بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 09 دسامبر 2019, 10:44
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 اجلاس بين‌المللي انرژي 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
هيأت‌هاي نمايندگي 65 كشور توليدكننده و مصرف‌كننده و رؤساي 64 شركت و سازمان نفتي در دوازدهمين اجلاس بين‌المللي انرژي، توافق نانوشته‌اي را پشت درهاي بسته درباره قيمت نفت امضاء كردند.

فيليپه كاردلون، رئيس‌جمهوري مكزيك، چهارشنبه گذشته به شهر ساحلي كانكن آمد و اجلاس دو سالانه مجمع جهاني انرژي (IEF) را با تشريفات خاص افتتاح كرد تا اگر تقويم قوم ماياها سال آينده ميلادي به پايان مي‌رسد، مكزيك جديد ميزبان برنامه‌ريزي انرژي سال‌هاي دور جهان باشد.

مذاكرات توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان نفت 2روز پشت درهاي بسته برگزار شد و شركت‌كنندگان در پايان با انتشار بيانيه‌اي شش ماده‌اي خواستار شفافيت بازارهاي مالي براي مقابله با نوسانات قيمت نفت شدند. اين بيانيه همچنين بر سرمايه‌گذاري 25تريليون دلاري در صنعت انرژي تا سال 2030 تأكيد كرد. مهم‌ترين نكته بيانيه اما دسترسي همه مردم جهان به همه منابع انرژي براي تأمين نيازهاي آتي بود؛ موضوعي كه وزير نفت مكزيك به هنگام قرائت بيانيه بر آن تأكيد ويژه‌اي داشت و اعلام كرد اجلاس خواهان آن شده كه تا 2سال آينده گامي عملي در اين‌باره برداشته شده و به مجمع بعدي در كويت ارائه شود.

اين بيانيه اما ويترين اجلاس و تنها يك روي سكه آن بود. منابع شركت‌كننده در جلسات محرمانه از رضايت توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان از قيمت‌هاي 70 تا 80 دلاري فعلي نفت خبر دادند؛ به‌گونه‌اي كه برخلاف اجلاس گذشته صداي اعتراضي درخصوص قيمت نفت در اين اجلاس شنيده نشد. اين مهم را مي‌توان صلح نامه نانوشته و توافق توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان نفت زير پوست اجلاس رسمي دانست. يكي از شركت‌كنندگان مي‌گويد: نقش كشورهاي توليد‌كننده در اين اجلاس بيشتر بود و مصرف‌كنندگان به نوعي منفعل شده بودند.

نماينده ايران، مخالف تحريم

هرچند قرار بود سيد مسعود ميركاظمي، وزير نفت ايران هم در دوازدهمين مجمع جهاني انرژي شركت كند اما ظاهرا وي ترجيح داده بود تا از فرصت تعطيلات براي سركشي به پروژه‌هاي نفتي استفاده كند و حسين نقره‌كار شيرازي، معاون بين‌الملل را براي مذاكرات دوجانبه و محمدعلي خطيبي، نماينده ايران در اوپك را به‌عنوان مسئول هيأت ايراني در مجمع جهاني انرژي به اين نشست روانه كند. خطيبي در زمان 3دقيقه‌‌اي در اين نشست گفت: كشورهاي توسعه يافته براي توسعه‌يافتگي‌شان انرژي زيادي مصرف كردند در حالي‌كه در حال حاضر شرايط كشورهاي در حال توسعه براي رشد، دشوارتر شده است.

وي با تأكيد بر موانع و دشواري‌هاي پيش روي كشورهاي در حال توسعه افزود: مهم‌ترين مانع بر سر راه كشورهاي در حال توسعه براي رشد، تحريم است. خطيبي با اشاره به رابطه توسعه منابع انرژي و تكامل بشري تصريح كرد: تحريم براي توسعه منابع انرژي مانع از تكامل بشري است. وي همچنين خواستار عدم‌اعمال محدوديت براي مصرف‌كنندگان انرژي شد. بعد از سخنراني خطيبي از نماينده ايران در اوپك مي‌پرسم:

* به‌نظر شما اين اجلاس در روند قيمت نفت تأثير خواهد گذاشت؟

اين اجلاس تأثيري بر قيمت نفت ندارد چرا كه تصميمات الزام‌آور ندارد. قيمت نفت به عوامل زيادي بستگي دارد. در حال حاضر روند بهبود اقتصاد جهاني در ترديد است. نرخ بيكاري در اروپا و آمريكا همچنان بالاست. بهبودي شروع شده است اما به‌نظر مي‌رسد در 6ماهه اول سال نبايد منتظر اتفاق خاصي باشيم اما در نيمه دوم سال تقاضا بهتر خواهد شد.

* به‌نظر شما حداقل و حداكثر قيمت در سال‌جاري چقدر خواهد بود؟

حداقل قيمت در نيمه اول سال 60 تا 75 دلار خواهد بود اما در نيمه دوم سال به شرط مديريت بازار به 80 دلار هم خواهد رسيد.

* آيا قيمت 65 دلاري در بودجه امسال براي نفت قطعا محقق مي‌شود؟

ممكن است در نيمه اول سال ترديد‌هايي باشد اما به‌نظرم در متوسط سال قابل تحقق است.

نقره‌كار: شركت‌هاي نفتي آمريكايي خودشان راهشان را باز كنند

حسين نقره‌كار شيرازي، معاون بين‌الملل وزير نفت در حاشيه اين اجلاس مذاكراتي با هيأت‌هاي لهستاني، عماني، تركي و قطري داشت و يك اجلاس سه‌جانبه با تركمنستان و تركيه برگزار كرد تا نطفه حركت‌هاي جديدي در منطقه منعقد شود. وي به خبرنگار همشهري مي‌گويد: مذاكراتي در زمينه توسعه ميادين بالا دستي نفت و گاز و استفاده از تكنولوژي جديد در زمينه پالايشگاهي و پتروشيمي با لهستاني‌ها داشتيم تا بتوانيم علاوه بر همكاري‌هاي دريايي كه داريم در زمينه جذب سرمايه‌گذاري به‌ويژه گاز همكاري داشته باشيم. نقره‌كار شيرازي درباره ديدارش با وزير نفت عمان گفت: در اين ديدار تأكيد كرديم كه بايد مذاكرات قبلي هر چه زودتر به نتيجه برسد كه ايشان هم قبول كرد. يكي از موانع
در اين خصوص تعيين قيمت گاز بود كه اخيرا نتايج خوبي به‌دست آمده است.

وي در تشريح نتايج مذاكراتش با ترك‌ها گفت: قرار شد براي پيگيري روند مذاكرات حضور ترك‌ها در پارس‌جنوبي كارگروه دو كشور در سطح وزرا و كارشناسان در ايران و تركيه تشكيل شود. وي اظهار داشت كه ترك‌ها خواستار يك بسته همكاري هستند كه اگر شرايط آن فراهم شود حتما در توليد گاز هم مشاركت خواهند كرد. وي اظهار نظر درباره مذاكرات سه جانبه با ترك‌ها و تركمن‌ها را به اجلاس پايتخت‌هاي 3كشور موكول كرد اما به‌نظر مي‌رسد اتفاق مهمي بين اين 3كشور در زمينه انرژي در شرف وقوع است.

معاون بين‌الملل وزير نفت همچنين درباره حضور هند در خط لوله صلح اظهار داشت: مطمئن هستم هند از نيازش صرف‌نظر نخواهد كرد. از نقره كار درباره امكان حضور شركت‌هاي آمريكايي در نفت ايران مي‌پرسم، مي‌گويد: شركت‌هاي آمريكايي خودشان، خودشان را محروم كرده‌اند راه محروميتشان را هم خودشان بايد باز كنند. با در نظر گرفتن قوانين ايران آنها هم مي‌توانند بيايند و در ايران كار كنند. وي در گفت‌وگويش با همشهري از قطع كامل واردات بنزين در يك سال و نيم آينده خبر داد: ساخت 2پالايشگاه را در اولويت داريم كه ما را در يك سال و نيم آينده به‌خودكفايي بنزين مي‌رساند.

يك ايراني رئيس شركت نفتي شورون آمريكا

صبح روز اول، اجلاس اقتصادي مجمع جهاني انرژي با حضور روساي شركت‌هاي بزرگ نفتي برگزار شد. در اين اجلاس بر همكاري شركت‌هاي ملي و بين‌المللي نفت تأكيد شد. برخي از هيأت‌ها از دخالت‌هاي سياسي كه گاهي مانع اين همكاري‌ها مي‌شود انتقاد كردند. نكته‌اي كه در اين جلسه توجهم را جلب كرد نام يك ايراني جلوي ميز رئيس شركت نفتي شورن آمريكا بود. بعد از جلسه به سراغش مي‌روم. علي مشيري 4سال قبل از انقلاب براي تحصيل از ايران خارج شده است و هم‌اكنون رئيس شركت نفتي شورون در منطقه آمريكاي لاتين و آفريقاست. وي دليل موفقيتش را كار مداوم و دوري از سياست مي‌داند و به همين دليل شرايط را براي انجام يك گفت‌وگوي اختصاصي مناسب نمي‌بيند.

ميگلي نژاد: وزير نفت مي‌آمد، مؤثرتر بود

غلامعلي ميگلي نژاد از اعضاي هيأت ايراني و عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي درخصوص امكان حضور شركت‌هاي آمريكايي در پروژه‌هاي نفتي ايران هم مي‌گويد: درصورتي كه شركت‌هاي نفتي آمريكايي خودشان پيش قدم شوند براي سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي نفتي، همانطور كه آقاي رئيس‌جمهوري گفتند براساس ضوابط، اين آمادگي در ايران هست. وي تأكيد مي‌كند كه چنانچه وزير نفت در اين اجلاس شركت مي‌كرد مي‌توانست مؤثر‌تر باشد.


05 آوریل 2010, 19:14
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد