بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 دسامبر 2019, 14:42
پاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 اخبار تولید بنزین ایران 
نویسنده پیام

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
وزير نفت جمهوري اسلامي ايران از افزايش توليدبنزين كشور به 66 ميليون و 500 هزار ليتر در روز خبر داد كه باتوجه به مصرف كنوني بنزين ، جمهوري اسلامي ايران از واردات بنزين بي نياز شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادي ايرنا به نقل ازشبكه اطلاع رساني نفت وانرژي(شانا)، 'سيدمسعود ميركاظمي ' افزايش توليد بنزين كشور را در حاشيه دور سوم سفرهاي استاني هيات دولت به شهرستان هاي استان تهران در رباط كريم اعلام كرد و افزود: از 20 روز پيش توليد بنزين در واحدهاي پتروشيمي شروع شده است و توانستيم در هفته اخير روزانه اين مقدار بنزين توليد كنيم.

وي با اشاره به توليد روزانه 44 ميليون ليتر بنزين در داخل و واردات حدود 20 ميليون ليتر از اين فرآورده براي تامين نياز بازار تاكيد كرد: اين اقدام با توجه به اعلام تحريم ها و شيطنت برخي فروشندگان در افزايش بهاي بنزين انجام شده است.

وزير نفت اين اقدام را پاسخ محكمي به بدخواهان كشور دانست و گفت: تحريم ها ما را توانمندتر مي كند.


12 سپتامبر 2010, 11:03
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
توليد ضربتي مكمل اكتان‌افزاي بنزين با پايه الكل

خبرگزاري فارس: مجري طرح ضربتي بنزين گفت: پروژه ضربتي توليد مكمل سوخت با موفقيت به اتمام رسيده كه در جريان آن حدود 6 ميليون ليتر مكمل‌هاي اكتان‌افزا توليد مي‌شود و در آن از الكلها به عنوان پايه اكتان افزا استفاده مي‌شود.

فريبرز پناهي در گفت و ‌گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: اگر پتروشيمي تنها براي فرآوري بنزين طراحي مي‌شود قيمت آن ليتري 380 تا 400 تومان با احتساب قيمت فوب خليج‌فارس خواهد بود.
وي تصريح كرد: اما طرح‌هاي فعلي پتروشيمي براي توليد محصولات آروماتيك طراحي شده است؛ در واقع براي توليد بنزين 3 واحد از 9 واحد پتروشيمي درگير مي‌شود و براي محاسبات، هزينه تمام شده را به پاي هزينه توليدات اصلي اين واحدها مي‌گذارند.
مجري طرح ضربتي بنزين تاكيد كرد: در واقع احداث پالايشگاه با خوراك ميعانات گازي بسيار مقرون به صرفه خواهد بود و ايران هم در پارس جنوبي و ديگر ميادين ذخاير ميعانات گازي زيادي دارد.
وي در خصوص ديگر طرح‌هاي در دست اجرا با بيان اينكه طرح ديگر ما پروژه ضربتي توليد مكمل سوخت است كه با موفقيت به اتمام رسيده است، گفت: در اين طرح حدود 6 ميليون ليتر مكمل‌هاي اكتان افزا توليد مي‌شود كه از الكلها به عنوان پايه اكتان افزا استفاده مي‌شود اما در خروجي محصول الكلي وجود ندارد.
پناهي اضافه كرد: موادي كه در اين فرآيند توليد مي‌شود دي متوكسي متان است، يعني متانول به دي متوكسي متان تبديل مي‌شود؛ در واقع متانول تحت شرايط كاتاليستي با تركيب با مواد ديگري به يك تركيب استالي تبديل مي‌شود كه اين تركيب استالي يك اكتان بوستر بسيار قوي با عدد اكتان 150است و در آمريكا به عنوان يك فن‌آوري روز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
وي تصريح كرد: اين طرح آماده است و آماده ارائه آن به وزارت نفت هستيم.
به گزارش فارس پناهي پيش از اين از توليد ضربتي سوخت جت با يك هفتم قيمت بازار و مواد اوليه داخلي با تكنولوژي روز جهان خبر داده بود.


15 سپتامبر 2010, 12:21
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
وزير نفت‌: ظرفيت توليد بنزين كشور افزايش مي‌يابد

خبرگزاري فارس: وزير نفت از افزايش ظرفيت توليد بنزين كشور به بيش از 66 ميليون ليتر در روز خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، سيد مسعود ميركاظمي شامگاه سه‌شنبه در بازديد از طرح‌هاي در دست ساخت پارس جنوبي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نظام اسلامي ايران امروز در همه زمينه‌ها به رشد و تعالي خوبي رسيده و به ويژه در صنعت نفت پيشرفت‌هاي چشمگيري را شاهد هستيم.
وي با اشاره به توليد ضربتي نفت در كشور افزود: هم‌اكنون روزانه 6 ميليون ليتر بنزين در پتروشيمي برزويه در پارس جنوبي توليد مي‌شود كه بسيار ارزشمند و حياتي است.
وزير نفت خاطرنشان كرد: با تلاش و پشتكار به عمل آمده و با توجه به فعاليت شبانه‌روزي كاركنان وزارت نفت، در شرايط كنوني، شش واحد پتروشيمي كشور توليد ضربتي بنزين را از حدود يك ماه گذشته آغاز كرده‌اند.
ميركاظمي از افزايش ظرفيت توليد بنزين كشور به بيش از 66 ميليون ليتر در روز خبر داد و اضافه كرد: خوشبختانه ابتكارات و خلاقيت متخصصان و مديران داخلي بسيار خوب و قابل توجه است و با اين ابتكارات، هم‌اكنون در مجتمع‌هاي پتروشيمي توليد بنزين به خوبي در حال انجام است و نياز به واردات بنزين رفع شده و هم‌اكنون ظرفيت توليد بنزين در كشور به روزانه 66.5 ميليون ليتر رسيده است.
وي ادامه داد: هم‌اكنون در شش پتروشيمي در داخل كشور طرح ضربتي توليد بنزين در حال انجام است و اين امر نشان دهنده توانمندي بالاي متخصصان داخلي است و اين روند به فضل خدا با قدرت ادامه مي‌يابد.
وزير نفت افزود: در حال حاضر واردات بنزين بسيار كاهش يافته و به حدود 10 درصد دوره‌هاي قبل رسيده كه در تاريخ كشور امري بي‌سابقه است و بايد كاري كنيم كه علاوه بر تامين نياز داخلي به صادركننده بنزين تبديل شويم.
ميركاظمي يادآور شد: پتروشيمي‌هاي جم، برزويه، اراك، بوعلي، بندرامام و اميركبير توليد بنزين را از ماه گذشته انجام داده‌اند كه بايد از اين طرح حمايت و پشتيباني كنيم.
وي خاطرنشان كرد: امروز با همه توان براي سربلندي كشور تلاش مي‌كنيم و با تكيه بر شعار «ما مي‌توانيم» هم‌اكنون بسياري از امور مشكل به دست متخصصان كشورمان انجام‌پذير شده و در چند سال گذشته حتي در فكر كسي هم نمي‌گنجيد كه بتوانيم چنين پيشرفتي كنيم.
وزير نفت اضافه كرد: بايد دست به دست هم بدهيم و با همت و كار مضاعف براي سربلندي كشور تلاش كنيم.
وزير نفت‌ به منظور بازديد از طرح‌هاي در دست ساخت پارس جنوبي و همچنين به منظور تقدير از دست‌اندركاران طرح ضربتي توليد بنزين در دو مجتمع پتروشيمي جم و برزويه به منطقه ويژه پارس سفر كرده است.


15 سپتامبر 2010, 12:23
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بازار بنزین خاورمیانه تحت‌تاثیر خودکفايی ضربتی

اگر چه ایران از واردات بنزین خودکفا شده، اما هیچ کس از قیمت تمام شده هر لیتر بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی خبر نمی‌دهد.

گویا این هم از جمله آمار‌‌های «مگو» شده است. با این وجود، خودکفایی ایران از واردات بنزین، کاهش شدید قیمت بنزین در بازار خاورمیانه را به دنبال داشته است. این در حالی است که با اجرای این طرح، بخش عمده‌ای از صادرات محصولات پتروشیمی کشور نیز قطع شده است. در همین شرایط است که یک مسوول نفتی، در شرایط خودکفايی، از خرید بنزین با پیش شرط جدید خبر می‌دهد.

اواخر آبان ماه سال گذشته بود که «تهران» طی مراسمی اعلام کرد که در صورت اعمال تحریم بنزین، امکان افزایش ظرفیت تولید بنزین در داخل کشور را دارد؛ حتی اگر این تصمیم از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نباشد.
بر اساس این تصمیم، طرح ضربتی تولید بنزین به مدت یک هفته، به صورت آزمایشی، در سه مجتمع پتروشیمی «بندر امام» و «بوعلی سینا» در بندر ماهشهر و پتروشیمی «برزویه» در عسلویه، آغاز شد که در ازای قطع محصولات پتروشیمی روزانه 14 میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولید کشور اضافه شده بود.
اما سرانجام با افزایش محدودیت‌‌های بین‌المللی، «تهران» طرح ضربتی تولید بنزین از واحدهای پتروشیمی را به طور رسمی کلید زد.


تولید 5/66 میلیون لیتر با چه قیمتی
بر اساس این طرح که از اول شهریورماه اجرا شده، تولید بنزین در 6 واحد پتروشیمی «جم»، «برزویه»، «اراک»، «بوعلی سینا»، «بندرامام» و «امیرکبیر» آغاز شده و ظرفیت تولید بنزین را به 5/66 میلیون لیتر در روز افزایش داده است. در این بین اما، هنوز کسی نمی‌داند که قیمت بنزین تولیدی در این واحدها تا چه اندازه با قیمت بنزین تولیدی در پالایشگاه‌‌ها و یا بنزین وارداتی تفاوت دارد؟

در همین حال، در سفر اخیری که خبرنگاران برای بهره‌برداری رسمی از این طرح، به عسلویه داشتند، مقامات ارشد نفتی از اظهارنظر صریح در رابطه با قیمت بنزین پتروشیمی‌‌ها خودداری کرده و تنها به این نکته بسنده کردند که «میزان واردات بنزین کشور به کمتر از یک دهم دوره‌‌های قبل رسیده و در شرایط کنونی، این طرح، بهترین طرحی بود که می‌توانستیم اجرایش کنیم.»

همچنین مدیرعامل یکی از واحدهای پتروشیمی که در این طرح حضور دارد، در خصوص بنزین تولید شده در پتروشیمی‌‌ها می‌گوید: «ترکیبات بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی با بنزین پالایشگاهی تفاوت دارد.»
«حسن بیگی»، مدیرعامل پتروشیمی «جم» در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در خصوص میزان بنزین تولیدی در این مجتمع می‌افزاید: «در حال حاضر روزانه یک میلیون لیتر بنزین در پتروشیمی «جم» تولید می‌شود.»
وی در پاسخ به این سوال که خط تولید کدام محصول برای تولید بنزین به‌کار گرفته شده است، اظهار كرد: «پیش از این محصولی به نام «بنزین پیرولیز» در این مجتمع جهت صادرات تولید می‌شد که یکی از محصولات فرعی مجتمع بود. ترکیبات این محصول در خارج از کشور تفکیک و مواد آروماتیک آن مورد استفاده قرار می‌گرفت.» وی ادامه داد: «اما با مطرح شدن بحث خودکفایی ایران در زمینه تولید بنزین، خط تولید این محصول با انجام یک سری کارهای فرآیندی به بنزین تغییر یافت»، اما وی در خصوص قیمت بنزین تولیدی در این مجتمع اظهارنظری نکرد و گفت: «ما با قطع صادرات این محصول، از خروج ارز برای واردات بنزین جلوگیری کرده و به خودکفایی در تولید بنزین رسیدیم.»


محافل نفتی چه می‌گویند؟
اگر چه قیمت بنزین تولیدی در واحدهای پتروشیمی به طور دقیق مشخص نیست، اما در محافل نفتی همواره بر این نکته تاکید شده که قیمت این نوع بنزین از قیمت بنزین تولیدی در پالایشگاه‌‌ها و حتی فوب خلیج فارس (حدود 530 تومان) کمی بالاتر است. این در حالی است که در مراسم سال قبل برای خودکفايی در تولید بنزین از طريق واحدهای پتروشیمی اعلام شد که هزینه تولید هر تن بنزین در واحدهای پتروشیمی نسبت به بنزین وارداتی 30 تا 60 دلار بیشتر است که همان هنگام هم با شک محافل کارشناسی روبه‌رو شد.


کاهش قیمت در بازار خاورمیانه
حالا جدا از اینکه قیمت بنزین تولیدی پتروشیمی‌‌ها چقدر برای وزارت نفت هزینه دارد، خودکفایی ایران از واردات، بازار خاورمیانه را نیز تحت‌‌شعاع قرار داده است.به طوری که منابع خبری در «رویترز» اعلام کرده‌اند که با خودکفایی ایران در تولید بنزین، بازار خاورمیانه با مازاد عرضه بنزین روبه‌رو شده و قیمت‌‌ها نیز به شدت کاهش یافته است.
بر اساس گزارش «فارس» به نقل از این خبرگزاری، یک تاجر نفتی در این زمینه می‌گوید: «ايران خريدار بزرگ بنزين در خاورميانه بود كه با خروج خود از اين بازار، قيمت بنزين طي هفته جاري در اين منطقه با كاهش قابل‌توجهي مواجه شده است.» وي با تاييد گزارش‌‌هاي مقامات ايران در مورد خودكفايي از خريد بنزين خارجي گفت: «آنها در بازار حضور ندارند و پيش از اين، بازار بنزين خاورميانه با مازاد عرضه روبه‌رو بود و خودداري ايران از خريد، اين مشكل را تشديد كرده است.» وي تاكيد كرد: «محموله‌‌هايي كه پيش‌تر به ايران مي‌رفتند، اكنون هيچ جايي ندارند، بروند.» بر اساس گزارش «رویترز» ایران در حالی پیش از این 10 تا 12 محموله بنزین را از خارج وارد می‌کرد که با استفاده از تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی و کاهش مصرف با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌‌ها، از این پس به حداقل 4 تا 5 محموله بنزین وارداتی در ماه نیاز دارد.


قطع صادرات محصولات پتروشیمی
از سوی دیگر، خودکفایی ایران از واردات بنزین، علاوه بر بازار خاورمیانه، بر صادرات محصولات پتروشیمی ایران نیز تاثیر گذاشته است؛ به طوری که معاون وزیر نفت با اشاره به اجرای تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی اعلام کرد: «با اجرای طرح تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی بخش عمده‌ای از صادرات محصولات پتروشیمی کشور قطع شده است.» «عبدالحسین بیات» در گفت‌وگو با «مهر» گفته است: «در واحدهای پتروشیمی «جم»، «اراک» و «امیرکبیر» محصولی به نام «بنزین پیرولیز» پس از فرآورش به بنزین معمولی تبدیل می‌شود.» به گفته وی پیش از اين «بنزین پیرولیز» به خارج از کشور صادر و توسط برخی از کشورهای همجوار خریداری می‌شد. مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه با اشاره به اینکه تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی «بندر امام»، «بوعلی سینا» و «برزویه» (نوری) هم انجام می‌شود، می‌گوید: «با توجه به تولید بنزین، تولید سایر محصولات پتروشیمی در این سه مجتمع متوقف شده است.»


«بیات» از وجود ظرفیت بالای ذخیره‌سازی برخی از محصولات پتروشیمی در کشور خبر داد و بیان کرد: «با وجود توقف تولید محصول در این سه واحد پتروشیمیایی مشکلی در تامین نیازهای داخلی وجود ندارد.»

واردات با شرایط جدید
در این بین، به نظر می‌رسد با توجه به تاثیر طرح خودکفایی بنزین ایران بر بازارهای داخل و خارج، روند واردات به گونه‌ای دیگر اجرا شود؛ به طوری که به اعتقاد مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم‌اکنون فضاي خرید بنزین برای ایران بر عکس شده و حتی برخی از شرکت‌‌های خارجی قصد دارند روند فروش بنزین را به صورت عادی و بدون اثرپذیری از تحریم‌ها ادامه دهند؛ بنابراین احتمالا آغاز واردات بنزین توسط ایران با شرایط جدید تا اول مهر ماه سال‌جاری انجام شود. البته اگر ایران احساس نیاز کند به گفته وزیر نفت در گفت‌وگو با «ايلنا» سایر مجتمع‌ها نیز در این کار دخیل خواهند شد.


18 سپتامبر 2010, 09:54
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
ایران با تولید روزانه حدود 14میلیون لیتر بنزین در مجتمع های پتروشیمی و 8 میلیون لیتر (از طریق تبدیل نفتای سبک) در پالایشگاه ها به مجموع ظرفیت تولید روزانه 66 میلیون و 500 هزار لیتر بنزین دست یافت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با شانا، با اعلام این مطلب در باره مصوبه اخیر اتحادیه اروپا و دولت آمریکا برای تشدید تحریم ها برضد ایران تصریح کرد: این تحریم ها هیچ تاثیری در تامین سوخت مورد نیاز کشور ندارد و تمهیدات لازم برای مقابله با هرگونه محدودیت در فروش بنزین به کشور به کار گرفته شده است.

ضیغمی تصریح کرد: از اواخر مرداد امسال برای تامین بنزین مورد نیاز کشور، طرح تولید ضربتی بنزین در مجتمع های پتروشیمی دوباره بررسی و از حدود 30 روز گذشته این طرح در مجتمع ها آغاز و ظرفیت تولید بنزین کشور هم اکنون از حدود روزانه 45 میلیون لیتر به روزانه 66 میلیون و 500 هزار لیتر رسیده است که این مهم، قطع نیاز به واردات این فرآورده راهبردی را در پی دارد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با بیان اینکه با اجرای طرح ضربتی بنزین در زمینه تولید این فرآورده به مرز خودکفایی رسیده ایم، گفت: با اجرای این طرح در یک ماهه اخیر 32 محموله فرآورده های نفتی به وسیله چهار کشتی با ظرفیت‌های مختلف از عسلویه به برخی پالایشگاه‌ها و از بندر امام به بندر ماهشهر منتقل شده است.

ساخت 15 کیلومتر خط لوله برای انتقال بنزین تولیدی از پالایشگاه ها

ضیغمی با بیان این که در هفته های اخیر حدود 15 کیلومتر خط لوله 8 اینچ به صورت اضطراری احداث و حدود 700 تانکر جاده پیما برای انتقال فرآورده ها از مجتمع های پتروشیمی به کار گرفته شده است، افزود: با هدف خودکفایی در تامین بنزین کشور در بارگیری پتروشیمی‌ها نیز تغییراتی ایجاد شده است.

به گفته ضیغمی، میانگین مصرف روزانه بنزین کشور حدود 62 تا 64 میلیون لیتر و این در حالی است که حدود روزانه 45 میلیون لیتر بنزین در داخل تولید و بقیه بنزین موردنیاز، وارد می شد، ولی با اجرای طرح ضربتی تولید بنزین قادر خواهیم بود بنزین مورد نیاز کشور را در مجتمع های پتروشیمی و بدون نیاز به واردات تولید کنیم.به گفته وی، تا سال آینده با بهره برداری از سه طرح مهم بنزین سازی در پالایشگاه ها از واردات بنزین بی نیاز خواهیم شد.

به گزارش شانا، وزیر نفت روز سه شنبه (16 شهریور) از افزایش تولید بنزین کشور به روزانه 66.5 میلیون لیتر خبر داده و گفته بود: از 20 روز پیش تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی آغاز شده است و توانستیم در هفته اخیر روزانه این مقدار بنزین تولید کنیم. وزیر نفت پیش تر عدد اکتان بنزین تولیدی پتروشیمی ها را بالا و قابل رقابت با بنزین وارداتی اعلام کرده بود.

طرح ضربتی تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی پس از تصویب تحریم‌های بیشتر بر ضد ایران و منع شرکت‌های خارجی از فروش بنزین به ایران مورد توجه قرار گرفت.

طرح تولید بنزین در شرایط اضطراری به مدت یک هفته و برای نخستین بار آبان ماه سال گذشته در سه مجتمع پتروشیمی برزویه، بوعلی سینا و بندر امام خمینی با ظرفیت تولید روزانه در مجموع بین 14 تا 16 میلیون لیتر بنزین اجرایی شد.

ضیغمی در تشریح جزئیات تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی گفت: با اجرای طرح تولید ضربتی بنزین در کشور، روزانه حدود 22 میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولید پالایشگاه ها افزوده می شود که حدود 14 میلیون لیتر آن از بنزین پیرولیز و ریفرمیت تولیدی مجتمع های پتروشیمی و بقیه از نفتای سبک تولیدی پالایشگاه ها تامین و برای مخلوط شدن با بنزین تولید داخل به پالایشگاه ها ارسال می شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش یادآور شد: بنزین پیرولیز و ریفرمیت یکی از فرآورده‌های تولیدی مجتمع های پتروشیمی و نفتای سبک نیز از فرآورده های تولیدی پالایشگاه های کشور است که پیش از این به خارج از کشور صادر می شد، ولی با توجه به نیاز داخل هم اکنون از این فرآورده ها برای تولید بنزین مورد نیاز داخل استفاده می شود.

وی با بیان این که با اجرای طرح تولید ضربتی بنزین در کشور، روزانه حدود 22 میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولید پالایشگاه ها افزوده می شود، گفت: این رقم با توجه به میزان مصرف و نیاز کشور بین 18 تا 22 میلیون لیتر در روز متغیر است.


18 سپتامبر 2010, 10:41
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 11 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد