بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2019, 13:39
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 سوآپ نفت ایران 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
«سوآپ» با شرایط جدید

«سوآپ نفت از ايران به زودي از سر گرفته مي‌شود.» این را معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل مي‌گوید و مي‌افزاید: «ما مذاكراتي با شركاي پيشين خود در زمينه سوآپ داشته‌ايم. از جمله در سفري كه اخيرا به تركمنستان انجام شد، درباره از سرگيري سوآپ نفت مذاكراتي صورت گرفت.»

«حسين نقره كار شيرازي» در گفت‌وگو با «ایلنا» ادامه داد: اگر در گذشته فعاليتي صورت مي‌گرفته و حالا متوقف شده به معناي بروز مشكل و مساله نيست، بلكه ما با هدف اصلاح روش‌ها روال پيشين را ادامه نداديم.
وی در پاسخ به اين سوال كه آيا شرايط جديد ايران از سوي شركا پذيرفته شده است يا خير گفت: اتفاقا بسياري از آنها به شرايط جديد ايران روي خوش نشان داده‌اند و به زودي قراردادهاي جديدي در اين زمينه منعقد مي‌شود. وی در پاسخ به سوال دیگری كه آيا شرايط جديد سبب نمي‌شود روسيه جاي ايران را در بازار ترانزيت و سوآپ نفت بگيرد، گفت: ايران اعلام كرده است كه به دنبال گسترش ارتباط خود در بخش نفت و گاز با تمامي كشورهاي جهان است و البته در اين ميان ترانزيت و تجارت نفت نيز در سياست‌هاي اقتصادي ايران جايگاه دارد.
«نقره كارشیرازی» ادامه داد: مطمئن باشيد در هيچ شرايطي و در هيچ زمينه‌اي روسيه نمي‌تواند جاي ايران را بگيرد.


01 آگوست 2010, 08:38
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در حالی گفته مي‌شود قرارداد سوآپ نفت تا انجام آن با فرمول جدید به حالت تعلیق در آمده است که بخش خصوصی ایران امیدوار است که بتواند به این حوزه ورود پیدا کند.

ایران از 13 سال گذشته اقدام به سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر به خلیج فارس کرده بود که اخیرا با عدم تمدید قرارداد چهار شرکت بین المللی «سلکت انرژی تریدینگ»، «دراگون اویل» امارات، «ویتول» سوئیس و «کاسپین اویل دولوپمنت» ایرلند، از سوی تنها نماینده ایران در این حوزه، یعنی شرکت «نیکو»، درآمد 70 هزار دلاری ایران از این محل قطع شده است. چندی قبل در حالی مقامات ارشد نفتی ایران تصمیم به قطع سوآپ یا همان تاخت نفت از مسیر ایران گرفته‌اند که به گفته آنها، سوآپ نفت از مسیر ایران هیچ عایدی برای کشور نداشته و بیشتر یک فعالیت پرهزینه بوده است تا سودآور. این در شرایطی است که قطع یکباره سوآپ بعد از گذشت 13سال از تداوم یک فعالیت که زیان‌آور خوانده شده است، این شبهه را در محافل کارشناسی ایجاد کرده که چرا بعد از گذشت مدت طولانی، مقامات مسوول به این نتیجه رسیده‌اند که این فعالیت برای کشور سودآور نیست؟ یا به عبارتی این فعالیت برای چه کسانی سودآور بوده است؟
شركت نیکو (NICO) یکی از شركت‌هاي زيرمجموعه شركت ملي نفت ايران در خارج از كشور است که طرف قرارداد شركت‌‌های خارجی برای سوآپ نفت خام قرار دارد.
در این بین شرکت‌های بخش خصوصی ایران معتقدند که انحصار سوآپ نفت باید از این شرکت گرفته شده و به شرکت‌های بخش خصوصی نیز اجازه ورود به این حوزه داده شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمي‌که همیشه مواضع سندیکايی را پیگیری مي‌کند،
با اشاره به درخواست این اتحادیه به وزارت نفت مبنی بر ورود بخش خصوصی به سوآپ نفت‌خام، به وزارت نفت پیشنهاد مي‌کند: «با توجه به نفوذ شرکت‌های خارجی در زمینه سوآپ، این امکان برای بخش خصوصی ایران (اعضای عضو اتحادیه) نیز فراهم شود که آنها نیز بتوانند برای انجام سوآپ نفت کشورهای حوزه آسیای میانه و آسیای مرکزی اقدام کنند، اما هنوز پاسخی از وزارت نفت دریافت نکرده‌ایم.»
این در شرایطی است که شرکت ملی نفت بعد از گذشت 2 ماه از تعلیق قراردادهای سوآپ نفت خام که گفته مي‌شد به دلیل زیان ده بودن؛ قطع شده است، مجددا به شرکت «نیکو» مجوز داده که برای سوآپ نفت خام از طریق ایران با شرکت‌های خارجی وارد مذاکره شود.
خبر اعطای مجوز مجدد قراردادهای سوآپ به «نیکو» را رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمي‌به خبرنگار ما مي‌گوید.
البته پیش از این نیز معاون بین‌الملل وزارت نفت در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» از آغاز مذاکرات با ترکمنستان برای سوآپ با روش جدید خبر داده بود.
البته اخیرا ترکمنستان محموله آماده‌ای هم داشته که ایران به سرعت مي‌خواست آن را سوآپ کند و طرف ترکمنی در مذاکره با ایران حاضر شد که مبلغ 5 دلار به ازای هر بشکه را پرداخت کند. گفته مي‌شود البته این کار یک توافق موقت بوده است.
افزون براین، دلیل قطع یا تعلیق سوآپ نفت در حالی پیش از اين سودآور نبودن این فعالیت اعلام شده بود که منبع خبری «دنیای اقتصاد» دلایل دیگری را هم برای این تصمیم بیان مي‌کند.رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمي‌‌در این رابطه مي‌گوید: «این مجوز در حالی ماه گذشته از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت به شرکت «نیکو» داده شده که به نظر من یکی از مسائل توقف سوآپ نفت‌خام از طریق ایران این است که انحصار این کار در دست یک شرکت ایرانی است.»
«سید حمید حسینی» در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در مورد برخی از دلایل توقف سوآپ نفت از طریق ایران اظهار داشت: «افزایش هزینه‌های سوآپ یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تمدید قرارداد شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ایران است.»
پیش از این هزینه سوآپ هر بشکه نفت‌خام 5/1 دلار به ازای هر بشکه بود که اخیرا وزارت نفت رقم‌هایی بین 5 تا 10 دلار را برای سوآپ هر بشکه نفت خام عنوان کرده است.
«حسینی» ادامه داد: «شرایط سوآپ نفت خام از طریق ایران بسیار دشوار شده است.
به طوری که شرکت نفت با اعلام شرایطی چون معرفی مشخصات تحویل گیرنده نفت در خلیج‌فارس، تحویل نفت به خریدارانی که در لیست خرید نفت ایران قرار نداشته باشند و ... موجب سخت‌تر کردن شرایط سوآپ از طریق ایران شده است.»
به گفته وی، معمولا شرکت خریدار نفت از ایران باید از سوی 3 بانک معتبر تایید شده باشد و وضعیت مالی آن مشخص و یک قرارداد پالایشی نیز داشته باشد. این پیش شرط‌ها در عمل باعث شده که سوآپ نفت از طریق ایران متوقف شود.
فعالان بخش‌ خصوصی بر این باورند که بازار سوآپ نفت در کشورهای حاشیه دریای خزر نیز از اول در انحصار چند شرکت خارجی بوده که غیر از شرکت «نیکو» که نماینده شرکت ملی نفت است، شرکت‌های بخش خصوصی ایران اجازه ورود به این کار را نداشته‌اند.
فعالان بخش‌خصوصی ایران در وضعیتی خواهان حضور در بازار سودآور «سوآپ» هستند که به تازگی معاونت وقت بین‌الملل وزارت نفت ایران از پذیرفتن شرایط جدید ایران برای انجام سوآپ از سوی شرکت‌های خارجی طرف قرارداد خبر داده است.
این خبر را معاون وقت امور بین‌الملل وزارت نفت، «حسین نقره کار شیرازی» به خبرگزاری «ایلنا» حدود يك ماه پیش در میان گذاشت.
«حسین نقره کار شیرازی» با اشاره به سفر خود به ترکمنستان درباره از سرگیری سوآپ نفت گفته بود: «ما در گذشته به شكلي وارد تجارت نفت شده بوديم كه امروز نمي‌توانستیم همان طريق را ادامه دهيم، از اين رو با هدف اصلاح روش‌ها اين فعاليت متوقف شد تا با شرايط بهتري از سر گرفته شود.» وی در پاسخ به اين سوال كه آيا شرايط جديد ايران از سوي شركا پذيرفته شده است يا خير گفت: «اتفاقا بسياري از آنها به شرايط جديد ايران روي خوش نشان داده‌اند و به زودي قراردادهاي جديدي در اين زمينه منعقد مي‌شود.»
وزارت نفت ایران یا سایر منابع خبری تاکنون جزئیات شروط جدید ایران برای سوآپ سودآور نفت را اعلام نکرده‌اند، اما شنیده مي‌شود که افزایش قیمت سوآپ هر بشکه نفت از 5/1 به 5 تا 10دلار از جمله شروط یا فرمول جدید سوآپ نفت ایران است. این خبر را کسی تاکنون به طور رسمي‌تايید نکرده است؛ اما نماینده بخش خصوصی ایران یعنی «حسینی» چه مي‌گوید؟ وی معتقد است: «ما باید نرخ سوآپ نفت را منطقه ای کنیم که قابل رقابت با سایر مسیرها نیز باشد.»
به گزارش خبرنگار ما، در حال حاضر 4 خط لوله اصلی «بی.‌تی.سی» (خط لوله نفت باکو-تفلیس- بندر جیهان ترکیه)، «باکو ـ نووروسیک»، «باکو ـ سوپسا» و کنسرسیوم خط لوله «کاسپین» (CPC) در کنار ایران از مهم‌ترین مسیرهای انتقال نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر به بازارهای جهانی هستند.
میزان سوآپ نفت از طریق ایران ظرف 3 سال گذشته به طور متوسط 70 هزار بشکه در روز بوده است؛ البته در مواقعی هم به 100 هزار بشکه در روز رسیده است.
بر اساس برنامه پنجم توسعه، حجم سوآپ نفت خام ایران باید از متوسط سالانه 5 میلیون تن نفت (حدود 100 هزار بشکه در روز) به 18 میلیون تن در سال (317 هزار بشکه در روز) افزایش یابد.
این در حالی است که هم‌اکنون با تاسیسات موجود در پایانه نفتی «نکا» شامل مخازن ذخیره‌سازی و شبکه خطوط لوله، امکان سوآپ روزانه 500 هزار بشکه نفت برای تحویل به پالایشگاه‌های تهران و تبریز نیز وجود دارد.
حالا باید دید که آیا وزارت نفت انحصار مجوز فعالیت «سوآپ» را از دست چند شرکت دولتی و شبه دولتی خارج مي‌کند؟ آیا بخش خصوصی نیز در فعالیتی که تصور مي‌کند توان انجام آن را دارد، بعد از توان سنجی اجازه ورود مي‌گیرد و بازار سوآپ رقابتی مي‌شود؟ آیا شعار «اتکا به توان داخلی» محقق مي‌شود؟
دنیای اقتصاد


07 سپتامبر 2010, 08:10
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد