بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 14:41
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 بنزین تولیدی شرکتهای پتروشیمی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 17 می 2009, 05:24
پست ها: 90
بنزین پتروشيمي‌ها عامل آلودگی؟

مقامات حوزه انرژی به شائبه اینکه بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها باعث افزایش آلودگی هوای تهران شده است، واکنش‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهند.

تهران همچنان آلوده است؛ هر سازمانی دلایل متفاوتی را برای پایداری آلودگی هوای تهران عنوان می‌کند. آنکه در حوزه مدیریت شهری است، می‌گوید: «صنایع باعث افزایش آلودگی هوای تهران شده‌اند» و آنچه از روز اول عامل اصلی آلودگی هوای تهران شناخته شده انتشار دود ناشی از اگزوز خودروها بوده است. اما به تازگی در محافل صنعتی شنیده شده است که بنزین تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی یکی از مهم‌ترین عوامل تشدید آلودگی و تولید ریز آلاینده‌ها است. این موضوعی است که روابط عمومی‌های سازمان‌های مسوول نیز آن را طی دو سه روز اخیر شنیده‌اند.

به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، در شرایطی که همچنان موضوع تداوم تعطیلی‌ها به دلیل وضعیت هشدار هوای تهران در دست بررسی قرار دارد، گفته می‌شود که بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها عامل تشدید آلودگی است. محصولي که به تازگی کشور را از وابستگی به خرید بنزین خارجی خودکفا ساخته است.
پس از تشدید محدودیت‌های بین‌المللی بر سر واردات بنزین، وزارت نفت در جهت تامین بنزین مورد نیاز کشور از اواسط تابستان امسال با اجرای طرح ضربتی تولید بنزین اقدام به تولید 17 تا 20 میلیون لیتر بنزین(معادل 30 درصد نیاز داخلی) در 6 مجتمع پتروشیمی کرد. اما همزمان با تولید و ورود این محصول به چرخه مصرف سوخت، این شائبه وجود داشت که این سوخت تازه وارد که از نظر سیاسی، برگ برنده ایران در مقابله با تحریم بنزین محسوب می‌شد، نسبت به بنزین پالایشگاه‌ها از کیفیت کمتر و قدرت آلایندگی بیشتری برخودار است.

عوامل زیادی دخیل است
در حالی که دیروز هیچ مسوولی حاضر به پاسخگویي برای ابهام زدايی بر سر این موضوع نبود، مدیرعامل پتروشیمی جم که یکی از مجتمع‌های تولیدکننده بنزین است، در این رابطه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: «بحث آلودگی هوای تهران به عوامل مختلف بستگی دارد و موضوع دیروز و امروز نیست و لازم است که براساس یک برنامه بلند مدت کلیه عوامل آلوده‌کننده هوای تهران مورد مطالعه قرار گیرد.»
«حسن بیگی» در پاسخ به شائبه تشدید آلودگی هوای تهران ناشی از بنزین پتروشیمی‌ها می‌افزاید: «ما تنها خوراک تولید بنزین را به پالایشگاه‌ها تحویل می‌دهیم و پتروشیمی‌ها مسوول تحویل بنزین به خودروها نیستند.»

پالایشگران باید پاسخ دهند
وی ادامه می‌دهد: «مواد اولیه تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی پس از تحویل در پالایشگاه‌ها تبدیل به بنزین می‌شوند. بنابراین تولیدکنندگان بنزین باید به این موضوع پاسخ بدهند.» به گفته وی، مجتمع‌های پتروشیمی که خوراک مایع مصرف می‌کنند یک محصول جانبی به نام «بنزین پیرولیز» را در اختیار پالایشگاه‌ها برای تولید بنزین قرار می‌دهد. همچنین «لایت‌اند» و «رافینیت» نیز از دیگر محصولاتی است که برای تولید بنزین به پالایشگاه‌ها داده می‌شود. مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم افزود: «در حال حاضر در تهران حدود 3 میلیون خودرو تردد می‌کند که قطعا در تشدید آلودگی هوای تهران نقش دارند. از سوی دیگر وجود کارخانه‌ها در اطراف تهران نیز یکی از عوامل آلودگی هستند. بنابراین عوامل آلودگی هوای تهران مختلف است که همه باید در مقابل آن مسوول باشند.»

پتروشیمی باید پاسخ دهد
در این بین در حالی که این مقام مسوول، پالایش و پخش را مسوول پاسخگویی در خصوص کیفیت بنزین پتروشیمی‌ها می‌داند، پیگیری خبرنگار ما برای صحبت با مقام مسوول شرکت پالايش و پخش نتیجه‌ای نداشت و روابط عمومی این شرکت نیز در مقابل عنوان کرد که «در مورد کیفیت بنزین پتروشیمی‌ها، شرکت پتروشیمی باید پاسخگو باشد.»در همین حال، اوایل مهر ماه امسال مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در پاسخ به برخی اظهار نظرات مبنی براینکه بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها دارای مواد آلاینده بالا هستند، گفته بود: «این اطلاعات کذب است.»

این جنس بهتر است
«عبدالحسین بیات» با بیان اینکه این نظرات ناشی از عدم اطلاعات کارشناسی است، در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» در مورد روند تولید بنزین در پتروشیمی‌ها اظهار داشت: «در مرحله تولید بنزین در پتروشیمی‌ها یک مرحله به عنوان مرحله تفکیک سازی نیز وجود دارد. ما محصولات پتروشيمي را که الان تبدیل به بنزین می‌شود، قبلا تفكيك مي‌كرديم و مي‌فروختيم که آلودگي و آلايندگي‌ نیز نداشت.» به گفته وی، ليسانس فرآيند توليد مجتمع‌هاي پتروشيمي به‌روز است و نسبت به ليسانس‌هاي مشابهي كه ما در بعضي از پالايشگا‌ه‌هاي قديمي خودمان داريم، كيفيت بنزين تولید پتروشیمی‌ها از پالايشگاه‌‌ها مرغوب‌تر است.
به گزارش خبرنگار ما موضوع بر سر عامل اصلي آلودگي تهران همچنان ادامه دارد و هر يك از دستگاه‌ها از نگاه خود، دليلي را براي آلودگي و راهكاري را براي كاهش آلودگي اعلام مي‌كنند.
دنیای اقتصاد


06 دسامبر 2010, 09:08
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف شد

پس از اجرای طرح ضربتی تولید بنزین به منظور مقابله با توطئه کشورهای غرب برای اعمال تحریم های اقتصادی و خودکفایی کشور در رابطه با این محصول استرتژیک، علاوه بر 9 پالایشگاه نفتی که به تولید روزانه 44 میلیون لیتر بنزین می پرداختند، مجتمع های پتروشیمی نظیر بندر امام و برزویه نیز دست به کار شدند تا مصرف 67 میلیون لیتری بنزین کشور را پوشش دهی کنند.

پس از اجرای این طرح ضربتی بود که میزان واردات این فرآورده از ابتدای سال جاری کاهش یافت تا جایی که در ابتدای پاییز امسال، وزیر نفت از قطع کامل واردات این فرآورده و خودکفایی کشور در تولید بنزین خبر داد.

حال با گذشت 4 ماه از تولید بنزین در این مجتمع ها، قانون هدفمند سازی یارانه ها به مرحله اجرا در آمد که بر اساس آن نرخ های جدیدی برای بنزین معمولی و سوپر اعلام شد، این اعلام قیمت ها کاهش چشمگیر مصرف بنزین را در پی داشت، همچنین طرح های افزایش ظرفیت بنزین در پالایشگاه ها نیز از دیگر عواملی هستند که میزان نیاز به تولید این فرآورده با ارزش در پتروشیمی ها را کاهش داده اند.

پالایش و پخش نسبت به تولید بنزین اعلام عدم نیاز کرده است

حمید رضا رستمی، مدیرعامل مجتمع پتروشیمی برزویه از توقف تولید بنزین در این مجتمع خبر داد و به برنا گفت: با توجه به آنکه شرکت ملی پخش نسبت به تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی اعلام عدم نیاز کرده، پتروشیمی برزویه و برخی دیگر از مجتمع های پتروشیمی، تولید بنزین خود را کاهش داده و متوقف کرده اند.

وی افزود: در ابتدای اجرای طرح تولید بنزین در پتروشیمی برزویه، روزانه 5 میلیون لیتر بنزین تولید می شد که پس از مدتی این حجم تولیدی را تا 50 درصد یعنی 2 میلیون و 500 هزار لیتر کاهش دادیم و اکنون نیز اعلام شده که باید در روال عادی تولید پتروشیمی قرار بگیریم، به همین دلیل تولید بنزین به صفر رسیده است.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی برزویه دلیل قطع تولید بنزین در این مجتمع را اعلام عدم نیاز شرکت پالایش و پخش عنوان کرد و اظهار داشت: در ظاهر طرح هایی در دست اقدام بوده اند که به مرحله اجرا در آمده اند و همچنین کاهش مصرف بنزین در کشور موجب شده که دیگر نیازی به تولید این سوخت در پتروشیمی ها وجود نداشته باشد.

سایر پتروشیمی ها وضعیتی همانند برزویه دارند

رستمی، درباره تولید بنزین در سایر مجتمع های پتروشیمی کشور، توضیح داد: بنزین در چند مجتمع پتروشیمی از جمله برزویه، بندر امام(ره)، بوعلی سینا، اراک، امیرکبیر و جم تولید می شد اما از مدت ها قبل دیگر بنزینی از سه مجتمع اراک، امیرکبیر و جم دریافت نشده است.

وی افزود: پتروشیمی بوعلی سینا نیز تنها برای 3 هفته در مدار تولید بنزین قرار گرفت و در همان روزهای نخستین به وضعیت عادی تولید پتروشیمی بازگشت؛ واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام نیز به احتمال 90 درصد همانند برزویه روال تولید را طی کرده و اکنون تولید بنزین در این پتروشیمی نیز قطع شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، مدیرعامل مجتمع پتروشیمی برزویه با تاکید بر اینکه تولید بنزین در این مجتمع، آفریننده مشکلی برای تولید سایر محصولات پتروشیمی نبوده است، تصریح کرد: مجتمع های پتروشیمی ماهیتی شبیه به پالایشگاه های نفتی دارند به همین خاطر به راحتی قادر به تولید بنزین بودیم؛ علاوه بر این، تولید بنزین سبب شد تا بتوانیم خوراک بیشتری را برای پتروشیمی برزویه دریافت کنیم.

رستمی ادامه داد: پیش از آغاز تولید بنزین به دلیل محدودیت هایی که در مخازن داشتیم خوراک کمتری را برای تولید محصولات پتروشیمی دریافت می کردیم اما با اجرای این طرح، خوراک بیشتری را جذب کردیم.


16 ژانویه 2011, 11:15
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد