بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 20 فوریه 2020, 13:56
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 عرضه نفت کوره در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
نفت كوره بزودي در بورس کالا معامله می شود

مدير قراردادهاي بورس كالا درباره ورود ساير كالاهاي جديد كه در برنامه آنها است، گفت: هر كالايي كه قرار است وارد بورس كالا شود نياز به كارهاي مطالعاتي، زيرساختي و فرهنگ سازي دارد ولي در آينده نزديك معاملات آتي نفت كوره انجام خواهد شد.
وي درباره روند حركت و ورود اين كالا گفت: كارهاي مطالعاتي براي ورود نفت كوره در حال انجام است و بعد از موافقت سازمان بورس و نهادهاي زيرمجموعه وزارت نفت كه عرضه‌كننده مواد اوليه هستند معاملات آتي اين كالا انجام مي‌شود.
به گفته وي براي عرضه نقدي اين كالا به صورت ضمني موافقت شده ولي زمان ورود آن به صورت دقيق هنوز مشخص نيست.


16 آوریل 2010, 22:28
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
معاون سازمان بورس خبر داد
موافقت براي پذيرش نفت كوره در بورس كالا

ایسنا - معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: موافقات اوليه در خصوص پذیرش نفت کوره در بورس کالا صورت گرفته و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي دستورات لازم را به شركت پخش و بازرگاني پخش براي ورود نفت كوره به بورس كالا صادر كرده است و در اولين جلسه آتي هيات پذيرش بورس كالا تصميمات لازم در اين خصوص گرفته مي‌شود.

سيدعلي حسيني تصريح كرد: بعد از پذيرش نفت كوره در بورس و براساس توافق كارگروه مي‌توان در خصوص ورود نفت خام به بورس و راه‌اندازي بورس نفت خام تصميم‌گيري كرد. وي با بيان اينكه فعلا تاكيد بورس بر پذيرش نفت كوره در بورس است ادامه داد: موافقت‌ها از طرف عرضه‌كننده صادر شده است، لذا پيشنهاد پذيرش نفت كوره در اولين جلسه هيات پذيرش بورس كالا مطرح مي‌شود و پس از انجام اين كار مقدمات عملياتي اين محصول براي ورود به بورس كالا انجام مي‌شود.


04 سپتامبر 2010, 12:38
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
عرضه نفت‌كوره در بورس مستلزم آماده شدن زيرساخت‌ها است

ایسنا- در صورت آماده شدن زيرساخت‌ها، حتما نفت‌كوره در بورس عرضه خواهد شد.
فريد عامري- مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي - با اعلام مطلب بالا، نفت كوره مصرف داخلي را شامل عرضه در بورس ندانست و اظهار داشت:‌ فقط نفت‌ كوره صادراتي در بورس کالا عرضه مي‌شود.

وی با تاكيد بر اينكه بايد براي عرضه نفت‌كوره سازوكار مناسب ديده شود تا فروشنده و خريدار دچار مشكل نشوند،‌ گفت: با توجه به اين كه حجم انتقال ارز در عرضه نفت‌كوره صادراتي نسبت به ساير فرآورده‌ها قابل توجه است، بايد تمهيدات لازم در اين زمينه پيش‌بيني شود. به گفته وي، در صورت ديده شدن مسائل مربوط به ارز در عرضه نفت‌كوره در بورس،‌ مديريت بين‌الملل شركت ملي نفت اقدام به عرضه اين فرآورده مي‌كند. این در حالی است که عامری در گفت‌وگو با شانا، از عرضه این فرآورده در تالار بورس تا اواخر امسال خبر داد. پذيرش نفت كوره در بورس كالا از آن جهت با اهميت است كه به گفته مسوولان، شرط جديد راه‌اندازي بورس نفت، پذيرش نفت كوره در بورس كالا است و عرضه اين محصول، زمينه را براي عرضه نفت خام در بورس فراهم ‌مي‌كند. بر همين اساس در21 مهر ماه امسال، پذيرش نفت کوره مورد تصويب هيات پذيرش قرار گرفت تا مقدمه راه‌اندازي بورس نفت فراهم شود، اما با وجود گذشت دو ماه از پذيرش نفت كوره در بورس كالا، هنوز شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي اقدامي براي عرضه اين محصول در بورس كالا نكرده است تا انتظار شش ساله براي راه‌اندازي بورس نفت به سر رسد.
هم‌اکنون توليد روزانه نفت کوره 76 ميليون ليتر است که از اين ميزان به طور متوسط روزانه 50 ميليون ليتر به نيروگاه‌ها تحويل داده و مابقي با قيمت فوب خليج فارس صادر مي‌شود. بخش عمده‌اي از نفت کوره توليد شده در کشور به عنوان سوخت مصرف شده و بخش ديگر نيز مورد استفاده توليدکنندگان عايق‌هاي رطوبتي و توليدکنندگان قير قرار مي‌گيرد.


18 دسامبر 2010, 15:17
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
مديرعامل شركت ملي نفت گفت: ما آمادگي عرضه نفت كوره را در بورس كالا داريم و اگر بورس اعلام آمادگي كند اين كار را انجام مي‌دهيم.

احمد قلعه‌باني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: ما آمادگي عرضه نفت كوره را در بورس كالا داريم و اگر بورس اعلام آمادگي كند ما اين كار را انجام مي‌دهيم.
وي پرسش خبرنگار فارس درباره امكان عرضه نفت كوره تا پايان سال به بورس را بي پاسخ گذاشت.

بر اساس اين گزارش، پيش از اين عليرضا ضيغمي مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در گفت‌وگو با فارس گفته بود: "امور بين‌الملل شركت ملي نفت متولي نفت كوره و مسئول ارائه آن به بورس است. ما در حال وارد كردن لوب كات و VB به بورس هستيم و ظاهرا قرار است بعد از ارائه اين دو محصول به بورس، نفت كوره نيز توسط امور بين‌الملل شركت ملي نفت به بورس كالا ارائه شود. "
بر اين اساس نفت كوره و وكيوم باتوم (ماده اوليه توليد قير) در چهارشنبه 21 مهر ماه سال جاري بر اساس تقاضاي شركت ملي پالايش و پخش در سي و هشتمين جلسه هيئت پذيرش بورس كالا مجوز عرضه را اخذ كرد. اين در حالي است كه پيش از اين نيز توپ عرضه نفت كوره در بورس به تناوب بين شركت ملي نفت و بورس پاسكاري شده است و از اين اظهارات قلعه‌باني به انداختن دوباره توپ اين عرضه مهم در زمين بورس تعبير مي‌شود.
در حال حاضر بيش از 30 درصد سبد محصول پالايشگاه‌هاي كشور به نفت كوره اختصاص دارد كه قيمت آن از خوراك ورودي (نفت خام) نيز ارزان‌تر است.
بنا بر قوانين مصوب شده در سال‌هاي اخير پالايشگاه‌ها مجازند نفت كوره توليدي خود را رأساً فروخته و درآمد حاصله را صرف امور جاري نمايند. در حالي كه دولت متولي فروش ساير محصولات اعم از بنزين، نفت‌گاز، نفت سفيد و امثال آنها است. به همين دليل است كه انگيزه كاهش توليد نفت كوره و روي‌آوردن به توليد فرآورده‌هاي با ارزش‌تر در متوليان و مديران صنعت نفت ايجاد نشده است.
به گزارش فارس، رئيس‌جمهور به تازگي در كارگروه صادرات غيرنفتي، راه‌اندازي هرچه سريع‌تر بورس نفت را خواستار شده و از وزراي نفت و اقتصاد خواسته بود به سرعت مقدمات راه‌اندازي بورس نفت را فراهم كنند. از ارائه نفت كوره در بورس به عنوان مقدمه راه‌اندازي بورس نفت ياد مي‌شود.


12 فوریه 2011, 14:54
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد