بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 ژانویه 2020, 13:08
پاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 بورس نفت، وعده ای که اجرایی نشد 
نویسنده پیام

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
بیش از 18 ماه از راه اندازی مرحله نخست بورس نفت، یعنی عرضه محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالای ایران سپری شده اما مرحله دوم (فاز 2) آن یعنی عرضه نفت در این بورس همچنان گرفتار موانع و مشکلات اجرایی و برخی ناهماهنگی هاست.با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهای بزرگ نفت خیز دنیا و از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مهم آن در سطح جهانی به شمار می رود وجود یک بورس نفت برای عرضه نفت خام حائز اهمیت بوده و از ضروریات ملی کشور به شمار می رود و تشکیل این بورس با توجه به منابع عظیم نفتی ایران می تواند به بازار مالی و پولی کشور کمک کند. همچنین راه اندازی بورس نفت مزایای متعددی از جمله شفاف سازی قیمت ها، واقعی تر شدن قیمت ها، افزایش درآمدهای نفتی ایران، تاثیرگذاری بر قیمت جهانی نفت، جذب سرمایه گذاران خارجی و غیره برخوردار است.
گفتنی است بورس نفت دوبی در سال 2007 راه اندازی شد در حالی که تولید نفت بسیار ناچیزی دارد در حالی که ایران با تولید چهار میلیون بشکه نفت در روز هنوز بورس نفت آن راه اندازی نشده است.
گفتنی است ایران چهار سال پیش تصمیم گرفته بود علاوه بر چهار بورس نفت نیویورک، لندن، سنگاپور و توکیو یک بازار متشکل جدید نفت را راه اندازی کند. در همین راستا سازمان بورس که متولی بازار سرمایه ایران است سال گذشته کلیات تشکیل بورس نفت را تصویب کرد اما صداقت کارشناس بورس کالا گفت: راه اندازی بورس نفت در ایران با یکسری موانع ساختاری هم روبه رو است از جمله اینکه تاکنون کلیه بورس های نفت درکشورهای مصرف کننده تاسیس شده اند حال اینکه مصرف کنندگان نفت بپذیرند که از بورس متعلق به یک تولیدکننده نفت بخرند، بحثی است که مبهم مانده است.
وی همچنین در ادامه افزود: «ایران عضو اوپک است و ملزم به رعایت محدوده تولید این اتحادیه است و این در حالی است که عرضه در بورس نباید تحت کنترل باشد و همچنین ناامنی حاکم برخاورمیانه مانع از عرضه نفت شرکت های خارجی در بورس نفت پرریسک ایران خواهد شد بنابراین عرضه نفت خام در بورس نفت ایران باید در چارچوب برنامه اوپک صورت گیرد.»
صداقت همچنین به علت اصلی موفقیت بورس نفت لندن و نیویورک اشاره کرد و گفت: «علت اصلی موفقیت بورس نفت لندن و نیویورک شمار بالای خریداران و فروشندگان نفت و همچنین وجود حاکمیت نظام تجاری با ثبات و هماهنگ است.»

معامله آتی نفت خام در بورس نفت
این کارشناس همچنین به چگونگی معامله نفت خام در بورس نفت ایران اشاره کرد و گفت: «از جمله مقدمات مورد بررسی در اجرای این طرح آن است که معاملات بورس نفت به صورت فیزیکی نباشد بلکه معاملات به صورت کاغذی چون آپشن و فیوچرز انجام شود این در حالی است که بورس فعلی کشور داخلی است. بنابراین بورس نفت که برای معامله نفت خام راه اندازی خواهد شد بین المللی خواهد بود لذا شرایط برای پذیرش نفت خام در این بورس که دارای انواع مختلف سبک و سنگین است مبادلات ارزی و نرخ های متفاوت آن جنبه های حمایت از تولید و عرضه کنندگان و پذیرش ما به عنوان یکی از بورس های نفت در جهان باید به دقت فراهم و مجوزهای مورد نیاز از دولت و مجلس دریافت شود.

ایجاد بورس منطقه ای
صداقت بورس منطقه ای را مقدم بر بورس ملی برشمرد و گفت: «در صورتی که نفت منطقه ای در بورس نفت ایران مورد معامله قرار گیرد شرایط مناسبی برای اقتصاد کشور ایجاد می کند بنابراین ایجاد زمینه بورس منطقه ای و مشارکت با کشورهای تولیدکننده نفت چون عربستان و عراق ارتباط با این کشورهای منطقه ای و نیز ساز و کارهای معاملات به صورت ارزی و تبدیل از ریال به سایر ارزها نیز از موارد مستلزم مقدماتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.»
اما صادقی کارشناس نفت نیز تاخیر عرضه نفت خام در بورس نفت را به دلیل پیچیدگی خاص بیان کرد و گفت: «طبق مصوبه دولت فعلاً کالاهای نفتی در بورس کالا عرضه می شوند زیرا موضوع عرضه نفت خام به دلیل پیچیدگی به زمان بیشتری نیاز دارد و قطعاً باید وضعیت بازار و دنیا مورد بررسی قرار گیرد و سپس برای عرضه نفت خام در بورس نفت اقدام شود.»
همچنین وی معتقد است: «چندین سال است که راه اندازی بورس نفت توسط مسوولان وعده داده می شود ولی زیرساخت ها و شرایط آن فراهم نبوده و تعریف درستی از کارکرد بازاری که قرار است ایجاد شود، وجود ندارد.»
این کارشناس نفت تاکید کرد: «بورس ها در فضای رقابتی و اقتصاد آزاد معنا پیدا کرده و این موضوع ابتدا باید توسط دولت تعیین تکلیف شود که آیا چنین اجازه ای داده می شود که نفت در یک فضای رقابتی و آزاد مورد دادوستد قرار گیرد و مشتریانی در این بورس نفت را عرضه کنند؟ و این مستلزم مقدمات خاصی است ابتدا نفتی که قرار است در این بورس عرضه شود باید به صورت بین المللی شناخته شده باشد و در واقع باید ترکیب آن در تمام دنیا به ثبت رسیده باشد.»
وی معتقد است: «معاملات نفتی به دلیل تسویه ارزی پیچیدگی بیشتری دارد و اینکه قیمت نفت خام در بازارهای بین المللی مشخص می شود و نفت خام با کدام یک از ارزها معامله می شود از زیرساخت های مهم انجام معاملات نفتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.»
صادقی افزود: «نفت خام یک محصول بین المللی است که در بورس های دیگر معامله می شود. باید ما نیز شاخصی را مانند برنت دریای شمال که یک شاخص محسوب می شود برای نفت خام خود طراحی کنیم تا معامله براساس آن شاخص انجام شود.»
وی در ادامه تصریح کرد: «انجام معاملات نفتی در بورس اساساً به دلیل رقابتی بودن بازار عرضه و تقاضا منجر به شفافیت قیمت محصول می شود و باعث رغبت بیشتر بخش خصوصی برای حضور در این عرضه می شود.»
صادقی در رابطه با عدم راه اندازی بورس نفت اظهار داشت: «فقدان نهادهای ساختاری مالی، عدم وجود زیرساخت های اقتصادی، فنی و فناوری، مبهم بودن چگونگی ارائه ضمانت های لازم در بازار، قوانین ضعیف ارزی و صادراتی کشور، عدم امکان جذب سرمایه گذار بین المللی و عدم هماهنگی در سیاست های داخلی مهم ترین دلایلی هستند که تاکنون از راه اندازی بورس نفت ایران جلوگیری کرده اند و بعید به نظر می رسد بورس نفت ایران حتی در میان مدت راه اندازی شود مگر آنکه تحولی برای حل بنیادین چنین معضلاتی رخ دهد.»


19 اکتبر 2009, 13:44
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
طرح بورس نفت ایران برای اولین بار در برنامه پنج ساله توسعه سوم (۱۳۷۸-۱۳۸۳) مطرح و بررسی و مطالعات آن از سال ۱۳۸۳ آغاز شد.
در خرداد ماه ۱۳۸۳، محمدجواد عاصمی پور، مجری طرح بورس نفت ایران برای بازدید از بورس بین المللی نفت لندن به انگلستان سفر کرد و با برخی از معامله گران بورس لندن به مذاکره پرداخت. متعاقبا، گزارش توجیهی طرح راه اندازی بورس نفت ایران در ۵۰۰ صفحه تقدیم وزیر اقتصاد و دارایی شد تا برای راه اندازی بورس نفت ایران از طریق شورای بورس اقدام به کسب مجوز قانونی کند.
طرح بورس نفت، گاز و پتروشیمی ایران در ۲۰ تیرماه ۱۳۸۴ توسط شورای بورس، براساس ماده ۱۵ قانون برنامه سوم توسعه و ماده ۹۵ قانون برنامه چهارم به تصویب رسید. شورای بورس مجوز قانونی بورس نفت، گاز و پتروشیمی را صادر و مقرر کرد وزارت نفت اقدامات لازم را برای راه اندازی و اجرای این بورس به انجام برساند.
با موافقت شورای بورس با گشایش بورس نفت، پروژه تاسیس بورس نفت،گاز و پتروشیمی ایران وارد مرحله عملیاتی شد. بدین ترتیب بورس نفت،گاز و پتروشیمی ایران به عنوان سومین بورس کالایی پس از دو بورس کالاهای کشاورزی و بورس فلزات شناخته می شود.
تالار اصلی بورس نفت در جزیره کیش خواهد بود و برای راه اندازی تالار بورس در تهران و تشکیل بازار اطلاع رسانی بورس نفت ایران برنامه هایی در دست بررسی است. در صورت راه اندازی، اکثر مبادلات این بورس از طریق اینترنت انجام خواهد گرفت و در آن علاوه بر نفت خام، محصولات پتروشیمی، فرآورده های نفتی و گازی نیز معامله می شود.
بخشی ازمعاملات این بورس کاغذی و برخی دیگر فیزیکی خواهد بود. پیش بینی می شد که در نخستین مرحله محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در این بورس معامله شود و انتظار می رفت که بورس نفت ایران ظرف دوره زمانی سه ساله کلیه معاملات بخش نفت از جمله سواپ کشورهای آسیای میانه را در بر بگیرد.
بنا بر مواضع اعلام شده دولت، هدف بورس نفت ایران آن است که ایران را به مرکز عمده مبادلات نفتی منطقه خاورمیانه تبدیل کند.
بررسی های به عمل آمده درباره بورس نفت در وزارت نفت نشان می دهد که این وزارتخانه عملا بخش اعظمی از مسئولیت ها را درباره تشکیل این بورس به وزارت اقتصاد و دارایی محول کرده است زیرا از آغاز تشکیل این بورس میان این دو وزارتخانه اختلافاتی وجود داشت.
مهدی کرباسیان رئیس هیئت مدیره صندوق های بازنشستگی نفت درباره آخرین وضعیت بورس نفت که ۸۰ درصد از سهام آن به صندوق بازنشستگی نفت تعلق دارد، پیش از این گفته بود: ساختمان این بورس در کیش خریداری شده و اساسنامه و آیین نامه آن نیز در تیرماه سال گذشته به سازمان بورس ارایه شده است.
کرباسیان گفت: با وجود این که ساختمان بورس نفت خریداری شده اما دبیرکل آن هنوز توسط وزارت اقتصاد و دارایی مشخص نشده است.
علی صالح آبادی، رئیس سازمان بورس در جمع خبرنگاران (روز چهارم تیرماه امسال) در این باره گفت: علیرغم این که ساختار بورس تغییر یافته است اما بورس نفت می تواند با همان اساسنامه قبلی تشکیل شود. به عبارتی دیگر بورس نفت درقالب شرکتی که در کیش به ثبت رسیده راه اندازی می شود، تا اینکه به تدریج دولت نسبت به تطبیق این بورس با قانون جدید اوراق بهادار اقدام کند.
وی در ادامه یادآور شد: شرکت بورس بین‌الملی نفتی که ۸۰ درصد سهام آن متعلق به صندوق بازنشستگی نفت، ۱۰ درصد متعلق به مناطق آزاد و ۱۰ درصد متعلق به بنیاد مستضعفان است، مسئول راه‌اندازی بورس نفت است و علت عدم تحقق این مسئله را باید از مدیرعامل این شرکت جویا شوید.
با توجه به اظهارنظرهای افراد مسئول در اجرای طرح تاسیس بورس نفت، کارشناسان نیز نظرات متفاوتی نسبت به تشکیل این بورس در ایران دارند.
● موافقان و منتقدان طرح راه اندازی بورس نفت ایران
موافقان این طرح بر این باورند که می توان دلیل تاسیس این بورس را در عرصه های سیاسی جست و می توان گفت که این بورس می تواند کارکرد ضد سلطه ای برای ایران داشته باشد.
این کارشناسان بر این باورند که اقتصاد آمریکا با این که یک چهارم اقتصاد کل جهان را در بر دارد اما همواره به دلیل کم و زیاد شدن ارزش قیمت دلار دچار نوسان شده است. بورس نفت ایران می تواند با تعیین ارز مناسب تری برای مبادلات خود، باعث کاهش سلطه دلار در اقتصاد جهانی شود.
همچنین از آنجایی که بورس مهمی در منطقه تشکیل نشده است، بورس نفت ایران می تواند پیشتاز تجارت نفت در منطقه و حتی در دنیا باشد.به علاوه تشکیل این بورس می تواند تاثیر مثبتی بر روابط ایران با سایر تولید کنندگان داشته و باعث تعمیق آن شود.
اما کارشناسان منتقد نیز بر این باورند که با توجه به انحصار بالایی که در صنعت نفت ایران وجود دارد، طرح راه اندازی بورس نفت به نظر موفق نخواهد بود.
بدان معنی که در سایر کشورها بورس نفت که متشکل از خریداران، فروشندگان، کارگزاران و سفته بازها است، همه آنها از بخش خصوصی هستند در حالی که در ایران خرید و فروش نفت خام همگی در انحصار دولت است.
همچنین در این بورس ها قوانین محکمی برای جلوگیری از تقلب و فروش اطلاعات بین شرکت ها وجود دارد.
در ضمن در بورس های بزرگ دنیا فقط پارلمان یا دولت نظارت عالی بر حسن انجام معاملات دارد ولی هیچگونه دخالتی در بورس معاملات نفت ندارد.
در نتیجه به نظر می رسد هیچ یک از این زیر ساخت ها هنوز به طور کامل در ایران وجود ندارد و در مجموع، راه اندازی بورس نفت در کشور مستلزم ایجاد بسترسازی لازم در زمینه های مذکور و عزمی ملی است.


29 اکتبر 2009, 22:22
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
راه اندازی بورس نفت در ایران و افزایش قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۰۲ دلار در حال حاضر، نشان می دهد که نوسانات در این بازار بسیار زیاد است زیرا پس از گسترش مبادله نفت در جهان و تجاری شدن این کالا، خرید و فروش آن در مقیاس گسترده در مناطق مختلف جهان از اهمیت صد چندانی برخوردار شده است.
اهمیت راهبردی نفت و تبدیل آن به کالایی سیاسی، نوسان های شدید بهای نفت را در بازار و پیش بینی ناپذیری قیمت آن را در پی داشت، در نتیجه بورس های رسمی نفت در جهان به منظور کاهش خطرهای ناشی ازنوسان قیمت نفت وایجاد محیطی مناسب برای خرید و فروش و قیمت گذاری این کالا به وجود آمد.
این نوسانات باعث شد تا ایران برای نخستین بار در منطقه آزاد جزیره کیش، یک مرکز بورس فرآورده های نفتی و پتروشیمی راه اندازی کند که به اعتقاد کارشناسان بین المللی در نوسانات قیمت نفت می تواند تاثیرگذار باشد به گونه ای که ایران؛ آمریکا را با ایجاد بورس نفتی خود با واحد یورو تهدید می کند و آمریکا نیز در تقلای مقابله با آن است.
مرحله نخست بورس نفت در قالب بورس فرآورده های نفت و پتروشیمی دو هفته پیش در منطقه آزاد کیش آغاز به کار کرد. حال آنکه ایران برنامه ریزی کرده تا در آینده، زمینه معاملات نفت خام در این مرکز را نیز فراهم کند. راه اندازی بورس نفت نشان می دهد ایران به عنوان یک کشور بزرگ نفت خیز در جهان می تواند با پیشبرد شفاف سازی در بخش خرید و فروش فرآورده های نفتی، بر روی نرخ این مواد در بازار جهانی تاثیر بگذارد.
در بورس نفت ایران که هم اکنون فاز اول آن افتتاح شده است حدود یکصد شرکت که با مواد نفتی در ارتباط هستند دفتر خود را در تهران و کیش افتتاح کرده اند.
در همین باره کارشناسان بین المللی معتقدند شفاف سازی در بخش معاملات و افزایش قدرت رقابتی و زمینه سازی برای مشارکت در بازار جهانی از اهداف گشایش بورس نفت در ایران است.
این کارشناسان بر این عقیده اند که ایران قصد دارد وضعیت خرید و فروش فرآورده های نفتی در داخل کشور را اصلاح کند و با زمینه سازی ورود شرکت های خارجی، قیمت این مواد را به سطح قیمت جهانی رسانده و نیروی رقابتی خود را افزایش دهد.
ایران در ماه جاری برای نخستین بار پس از گذشت نزدیک به ۳۰ سال از پیروزی انقلاب در این کشور، سطح تولید نفت خام خود را به چهار میلیون و ۱۸۴ هزار بشکه در روز رساند و قصد دارد در ماه آینده آن را تا سطح چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
راه اندازی این بورس مزیتها و دستاوردهای فراوانی نیز برای اقتصاد ایران خواهد داشت. برخی از این دستاوردها عبارتند از:
▪ ورود ایران به بازارهای بین المللی
▪ از بین رفتن تدریجی انحصار موجود در این بخش
▪ دستیابی به قیمتهای منطقی تر براساس ساز و کار بازار
▪ شفاف سازی قیمتها و شیوه معاملات
▪ کاهش ریسک ناشی از نوسان قیمتها و کاهش ریسک تجاری در ایران
▪ افزایش درآمدهای نفتی و غیرنفتی و به تبع آن افزایش تولید ناخالص ملی GNP
▪ تشکیل یک بازار منطقه ای انرژی با ابتکار عمل ایران
▪ تاثیرگذاری بورس نفت ایران بر قیمتهای جهانی نفت
▪ ایجاد قیمت پایه منطقه خلیج فارس و حتی اوپک در رقابت با قیمت های پایه برنت دریای شمال
● BWAVE و وست تگزاس WTI
ورود بخش خصوصی به سمت سرمایه گذاری در صنعت و تجارت نفت
توجه بیشتر به سیستم های حمل و نقل و ذخیره سازی و افزایش توان ملی در بخش انرژی
▪ استفاده بیشتر از ظرفیت کشور برای تجارت نفت آسیای مرکزی و خزر (سوآپ)
▪ اطلاع رسانی آنلاین از پروسه تجارت نفت و فرآورده های نفتی در ایران و جلوگیری از رانت خواری و انحصاری شدن اطلاعات
▪ جذب سرمایه گذاری خارجی و بالا بردن موقعیت بین المللی ایران
▪ دستیابی به تکنولوژی های اطلاعاتی و نرم افزاری در زمینه بورس نفت و تربیت نیروی انسانی
متخصص در این بخش
▪ اشتغال زایی
▪ تقویت بازار معاملات تجهیزات صنعت نفت یا بورس کالای نفت در کشور
▪ تاثیر بر سایر بخش های اقتصادی نظیر صنعت توریسم، تجارت و بانکداری
▪ تمایل کشورهای منطقه خلیج فارس به تمرکز معاملات و تجارت نفت در منطقه، بعد از تحولات ۱۱ سپتامبر و رخدادهای متعاقب آن
▪ عرضه محصولات پتروشیمی در بورس نفت ایران به عنوان نخستین تجربه د رمعاملات پتروشیمی در بورس های جهان
▪ شکستن جو تحریم های اقتصادی آمریکا و گسترش تعامل بین المللی ایران با کشورهای مختلف و شرکتهای معتبر جهانی
● بورس نفت ایران؛ منافع ایران و اروپا را تامین می کند
رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه گفت: ایران قصد دارد بیشتر شرکتهای نفتی این کشور که تعداد آنها بیشتر از چهل واحد است را به بخش خصوصی سپرده و معاملات نفتی را در بورس ایران به جریان اندازد.
رجب صفراف با مثبت خواندن بورس نفت ایران و اشاره به تأثیر مثبت آن بر بازار نفت جهان گفت: در این بورس نفت با واحد «ریال» ایران و یا «یورو» معامله خواهدشد.
وی افزود: کارشناسان معتقدند؛ برخی دلالان اروپایی بورس هم اینک مشغول مذاکرات درباره تشکیل شرکتهای مشترک با شرکتهای ایرانی برای حضور در بورس نفت ایران هستند.
صفراف با اشاره به جایگاه مهم ایران در بین کشورهای تولیدکننده نفت گفت: ایران سالانه معادل ۷۰ میلیارد دلار نفت می فروشد و چنانچه این حجم از «دلار» از اقتصاد جهانی حذف شود به ارز آمریکا ضربه محسوسی وارد خواهدشد.
این کارشناس روس در مصاحبه با رسانه های مسکو با رد فرضیه هایی مبنی بر احتمال عدم وجود مشتری برای خرید نفت با یورو گفت: تقاضای نفت ایران و دیگر کشورها از عرضه آن بالاتر است و کشورهای دیگر تولیدکننده نفت نمی توانند تمام حجم صادرات ایران را جبران کنند.
وی افزود: حتی در این صورت؛ افزایش تولید نفت در اوپک تخلف از سهمیه این کشورها محسوب شده و از طرفی کشورهایی چون ژاپن و اسپانیا به دلایل فنی نمی توانند نفت دیگری را جایگزین نفت ایران کنند.
به گفته وی خرید نفت به یورو بیشتر به نفع کشورهای اروپایی است چراکه آنها بابت عملیات تبدیل ارز هزینه نخواهند کرد.
طی دو سه ماه نخست فعالیت بورس نفت ایران، تنها محصولات پتروشیمی و در مرحله بعدی نفت به فروش خواهد رسید و شرایط فعالیت تجاری در این بورس ناظر بر آن است که قیمت از بورسهای جهانی دیگر پایین تر باشد.
● بورس نفت کیش و جذب سرمایه گذاران خارجی
قائم مقام شورای بازرگانی ایرانیان دبی نیز در این باره گفت: بورس نفت کیش می تواند زمینه حضور کلیه سرمایه گذاران خارجی در بخش های مختلف اقتصادی ایران و به خصوص نفت و پتروشیمی در این جزیره و دیگر بورس های کشور را فراهم کند.
ناصر هاشم پور به ایرنا گفت بورس نفت کیش اگر به درستی مدیریت شود می تواند کلیه کشورهای تولیدکننده نفت و حتی خریداران آن را به خود جذب کند.
وی با اشاره به این که جزیره کیش توانمندی های لازم را در این زمینه دارد گفت: مسئولان و مدیران بورس نفت کیش باید از طریق تبلیغات گسترده کشورهای تولیدکننده، خریداران نفت و پتروشیمی را مجاب کنند تا با خیالی آسوده وارد این بورس شوند.
هاشم پور تأکید کرد: برنامه ریزی صحیح و استفاده از دیدگاه های کارشناسان بخش نفت، گاز و پتروشیمی نیز می تواند موجب رونق هرچه بیشتر بورس نفت کیش شود.
وی گفت: اگر بورس نفت کیش نتواند در بازارهای نفت و پتروشیمی به درستی زمینه جذب سرمایه های این بخش را فراهم کند دیگر رقبا از این فرصت استفاده خواهند کرد و به مقابله با آن خواهند پرداخت.
پرداخت ها در بورس نفت ایران به «ریال» و احتمالاً «یورو» خواهد بود و محل استقرار بورس نیز جزیره کیش در خلیج فارس است؛ ایران دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان بعد از عربستان سعودی و سومین دارنده ذخایر نفتی جهان است.
بورس نفت ایران بدون شک یک تحول عظیم و تاریخی و نقطه عطفی برای ساختار اقتصادی و تجاری ایران محسوب می شود که بخش های مختلف مالی، بانکی، بیمه ای، گمرکی، بازرگانی، حمل ونقل، توریسم، فناوری اطلاعات، اجرایی، قانونگذاری و صنعتی کشور از آن تأثیر می گیرند.
گام اول در بورس نفت، راه اندازی تالار معاملات چند محصول پتروشیمی بود. این امر تمرینی است برای بخش های دست اندرکار بورس نفت و زمینه سازی برای ورود به تجارت نفت خام از طریق بورس.
با توجه به چالش های موجود، این گام بسیار جسورانه و درعین حال شجاعانه است و بدون هماهنگی و همکاری سایر بخش ها، این پروژه تثبیت نخواهد شد.
بورس نفت یک پروژه ملی است و لذا ربطی به این دولت یا آن دولت و این تفکر و یا آن تفکر هم ندارد. ایران در منطقه نفت خیز خلیج فارس و آسیای مرکزی و خزر، از جایگاه استراتژیک و بالایی برخوردار است و تثبیت بورس نفت ایران، یعنی تثبیت موقعیت ژئواستراتژیکی ایران در جهان، ضمن آن که راه اندازی این بورس یکی از تکالیف قانونی برنامه سوم توسعه کشور محسوب می شد که در سال سوم برنامه چهارم توسعه عملیاتی شد.
سینا اطهری


29 اکتبر 2009, 22:33
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
مهم ترين بحث اين روزهاي هيات مديره بورس کالاي ايران به عرضه نفت کوره در اين شرکت اختصاص دارد که به زودي با موافقت کامل شرکت پالايش و پخش، اين محصول روي تابلوي معاملات مي رود.
عباس يعقوبي دبير هيات مديره بورس کالا در خصوص تاخير در عرضه نفت کوره گفت: نزديک به دو ماه است که نفت کوره در بورس کالا پذيرش شده اما تاکنون شرکت پالايش و پخش براي عرضه اين محصول، اقدام لازم را انجام نداده است.
مدير اتاق پاياپاي بورس کالا ادامه داد: ابهام‌هايي در نحوه عرضه و چگونگي تسويه معامله نفت کوره براي شرکت پالايش و پخش وجود دارد که قرار است در جلسه اي با حضور کارشناسان بورس اين موضوع بررسي شود.
او با اشاره به آمادگي کامل بورس براي عرضه نفت کوره اظهار داشت: نرم افزار نحوه و تسويه معامله نفت کوره تفاوتي با محصولات پتروشيمي ندارد بدين ترتيب در صورتي که شرکت پالايش و پخش مقدار عرضه را اعلام کند، معامله انجام مي شود.

دبير هيات مديره بورس کالا با بيان اينکه فاز سوم بورس نفت با عرضه نفت کوره در بورس کالا آغاز مي شود، افزود: پس از معامله نفت کوره، نفت خام به صورت آزمايشي روي تابلوي معاملات مي رود و در صورت انجام معاملات قابل قبول، سرانجام پس از سه سال بورس نفت يا به عبارت ديگر خريد و فروش نفت خام راه اندازي مي شود.

يعقوبي در مورد حواشي به وجود آمده در عرضه قير نيز گفت: اختلاف هايي در مورد قيمت قير عرضه شده در بورس به دليل افزايش نرخ وکيوم باتوم (ماده اوليه توليد قير) به وجود آمده که با مذاکرات سازمان حمايت، شرکت پالايش و پخش و توليدکنندگان قير اين مشکلات به زودي برطرف مي شود؛ البته هفته گذشته معاملات قير پس از دو ماه از سر گرفته شد و اميدواريم اين روند ادامه يابد.

براساس اين گزارش، راه اندازي بورس نفت در سه فاز مجزا عملياتي مي شود که فاز اول آن، معاملات فرآورده هاي نفتي در تالار تهران بود که با معامله دو هزار تن محصول پلي‌اتيلن روز 28 بهمن سال 86 به طور رسمي آغاز شد.

فاز دوم اين طرح نيز با راه اندازي رينگ صادراتي فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي در جزيره کيش آبان ماه سال گذشته آغاز شد.

اما راه اندازي بورس نفت در فاز سوم اين طرح قرار دارد که با معامله نفت کوره و نفت خام اين پروژه مهم تکميل مي شود.


11 دسامبر 2010, 13:21
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
بورس نفت ایران 12 فروردین راه اندازی می شود

در پی تاکید ريیس جمهور مبنی بر راه‌اندازی هر چه سریع تر بورس نفت، اقدامات لازم برای راه اندازی این بورس تا 12 فروردین سال آینده (کمتر از 40 روز دیگر)، آغاز شد.

محمد رضا شهیدی تبار، ريیس هیات مدیره شرکت بورس کالای ایران با بیان مطلب فوق گفت: با دستور ريیس جمهور مبنی بر راه اندازی بورس نفت، بورس کالا در حال آماده سازی شرایط برای راه اندازی این بورس تا 12 فروردین ماه سال 1390 است.

وی ادامه داد: این دستور از سوی وزارت اقتصاد و دارایی نیز به سازمان بورس ابلاغ شده است. بر همین اساس با توجه به عرضه موفقیت آمیز فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران و شفافیت بازار این محصولات، بورس کالا و شرکت ملی پخش و پالایش مامور آماده سازی زیر ساخت های بورس نفت در کیش شدند.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی این بورس، نفت خام و کلیه مشتقات آن در صورت پذیرش در بورس کالا عرضه خواهند شد.

این گزارش حاکیست، فاز نخست معاملات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در بهمن ماه 1386 در تهران راه اندازی شد. متعاقب آن، معاملات رینگ صادراتی فرآورده های نفتی پتروشیمی نیز در آبان سال گذشته در جزیره کیش مورد بهره برداری قرار گرفت و با ورود نفت کوره و پس از آن نفت خام، ایران صاحب یک بورس نفت تمام عیار بین المللی خواهد شد.


15 فوریه 2011, 17:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد