بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 14:55
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 پذیریش نفت کوره و وکیوم باتوم (VB) در بورس کالای ایران 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
در سی و هشتمین جلسه هیات پذیرش بورس کالای ایران، انواع "نفت کوره "و "وکیوم باتوم "(VB) برای داد و ستد در این بورس پذیرش شد. منوچهر میرزایی ،دبیر هیات پذیرش گفت: شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران چندی قبل درخواست پذیرش نفت کوره و VB را به هیات پذیرش بورس کالا ارائه کرده بود که پس از بررسی های لازم، پذیرش این دو کالا در هیات پذیرش بورس کالا مورد تصویب قرار گرفت.

هم اکنون میزان تولید روزانه نفت کوره 76 میلیون لیتر است که از این میزان، به طور متوسط روزانه 50 میلیون لیتر به نیروگاه‌ها تحویل داده و سایر با قیمت فوب خلیج فارس صادر می‌شود. بخش عمده ای از نفت کوره تولید شده در کشور، مصرف می شود و بخشی نیز در صنایع تولیدکنندگان عایق های رطوبتی و تولیدکنندگان قیر مورد استفاده قرار می گیرد.
وکیوم باتوم نیز به میزان 4 میلیون تن در کشور تولید شده و بطور کامل پاسخگوی مصرف داخلی است ، ماده اولیه تولید قیر به شمار می رود.


16 اکتبر 2010, 11:34
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
دبير هيات پذيرش بورس کالاي ايران گفت:‌ نفت کوره ويژه ظرف دو هفته آينده در اين شرکت عرضه خواهد شد.
مهرزاد نامداري‌ با بيان اين مطلب افزود:‌ هم اکنون مسوولان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در حال فراهم کردن مقدمات عرضه اين محصول مهم براي عرضه در بورس کالاي ايران هستند. وي خاطرنشان کرد:‌ در گام نخست نفت کوره ويژه در بورس کالا عرضه خواهد شد که اين محصول مورد استفاده توليدکنندگان عايق‌هاي رطوبتي و توليدکنندگان قير است.
نامداري تصريح کرد:‌ در مرحله بعدي نفت کوره که مصرف سوخت دارد در بورس کالا عرضه خواهد شد. وي درباره وضعيت کالاهايي که در فهرست پذيرش بورس کالاي ايران هستند، گفت:‌ لوب کات،‌ وکيوم سلاپس و آيزويسايکل از محصولات شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي در دستورکار هيات پذيرش بورس کالا قرار دارند. نامداري ادامه داد‌:‌ در جلسه آتي هيات پذيرش بورس کالاي ايران پذيرش زعفران و تخم مرغ از گروه کشاورزي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
بنا بر این گزارش، هيات پذيرش بورس کالاي ايران هفته گذشته با ورود نفت کوره در اين بورس موافقت کرد.


18 اکتبر 2010, 09:47
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
بورس نفت دوباره به كما رفت

ایسنا- با وجود اينكه بيش از يك ماه از پذيرش نفت كوره در بورس كالا مي‌گذرد، ولي هنوز شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اقدامي براي عرضه اين محصول دربورس كالا نكرده است تا پروسه راه‌اندازي بورس نفت همچنان در كما باقي بماند.

در تاريخ 21 مهر ماه امسال و در سي و هشتمين جلسه هيات پذيرش بورس كالا، پذيرش نفت کوره و وکيوم باتوم (VB) مورد تصويب هيات پذيرش قرار گرفت و نفت كوره براي اولين بار در اين بورس پذيرش شد تا مقدمه راه‌اندازي بورس نفت فراهم شود.

پذيرش نفت كوره در بورس كالا از آن جهت با اهميت است كه به گفته مسوولان، شرط جديد راه‌اندازي بورس نفت، پذيرش نفت كوره در بورس كالا است و عرضه اين محصول، زمينه را براي عرضه نفت خام در بورس فراهم مي‌كند؛ براين اساس عرضه نفت خام در بورس در گرو پذيرش و عرضه نفت كوره قرار گرفت تا آخرين خوان عرضه نفت در بورس نيز طي شود، اما با اينكه بيش از يك ماه از پذيرش نفت كوره در بورس مي‌گذرد، ولي گويا شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي علاقه اي به عرضه اين محصول در بورس ندارد و از عرضه آن ممانعت مي‌كند.

در همين رابطه سيدعلي حسيني، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ـ در مورد آخرين وضعيت راه‌اندازي بورس نفت گفت: در حال حاضر بيش از يك ماه است كه از پذيرش نفت كوره در بورس كالا مي‌گذرد، ولي متاسفانه تاكنون اقدام عملي براي عرضه اين محصول در بورس كالا صورت نگرفته است.
وي اظهار كرد: در حال حاضر منتظر اقدام عملي شركت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي براي عرضه نفت كوره در بورس هستيم كه تاكنون صورت نگرفته است.
حسيني تاكيد كرد: بورس كالا آمادگي عرضه نفت كوره در بورس را دارد و تنها منتظر اقدام عملي شركت پالايش در مورد عرضه اين محصول است.
به گفته حسيني نفت كوره مقدمه عرضه نفت خام در بورس است و براي ايجاد بورس نفت نيز ابتدا بايد نفت كوره در بورس عرضه شود.

بنابر این گزارش، هم‌اکنون ميزان توليد روزانه نفت کوره 76 ميليون ليتر است که از اين ميزان به طور متوسط روزانه 50 ميليون ليتر به نيروگاه‌ها تحويل داده و مابقي با قيمت فوب خليج‌فارس صادر مي‌شود. بخش عمده‌اي از نفت کوره توليد شده در کشور به عنوان سوخت مصرف شده و بخشي نيز مورد استفاده صنايع توليدکنندگان عايق هاي رطوبتي و توليدکنندگان قير است. وکيوم باتوم نيز که به ميزان 4 ميليون تن در کشور توليد شده و به‌طور کامل پاسخگوي مصرف داخلي است، ماده اوليه توليد قير به شمار مي‌رود.

اما با وجود اينكه مسوولان بازار سرمايه و شركت بورس كالا بارها آمادگي خود را از معامله نفت خام اعلام كرده‌اند و معامله محصولات پتروشيمي و پايين دستي نفت در بورس كالا و رينگ صادراتي با موفقيت روبه‌رو بوده است، ولي هنوز شاهد راه‌اندازي اين بورس با اهميت در كشور و معامله نفت خام در آن نبوده‌ايم؛ به طوري كه در حال حاضر سازمان بورس اوراق بهادار و شركت بورس كالا به دنبال عرضه نفت كوره در بورس كالا هستند تا با عرضه اين محصول كه جزو فرآورده‌هاي اصلي نفت است، زمينه راه‌اندازي بورس نفت را فراهم كنند، ولي به‌رغم پذيرش نفت كوره در بورس كالا شركت پالايش و پخش از عرضه اين محصول در بورس ممانعت مي‌كند.

اين در حالي است كه شرط جديد راه‌اندازي بورس نفت، پذيرش نفت كوره در بورس كالا است و عرضه اين محصول زمينه را براي عرضه نفت خام در بورس فراهم مي‌كند، لذا ممانعت از عرضه نفت كوره در بورس كالا اين ذهنيت را ايجاد مي‌كند كه اين شركت تمايلي به عرضه محصولات نفتي و در نهايت نفت خام در بورس ندارد و مخالف راه‌اندازي بورس نفت است، زيرا اگر اين‌گونه نبود در حال حاضر كه تمامي شرط‌هاي راه‌اندازي بورس نفت اجرا شده است، حداقل اجازه عرضه نفت كوره در بورس را صادر مي‌كرد.

بنابراين پذيرش نفت كوره در بورس كالا نيز نتوانست انتظارات 6 ساله براي تشكيل بورس نفت را به پايان برساند و مشخص نيست كه بايد چند سال ديگر براي راه‌اندازي اين بورس مهم چشم‌انتظار ماند و چند خوان ديگر و چند شرط ديگر را طي كرد؟


08 دسامبر 2010, 11:19
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد