بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 اکتبر 2019, 02:58
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 نکاتی در مورد استخدام نیروی انسانی برای مدیران 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مدیریت منابع انسانی - دو نكته درمورد استخدام نیروی انسانی

شهروند خوب بودن ارزش دارد: در صورت مساوی بودن سایر صفات و مشخصات، اكثر مدیران خواستار كاركنانی هستند كه بیش از وظایف عادی شغل خود فعالیت می‌كنند.

آنها به دنبال كارمندانی می‌گردند كه به فراسوی انتظارات می‌روند، به كاركنانی كه با میل و خواست خود به رفتارهایی دست می‌زنند كه جزو وظایف رسمی شغلی‌شان نیست، ولی عملكردهای سازمان را بهبود می‌بخشد، شهروندان خوب می‌گویند در محیط‌های كاری امروزی كه نرمش‌پذیری جنبه حیاتی دارد، مشاغل غیرجامد و روان هستند، كارها معمولا به صورت گروهی انجام می‌شوند و شرح وظایف كاری معمولا قادر به ذكر كلیه وظایف مورد نیاز و لازم برای انجام كار نیست، مدیران عالی به كاركنان با رفتار شهروندی خوب نیازمندند.

نمونه‌ای از رفتار شهروندی خوب عبارتند از ارائه توصیه‌های سازنده در زمینه بهبود عملكرد كار- گروه خود و كل سازمان، كمك به سایر اعضای كار- داوطلب شدن برای فعالیت‌های شغلی اضافی و فوق‌العاده، خودداری از برخوردها و درگیری‌های غیرلازم، مراقبت و مواظبت از دارایی‌های سازمانی، احترام به روح و نوشته‌های قوانین و مقررات و تحمل موقرانه و بزرگ‌منشانه تكالیف تحمیلی و آزارهای گاه به گاه مرتبط با كار. نكته بسیار مهم این است كه بر طبق مطالعات انجام شده، واحدهای سازمانی برخوردار از كاركنان دارای روحیه و رفتار شهروندی خوب دارای عملكرد بسیار بهتری نسبت به واحدهای سازمانی فاقد چنین كاركنانی هستند. بنابراین مدیران چگونه می‌توانند روحیه و رفتار شهروندی خوب را در میان كاركنان خود ترویج كنند؟

با افراد منصفانه و عادلانه برخورد كنند. زمانی كه كاركنان بر این باور باشند كه درآمدهایشان، برخورد با آنها و روش‌های اداری و سازمانی عادلانه و منصفانه است، احتمال اینكه رویكرد مثبتی نسبت به سازمان داشته باشند، به دیگران كمك كنند و در فعالیت‌هایی بیش از نیازهای شغلی‌شان تلاش كنند، بیشتر می‌شود. اگر كاركنان شما احساس كنند كه خود شما، روش‌های سازمانی‌تان و سیاست‌های حقوق و مزد شركت‌تان منصفانه و عادلانه است، اطمینان و اعتماد آنها نسبت به شما افزایش می‌یابد و زمانی كه آنها به شما و سازمان اعتماد داشته باشند، اشتیاق بیشتری به انجام فعالیت‌هایی فراسوی شرح وظایف رسمی شغل خود خواهند داشت.

به‌طور كلی عملكرد كاركنان دارای رفتارهای شهروندی خوب خیلی بهتر از عملكرد كاركنان معمولی است.
مغزها اهمیت دارند، وقتی شك دارید، افراد باهوش را استخدام كنید: كمتر موضوعی وجود دارد كه بیش از هوش و فراست، مورد بحث و گفت‌وگو و جدل قرار گرفته باشد. به نظر می‌رسد كه مردم در مورد پرسش‌هایی نظیر:
آیا ضریب هوشی ابزار خوبی برای اندازه‌گیری هوش است؟ آیا هوش و فراست یادگرفتنی است یا ذاتی؟ آیا افراد باهوش موفق‌تر از هم‌قطاران كم‌هوش‌تر خود هستند؟ پاسخ‌ها و نقطه‌نظرهای كاملا متنوع و متفاوتی دارند.
رابطه بین هوش و عملكرد شغلی- به طور مشخص آیا افراد باهوش‌تر عملكرد بهتری نسبت به همكاران كم‌هوش‌تر خود دارند؟ - را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شگفت‌آور نیست كه در مورد این موضوع با كمبود عقاید و اندیشه‌ها روبه‌رو نیستیم، ولی اهمیت زیادی به عقاید و اندیشه‌ها ندهید. شما باید به دنبال دلیل و شواهد محكم و استوار بگردید.
برخی از واقعیت‌ها به قدری بدیهی هستند كه هیچ گونه بحث و جدل فنی جدی در مورد آنها وجود ندارد و مورد قبول همگان می‌باشند. برای مثال

1 - درجه ضریب هوشی یك نفر با آنچه كه مردم در زبان عادی باهوش یا زیرك می‌نامند، تناسب كامل دارد.
2 - درجه ضریب هوشی یك نفر در بیشتر دوران زندگی او ثابت باقی می‌ماند. (البته با مختصری تغییر)
3- آزمون‌های كاملا دقیق و آزمایشگاهی ضریب هوشی گرایش مشخصی را به گروه‌های اجتماعی، اقتصادی، قومی و نژادی نشان نمی‌دهند. 4-كاركنان باهوش‌تر، به طور متوسط، ماهرتر و خبره‌تر از سایر كاركنان هستند.
نكته دیگری كه حائز اهمیت می‌باشد، این است كه كاركنان باهوش‌تر، به‌طور متوسط، ماهر و خبره‌تر از سایر كاركنان هستند.

همه مشاغل نیازمند استفاده از هوش یا توانایی ادراكی و معرفتی می‌باشند، چرا؟ برای استدلال و تصمیم‌گیری در مشاغل جدید، مبهم، متغیر، یا در اشتغالات حرفه‌ای چند وجهی نظیر كار حسابدارها، مهندسان، دانشمندان، آرشیتكت‌ها و فیزیكدان‌ها، ارتباط تابعی شدیدی بین ضریب هوشی بالا و عملكرد فرد وجود دارد. ضریب هوشی در مشاغل با پیچیدگی متوسط نظیر حرفه‌ها، مشاغل كارمندی و كار پلیس، نیز اثر تعیین‌كننده دارد و معیار پیش‌بینی كننده خوبی در مورد چگونگی عملكرد فرد شاغل در این حرفه‌ها می‌باشد. ولی در مشاغل غیرمهارتی كه تنها نیازمند تصمیم‌گیری عادی روزانه یا حل و فصل مسائل ساده می‌باشند، نقش كمی دارد و نمی‌توان در مورد چگونگی عملكرد افراد شاغل در این‌گونه مشاغل بر پایه ضریب هوشی آنها داوری كرد. بدیهی است كه هوش و فراست، تنها عامل موثر بر عملكرد شغلی نیست، ولی معمولا مهم‌ترین عامل می‌باشد! برای مثال این عامل در مقایسه با مصاحبه شغلی، سابقه عملكردهای گذشته، یا مدارك دانشگاهی، قابلیت بهتری برای پیشگویی عملكرد شغلی آینده دارد.

متاسفانه، سهم عمده ارثی و ژنتیكی ضریب هوشی احتمال ارثی بودن هفتاد درصد یا بیشتر هوش و فراست انسان‌ها، استفاده از آن را به‌عنوان یك ابزار گزینش افراد، در مقابل حملات منتقدین آسیب‌پذیر می‌كند. با توجه به اینكه بر طبق شواهد به دست آمده، ثابت شده است كه متوسط ضریب هوشی نژادهای مختلف با هم متفاوت است، ضریب هوشی با اختلافات اقتصادی ارتباط دارد، مقاومت در مقابل انتقادات و پاسخگویی به آنها آسان نیست. برخی انتقادكنندگان با استفاده از این یافته‌ها نتیجه می‌گیرند كه ضریب هوشی موجب تبعیض می‌شود و بنابراین باید آن را كنار گذاشت.
چنین پیشنهادی باعث تاسف است، زیرا شواهد فراوان نشان می‌دهند كه آزمون‌های ضریب هوشی بر ضد هیچ گروهی جهت‌گیری نمی‌كنند، گو اینكه عنصر اندازه‌گیری شده توسط آنها به طور عمده خارج از كنترل فرد قرار دارد.
در نتیجه چنانچه مایل به استخدام بهترین نیروی كار ممكن هستید، در میان افرادی كه از هر لحاظ دیگر مساوی هستند به استخدام باهوش‌ترین آنها اقدام كنید.
منبع: كتاب كلیدهای طلایی مدیریت منابع انسانی


18 جولای 2010, 08:37
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد