته و فعاليت هاي معدني تحت تاثير اين بحران ها قرار گرفته است. به اعتقاد من اين گونه کشورها به اين زودي ها نمي توانند به رده توليدکنندگان بزرگ محصولات معدني دنيا بپيوندند. به همين خاطر پيش بيني مي شود قيمت فلزات تا دهه هاي آينده روند فزاينده يي را طي کند چون از طرفي کشورهاي داراي ذخيره عزمي براي فعال شدن از خود نشان نمي دهند و از طرفي توليدکنندگان بزرگ فعلي ذخايرشان در حال تهي شدن است. همچنين ذخيره جديدي نيز کشف نشده که جايگزين معادن قبلي شود و نيز جمعيت جهان هم رو به افزايش است. طبق اعلام بانک جهاني جمعيت جهان در سال 2040 از مرز 10 ميليارد نفر مي گذرد و بالطبع نياز بشر به فلزات رو به فزوني مي نهد. البته ممکن است در برخي مقاطع زماني قيمت فلزات کاهش يابد چون برخي کشورها همچون چين فلزات را به صورت ذخيره نگه داشته اند و براي کنترل بازار گاه حجم زيادي از فلزات را روانه بازار مي کنند اما اين روش همان طور که گفتم مقطعي است و قيمت فلزات روند فزاينده خود را طي خواهد کرد. پس تهي شدن معادن بزرگ، کشف نشدن ذخاير بزرگ در دنيا، عدم بهره برداري از معادن کشورهاي توسعه نيافته و ازدياد نفوس دال بر مهم بودن فعاليت هاي معدني طي دهه هاي آتي و افزايش قيمت جهاني فلزات است. بنابراين تصميم گيران معدني کشور با درک اين واقعيت هايي که گفتم بايد استراتژي تعيين کنند تا معادن کشور آمادگي توليد بيشتر را در سال هاي آينده داشته باشند.

-همان طور که اشاره کرديد در حال حاضر سالانه 30 ميليون تن کانسنگ مس از معادن کشور استخراج و از اين ميزان 220 هزار تن مس کاتد با عيار 99/99 درصد توليد مي شود. چه بايد کرد که مثلاً در زمينه مس، توليد سنگ معدني کشور از 30 ميليون تن به 150 ميليون تن در سال برسد تا ما بتوانيم يک ميليون تن فلز مس در کشور به توليد برسانيم يعني يک سي ام توليد مس جهان را در سال 2030 برعهده بگيريم.

کشور ما در سال درآمد محدودي دارد که عمده آن از راه فروش نفت است. اين درآمد محدود را دولت ها نمي توانند صرف راه اندازي و توسعه معادن جديد کنند. الزاماً براي راه اندازي معادن جديد ما نياز به سرمايه گذاري خارجي داريم چون سرمايه گذار خارجي علاوه بر اينکه پول همراه خود مي آورد، تکنولوژي روز را نيز به همراه دارد. پس بهتر است شرايطي ايجاد شود تا سرمايه گذاران داخلي و خارجي بدون دغدغه و نگراني پول خود را براي سرمايه گذاري در معادن کشورمان به کار گيرند، در غير اين صورت با بودجه هاي دولتي محدود نمي توان چشم اميدي به توسعه معادن کشور داشت. شما همين کشورهاي چين، کره، مالزي، شيلي، ترکيه، برزيل و... را ببينيد. اينها تا 30 سال پيش جزء کشورهاي توسعه نيافته بودند. با همين سرمايه گذاري خارجي خودشان را در رده کشورهاي توسعه يافته قرار دادند. بنابراين ما اگر درآمد معدني را در توليد ناخالص ملي افزايش دهيم راهش سرمايه گذاري خارجي است، تا هم در اکتشاف و استخراج به تکنولوژي روز برسيم و هم ماشين آلات جديد وارد کشور شوند. در اين صورت توليد معدن افزايش يافته و هزينه آن پايين مي آيد. در نتيجه قيمت تمام شده محصول کاهش يافته و قابل رقابت در بازارهاي جهاني خواهد بود. وگرنه اگر محصولي را با قيمت بالايي توليد کنيم مقرون به صرفه نخواهد بود آن را در بازارهاي جهاني عرضه کنيم.
روزنامه اعتماد - علیرضا بهداد


28 فوریه 2010, 21:24
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Google [Bot] و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد