بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 06 آوریل 2020, 14:28
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 LME یا بورس فلزات لندن چیست و تاریخچه آن 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
ساختار و عمليات كنوني بورس فلزات لندن از تاريخچه‌ و پيوندهاي نزديك آن با داد و ستد فلزات واقعي سر برآورده است. اين بورس از آغاز تأسيس خود در انگلستان به صورت بازار پيشگام جهاني در مورد فلزات غيرآهني درآمده است. بورس فلزات لندن بازار پاياني واقعي است كه در آن تسهيلاتي براي تحويل واقعي، به منظور پشتيباني از پيمان‌هاي آن، فراهم آمده است.
اين بورس خود درگير داد و ستد نيست و به انجام عمليات يا فراهم كردن خدمات مالي يا واقعي براي مشتريان نيز نمي‌پردازد. LME فقط بازاري را فراهم آورده است كه داد و ستد در آن انجم مي‌گيرد و مقررات آن و شفافيت فعاليت‌هايي را كه در آن انجام مي‌شود تدارك مي‌بيند.

تاريخچه و سابقه
بورس فلزات لندن بزرگ‌ترين بازار جهاني براي داد و ستد فلزات غيرآهني است كه فلزهاي پايه داد و ستد شده در آن به تقريب 95 درصد مبادله جهاني در اين زمينه را در برمي‌گيرد. اين بورس ابتدا در قرن نوزدهم تأسيس شد. در آن زمان انگلستان به گونه‌اي فزاينده وابسته به واردات فلزات براي تكميل محصول‌هاي معادن رو به پايان داخلي خود و سپس جايگزيني آن بود. واردات عمده به فلزات اصلي آلياژي مربوط مي‌شد كه شامل قلع از تنگه‌هاي مالزي و مس از معادن تازه تأسيس شيلي بود.
قيمت‌گذاري و داد و ستد اين كالاها نامنظم بود. زمان حركت كشتي‌ها متغير ، اطلاعات پراكنده و بازار تجاري غيررسمي بود. دو عامل در نظم بخشيدن به اين وضعيت كمك كرد: ايجاد كشتي بخار (همراه با باز شدن كانال سوئز) و پيدايش تلگراف. زمان حركت كشتي‌ها اكنون (به طور معمول) پيش‌بيني‌پذير و دستيابي به اطلاعات مربوط به كشتي‌ها و محموله‌هاي آن‌ها پيش از ورود به لندن امكان‌پذير بود. بازرگانان مبالغ عمده‌اي در اين كارهاي مخاطره‌آميز سرمايه‌گذاري مي‌كردند و خواهان دستيابي مطمئن به سود بودند. در نتيجه، بازرگانان فلزات در لندن شروع به ملاقات با يكديگر در قهوه‌خانه‌هاي شهر، به ويژه «قهوه‌خانه جروزالم»، به منظور داد و ستد محموله‌هايي از فلز كه در آينده وارد مي‌شد كردند. داد و ستد فلزات در اين قهوه‌خانه‌ها بازتابي از توسعه بازار سهام بود.
در سال 1877 اين داد و ستد براي بازرگانان آن قدر توسعه يافته بود كه بتوانند شركتي به نام «شركت بازار و بورس فلز» را تشكيل دهند و ساختماني را در اختيار بگيرند كه به داد و ستد فلز اختصاص داشت. بزودي قيمت‌هاي حاصل از داد و ستد منتشر شد و بخش پاياني ساختار بنيادي LME آماده كار شد. اكنون اين بازار به منزله مرجع قيمت‌گذاري عمل مي‌كرد. به واقع، اين بازار مكاني بود كه مخاطره ناشي از تغيير قيمت را مي‌توانست از طريق داد و ستد پيش هنگام خنثي كند و در آن خريد و فروش فلز واقعي ممكن بود.
بدين ترتيب، بورس به صورت بازاري براي مهار كردن مخاطره در صنايع فلزي بنيان نهاده شد. هر تغييري هم كه در اين سال‌ها صورت گرفته باشد، علت وجودي بورس به طور دقيق همان است كه در داد و ستد قهوه‌خانه جروزالم در قرن نوزدهم بود.
امروزه، بازرگاني همچنان به صورت بخش جدانشدني كار و كسب فلز واقعي باقي مانده است زيرا سنگ‌هاي معدن فلزي، بيشتر به طور بي‌موقع و نامناسب و به طور كامل به دور از مناطق عمده مصرف كشف مي‌شود؛ بنابراين LME خدمتي بسيار لازم را براي همه كساني كه فلز را توليد، انبار، داد و ستد يا مصرف مي‌كنند فراهم مي‌آورد.

از اول ژانويه سال 2001 ساختار بورس در اختيار شركتي به نام «بورس فلزات لندن با مسؤوليت محدود» است كه شركت تابع «LME هولد ينگز ليميتد» و به طور كامل در مالكيت آن است. اين شركت مالك اكنون شركتي خصوصي است كه سهامداران آن اعضاي كارگزار بورس، اعضاي پاياپاي كننده معامله‌ها و اعضاي داد و ستد كننده‌اي هستند كه انجام وظايف مربوط به سهام را برگزيده‌اند. اين اعضاي داد و ستد كننده تنها دسته‌اي از اعضا هستند كه به سهامدار بودن در شركت مالك ملزم نيستند. دسته‌هاي اعضا را پس از اين در همين فصل توصيف كرده‌ايم. هدف شركت بورس فلزات لندن با مسؤوليت محدود فراهم آوردن تسهيلاتي با مديريت و ساختار قانوني براي داد و ستد فلزات غيرآهني است. اگرچه فعاليت‌هاي اين شركت رابطه‌اي نزديك با داد و ستد فلزات واقعي دارد، شركت ملزم بوده است خود را با چارچوب حقوقي قانون خدمات و بازارهاي مالي، مصوب سال 2000، هماهنگ كند. بنابراين، بورس سرمايه‌گذاري به رسميت شناخته شده‌اي (RIE) است كه اداره مسؤول خدمات مالي (FSA) به طور مستقيم آن را اداره مي‌كند. اين قانون به دقت شرايطي را كه بورس بر طبق آن عمل مي‌كند، تعريف مي‌كند و بالاتر از همه اين كه به عنوان RIE ملزم است كه در همه پيمان‌هاي خود بازارهايي مطمئن را حفظ كند.
در مواردي كه بورس فعاليت‌هاي خود، مانند فهرست كردن انبارهاي تأييد شده در ايالات متحده، را انجام مي‌دهد تابع قوانين مربوط در ايالات متحده است و توسط كميسيون داد و ستد كالاها و پيمان‌هاي پيش هنگام (CFTC) كنترل مي‌شود. بورس تابع دستورالعمل‌هاي اتحاديه اروپا نيز هست. اگر چه بورس مسؤول حفظ و سياستگذاري قوانين و مقررات خود است، مقررات ناظر بر رفتار تجاري و اخلاقي اعضاي آن توسط شعبه‌اي از اداره مسؤول خدمات مالي كه پيش از اين اداره مسؤول اوراق بهادار و پيمان‌هاي پيش هنگام (SFA) ناميده مي‌شدف تنظيم مي‌شود.


09 فوریه 2009, 15:49
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
وظايف LME
بورس فلزات لندن سه وظيفه عمده مرتبط با يكديگر دارد. همان گونه كه پيش از اين گفتيم، اين وظيفه‌ها تعيين قيمت‌هاي مرجع روزانه براي محصول‌هاي مورد معامله، تدارك تسهيلات داد و ستد تأميني در مقابل مخاطره ناشي از نوسان قيمت، و عمل كردن به منزله بازار پاياني با آخرين راه چاره از طريق شبكه نيازهاي مخصوص است.

بيانه رسالت LME
وظيفه قانوني بورس فلزات لندن، به عنوان بورس شناخته شده سرمايه‌گذاري، تدارك بازاري كارا و به سامان است كه به طور كامل از بخش‌هاي مربوطه قانون خدماتي مالي سال 1986 و جايگزين آن، قانون خدمات و بازارهاي مالي سال 2000، ديگر مقررات و رهنمودهاي مصوب FSA و ديگر مراجع مسؤول در انگلستان اتحاديه اروپا، آمريكا و مراجع ديگر به گونه‌اي شايسته پيروي كند.

نقش‌هاي اصلي اين بورس عبارت است از:
• تدارك بازاري كه شركت كنندگان در آن به طور عمده از صنايع مربوط به فلزات غير آهني پايه‌اند، فرصتي براي داد و ستد تأميني در مقابل مخاطره‌هاي ناشي از نوسان‌هاي قيمت فلز پايه داشته باشند.
• فراهم آوردن قيمت‌هاي مرجع براي قيمت‌گذاري جهاني فعاليت‌هايي كه در رابطه با فلزات غيرآهني پايه انجام مي‌پذيرد.
• فراهم كردن تسهيلات انبارداري واقع در مكان‌هاي مناسب، به اين منظور كه شركت كنندگان در بازار بتوانند فلزات غير آهني پايه را با نام تجاري تأييد شده و به آن‌ها تحويل دهند يا از آن‌ها تحويل بگيرند.


09 فوریه 2009, 15:50
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
تجربه موفق LME‌

بورس فلزات لندن (LME) بزرگ‌ترين بورس فلزات (غيرآهني) است كه حدود 130سال سابقه فعاليت دارد و در سال گذشته حدود 60ميليون تن فلز در LME معامله شده است.
ارائه يك قيمت روزانه براي هر يك از فلزاتي كه در LME با استفاده از حضور در بازار و به صورت عملياتي كارگزاران يا نمايندگان LME موسوم به Price Vendor، اعلام موجودي هر يك از فلزات داراي نام تجاري در انبارهاي طرف حساب LME از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين خدماتي است كه LME به مشتريان خود ارائه مي‌دهد.
در تركيب اعضاي هيات‌مديره LME، حداقل دو نفر كه داراي دانش تجربي و شناخت عميق از نحوه خريد و فروش فلزات داشته باشند، حضور دارند كه اين اعضاي غيرموظف هيات‌‌مديره LME همچنان از زمره مديران ارشد و موفق بازاريابي شركت‌هاي عظيم توليدكننده فلزات محسوب مي‌شوند كه از جمله John crofts به عنوان عضو هيات مديره LME دانش وسيع و عميقي در مورد فلزات و همه جنبه‌هاي فلزات در زمينه‌هاي كاربردي و فيزيكي دارد و مهارت‌هاي وي در زمينه شرايط خريد و فروش فلز (در عمل نه روي كاغذ) موجب غني ساختن دانش هيات‌مديره است. John crofts در حال حاضر مدير بازاريابي شركت BHP براي فلزات پايه است. و بيش از 20 سال تجربه عملي در زمينه فلزات پايه دارد او از جمله مديران ارشد شركت BHP و Mineraescondidy محسوب مي‌شد.


22 فوریه 2009, 21:45
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 ژانویه 2009, 14:28
پست ها: 298
بورس فلزات لندن LME در سال 1877 تاسیس شد و دو سال پیش یکصد و سی امین سال تاسیس خود را جشن گرفت. بورس فلزات لندن اگرچه بورسی پویا و متحول بوده اما همواره برای نگهداشتن مشتریانش متکی به روش های سنتی خود است و قراردادهای معامله در آن برای برآوردن انتظارات در حال افزایش صنعت و جلب اطمینان استفاده کنندگان با ثبات و مستمر بوده است. LME در فرآیند تکمیل راهبرد دو با دو که توسعه این بورس را با رشد سازوکارهای تسهیل کننده از غیرکانی به فلزات کانی و از قراردادهای آتی به بازارهای فرابورس فراهم می آورد. همچنین برای دو برابر کردن حجم معاملات در این بورس در سه الی پنج سال آینده برنامه ریزی شده است. دادوستد بین المللی فلزات در بریتانیا آغاز شد؛ زمانی که رومی ها سال 43 قبل از میلاد به این کشور تجاوز کرده و ذخایر زیادی از فلزات و معادن را در کرنوال و ولز به منظور برآوردن نیاز فزاینده داخلی برای تولید برنز و آلیاژ تصاحب کردند. در هر حال منشأ پیدایش بورس فلزات لندن به دنبال گشایش بورس سلطنتی در لندن به سال 1571 در دوران حاکمیت ملکه الیزابت اول برمی گردد. آنجا مکانی بود که بازرگانان فلزات و دیگر کالاها را بر پایه منظمی مبادله می کردند. نخست بازرگانان فقط برای نیاز داخلی فلزات را معامله می کردند اما زمانی که بریتانیا به بزرگ ترین صادرکننده فلزات تبدیل شد تاجران اروپایی نیز به زودی به این فعالیت ها پیوستند. در اوایل قرن 19 معامله گران کالا، کشتی داران و سرمایه داران زیادی از بورس سلطنتی استفاده می کردند به طوری که حجم انبوه مبادله ها جهت انجام کار بازرگانی غیرممکن شد در نتیجه گروهی از بازرگانان به طور شخصی فروشگاه هایی را حوالی قهوه خانه های شهر ایجاد کردند. قهوه خانه اورشلیم مشهورترین محل تجمع بازرگانان جهت مبادله فلزات بود؛ جایی که حلقه سنتی مبادله به وجود آمد، این حلقه در واقع جایی بود که بازرگانی که قصد فروش فلز خود را داشت برای مبادله یک دایره با خاک اره روی زمین می کشید و آن را «تعویض» می نامید و کسانی که تمایل به مبادله داشتند دور آن حلقه جمع می شدند و پیشنهاد قیمت می دادند. اوایل قرن 19 بریتانیا در مس و قلع خودکفا و قیمت این فلزات برای مدت های طولانی ثابت بود.
با پیدایش انقلاب صنعتی همه چیز تغییر کرد، هنگامی که تقریباً به طور ناگهانی بریتانیا از لحاظ تکنولوژیکی به کشور پیشرفته در جهان تبدیل شد، بزرگ ترین واردکننده تناژ فلزات از خارج بود. در این زمان تاجران و بازرگانان فلزات با مشکلاتی مواجه شدند، خرید سنگ معدن و کنسانتره از مسافت های دور همانند شیلی و مالایا باعث می شد آنها از نرخ قیمت در زمانی که کشتی بعد از چند ماه به مقصد می رسید اطلاعی نداشته باشند.
واردات زیادی از تناژ فلزات از خارج در فواصل زمانی نامنظم بازرگانان و مصرف کنندگان را با ریسک جدی مواجه می کرد. تکنولوژی با اختراع تلگراف به کمک آمد، ارتباط خطوط بین قاره ای بین کشورهای جهان به وجود آمد و این تغییرات زمان رسیدن کشتی ها را قابل پیش بینی تر کرد طوری که بازرگانان قادر به پیش بینی زمان رسیدن محموله فلزات شدند و اقدام به پیش فروش کردن آن و تحویل آن در زمان معین کردند که از این طریق خودشان را در مقابل افت قیمت ها تا مدت زمان رسیدن بار کشتی محافظت می کردند. در سال 1869 با باز شدن کانال سوئز مدت زمان تحویل قلع از مالایا در مقایسه با تحویل سه ماه مس از شیلی کاهش پیدا کرد.
روش منحصر به فرد تاریخ معاملات روزانه بورس فلزات لندن به سه ماه پیشتر که تاکنون وجود دارد، پیشرفتی برای این بورس محسوب می شد. همان قدر که تحویل نتاژ محموله ها برای برآوردن تقاضا های رو به افزایش صنعت بریتانیا بیشتر می شد تعداد زیادی از بازرگانان جذب این نوع معامله ها می شدند که وجود مکان هایی جهت تشکیل دادن معاملات هر روزه به ضرورت تبدیل شد ابتدا به بورس لمبارد نقل مکان شد، اما مزاحمت دیگر بازرگانان آنها را مجبور به یافتن مکان دیگری کرد.
در سال 1877 کمپانی معادن و فلزات لندن تشکیل و به اولین مکانی بالای یک فروشگاهی در دادگاه لمبارد منتقل و خطوط تلگراف راه اندازی و یک منشی برای کارهای اداری به کار گمارده شد و اعضای آن افزایش یافت که تصمیم گرفته شد ساختمانی برای این منظور ساخته شود تا نقل مکان کنند این مکان 98 سال محل این بورس بود، سپس بعد از دوره 14 ساله در خیابان فنچرچ در سال 1994 به مکان فعلی منتقل شد؛ ساختمانی شیک در خیابان لیدن هال.
بورس فلزات لندن در طول تاریخ خود همواره موفق بوده است، با وجود این موفق تر از وضعیت امروزه نبوده است به خصوص در حجم مبادلاتش. دنیای فلزات و معامله پایه فلزات در طول قرن اخیر تغییر کرده و بورس فلزات لندن به طور مستمر خود را با این تغییرات مطابقت داده و فلزات جدیدی تولید شده است. مس و قلع از آغاز پیدایش LME معامله می شد. در نوامبر 1981 قرارداد معامله مس به مس درجه بالا ارتقا پیدا کرد و امروزه به قرارداد درجه A ارتقا یافته است. قرارداد فعلی معامله قلع پس از وقفه کوتاه به علت ریزش ساختمان آن در ژوئن 1989 شروع شد. در سال 1920 سرب و روی وارد معامله شد که قبل از آن به طور غیررسمی مبادله می شد که از زمان احیای مجدد سرب در اکتبر 1952 به دنبال بسته شدن بورس در زمان جنگ جهانی دوم قرارداد معامله آن بدون تغییر مانده است اما روی بارها تغییر درجه داشته است.
آلومینیوم اولیه در دسامبر 1978 مصرف شد و امروزه قرارداد معامله درجه عالی آن از آگوست 1987 معامله می شود. معامله نیکل سال بعد از شروع معامله آلومینیوم و آلیاژ آلومینیوم در اکتبر 1992 شروع شد و در مه 1999 قرارداد معامله نقره آغاز شد.
قرارداد شاخص بورس فلزات لندن بر پایه شش فلز اولیه که در سال 2000 معرفی شد پایه گذاری شد. این پایه فلزات شاخص برای دسترسی سرمایه گذاران به قراردادهای آپشن و آتی بر مبنای پایه فلزات غیرکانی و بدون تحویل فیزیکی آن طرح ریزی شد. در ماه مه 2005 بورس فلزات لندن اولین قرارداد معامله آتی پلاستیک برای پروپیلن و پلی اتیلن دنسیته پایین را به علاوه قراردادهای منطقه ای در سال 2007 معرفی کرد. LME MINIS جدیدترین ابزار معامله برای مس، آلومینیوم و روی در دسامبر 2006 معرفی شده است.


08 مارس 2009, 18:15
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 59 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد