بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 دسامبر 2019, 17:14
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 تحریم بنزین ایران از سوی آمریکا 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
سنای امریکا در ادامه سناریوی فشار به ایران برای عقب نشینی از برنامه های هسته ای خود، طرح تحریم تامین کنندگان بنزین ایران را تصویب کرد.
،بر اساس این طرح شرکت هایی که بنزین یا فرآوردهای نفتی پالایش شده به ایران بفروشند مشابه طرح ممنوعیت سرمایه گذاری بیش از 20 میلیون دلار در صنعت نفت ایران، به مجازات هایی محکوم خواهند شد.نوع مجازات تعیین شده برای خاطیان از این قانون جلوگیری از انعقاد قرارداد با این شرکت ها توسط وزارت انرژی امریکا است.

در چندماه اخیر پس از طرح تحریم بنزین ایران از سوی مقامات امریکایی مقامات کشورمان در واکنش به این اقدام آن را طرحی شکست خورده و بی نتیجه عنوان کردند در مقابل اعتقاد امریکاییها بر این است که بنزین پاشنه آشیل اقتصاد ایران است و ایران در حال حاضر 40 درصد نیازمندیهای خود در بخش بنزین را از طریق واردات تامین می کند.

کمپانی‌های شل ، ویتول ،بریتیش پترولیوم ، ریلیانس هند و همچنین کمپانی گلنکور سوئیس را مهمترین شرکتهای نفتی تامینکننده بنزین ایران هستند که سناتورهای آمریکایی به انها هشدار دادند یا اقتصاد ایران با حجم مبادلات 200 میلیارد دلاری را انتخاب کنند یا آمریکا را با اقتصاد سیزده تریلیون دلاری.شرکت بیمه لویدز لندن نیز بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

پیشتر برخی از مقامات کشورمان در واکنش به طرح تحریم بنزین ایران تاکیدکرده بودندکه هر گونه تحریم فرآورده های نفتی پالایش شده ایران شکست خواهد خورد.

به گفته کارشناسان ایران توانایی مقابله با هر گونه فشاری از سوی آمریکا را خواهد داشت؛ به طوری که با تمهیدهای طراحی شده از جمله عرضه کارت سوخت و افزایش ظرفیتخودروهایدوگانه سوز، ضمن مدیریت شرایط تحریم، برای تولید و توزیع فرآورده های نفتی تولید داخل برنامه های مدونی در نظر گرفته شده است.

تاریخ نشان داده است که بر خلاف فشارهای دولت آمریکا، ایران همیشه عرضه کنندگان مایل به فروش محصولات خود به ایران را یافته است و شاید افزایش تحریم‌های اقتصادی به صادرات بنزین به ایران موجب شود که برخی تولید کنندگان درباره روابط تجاری خود با تهران بازنگری کنند،‌ اما شرکت‌های دیگری هستند که به فشارهای آمریکا بی‌تفاوت هستند و به خوبی جای آنها را پر خواهند کرد. البته نحوه برقراری رابطه با فروشندگان بنزین و روش های تأمین بنزین ایران کاملا محرمانه است.

به نظر می رسد یکی از ابعاد اعمال تحریم بنزین ایران از سوی آمریکا، تجسس و تفتیش تانکرهایی باشد که مقصد آنها ایران است؛ از این رو با توجه به شرایط بحران جهانی و علاقه مندی شرکت ها به ایجاد روابط با ایران، تفتیش محموله کشتی ها به شدت مورد اعتراض شرکت ها قرار خواهد گرفت و از سوی دیگر این شرکت ها به هیچ وجه مایل نخواهند بود در شرایط رکود اقتصادی جهان، بازار خوبی همچون ایران را از دست بدهند.


01 آگوست 2009, 14:44
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
با وجود تصويب طرح تحريم شركت‌هاي تامين‌كننده بنزين و فرآورده‌هاي نفتي ايران، هيچ گونه نگراني نسبت به تهيه بنزين مورد نياز كشور نخواهيم داشت.

سيف‌ا... جشن‌ساز، مديرعامل شركت نفت ايران اظهار كرد: اگرچه خبر را شنيده‌ايم، ولي تا اين لحظه نشانه‌اي دال بر تاييد آن نداريم. وي با اشاره به اين‌كه هم‌اكنون روزانه بين 22 تا 25‌ميليون ليتر بنزين وارد كشور مي‌شود، افزود: اين در حالي است كه توليد داخلي پالايشگاه‌هاي كشور حدود 45‌ميليون ليتر بنزين در روز است و همچنين مبادي واردات بنزين در جهان بسيار متنوع هستند.
او با تاكيد بر اين‌كه با روش‌هاي پيش‌بيني شده كه براي تامين بنزين كشور داريم در آينده هيچ گونه مشكلي نخواهيم داشت، تصريح كرد: به نظر مي‌رسد تصويب اين طرح يك اقدام بي‌معنا باشد كه نه تنها نتيجه‌اي براي آمريكا نخواهد داشت، بلكه فقط فروشنده‌هاي آنها را متضرر مي‌كند.
جشن‌ساز با بيان اين‌كه طي ماه‌هاي آينده همگان خواهند ديد كه هيچ مشكلي در تامين بنزين مردم ايران به وجود نمي‌آيد، خاطرنشان كرد: شرايط حمل و نقل مانند گذشته ادامه پيدا خواهد كرد. هم‌اكنون مردم بيش از دو‌ميليارد ليتر بنزين در كارت‌هاي هوشمند خود ذخيره دارند و انبارهاي ذخيره بنزين در كشور كاملا پر هستند.

احتمال تغيير در مبادي تامين
وي با اشاره به اين‌كه فقط ممكن است برخي شركت‌ها در فروش فرآورده‌هاي نفتي به ايران تحت تاثير اين طرح تغييراتي ايجاد كنند، يادآوري كرد: شركت‌هاي فروشنده بنزين در جهان بسيار متنوع هستند و در اين صورت فقط مبادي تامين بنزين را عوض خواهيم كرد. معاون وزير نفت همچنين به اجراي 9 طرح توسعه‌ كمي و كيفي پالايشگاه‌هاي موجود در كشور اشاره كرد و گفت: به اين ترتيب توليدات اين پالايشگاه‌ها از نظر ارزش اقتصادي بالاتر و به لحاظ و كميت بيشتر خواهند شد. به گفته او از سوي ديگر هفت طرح ساخت پالايشگاه در كشور فعال است كه برخي مانند ستاره خليج‌فارس با خوراك مايعات گازي در شرايط بسيار بهتري قرار دارند و اگر چنين طرح‌هايي تصويب شوند، قطعا انگيزه براي تسريع اين‌گونه پالايشگاه‌ها بيشتر خواهد شد كه در اين زمينه ستاره‌ خليج‌فارس به تنهايي قادر به توليد روزانه 35‌ميليون ليتر بنزين است. وي تصريح كرد: البته طرح استراتژيك تامين 48 ساعته بنزين در شرايط اضطراري نيز وجود دارد كه نگراني‌ها درخصوص تامين بنزين را به حداقل خواهد‌رساند.


02 آگوست 2009, 11:14
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
تصویب طرح تحريم بنزین ايران در مجلس نمايندگان آمريكا

در حالي كه مذاكرات ژنو در حال برگزاري بود، مجلس نمايندگان آمريكا طرحي را تصويب كرد كه به اعمال تحريم عليه شركت‌هاي خارجي كه به ايران بنزين مي‌فروشند، مي‌پردازد.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد:
اين طرح مانع از آن مي‌شود كه شركت‌هاي فروشنده بنزين به ايران براي تامين ذخاير نفتي استراتژيك آمريكا با وزارت انرژي اين كشور قرارداد منعقد كنند. اين ممنوعيت كه به عنوان بخشي از بودجه انرژي 2010 تصويب شده است، شركت‌هايي را تحت تاثير قرار مي‌دهد كه توافقاتي در زمينه بنزين با ايران دارند و ارزش آن بيش از يك ميليارد دلار است. اين طرح همچنين شركت‌هايي را هدف مي‌گيرد كه ابزارهايي براي بهبود توان پالايش يا توان واردات كالاهاي نفتي پالايش شده را در اختيار ايران قرار مي‌دهد. سنا نيز بايد به اين طرح كه بخشي از طرح نهايي بودجه انرژي است كه در مذاكرات ميان كنگره مطرح شده است، راي بدهد. جان كابل و سوزان كالينز، سناتورهاي جمهوريخواه، نويسندگان اين طرح هستند و روز پنج‌شنبه در بيانيه‌اي از راي دادن مجلس نمايندگان به آن استقبال كردند.


03 اکتبر 2009, 19:56
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
خبرگزاری رويترز طی گزارشی به نقل از فعالان بازار نفت اعلام کرد: «ایران در حال ذخیره سازی 45/1 میلیون بشکه بنزین در نفتکش‌هاي خود است.»
این گزارش مي‌افزاید: «اين سوخت‌ها كه عمليات آن از ماه سپتامبر (شهريورماه) آغاز شده حداقل در شش نفتكش كه در آب‌هاي ايران پهلو گرفته‌اند ذخيره مي‌شوند.» به گزارش فارس، بر اساس اين گزارش يك تاجر نفتي گفت: «آنها از يك سو مي‌خواهند ذخاير خود را افزايش دهند و از سوي ديگر به دنبال پولي هستند تا با آن نياز خود را تامين كنند.» بر اساس اين گزارش، متوسط واردات بنزين ايران از مرداد تا آبان سال جاري 115 هزار بشكه در روز بوده است. رويترز اقدام ايران در ذخيره سازي بنزين را مقابله با تحريم‌هاي احتمالي تحليل كرده است.


22 دسامبر 2009, 11:05
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد