بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 03 آوریل 2020, 09:52
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 تحلیل ، بررسی و ارزیابی تحولات بازار نفت‌ 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ارزیابی تحولات بازار نفت‌ در ماه آوریل 2009
به گزارش مهر، در دومین روز ماه آوریل، با تشکیل اجلاس سران گروه 20 (G20) ، کشورها با بسته نجات اقتصادی بیش از یک تریلیون دلار برای کمک به رفع رکود اقتصاد جهان موافقت کردند. زیرا آنها امیدوار بودند که تزریق این حجم نقدینگی به بازارهای مالی و اقتصادی جهان باعث رونق نسبی به وضعیت اقتصادی و بویژه تجارت جهان خواهد شد. براساس همین تصمیم‌گیری بود که قیمت‌های نفت‌خام‌، در سطحی بالاتر از 50 دلار در هر بشکه قرار گرفت.

در شرایط کنونی، سطح ذخایر نفتی امریکا تحت‌تاثیر تقاضای کم و پایین‌بودن درصد بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها به بالاترین سطح خود در 19 سال گذشته رسیده است.

انجام تعمیرات پالایشگاهی و کاهش خوراک پالایشگاه‌ها به دلیل سود پالایشی نه چندان چشمگیر، تا حدودی باعث تنظیم عرضه فرآورده‌های نفتی به بازار شده است.

اما بازار تقاضای فرآورده‌های نفتی همچنان سرد است. به همین دلیل است که ذخایر نفتی در سطح نسبتاً بالایی قرار دارند. درصد بهره‌برداری از پالایشگاه‌های امریکا نیز درکمترین میزان خود از زمان وقوع طوفان آپک در ماه سپتامبر سال گذشته که پالایشگاه‌های خلیج مکزیک مجبور به توقف تولید شدند، قرار دارند.

در این ماه، پالایشگران امریکایی امیدوار بودند که بتوانند فرآورده‌های میان تقطیر مازاد خود را به اروپا و امریکای لاتین صادرکنند و این امید آنها به واقعیت پیوست. زیرا با توجه به اینکه پالایشگاه‌ها اروپا در حال تغییرات فصلی بودند نیاز به واردات سوخت دیزل با گوگرد بسیار پایین داشتند تا بدینوسیله ذخیره‌سازی کافی برای مصرف در فصل تابستان را فراهم کنند.

البته تقاضای سوخت دیزل در اروپا همچنان با ضعف همراه است و از آنجایی که تقاضای بنزین در امریکا نیز از رونق خوبی برخوردار نمی‌باشد؛ لذا تقاضا برای نفت‌خام‌های غرب افریقا که از درصد استحصال بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر بالایی برخوردار است، همچنان در سطح پایین قرار داشت.

با این حال در اواسط ماه آوریل به دلیل انجام تعمیرات پالایشگاهی در بسیاری از پالایشگاه‌های امریکا و توقف تولید بنزین، باعث افزایش حجم واردات بنزین به این منطقه شد.

پایین بودن درصد بهره‌برداری از پالایشگاه‌های امریکا، باعث کاهش عرضه فرآورده‌های میان تقطیر در آن منطقه شد و تولید سوخت دیزل کم گوگرد به کمترین سطح در سه سال گذشته رسید. با این حال، حجم تقاضا برای این سوخت آنچنان چشمگیر نمی‌باشد و به همین دلیل سطح ذخایر این فرآورده حدود 5/3 میلیون بشکه بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

در اروپا، اگر چه، پالایشگران خوراک پالایشگاه‌های خود را کاهش دادند و اقدام به انجام تعمیرات دوره‌ای نمودند، ولی همانند دیگر بازارهای عمده نفتی جهان، به دلیل عدم تقاضای کافی، سطح ذخایر فرآورده‌های میان تقطیردر آن منطقه همچنان یا افزایش روبرو بود.

در ماه مورد بررسی، بالابودن سطح ذخایر فرآورده‌های میان تقطیر و کم‌شدن خوراک پالایشگاه‌ها، باعث افت قیمت نفت‌خام‌های شیرین و سبک گردید، بطوریکه با ضعیف‌تر شدن قیمت نفت‌خام WTI نسبت به نفت‌خام برنت، خریداران نفت‌خام در امریکا تمایل چندان به خرید نفت‌خام‌های آتلانتیک از خود نشان نمی‌دادند.

در شراط کنونی، قیمت فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت‌خام نسبتاً افزایش یافته است. اما به نظر نمی‌آید که این افزایش قیمت‌ها از ثبات کافی برخوردار باشند. زیرا عمدتاً نتیجه انجام تعمیرات پالایشگاهی و کاهش‌های خوراک پالایشگاه‌ها می‌باشند و این افزایش، با افزایش تقاضا بدست نیامده است و در مجموع می‌توان ادعا نمود که تقاضای نفت در سه ماهه اول سال میلادی به شدت با کاهش همراه بود و هنوز نشانه‌هایی از بهبود در آن دیده نمی‌شود وعلی‌رغم کاهش درصد بهره‌برداری از پالایشگاه‌ها، سطح ذخایر فرآورده‌های نفتی همچنان رو به بالا است.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز در گزارش ماه آوریل خود، پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی نفت در سال 2009، با 4/2 میلیون بشکه در روز کاهش شدید نسبت به سال 2008 به 4/83 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

گفتنی است که رقم مذکور، حدود یک میلیون بشکه در روز کمتر از مقدار پیش‌بینی قبلی این آژانس می‌باشد. IEA دلیل اصلی، تغییر پیش‌بینی خود را کاهش بیش از انتظار تقاضای نفت کشورهای توسعه نیافته و کشورهای پیشرفته اعلام نموده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود آورده است که با کم شدن تقاضا، سطح ذخیره‌سازی‌ها در کشورهای پیشرفته افزایش چشم‌گیری داشته است، بطوریکه میزان نفت ذخیره شده در ماه فوریه می‌تواند، مصرف نفت این کشورها را برای 6/61 روز تامین کند که این رقم با شرایط مطلوب آن یعنی 52 روز فاصله زیادی دارد.

براساس گزارش رویترز، در حال حاضر ذخایر نفت در بالاترین سطح خود در دو دهه گذشته هستند و تقاضای نفت ، بیش از حد انتظار رو به کاهش است.

در همین رابطه یکی از تحلیلگران دویچه بانک آلمان گفته است که اوپک به اندازه کافی تولید نفت خود را برای کاهش سطح ذخایر کم کرده است و اگر در اجلاس بعدی این سازمان باز هم به کاهش تولید توجه شود، در آن صورت شاهد شتاب در افت سطح ذخایر خواهیم بود.

از طرفی دیگر، یکی از کارشناسان موسسه مالی BNP paribas گفته است که کاهش مجدد تولید اوپک به آسانی صورت نخواهد گرفت ، به عقیده وی هنوز برخی از کشورهای عضو این سازمان، بطور کامل به تعهدات کاهش تولید خود عمل نکرده اند و در صورت تکرار تصمیم قبلی، این کشورها مجبور به کاهش تولید شدیدی خواهند بود که دور از انتظار است.

آژانس بین المللی انرژی از اوپک خواسته است که در اجلاس بعدی خود سطح تولید را کاهش ندهد. در همین رابطه تاناکا رئیس این آژانس گفته است که در حال حاضر با توجه به افت تقاضا، کاهش تولید اوپک، تاثیری در افزایش قیمت نفت خام نخواهد داشت و اگر تقاضا مجددا زیاد شود، در آن صورت بازار نفت در پایان سال میلادی با کمبود نفت مواجه خواهد شد


20 می 2009, 10:25
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
قیمت های نفت به محدوده ای باز گشته است که از نظر اوپک و شرکت های نفتی عمده برای تضمین سرمایه گذاری به منظور افزایش عرضه ضروری است. اما محدودیت در زمینه دستیابی به نفتی که با هزینه پایین تولید می شود، بدان معناست که مکانیزم قیمت به گونه ای کارآمد و بموقع واکنش عرضه را بر نمی انگیزد، موجب افزایش عرضه نمی شود و این خود به توضیح چرایی بالا بودن قیمت های نفت کمک می کند. تونی هیوارد، مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم، می گوید: در مورد این که چرا قیمت های نفت در محدوده فعلی قرار دارد می توان بحث معقولی داشت. به گفته وی بهای نفت در محدوده 60 تا 90 دلار هر بشکه منطقی است.

هیوارد می افزاید: بیشتر کشورهای عضو اوپک به قیمت های بین 60 تا 70 دلار نیاز دارند تا بتوانند در ظرفیت تولید امروز، در برنامه های اجتماعی و در افزایش ظرفیت تولید آینده سرمایه گذاری کنند. به گفته وی اگر چنین قیمتی تحقق نیابد، نخستین کاری که اعضای اوپک انجام خواهند داد عبارت خواهد بود از کاهش ظرفیت تولید آینده. وی می گوید که تولید کنندگان نهایی در کشورهای غیر اوپک مانند کانادا که در ماسه های نفتی سرمایه گذاری کرده اند و یا کشورهای آنگولا و برزیل که در آبهای بسیار عمیق سرمایه گذاری کرده اند، برای بازگشت سرمایه به قیمت هایی نیاز دارند که بیش از 60 الی 70 دلار هر بشکه باشد.

بی پی برای مدت دو سال است که بر پایه فرض بهای نفت خام بین 60 تا 90 دلار هر بشکه برنامه ریزی می کرده است و تونی هیوارد می گوید که بی پی "به سرمایه گذاری بر آن مبنا" ادامه داده است. افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی در این مدت در نهایت به تولید جدید – عمدتا در جمهوری آذربایجان و خلیج مکزیک – منجر می شود. تولید غیراوپک پس از آن که برای شش فصل متوالی کاهش یافت، در سه ماهه نخست سال جاری افزایش یافت. اما واکنش عرضه و افزایش آن با نخستین کاهش قابل ملاحظه قیمت ها که پس از سال 2002 به وقوع می پیوست، به هیچ روی با علایم قیمتی همخوانی ندارد.

حتی سرمایه گذاری بی سابقه سال گذشته برای جلوگیری از کاهش تولید غیر اوپک، آن گونه که در تازه ترین بررسی آماری انرژی جهانی شرکت بی پی آمده است، کافی نبود. یکی از دلایل این است که مفروضات مربوط به قیمت در طی هفت سال گذشته پیوسته عقب تر از افزایش بهای نفت خام حرکت کرده است و در اغلب موارد از قیمت واقعی بیش از 20 دلار کم تر بوده است.

روند فزاینده ملی کردن منابع و وضع مقررات در برخی کشورهای تولید کننده غیراوپک سبب محدودیت دسترسی به منابع آنان شده است، همچنانکه در کشورهای عضو اوپک نیز چنین است.

در شرایطی که کشورهای غیر عضو اوپک به موقع در برابر قیمت ها واکنش نشان نمی دهند، نفوذ اوپک در بازار افزایش یافته است. کریستوفر روهل، رئیس بخش اقتصادی بی پی می گوید: رشد عرضه در مناطقی که درهایشان به روی سرمایه گذاری باز است ضعیف بوده و دسترسی آزاد به سرمایه گذاری نیز بدتر شده است. این خود اوپک را در جایگاهی قرار داده است تا به همراه بازیگران دیگری که منابع فراوانی دارند - چه به لحاظ سرمایه گذاری و چه به لحاظ تولید - بتوانند نقش مسلطی بیابند.

شرکت های نفتی عمده اعتراف می کنند که کاهش تولید اوپک قیمت های نفت را به بیش از 70 دلار هر بشکه افزایش داده است و قدرت اوپک در بازار به طور فزاینده ای بازتاباننده کنترل آن بر سرمایه گذاری های طولانی مدت است. قدرت فزاینده اوپک هراس کشورهای مصرف کننده را در باره امنیت انرِژی موجب می شود. روهل می پرسد: آیا بازارها برای تداوم امنیت انرژی قادرند سرمایه گذاری کافی به عمل آورند یا این که دولت ها باید باید مداخله کنند؟

وی برای مثال به صنعت گاز طبیعی آمریکا در سال گذشته اشاره می کند که چگونه این بازار می تواند از بخش نفت کارآمدتر باشد.

روهل می گوید: این وضعیت واکنش عرضه به قیمت های بالا در آمریکا و تسریع ادغام جهانی در واکنش به علایم بازار است.

هیوارد می گوید: در جاهایی که سرمایه گذاری مجاز بود از خود واکنش نشان دهد، قیمت های بالا در قالب منابع عرضه جدید نمود یافته است." درسی که صنعت نفت از این تحولات می آموزد روشن است: بازارها بر اساس کارکردشان در برابر قیمت ها واکنش نشان می دهند و امنیت انرژی را تقویت می کنند. هیوارد می گوید: پیشرفت های تکنولوژی درصنعت نفت طی سه یا چهار سال گذشته منبع داخلی جدید و محلی را در دسترس قرار داده است.

فشار های ادواری

حال این وضعیت را با واکنش ناقص عرضه در برابر قیمت های نفت مقایسه کنید. روهل می گوید: درجایی که سرمایه گذاری با محدودیت روبه رو باشد، این مکانیزم به شکست می انجامد و شاهد مثال آن بازار نفت است. وی بازار نفت امروز را با بازار اوایل دهه 1980 مقایسه می کند که در آن تولید کنندگان غیراوپک دارای منابع کافی بودند تا در برابر قیمت های بالای نفت واکنش نشان دهند. چنان وضعیتی اکنون نمی تواند اتفاق بیافتد زیرا " کشورهایی که امروزه ذخایر نفت اثبات شده کافی در اختیار دارند تا بتوانند تولید خود را افزایش دهند، تقریبا همگی عضو اوپک هستند."

واکنش عرضه با همه نواقصش – در نهایت – در صنعت نفت رخ خواهد داد. هیوارد می گوید: از زمانی که بازارهای انرژی ادغام شدند ما شاهد شوک واقعی در طرف عرضه نبوده ایم. به گفته وی هم در طرف عرضه و هم طرف تقاضا واکنش در برابر قیمت ها وجود دارد.
اما محدودیت های سرمایه گذاری سرشت دوری بودن صنعت نفت را تقویت می کند و سبب می شود قیمت نفت با نبود موازنه تحت فشار قرار گیرد. بحث هیوارد در مورد قیمت های امروزی معقول است اما به معنای پایدار بودن آن قیمت ها نیست.


28 ژوئن 2009, 14:54
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
پنج غول نفتی جهان تنها 14 میلیارد دلار سود كردند
پنج غول نفتی جهان كه طی سه ماهه دوم 2008 سود 40 میلیارد دلاری را تجربه كرده بودند در مدت مشابه 2009 به دلیل افت قیمت نفت تنها 14 میلیارد دلار سود كردند.

به گزارش باشگاه خبری فارس "توانا "،شركت‌های بزرگ نفتی جهان در گزارش ‌های خود از كاهش شدید سوددهی شان به علت كاهش تقاضا در سه ماهه دوم سال جاری خبر دادند.همچنین این شركت‌ها امید به بازگشت سریع شرایط اقتصادی را عملا غیر قابل حصول پیش بینی كردند و به امید برای افزایش تقاضا دل بسته‌اند و این در حالی است كه پیش بینی می‌شود اوپك بازهم سقف تولید خود را در نشست سپتامبر كاهش دهد.

* بزرگترین شركت نفتی جهان تنها 4 میلیارد دلار سود كرد

اگزون موبیل،بزرگترین شركت نفتی جهان سود خالص خود را درسه ماه دوم سال جاری میلادی به كمتر از 95/3 میلیارد دلار معادل 81 سنت در هر سهم اعلام كرده است و این در حالی است كه این رقم در مدت مشابه سال قبل به بیش از 68/11 میلیارد دلار معادل 22/2 دلار برای هر سهم رسیده بود .

این كاهش سوددهی اگزون موبیل در حالی است كه این شركت میزان هزینه های سرمایه گذاری را در این مدت با 6 درصد كاهش به كمتر از 56/6 میلیارد دلار رسانده بود.

ركس تیلرسون،رییس شركت اگزون موبیل در این باره گفت: "شرایط اقتصاد جهانی تاثیر منفی شدیدی بر صنعت انرژی داشته و موجب نوسان شدید قیمت نفت و گاز و افت تقاضای فرآورده های نفتی شده است. "

لازم به ذكر است كاهش 3 درصدی سقف تولید اوپك تاثیر زیادی در افت تولید این شركت داشته است.

سود بخش پالایشگاهی اگزون موبیل نیز در این مدت به كمتر از 512 میلیون دلار رسیده است كه این رقم در مدت مشابه سال قبل به 05/1 میلیارد دلار رسیده بود .

* سود بزرگترین شركت نفتی اروپا 67 درصد كاهش یافت

شل،بزرگترین شركت نفتی اروپا نیز اعلام كرد میزان سود خالص خود در سه ماه دوم سال جاری با 67 درصد كاهش به 3.82 میلیارد دلار رسیده است كه این افت شدید در پی كاهش شدید بهای نفت و كاهش میزان تقاضاها حاصل شده است.

لازم به ذكر است در مدت مشابه در سال گذشته،شل سود 11.6 میلیارد دلاری را حاصل كرده بود.فروش این شركت در اروپا نیز از 131،4میلیارد دلار در سال گذشته به 63.9 میلیارد دلار كاهش یافته است.

رئیس اجرایی این شركت نیز در بیانیه ای گفت: "ظرفیت تولید مازاد بر نیاز بازار است و هزینه ها نیز همچینن بالا است و تقاضا برای نفت خام نیز پائین است. " وی همچنین گفت كه ما بر روی بازگشت سریع اقتصادی حساب باز نخواهیم كرد.

به گزارش آسوشیتدپرس،اكتشافات و استخراجات شل با كاهش 77 درصدی به 1.33 میلیارد دلار كاهش یافته است. تولیدات این شركت نیز با 6 درصد كاهش به 2.9 میلیون بشكه نفت در روز رسیده است این در حالی است كه قیمت واقعی نفت برای این شركت از 111.92 دلار در سال گذشته، به 52،62 دلار در این مدت كاهش پیدا كرده است.

این شركت در برنامه‌های خود برای سال آینده از تلاش برای كاهش هزینه های این شركت در سال 2010 به 28 میلیارد دلار خبر داده است،لازم به ذكر است در سال جاری هزینه‌های این شركت 31 میلیارد دلار برآورده شده است.

همزمان با كاهش شدید سوددهی ،رویال داچ شل اعلام كرد، در پی تشدید بحران مالی و اقتصادی جهان قصد دارد به منظور كاهش هزینه‌ها تعدادی از كارمندان خود را در پالایشگاه‌ها و كارخانه‌های پتروشیمی كاهش دهد.

آنی پیبلس سخنگوی شركت شل نیز در این باره گفت: "شركت شل قصد دارد تعداد كارمندان خود در پروژه‌های انرژی آمریكا را كاهش دهد. "


*كاهش 3 میلیارد دلاری سود بریتیش پترولیوم

سود شركت بریتیش پترولیوم،دومین شركت نفتی اروپا ، طی سه ماه دوم سال جاری میلادی با بیش از 53 درصد كاهش به كمتر از 3.14 میلیارد دلار رسیده است .

چتونی هیوارد، رییس شركت بریتیش پترولیوم در این باره گفت: میزان سود خالص این شركت طی سال 2009 نسبت به سال قبل بیش از 3 میلیارد دلار كاهش خواهد یافت .
هیوارد همچنین گفت: "به نظر من در شرایط كنونی تقاضای جهانی نفت خیلی سریع افزایش نخواهد یافت و ما امیدوارم تقاضای نفت در بلند مدت رشد قابل توجهی داشته باشد. "


* سود خالص كونوكو فیلیپس 76 درصد افت كرد

كونوكو فیلیپس نیز اعلام كرد درآمدش در سه ماهه دوم سال جاری بیش از 76 درصد كاهش یافته است واكتشاف و استخراج نفت نیز در پی كاهش متقاضیان كاهش یافته است.

این شركت نیز گزارش سود 1.3 میلیارد دلار ، یا 87 سنتی برای هر سهم را در سه ماه دوم سال جاری اعلام كرد كه در مقایسه با سود 5.4 میلیارد دلار ،كه معادل 3.50 دلار سهم ،در مدت مشابه سال گذشته بود كاهش شدیدی را نشان می دهد.

درآمد این شركت نیز با 50 درصد كاهش به 35.4 میلیارد دلار در این مدت رسیده است.

این در حالی است كه تحلیلگران درآمد 85 سنتی برای هر سهم و در مجموع درآمد 39،08 میلیارد دلاری را پیش بینی كرده بود.

تولیدات این شركت نیز در حالیكه سوددهی این شركت 81 درصد كاهش یافته است 7 درصد رشد را نشان می‌دهد.تولیدات این شركت در این مدت روزی 1.87 میلیون بشكه ارزیابی شده است كه در مقایسه با 122 هزار بشكه در روز در مدت مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.این افزایش ها غالبا در كشورهای روسیه،كانادا،نروژ و ویتنام بوده است.


*سود دهی شركت توتال فرانسه به نصف رسید

درپی كاهش قیمت نفت، سوددهی توتال فرانسه نیز در فاصله آوریل تا ژوئن 54درصد كاهش یافته است.

به گزارش این شركت كاهش سوددهی این شركت از میزان 73/4 میلیارد دلار در سه ماهه دوم سال گذشته به 17/2میلیارد دلار در سال جاری كاهش یافته است.

این شركت سومین تولیدكننده نفت در اروپاست كه میانگین تولیدات آن در سه ماهه دوم سال جاری به 18/2 میلیون بشكه در روز رسیده است كه نسبت به 35/2بشكه نفت در سال گذشته 3/7 درصد كاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش این شركت، توتال هزینه‌های بالای نگهداری و تأثیرات نوسانات قیمت و تقاضای پایین را در این مدت از عوامل اصلی این زیان‌دهی عنوان كرده است.

فروش این شركت در این مدت با كاهش 35درصدی به 31.4 میلیارد یورو رسیده است.

این شركت همچنین از بالا بردن سود به سهامداران به ارزش 1.14 یورو برای هر سهم خبر داد.


لازم به ذكر است قیمت نفت خام برنت در سه ماه دوم سال جاری 13/59 دلار بود كه نسبت به سه ماهه اول سال جاری كه در حدود 46/44 دلار در هر بشكه بود رشد بیش از 15 دلاری را نشان می‌دهد كه باز هم از قیمت 121.18 دلاری در نیمه اول سال 2008 به مراتب كمتر است.

شركت توتال هم‌چنین پیش‌بینی كرد كه در 6 ماه پایانی سال با افزایش تولید در میدان‌های نفتی آكپو در نیجریه، تاهیتی در جزیره مكزیك و تیریهان در نروژ و هم‌چنین پروژه‌های گاز مایع در یمن و قطر و میدان نفتی تومبوآلاندانا در آنگولا سوددهی خود را به حد قابل قبولی رساند.


در هر حال با توجه به اینكه هیچ نشانه ای از افزایش تقاضای جهانی انرژی وجود ندارد و روند صعودی ذخایر جهانی انرژی نیز ادامه دارد ، انتظار می رود اوپك در نشست سپتامبر سقف تولید خود را كاهش دهد و این امر در كوتاه مدت باعث می شود روند نزولی سود دهی قدرت‌های نفتی جهان همچنان ادامه یابد.

لازم به ذكر است به دنبال انتشار اخباری مبنی بر ركود كمتر ازحد انتظار كشورهای توسعه یافته، بهای نفت خام در معاملات روز جمعه از مرز 69 دلار هم فراتر رفت.

كاهش شدید ارزش دلار نیز به این افزایش قیمت ها در بازار نفت كمك كرد.

در حالی كه متوسط قیمت نفت در سه ماهه نخست 2009 به 44 دلار در هر بشكه رسیده بود این رقم در سه ماهه دوم به 59 دلار در هر بشكه افزایش یافت.


02 آگوست 2009, 12:13
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ديدگاه موسسات تحقيقاتي بزرگ درخصوص وضعيت نفت و طلا

امسال سال جالب توجهي براي سرمايه‌گذاران طلا و نفت بوده است. به گزارش سايت كارگزاري بانك ملي ايران، بانك سرمايه‌گذاري گلدمن ساچ پيش‌بيني كرده قيمت انرژي و فلزات گرانبها در 12 ماه آينده به ترتيب با 27 و 17 درصد رشد مواجه شوند.

همچنين با افزايش تقاضاي چين براي نفت (520,000 بشكه در روز) شاهد بالا رفتن ميزان توليد صنعتي در ماه اوت (به‌طور سالانه) بوديم. سطح تقاضاي چين براي نفت، پايدار بوده و تا چندين سال كاهش نخواهد يافت.
با توجه به اظهارات گلدمن ساچ، تقاضا براي نفت در جهان در ماه اوت رشدي معادل 4/2 ميليون بشكه در روز داشته است. از ماه اوت به بعد افزايش تقاضا از سوي كشورهاي نوظهور منجر به كسري عرضه جهاني به ميزان 600,000 بشكه در روز شده است؛ اما در ماه جاري شاهد معكوس شدن وضعيت نفت در آمريكا بوديم؛ به‌طوري كه در هفته‌هاي اخير بر مازاد عرضه اين كالا افزوده شده است. چشم‌انداز بلندمدت براي نفت تغييري نكرده است.
برآوردهاي موسسه تحقيقاتي وود مكنزي و بانك آلماني دويچه بانك حاكي از آن است كه سطح توليد نفت در جهان تا سال 2015 با در نظر گرفتن عدم سرمايه‌گذاري جديد، 12 درصد كاهش خواهد يافت. نرخ توليد در انگلستان، استراليا، نروژ و مناطق آفشور در ايالات متحده آمريكا به‌طور فزاينده‌اي هزينه‌برتر شده و با مشكلات بيشتري روبه‌رو بوده است؛ از اين رو براي توسعه اين ذخاير با ارزش چاره‌اي جز افزايش قيمت‌ها باقي نخواهد ماند.
از اواسط ماه اوت با رشد خالص موضع معاملاتي خريد COMEX، قيمت‌ها افزايش يافته و سود سرمايه‌گذاران به بالاترين حد خود در سال جاري نزديك مي‌شود. به علاوه براي اولين بار از سال 1988، بانك‌هاي مركزي اقدام به افزودن موجودي طلاي خود كرده و در سال 2010 خريدار محض شمش طلا خواهند شد. موسسه تحقيقاتي BCD اظهار داشته قيمت طلا در حال افزايش بوده و اين روند تا زماني كه روند شاخص‌هاي كلان اقتصادي يا صنايع خاص دستخوش تغييرات قابل ملاحظه‌اي شود، همچنان ادامه خواهد يافت.
BCA اظهار داشته نرخ پايين بهره واقعي و عدم اطمينان بالا در سياست‌هاي اقتصادي كشورها به عنوان عوامل محرك بالا رفتن قيمت طلا محسوب مي‌شوند.
واشنگتن همچنان ناچار است نشان دهد چگونه كسري بودجه دولت را كاهش خواهد داد، فدرال رزرو هم انتظار دارد نرخ بهره را تا سال 2011 نزديك به صفر حفظ كند. زماني كه اقتصاد به سمت سياست‌هاي انبساطي پيش مي‌رود، چشم‌انداز افزايش قيمت طلا قوي‌تر مي‌شود. حامي اصلي طلا و نفت همچنان چين خواهد بود؛ ولو اينكه اخيرا چين بزرگ‌ترين مصرف‌كننده انرژي در دنيا شده، اما تقاضاي اين كشور براي انرژي برمبناي سرانه مصرف همچنان كم است. با وجود بالا رفتن قيمت كالاي زرد، تقاضاي دولت، سرمايه‌گذاران و مصرف‌كنندگان طلا و جواهرات براي طلا همچنان قوي مي‌باشد. انجمن جهاني طلا پيش‌بيني مي‌كند در دهه پيش رو مصرف طلا دو برابر خواهد شد.
نگراني از وخيم شدن ناگهاني اوضاع اقتصادي چين كاهش يافته است؛ چراكه اين كشور خود را براي يك فرود نرم آماده مي‌كند. تحليل‌گران CLSA معتقدند به دليل رشد درآمد، كاهش تورم و بدهي پايين خانوارها در چين، اين كشور همچنان بهترين مصرف‌كننده در جهان خواهد بود. آنها انتظار دارند در سال‌جاري رشد GDP آن اندكي كمتر از 10 درصد و در سال 2011 بين 8 تا 9 درصد باشد.
احتمالا در كوتاه مدت بي‌ثباتي‌هايي در بهاي كالاها رخ خواهد داد؛ ‌با اين حال انتظار مي‌رود قدرت رشد اقتصادي در جهان متاثر از كشور چين و ساير بازارهاي اصلي كشورهاي نوظهور باشد كه از عوامل اساسي افزايش تقاضا در سال‌هاي آتي محسوب مي‌شود.


26 سپتامبر 2010, 12:01
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 39 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد