بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 نوامبر 2019, 14:15
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 تحلیل عوامل موثر بر قیمت جهانی مس 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
افزایش چهار برابری قیمت جهانی فلز مس طی چهار سال گذشته، توجه کارشناسان و تحلیل‌گران بازار جهانی فلزات را به سمت عوامل موثر بر نوسانات قیمت فلز سرخ در بازارهای بین‌المللی و چشم‌انداز قیمت این فلز ارزشمند جلب كرده است.

گذشته از تمامی‌عوامل تاثیرگذار بر قیمت جهانی فلز مس، کاربردهای وسیع این فلز در صنایع مختلف از قبیل ساختمان‌سازی، خودروسازی، صنایع الکتریکی و غیره، نبود جایگزین برای فلزات به طور عام و فلز مس به طور خاص، روند رو به رشد اقتصاد جهانی و افزایش تقاضای روزافزون فلزات و نیز ثابت بودن میزان موجودی معادن و عدم کشف معادن جدید مس در چند سال اخیر، از جمله عواملی هستند که در بلندمدت، چشم‌انداز مثبتی را پیش روی فلز مس ترسیم می‌كنند.
ولی به هر حال تمامی ‌این عوامل مربوط به بلندمدت می‌باشند و شاید چندان برای خریداران و فروشندگان کنونی مس، شركت‌های تولید‌كننده و مصرف‌كننده این فلز و سهامداران آنها جذاب نباشند و آنها بیشتر به دنبال آگاهی یافتن از عوامل موثر بر قیمت مس در کوتاه‌مدت و میان مدت باشند تا بتوانند تصمیمات جاری خود را براساس اطلاعات موجود بگیرند.
در گزارش حاضر به بررسی آخرین تحولاتی می‌پردازیم که در حوزه اقتصاد جهانی، مهم‌ترین نقش را به عنوان عوامل موثر بر قیمت جهانی فلز مس بر عهده گرفته‌اند.
در چند ماه اخیر، هیچ‌یک از این عوامل نتوانسته‌اند به تنهایی نقش اساسی در تعیین روند قیمت جهانی فلز مس به دست آورند، همچنان که نقش توامان این عوامل نیز نتوانسته روند صعودی گذشته را مورد تایید جدی قرار دهد و شاید بتوان گفت با تغییر هر‌یک از عوامل موثر بر بازار جهانی مس، قیمت این فلز تحت‌تاثیر آن عامل قرار گرفته و با توجه به این که برخی از این عوامل نقش تضعیف‌كننده و برخی دیگر نقشی تقویت‌كننده در تعیین قیمت جهانی فلز مس داشته‌اند، بنابراین پیش‌بینی روند قیمتی فلز مس هم به شدت تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته به طوری که پیش‌بینی کارشناسان و تحلیل‌گران بازار جهانی فلزات را در تعیین روند آینده قیمت مس، با چالش جدی مواجه ساخته است.

برخی از مهم‌ترین عوامل تضعیف‌كننده و عوامل تقویت‌كننده اخیر عبارتند از:

عوامل تضعیف‌كننده:

1 - پیش‌بینی واردات چین در سال 2008
با توجه به روند رو به رشد تولید، افزایش واردات فلز مس توسط کشور چین به مفهوم رشد تقاضای مصرف مس در بزرگ‌ترین اقتصاد مصرف‌كننده فلزات در جهان می‌باشد که این رخداد می‌تواند به قیمت‌های بالاتری برای فلز مس منتهی شود. برعکس کاهش واردات مس توسط چین به کاهش قیمت این فلز در سطح جهانی می‌انجامد.
بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های صورت گرفته، تولید داخلی مس در چین در سال آینده میلادی، حدود 8/3 میلیون تن خواهد بود حال آنکه این پیش‌بینی برای سال‌جاری میلادی برابر 4/3میلیون تن است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در سال آینده میلادی، تولید مس در چین نزدیک به 12‌درصد افزایش یابد.
این کشور احتمالا در سال آینده میلادی 35/1‌میلیون تن مس وارد خواهد کرد، حال آن که برآورد واردات برای سال‌جاری میلادی 46/1‌میلیون تن است. بنابراین احتمال می‌رود در سال آینده میلادی، واردات فلز مس توسط چین 8‌ درصد کاهش یابد.
اگر نگاهی به واردات مس چین در سال 2006 میلادی که حدود 827‌ هزار تن بود بیفکنیم و این مقدار را با برآورد واردات این کشور در سال جاری (یعنی 46/1 میلیون تن) مقایسه کنیم، به نرخ رشد احتمالی حیرت‌انگیز واردات مس چین در سال 2007 نسبت به سال گذشته می‌رسیم. این نرخ رشد که حدود 77‌درصد برآورد می‌شود، عمدتا به دلیل رشد مصرف مس در اقتصاد چین است که بخش نسبتا زیادی از جهش‌های قیمتی فلز مس را در چهار‌ماه ابتدای سال جاری میلادی توضیح می‌دهد.
بنابراین انتظار کلی این است که با کاهش واردات مس توسط چینی‌ها در سال آینده میلادی و اشباع بازار داخلی آن که عمدتا ناشی از پیشی گرفتن نرخ رشد تولید نسبت به نرخ رشد مصرف مس توسط اقتصاد آن می‌باشد، بر موجودی انبارهای مس در بازارهای بین‌المللی افزوده شده و قیمت فلز مس از ادامه روند صعودی خود بازمانده و حتی روند کاهشی در پیش گیرد.

2 - تداوم رکود در بخش ساختمان‌سازی ایالات متحده آمریکا
اقتصاد ایالات‌متحده آمریکا پس از چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌كننده فلزات در دنیا شناخته می‌شود. بخش ساختمان‌سازی اقتصاد آمریکا بزرگ‌ترین بخش مصرف‌كننده فلز مس در این کشور است. طی چند سال گذشته و به ویژه چند ماه اخیر، آمار دلسردکننده‌ای از فروش واحدهای ساختمانی موجود و جدید منتشر شده است.
طبق بررسی‌های سایت بلومبرگ (Bloomberg)، کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که فروش واحدهای ساختمانی موجود در ماه جاری میلادی به کمترین مقدار آن در 6 سال گذشته برسد. در چند ماه گذشته اخبار امیدوارکننده‌ای از فروش واحدهای ساختمانی جدید نیز به گوش نرسیده است.
در مجموع انتظار می‌رود با توجه به تداوم رکود در بخش ساختمان‌سازی ایالات متحده آمریکا که بخش زیادی از مصرف فلز مس را به خود اختصاص می‌دهد، قیمت فلزات به ویژه مس، تمایلی برای افزایش‌های بیشتر نداشته باشند.

3 - افزایش موجودی‌ها در بورس فلزات لندن
موجودی فلز مس در بازارهای بین‌المللی نظیر لندن، نیویورک و شانگهای، اثر زیادی بر تغییرات قیمت مس در سطح جهانی بر جای می‌گذارد، به طوری كه با افزایش موجودی انبارها، قیمت مس کاهش و با کاهش موجودی‌ها قیمت مس در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد.
موجودی فلز مس در بازار بورس فلزات لندن (LME) که همواره از آن به عنوان مهم‌ترین بازار فلزات در سطح بین‌المللی یاد می‌شود، از اواسط ماه جولای سال‌جاری تاکنون (یعنی حدود 3 ماه) از حدود 100‌هزار تن به بیش از 150 هزار تن افزایش یافته است. به عبارتی دیگر، موجودی مس در انبارهای بورس فلزات لندن طی 3 ماه گذشته بیش از 50‌درصد افزایش یافته است که تداوم این روند می‌تواند به کاهش قیمت جهانی این فلز منجر شود.

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


04 نوامبر 2008, 19:28
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 24 نوامبر 2007, 14:48
پست ها: 44
عوامل تقویت‌كننده:
1 - احتمال تداوم در کاهش ارزش دلار آمریکا
کاهش یافتن ارزش دلار آمریکا در برابر سایر واحدهای پول بین‌المللی، فلزات را برای دارندگان سایر پول‌ها جذاب‌تر از گذشته می‌کند. با در نظر گرفتن این مساله که فلز مس با قیمت‌های دلاری در بازارهای جهانی معامله می‌شود، در واقع کاهش ارزش دلار به معنای ارزان‌تر شدن فلزات (و فلز مس) برای دارندگان سایر پول‌ها خواهد بود. بر همین اساس و به منظور ثابت ماندن ارزش فلزات در برابر سایر پول‌ها، با کاهش ارزش دلار، قیمت دلاری فلزات افزایش می‌یابد. از طرف دیگر با کاهش ارزش دلار، معامله گران و واسطه‌ها در بازارهای مالی بین‌المللی، مبالغ پولی خود را از بازارهای پولی به بازارهای کالا و فلزات منتقل می‌کنند تا بتوانند ارزش پول خود را حفظ كنند که حضور و هجوم واسطه‌ها و خریدهای جدید آنها از فلزات و سایر کالاها نیز خود در افزایش قیمت‌ها موثر است.
بخشی از افزایش‌ها و نوسانات اخیر قیمت جهانی فلز مس به کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر پول‌های بین‌المللی به ویژه یورو، ین، پوند و یوآن مربوط می‌شود. کاهش‌های اخیر در ارزش دلار آمریکا نیز عموما متاثر از افزایش تورم و کاهش رشد اقتصادی اخیر در این کشور است. با توجه به قوی بودن احتمال رشد قیمت‌ها و تداوم رکود در اقتصاد ایالات متحده آمریکا به ویژه در بخش ساختمان‌سازی، احتمال تداوم کاهش ارزش دلار در برابر سایر پول‌های بین‌المللی دور از ذهن نیست.

دو هفته پیش، صندوق بین‌المللی پول (IMF)، پیش‌بینی خود را در مورد رشد اقتصاد جهانی در سال آینده از 2/5‌درصد در برآورد ماه جولای به 8/4‌درصد کاهش داد و به چشم‌انداز ضعیف تر اقتصاد آمریکا در سال آینده میلادی اشاره كرد.

ولی به هر حال به‌رغم اذعان به این نکته که کاهش ارزش دلار به افزایش قیمت فلز مس می‌انجامد ولی به یک نکته مهم‌تر نیز باید توجه كرد و آن هم عامل کاهش ارزش دلار و اثر مستقیم این عامل در بازار فلزات است. همان‌طور که در بالا اشاره شد با توجه به این که عامل اصلی کاهش ارزش دلار آمریکا، رشد تورم و تداوم رکود در اقتصاد آن است و این عامل نیز خود به کاهش تقاضای فلزات منجر می‌شود، لذا اثر مستقیم تضعیف اقتصاد ایالات متحده در کاهش قیمت فلزات به ویژه کاهش قیمت فلز مس آشکار می‌شود.
بنابراین انتظار می‌رود که کاهش ارزش دلار زمانی که ناشی از عملکرد ضعیف تر اقتصاد ایالات متحده باشد، تنها بتواند بخشی از اثر کاهش قیمت ناشی از کاهش تقاضای فلزات را جبران کند. بنابراین با در نظر گرفتن سرچشمه کنونی کاهش ارزش دلار آمریکا، نمی‌توان از این عامل به عنوان عاملی اساسی در افزایش قیمت فلز مس یاد کرد و در نهایت در بلندمدت، کاهش ارزش دلار اثری مثبت بر قیمت جهانی فلز مس بر جای نخواهد گذاشت.

2 - احتمال کاهش مجدد نرخ بهره در ایالات متحده
سیاست‌گذاران اقتصادی و مقامات پولی در اقتصاد ایالات‌متحده به منظور سیاست‌گذاری اقتصادی و هدایت اقتصاد به سمت روند رو به رشد و تعادل بلندمدت آن، از نرخ بهره به عنوان یک ابزار سیاست‌گذاری در چارچوب سیاست‌های پولی و مالی این کشور، استفاده می‌کنند. به عنوان مثال زمانی که اقتصاد در دوره رکود قرار می‌گیرد، آنها با کاهش نرخ بهره، به تحریک اقتصاد کلان از طریق تحریک تقاضای کل کمک می‌كنند. کاهش نرخ بهره به کاهش پس انداز، افزایش مصرف و رشد سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. از این طریق، اقتصاد با رشد سرمایه‌گذاری و مصرف، از کسادی به سمت رشد بلندمدت آن هدایت می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود با کاهش نرخ بهره، تقاضای سرمایه‌گذاری و به تبع آن تقاضا برای فلزات افزایش یافته و قیمت فلزات افزایش پیدا کند.
اخیرا در جریان آشفتگی ایجاد شده در بازارهای مالی که ناشی از بحران اعتباری ماه آگوست سال‌جاری میلادی و وجود کسادی‌های اخیر در بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا بود، سیاست‌گذاران اقتصادی در ایالات متحده، اقدام به کاهش نرخ بهره از 25/5‌درصد به 75/4‌درصد كردند که همین امر جانی تازه در کالبد بازارهای مالی و بازار کالاها و فلزات دمید و در اثر آن قیمت جهانی فلز مس نیز که در طول یک هفته به شدت کاهش یافته بود، به روند افزایشی خود بازگشت و از حدود 7000 دلار در هر تن به بیش از 8000 دلار در هر تن رسید.
در اینجا نیز ذکر یک نکته ضروری به نظر می‌رسد. سیاست‌گذاران اقتصادی در سیاست‌گذاری‌های خود، به بحث انتظارات، توجه ویژه ای دارند چرا که فعالان اقتصادی، قبل از اعمال سیاست‌های اقتصادی و مطابق انتظارات خود از نحوه سیاست‌گذاری مقامات، اثر سیاست‌های آینده را در رفتارهای اقتصادی خود اعمال می‌كنند. به عبارتی دیگر، چنین نیست که فعالان اقتصادی پس از اعمال سیاست به تغییر رفتار اقتصادی خود مبادرت ورزند بلکه آنها با توجه به تجربیات گذشته، اثرات سیاست‌های آینده را در نظر می‌گیرند و بر اساس انتظاری که از سیاست‌های اعمالی آینده توسط مقامات دارند، رفتارهای کنونی خود را تنظیم می‌كنند. این مساله عموما باعث می‌شود که با توجه به تغییر پیشاپیش رفتار فعالان اقتصادی، مقامات سیاست‌گذار نتوانند از سیاست مورد نظر نتیجه مطلوب را بگیرند مگر این که آنها سیاستی متفاوت یا فراتر از انتظارات فعالان اقتصادی اتخاذ كنند که بتواند اثرات جدیدی بر جای گذارد.
به عنوان مثال مقامات پولی در ایالات متحده، در جریان بحران اعتباری اخیر، نرخ بهره را به اندازه 5/0‌درصد که فراتر از انتظارات فعالان اقتصادی (25/0‌درصد) بود، کاهش دادند و از این رویکرد نتیجه دلخواه را کسب کردند.
اکنون اگر آنها تصمیم بگیرند یک بار دیگر به کاهش نرخ بهره تن دهند باید باز هم سیاستی غیر منتظره را اعمال كنند و کاهشی بیش از حد انتظارات را در نرخ بهره اعمال كنند که البته این رویکرد نیز اثرات جانبی منفی خاص خود را به دنبال دارد، چرا که کاهش بیش از اندازه نرخ بهره خود می‌تواند اثرات تورمی ‌زیان‌باری را به اقتصاد آمریکا که در حال تحمل شرایط نسبتا دشواری از فضای تورمی ‌موجود است، تحمیل كند. بنابراین شاید چندان به بیراهه نرفته باشیم اگر اذعان كنیم که نمی‌توان به اثر مثبت کاهش نرخ بهره در اقتصاد ایالات متحده آمریکا روی قیمت جهانی فلز مس چندان دل خوش کرد.

3 - احتمال بروز مجدد اعتصابات کارگری
مناقشات کارگری در معادن مس بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌كننده این فلز یعنی شیلی، پرو و مکزیک، با ایجاد اختلال در روند تولید و عرضه و ترس معامله گران از جهش قیمت‌ها در آینده، به دفعات زیادی به افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی در زمان بروز اعتصابات کارگری انجامیده است. افزایش قیمت مس در چهار سال اخیر، کارگران معادن مس و سندیکاهای کارگری را مصمم كرده تا با دست زدن به اعتصاب، حقوق بالاتر و مزایای بازنشستگی بیشتری را از کارفرمایان خود مطالبه كنند که همین امر افزایش قیمت‌ها را تشدید کرده است. در چند سال گذشته همراه با افزایش قیمت جهانی مس، اعتصابات گسترده‌ای در معادن مس کشورهای آمریکای لاتین اتفاق افتاده است که احتمال تکرار آن هیچ گاه صفر نخواهد بود.

4 - بالا بودن قیمت جهانی نفت و انرژی
انرژی نیز همچون سنگ معدن و نیروی کار کارگران، از جمله عوامل اصلی تولید در شركت‌های تولیدکننده فلز مس محسوب می‌شود. ثبت رکوردهای پی در پی در افزایش قیمت نفت و رسیدن به رقم‌های باورنکردنی بالای 90 دلار در هر بشکه، هزینه تولید شركت‌های تولیدکننده را به شدت افزایش داده و این مساله می‌تواند خود را در قیمت‌های بالاتر فلز مس آشکار كند. اکنون در بازارهای جهانی نفت و انرژی، معامله گران نفت، به قیمت‌های 100 دلاری چشم دوخته‌اند. در‌حال‌حاضر قیمت‌های نفت نسبت به یک سال گذشته حدود 51‌درصد افزایش یافته است.

5 - چشم‌انداز اقتصاد جهانی و اقتصاد قدرتمند چین
اگر چه اخیرا پیش‌بینی‌های رشد اقتصاد جهانی در سال آینده میلادی (2008) قدری دستخوش تغییر در جهت کاهش شده‌اند، ولی در سال آینده نیز اقتصاد جهانی همچنان قدرتمند بوده و به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد. این رشد به ویژه در آسیا، آسیای شرقی، چین و هند دنبال خواهد شد. اخیرا تولید ناخالص داخلی (GDP) در اقتصاد چین به عنوان عهده دار پررنگ‌ترین نقش در رشد اقتصاد جهانی، در سه ماه سوم سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل، 5/11‌درصد رشد کرده است. اقتصاد چین در سه ماه دوم نیز 9/11‌درصد با رشد همراه بود که بیشترین مقدار رشد آن در 12 سال اخیر بوده است.
البته احتمال می‌رود با توجه به این شرایط، ارزش یوآن (واحد پول چین) افزایش یابد که این خود به دلیل کاهش صادرات، از قدرت رشد اقتصادی خواهد کاست. همچنین از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی در چین نگران چند مساله مهم اقتصادی هستند. رشد قیمت‌های داخلی، قیمت‌های بالای نفت، رکود بخش ساختمان‌سازی در اقتصاد ایالات متحده آمریکا و کاهش سطح مصرف در آن از جمله مهم‌ترین نگرانی‌های اقتصاد چین به حساب می‌آید.
افزایش شاخص قیمت مصرف‌كننده به بیش از 6‌درصد در سال جاری میلادی، دو برابر میزان هدف‌گذاری شده آن توسط بانک مرکزی چین (در حدود 3‌درصد) می‌باشد.
با توجه به این که در دوره 9 ماهه ابتدای سال، سرمایه‌گذاری 42‌درصد و مصرف داخلی 37‌درصد از رشد GDP را به خود اختصاص داده‌اند، کارشناسان اقتصادی انتظار دارند که دولت محدودیت‌هایی را بر سرمایه‌گذاری اعمال کند و در عوض سطح مصرف را افزایش دهد. آنها انتظار دارند که دولت استفاده از زمین، اجرای پروژه‌های جدید و وام‌های بانکی را محدود كند. به هر حال مساله اساسی در اقتصاد چین این است که بیشتر به سرمایه‌گذاری و تقاضای خارجی وابسته است تا مصرف داخلی و این مساله ممکن است با در نظر گرفتن کسادی اقتصاد ایالات‌متحده آمریکا، آسیب‌هایی را به اقتصاد چین وارد کند.
اخیرا افزایش قیمت سوخت و سایر انواع انرژی مانند برق به دلیل جهش‌های قیمتی نفت به همراه افزایش قیمت مواد غذایی نظیر گندم (با قیمت‌های بالاتر 65‌درصدی امسال) به رشد بیشتر قیمت‌ها در اقتصاد ایالات متحده آمریکا کمک كرده و از اعتماد مصرف‌کنندگان آمریکایی کاسته که این امر نه تنها آسیب‌هایی را بر اقتصاد آمریکا وارد می‌کند بلكه برای شرکای تجاری آن از جمله چین و در مجموع برای کل اقتصاد جهانی خوشایند نخواهد بود.

منبع : دنیای اقتصاد

_________________
ما برای بوسیدن خاک سر قله ها --- چه خطرها کرده ایم، چه خطرها کرده ایم
ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود --- خون دلها خورده ایم خون دلها خورده ایم
ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود --- رنج دوران برده ایم رنج دوران برده ایم


04 نوامبر 2008, 19:28
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
عوامل رشد اخیر قیمت مس

قيمت مس در سه ماه گذشته با حدود 50 درصد افزايش قيمت مواجه شده است. فاكتورهاي بنيادي دخيل در اين رشد قيمت از نظر كارشناسان بسيار متنوع ارزيابي شده و نظرات مختلف و در برخي موارد متناقض در اين زمينه وجود دارد.

رسيدن قيمت مس در حدود 9 هزار دلار در سال 2008، از نظر بسياري از تحليلگران بسيارمنطقي بوده است.

رشد مصرف جهاني اين محصول و خريد هاي وسيع بخصوص از جانب اقتصادهاي نوظهور در كنار خارج شدن ميلياردها دلار از بورس ها تو صندوق هاي هجينگ و وارد شدن اين سرمايه ها به بازارهاي كالايي آنقدر بديهي بوده كه هيچ كسي نمي تواند نقش اين موارد را در حمايت از قيمت مس منكر شود. مشكلات عرضه نيز در اين ميان بسيار موثر بوده اند.

شرايط جوي، كمبود انرژي برق مورد نياز پروژه هاي توليد مس، اعتصابات كارگري بخصوص در شيلي و امثال اينها را نيز مي توان اصلي ترين علل اختلال در روند عرضه به حساب آورد.
اما در پس روند رو به رشد قيمت مس در ماههاي اخير چه عواملي پنهان شده اند؟

شايد شش عامل ذيل را بتوان به عنوان مهمترين دلايل اين روند در حال حاضر به حساب آورد:

1- خريد چين و كره جنوبي در قيمت هاي ماههاي گذشته، مس را به منظور خريد و احياي ذخاير استراتژيك خود بسيار مناسب دانسته و در اين مدت اقدام به خريد مس در حجم بالا كرده اند.

2- بسياري از توليد كنندگان مس كه با كاهش شديد حاشيه سود خود مواجه شده بودند، اقدام به پايين آوردن شديد سطح توليد و در برخي موارد توقف عرضه محصول خود به بازار نموده اند كه در حال حاضر تاثير اين افت توليد به شدت خود را نمايان ساخته است.

3- تمايل سرمايه گذاران آسيايي براي تبديل دلار به دارايي هاي ملموس بسيار افزايش يافته است. علت اين امر را نيز شايد بتوان عملكرد نامناسب اقتصادي ايالات متحده و نوسانات شديد دلار عنوان كرد.

4- نوسان گيري سوداگران بازار كه بر روي افت قيمت مس شرط بندي و مس را در قيمت هاي بسيار پايين خريداري كرده بودند، باعث رشد تقاضاي سرمايه گذاري مس و رشد قيمت آن شده است.

5- آربيتراژ ايجاد شده ميان بازار فلزات لندن و بازار كالايي شانگهاي در نهايت منجر به اين است كه واردات كاتد مس توسط چيني ها از بازار لندن به صرفه شده و خريد از اين بازار را به شدت بالا برده است.

6- موجودي ضايعات مس به علت كمبود اعتبار شركتها، قيمت هاي پايين اين محصول و كاهش سطح فعاليت هاي كارخانه اي به تدريج كاهش يافته است.

در پايان براي درك بهتر تاثيرگذاري واقعي عوامل فوق در رشد قيمت فلز مس بد نيست كه بدانيم 46 درصد مس توليدي در سطح جهان همواره در فعاليت هاي ساختمانهاي صرف شده و 12 درصد از آن هم در صنعت خودرو مصرف مي شده است.

اما در شرايط كنوني و ركود شديد بازار مسكن و خودرو، هيچ يك از اين دو عامل بر رشد قيمت مس تاثير نخواهند داشت.


14 آوریل 2009, 15:39
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد