بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2019, 13:57
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 بورس توليد‌كنندگان نفت 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بورس توليد‌كنندگان نفت

يكي از عوامل افزايش شديد قيمت نفت در سال‌هاي اخير پيش از سقوط قيمت نفت، معاملات كاغذي در بورس‌هاي بين‌المللي‌ نفت اعلام شده است.
يك سال پيش توليد‌كنندگان نفت، شاهد بودند كه قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني به مرزهايي رسيد كه هيچ كارشناسي تصور آن را هم نمي‌كرد. افزايش قيمت موجب نگراني مصرف‌كنندگان و سود توليد‌كنندگان شده بود و در اين ميان هر طرف به‌دنبال متهمي براي گناهكارشناختن در اين ماجرا بود.

در آن زمان همواره تاكيد مي‌شد كه عوامل اصلي بازار يعني تقاضا و عرضه در افزايش قيمت، نقش مهمي بازي نمي‌كنند و در واقع عوامل خارج از كنترل بازار از جمله معامله‌گران نفت در بازار‌هاي بورس هستند كه به افزايش قيمت‌‌ها دامن مي‌زنند. در آن زمان، بحراني در بازارهاي بورس رخ داد كه نماد آن ورشكستگي شركت‌ نفتي انرون در آمريكا بود. اين رويداد موجب شد تا افت قيمت در بازار سهام آمريكا صاحبان سرمايه و صندوق‌هاي بازنشستگي را به سوي بازار‌ كالايي از جمله نفت و طلا و فلزات هدايت كند.

با روي‌آوردن سرمايه‌گذاران به اين بازارها شاهد بوديم كه قيمت انواع كالاها از جمله نفت به‌شدت و با سرعت رو به افزايش گذاشت. در چنين شرايطي بازار نفت شاهد رويدادي بي‌سابقه بود و هر روز خبرها از شكسته‌شدن مرز قيمت نفت خام حكايت داشت. اين شرايط به افزايش قيمت فراورده‌هاي نفتي منجر شد و تحت‌تأثير افزايش قيمت فراورده‌هاي نفتي، تورم بر اقتصاد كشورهاي مصرف‌كننده فشار كمرشكني را وارد مي‌كرد.

در اين اوضاع، صاحبان قدرت در كشورهاي مصرف‌كننده، توليد‌كنندگان نفت از جمله سازمان كشورهاي صادر‌كننده نفت اوپك را عامل اين بحران اعلام مي‌كردند. در اين زمان اوپك همه توان توليد نفت خود‌ را به‌كار گرفت تا نياز بازار را پاسخ دهد ولي اين تلاش حاصلي نداشت.

در واقع شرايط تقاضاي كاذب در بازار به نحوي بود كه همه توان توليد كشورهاي توليد‌كننده نيز توان پاسخ به آن را نداشت. اين تقاضا البته در بازار واقعي و مصرف نبود بلكه در بازار كاغذي بورس كالا در نيويورك و لندن بود. حتي در آن دوره، برخي توليدكنندگان از فقدان مشتري براي نفت خويش سخن مي‌گفتند و متعجب ‌بودند كه چرا خريداران نفت در بازاري كه هر بشكه نفت را به 150‌دلار مي‌خرند خريدار نفت آنان نيستند.

همان زمان، برخي از دست‌اندركاران بازار نفت از معاملات كاغذي نفت در بورس كالا به‌عنوان يك متهم اصلي در بروز مشكل افزايش قيمت نفت سخن مي‌گفتند و هشدار مي‌دادند اما به‌دليل شرايط بحراني صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در كشورهاي صنعتي، مسئولان دولتي اقدامي براي كنترل اين معاملات نمي‌كردند.

حاصل اين روند در بازار‌هاي كالا، بحران فعلي اقتصاد جهان است. نظارت ناكافي بر معاملات غيرواقعي در بازارهاي سهام موجب شد تا روند معاملات پياپي و زنجيره‌اي در نقطه‌اي به بن‌بست برسد و اقتصاد متوقف شود. راهي كه در اقتصاد جهان براي اين بحران يافته‌اند در نهايت مي‌تواند بازار‌هاي كالا از جمله بازار نفت را تحت‌تأثير قراردهد ولي در ميان كشورهاي توليد‌كننده نيز برخي در ‌پي راه‌حل‌هايي هستند. يكي از اين راه‌حل‌ها راه‌اندازي بورس‌ اختصاصي كشورهاي توليد‌كننده نفت است؛ طرحي كه شايد در اولين نظر بسيار خوب و عملي به‌نظر برسد ولي در واقعيت رؤيايي است.

كشورهاي توليد‌كننده نفت هيچگاه از زيرساخت‌هاي اقتصادي لازم براي راه‌اندازي بورس‌هاي شفاف كالا برخوردار نيستند. اگر نه همه، اغلب فاقد اقتصادي سازمان يافته و قابل برنامه‌ريزي هستند. اين شرايط موجب مي‌شود كه اين ايده كمي غيرعملي و دور از دسترس به‌نظر برسد. اما اين ديدگاه طرفداران قوي و پيگيري در ميان اعضاي اوپك دارد.

اين ايده براين اساس شكل گرفته كه بايد كشورهاي بزرگ توليد‌كننده نفت اعم از كشورهاي عضو اوپك و غيراوپك قيمت نفت را تعيين كنند. آنان قصد دارند از اين پس اجازه ندهند يك عده معامله‌گر در بازار بورس قيمت نفت را تعيين كنند و توليد‌كنندگان، محكوم به پذيرفتن قيمت تعيين‌شده در بورس‌هاي كالاي بين‌المللي باشند. به اعتقاد نماينده ايران در هيأت عامل اوپك، بررسي تغيير شرايط يادشده و ازبين‌بردن انحصار بازارهاي بورس در تعيين قيمت نفت، از پرسش‌هايي است كه همواره ميان توليدكنندگان (به‌خصوص اخيرا) مطرح شده است.

اينكه بازارهاي بزرگ بورس دنيا از سوي كشورهاي مصرف‌كننده نفت شكل گرفته است و به محل اصلي تعيين قيمت نفت تبديل شده ناشي از نياز و ضرورت‌هاي اقتصادي است. بازارهاي بزرگ كالا در دنيا در اختيار كشور‌هاي مصرف‌كننده است و اين سؤال كه چرا اين بازار‌ها محل تعيين قيمت يك كالاست نيز مشخص است.

محلي كه مصرف‌كننده و توليدكننده به‌صورت شفاف به دادوستد مي‌پردازند و قيمت‌ها در شرايط رقابتي مشخص مي‌شود بهترين محل براي تعيين و مشخص كردن قيمت است. قيمت نفت بايد در محلي تعيين شود كه شرايط رقابتي و شفافي براي دادوستد برقرار است و دو سوي دادوستد يعني فروشنده و خريدار در تعاملي روشن و مشخص به توافق براي مبادله كالا با پول برسند.

در واقع اين شرايط است كه بازارهاي بورس بزرگ دنيا را به محلي براي تعيين قيمت تبديل كرده است. اينكه چرا اين بازارها در انحصار كشورهاي مصرف‌كننده است نيز ناشي از آن است كه كشورهاي توليد‌كننده به‌دليل ساختار اقتصادي حاكم، تمايلي براي حضور در اين بازارها نداشته‌اند.

اگر كشورهاي توليد‌كننده نفت خواهان آن هستند كه با ايجاد بازار بورس به اين انحصار خاتمه دهند بايد در مرحله نخست به بازسازي اقتصادي خويش روي‌آورند و با ايجاد شرايطي كه امكان رقابت سالم را فراهم كند به اين انحصار در معاملات نفتي خاتمه دهند. به اعتقاد محمدعلي خطيبي اين پرسش مطرح است كه آيا امكاني وجود ندارد كه كشورهاي توليد‌كننده اعم از اوپك و غيراوپك با همكاري يكديگر بازار بورسي ايجاد كنند كه با بازار بورس كشورهاي مصرف‌كننده در رقابت باشد و آنان يكديگر را اصلاح كنند و باعث شفاف‌تر شدن بازار نفت شوند؟

بدون شك چنين رويكردي خوب و مثبت است و مي‌تواند يك اقدام سازنده و رو به جلو باشد ولي مهم‌ترين مسئله اين است كه كشورهاي توليد‌كننده نفت چگونه در اين بازار مشاركت خواهند كرد و به چه شكل در اين بازار مداخله خواهند كرد. چنين رويكردي عملي و قابل دفاع است ولي بدون شك بايد به‌طور دقيق مطالعه و بررسي شود. خطيبي افزود: هم‌اكنون زمان آن رسيده كه كشورهاي توليد‌كننده درصدد تاثيرگذاري بيشتر در قيمت‌گذاري نفت باشند.

نماينده ايران در هيأت عامل اوپك افزود:‌ تجربه كسب‌شده درباره بانك‌ها و مؤسسه‌هاي مالي، بايد درخصوص بازارهاي بزرگ بورس نيز اعمال شود و كنترل بيشتري بر عملكرد آنها صورت گيرد. اين اقدام از انحراف‌هاي احتمالي و كسب منفعت‌هاي غيرمجاز و سوءاستفاده‌ها جلوگيري مي‌كند. شايد بهتر باشد در كنار ايجاد بورس‌هاي بين‌المللي از سوي توليد‌كنندگان، ناظراني از سوي توليد‌كنندگان و مصرف‌كنندگان، فعل و انفعالات بازارهاي بورس را كنترل و بر آنها نظارت كنند.


25 جولای 2009, 10:37
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Google [Bot] و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد