بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 فوریه 2020, 03:18
پاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 پیش بینی قیمت نفت در میان مدت و دراز مدت 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
موسسه مالی مشهور مورگان استنلی پیش بینی کرد که قیمت نفت خام در معاملات نیویورک در سال 2010 به متوسط 85 دلار خواهد رسید.

این در حالی است که پیش بینی قبل این موسسه برای قیمت نفت خام در سال آینده تنها 65 دلار بوده است.

بر اساس این گزارش وضعیت تقاضای نفت خام با روی آوردن مجدد سرمایه گذاران ریسک پذیر به بازار این محصول همزمان با شروع روند احیای اقتصاد جهانی در سال آینده بهبود خواهد یافت و همچنین کاهش عرضه این محصول نیز از رشد قیمت ها حمایت خواهد کرد.

بر طبق پیش بینی مورگان استنلی میزان عرضه سالانه کشورهای تولید کننده نفت غیر عضو اوپک در سال آینده به میزان 6.3 درصد کاهش می یابد وعرضه از جانب اوپک نیز با افتی 3.5 درصدی مواجه می شود.

همچنین بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی تقاضای نفت خام نیز در سال 2010 به علت رشد خرید از جانب اقتصادهای نوظهور غیر عضو در سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز (1.07 درصد) افزایش خواهد یافت.

شایان ذکر است که قیمت نفت خام در سال جاری میلادی به میزان 35 درصد رشد کرده است.


15 جولای 2009, 10:29
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
آژانس بين‌المللي انرژي (IEA) اعلام كرد تقاضاي جهاني براي نفت كه از سال 2008 رو به كاهش گذاشت، در سال 2010 شاهد جهش خواهد بود
خبرگزاري آلمان از پاريس گزارش داد، آژانس بين‌المللي انرژي در گزارش ماهنامه گزارش نفت خود اعلام كرد: "تقاضاي جهاني براي نفت 1.7 درصد يا معادل 1.4 ميليون بشكه در روز در سال آينده جهش خواهد داشت و به 85.2 ميليون بشكه در روز مي‌رسد."

پيش‌بيني مي‌شود اين جهش بيشتر در كشورهايي خارج از سازمان همكاري اقتصادي و توسعه (OECD) صورت گيرد. بنا به اعلام آژانس بين‌المللي انرژي انتظار مي‌رود تقاضاي نفتي OECD در سال 2010 افزايش اندك 0.2 درصدي را در سال جاري تجربه كند، و اين در حالي خواهد بود كه بيشتر اقتصادهاي جهان از عميق‌ترين ركود 50 سال اخير بيرون خواهند آمد.

تقاضاي نفتي كشورهاي خارج از OECD رشد 3.5 درصدي در سال آينده خواهند داشت و در اين ميان چين، خاورميانه و آمريكاي لاتين نقش‌هاي عمده‌اي را در اين جهش ايفا خواهند كرد.

آژانس بين‌المللي انرژي اعلام كرد، چشم‌انداز جهاني تقاضا براي نفت در سال 2009 عمدتا دست‌نخورده باقي خواهد ماند و با كاهش 2.9 درصدي يا 2.5 ميليون بشكه در روز نسبت به سال گذشته مواجه خواهد شد.


25 جولای 2009, 10:32
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
رکود اقتصاد جهانی، دنیا را از یک بحران قریب‌الوقوع در عرضه نفت نجات داده است، در همین راستا آژانس حامی کشورهای مصرف ‌کننده بیان کرد که پیش‌بینی‌های میان مدتش درباره تقاضا، قیمت را به شدت کاهش داده است.

از سوی دیگر، اکنون آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) انتظار دارد که تقاضای جهانی نفت در طول دوره 2008 تا 2014، با هل دادن مصرف از تولید 8/85 میلیون بشکه به 89 میلیون بشکه در روز (b/d)، به میزان ناچیز 6/0درصد یا 540000 بشکه در روز، رشد داشته باشد. این مقدار به طرز قابل‌توجهی کمتر از متوسط سالانه یک میلیون بشکه در روز افزایشی است که آژانس بین‌المللی انرژی در سال گذشته انتظار داشته است. اگر پیش‌بینی بدبینانه تولید ناخالص داخلی (GDP) دنیا در سال جاری درست از آب درآید، تقاضای نفت می‌تواند در طول دوره، واقعا به 9/84میلیون بشکه در روز کاهش یابد.
این به آن معنا است که انتظار می‌رود ذخایر ضروری اضافی (ذخایر ضربه گیر) که اوپک نگهداری می‌کند، سال آینده در مقایسه با سال جاری، به رقم قابل قبول 67/7 میلیون بشکه در روز – یا 8درصد از میزان کل تقاضا- برسد که پیش‌بینی شده بود کاهش شدید تقاضا، این ذخایر را به 67/1 میلیون بشکه در روز برساند.
این موضوع مهمی است، چرا که گنجایش کم ذخایر ضربه‌گیر اوپک، منجر به افزایش قیمت نفت می‌شود و می‌تواند در هنگام وقفه در عرضه، سبب یک سکون عظیم شود، چنانکه در حمله‌های مکرر به تاسیسات نفتی عراق و نیجریه نیز به این خاطر که اوپک ذخایر بسیار کمی برای عرضه اضافی و آوردن به بازار دارد، نمی‌تواند پوشش داده شود.
گزارش میان مدت بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی که اخیرا منتشر گردید، نشان می‌دهد که بنا به انتظارات، پس از سال 2010 و هنگامی که فعالیت اقتصادی رونق گیرد، ظرفیت اضافی اوپک بایستی مجددا شروع به کاهش کند. اما قرار است که بالاتر از آنچه که سال گذشته پیش‌بینی گردید، باقی بماند. به عنوان مثال، انتظار می‌رود که ظرفیت اضافی اوپک در سال 2013، در مقایسه با پیش‌بینی 54/0 میلیون بشکه در روز سال پیش از آن، به 08/5میلیون بشکه در روز برسد.
در این گزارش، سازمان بین‌المللی انرژی نسبت به خوش‌بینی مهار شده درباره دیدگاه‌های اخیر راجع به فعالیت‌های اقتصادی ناشی از شروع رشد اقتصادی پس از پایان رکود- که کمک کرده‌اند قیمت نفت در ماه فوریه به حدود بشکه‌ای 70‌ دلار ( از حدود 35‌دلار ) بهبود یابد- هشدار داد. آژانس بین‌المللی انرژی اظهار داشت: «تجدید حیات فعالیت اقتصادی همچنین می‌تواند به سادگی منتج به بازسازی موجودی انبارهای به اتمام رسیده در چندین صنعت شود، اما احتمالا پیش‌بینی بازگشت قریب‌الوقوع اقتصادی پرقدرت، کمی زودهنگام است، چرا که به طور برجسته، حذف ظرفیت اضافی، اهرم‌زدایی بخش خصوصی در چند کشور شدیدا مقروض و متعادل‌سازی مجدد تقاضای جهانی هنوز در مراحل اولیه به سر می‌برند.»
باید بدانیم که رکود جهانی تنها به تقاضا لطمه وارد نساخته، بلکه عرضه را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است.
آژانس بین‌المللی انرژی با ذکر دلایل فسخ یا تعویق سرمایه‌گذاری‌ها در میدان های نفتی که در هنگام پایین بودن قیمت‌های نفتی، با وجود هزینه‌های بالای تجهیزات و نیروی کار، منافع اندکی دارند، بیان داشت: «قابل‌توجه است که در مقایسه با رشد میان مدت 5/1 میلیون بشکه در روز در سال گذشته، اکنون قرار است که عرضه کل کشورهای غیرعضو اوپک با کاهش 4/0میلیون بشکه در روز از سال 2008 تا سال 2014 به 2/50 میلیون بشکه در روز برسد.»
اگر تولید ناخالص جهانی در جامه عمل بخشیدن به انتظارات ناموفق باشد، با وجود پیش‌بینی سال گذشته که برای عرضه کشورهای غیرعضو اوپک، یک افزایش 5/1 میلیون بشکه‌ای در روز پیش‌بینی گردید، این رقم حتی می‌تواند با شدت 9/0 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. همچنین بیشترین میزان کاهش از سمت کاهش تولیدات در میدان‌های نفتی قدیمی‌تر به ویژه در مکزیک، روسیه، انگلستان و نروژ ناشی می‌شود.
در روسیه انتظار می‌رود که به دلایل مختلف و خصوصا ترک مناطق نفتی توسط سرمایه‌گذاران، تولید در مقایسه با پیش‌بینی قبلی یعنی 50000 بشکه کاهش در روز، 550000 بشکه در روز افت کند.
ضمنا جدیدترین سواحل نفتی کانادا نیز برای تولید در حال حاضر نفع چندانی ندارند، چرا که تولید آنها بسیار هزینه‌بر است. از آنجا که آژانس بین‌المللی انرژی میزان رشدش را تخفیف داده، پیش‌بینی می‌شود که تا 70‌درصد از پروژه‌هایی که دیگر از نظر اقتصادی به صرفه نیستند، ملغی شده یا به تعویق بیفتند.
اوپک هم تاثیر رکود را درک می‌کند. اکنون انتظار می‌رود که در طی سال‌های 2008 تا 2014، ظرفیت اوپک از 7/1 به 8/35میلیون بشکه در روز برسد. در حالی که عربستان سعودی و امارات‌متحده عربی پروژه‌های گسترش ظرفیت بزرگی را مدیریت می‌کنند، آژانس بین‌المللی انرژی نسبت به عراق کمتر خوش‌بین است، چرا که هدف افزایش ظرفیت تولیدش به 6‌میلیون بشکه در روز، بیش از حد خوش‌بینانه بود.

کارولا هویوس
مترجم: دومان بهرامی راد


26 جولای 2009, 10:31
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بحران بزرگ نفتی در راه است

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد بحران بزرگی در بازار نفت دنیا در راه است که دلیل آن بهره‌برداری بیشتر از سقف مجاز از اکثر حوزه‌های نفتی در دنیا است. فاتح بیرول، اقتصاددان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی دراین مورد گفت:« این بحران ظرف 5 سال آینده در بازار نفت دنیا حادث می‌شود و می‌تواند روند بازسازی اقتصاد دنیا بعد از رکود کنونی را با اختلال مواجه سازد.» بیرول در مصاحبه‌ای با روزنامه ایندیپندنت گفت: «اغلب حوزه‌های نفتی در دنیا در حال تخلیه هستند و انتظار می‌رود این روند روی بازار نفت در سال‌های آینده تاثیر منفی بر جای بگذارد. در سال گذشته میلادی قیمت نفت در بازار جهانی رشد کرد و در انتهای سال با نرخ بسیار بالایی تنزل پیدا کرد. هم‌اکنون سیر رشد قیمت نفت دوباره آغاز شده است و انتظار می‌رود تا انتهای سال جاری قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی از مرز 70 دلار بگذرد. دلیل رشد قیمت نفت در سال گذشته رکود اقتصادی دنیا و افزایش هزینه تولید در کنار رشد تقاضای نفت بود. رشد تقاضای نفت در سال گذشته سبب شد تا اغلب حوزه‌های نفتی دنیا اقدام به افزایش تولید کنند تا با اشباع ابزار، زمینه‌ساز تنزل قیمت نفت شوند. حال با توجه به اینکه حوزه‌ها با ظرفیتی بیشتر از حداکثر توان خود نفت تولید می‌کنند. نرخ تخلیه این حوزه‌ها بیشتر از برآوردهای قبلی است. بیرول تاکید کرد دولت‌ها در نظر داشته باشند که نفت با سرعتی بیشتر از برآوردهای قبلی تخلیه می‌شود و انتظار می‌رود تولید نفت در دنیا تا 10 سال آینده به نقطه اوج برسد. این در حالی است که پیش از این انتظار می‌رفت تا رسیدن سطح تولید به نقطه اوج بیشتر از 25 سال زمان لازم باشد و از آن پس تولید و توان تولیدی در دنیا تنزل یابد. نقطه اوج از آن جهت اهمیت دارد که بعد از آن به تدریج توان تولیدی حوزه کم می‌شود و طی چند سال حوزه نفتی به طور کامل تخلیه می‌شود. بنابراین کشورها سعی می‌کنند با اتخاذ سیاست‌هایی رسیدن به اوج تولید را به تعویق بیندازند. اقتصاددان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی ادامه داد: «یک روز نفت در دنیا به پایان می‌رسد؛ البته این روز نزدیک نیست؛ ولی دنیا باید در نظر داشته باشد که اتمام نفت می‌تواند نسل آینده بشر را تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است قبل از اینکه نفت به پایان برسد استفاده بیش از حد از نفت را پایان دهیم و با تولید منابع انرژی جایگزین، نفت موجود در زمین را برای نسل‌های آینده بگذاریم.»

مطالعات آژانس بین‌المللی انرژی روی 800 حوزه نفتی اصلی در دنیا نشان می‌دهد که تولید در اغلب آنها به نقطه اوج خود رسیده است؛ بنابراین نرخ تخلیه این چاه‌ها با سرعتی دو برابر قبل خواهد بود. در صورت تحقق این پیش‌بینی‌ها قدرت شمار اندکی از کشورهای نفت‌خیز دنیا به خصوص کشورهای خاورمیانه که ذخایر نفتی کلانی دارند، در عرصه اقتصاد دنیا و بازار نفت بیشتر می‌شود؛ ولی این افزایش قدرت اقتصادی مانع از ایجاد بحران دیگری در بازار نفت دنیا نخواهد شد. پیش‌بینی می‌شود در انتهای سال 2010 میلادی قیمت نفت در بازار جهانی به یکباره رشد کند.
آژانس بین‌المللی پول در گزارش خود نوشت: «در سال‌های آینده قدرت بازاری شمار اندکی از کشورهای نفت خیز خاورمیانه افزایش پیدا می‌کند. خاورمیانه هم‌اکنون 40درصد از نیاز نفتی دنیا را تامین می‌کند و در صورتی‌که توان تولیدی حوزه‌های نفتی بزرگ دنیا کاهش یابد سهم این کشورها در بازار نفت از 49درصد می‌گذرد».

این مرکز بر این باور است باید عرضه نفت در دنیا تنزل پیدا کند؛ زیرا هم اکنون بازار با تولید مازاد مواجه است. کاهش عرضه نفت در شرایط کنونی اقتصادی دنیا و افزایش سرمایه‌گذاری در تولید منابع انرژی جایگزین سبب می‌شود تا نفت سال‌های بیشتری در دسترس بشر باشد و بتواند نیازهای اصلی را پاسخ گوید.
انتظار می‌رود در سال‌های آتی تقاضای نفت در دنیا اندکی تقلیل یابد و به دنبال آن باید کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک تولید خود را تنزل دهند تا بازار متعادل شود. کشورهای خاور‌میانه که یکی از مهمترین تولیدکنندگان نفتی در جهان هستند، در جلسات پی در پی خود تصمیمات یکپارچه‌ای در مورد تولید و عرضه نفت می‌گیرند؛ ولی برخی از تصمیمات با سیاست‌های کشورهای غیرعضو این سازمان خنثی می‌شود. بنابراین باید جهان بداند که سودآوری کوتاه‌مدت نمی تواند آینده اقتصادی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و بهتر است با آینده‌نگری در مورد سطح تولید خود تصمیم‌گیری کنند.


04 آگوست 2009, 09:41
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
افزایش بهای جهانی نفت در سال آینده

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با بیان این که عوامل نگران کننده رکود اقتصادی به تدریج در حال بهبود است، افزود: به نظر می‌رسد سال آینده میلادی دنیا از رکود اقتصادی خارج شود.

محمد علی خطیبی در گفت و گو با خبرنگار شانا در باره عوامل تاثیرگذار در افزایش بهای نفت، اظهار داشت: تضعیف دلار مهم‌ترین عامل افزایش بهای نفت در روزهای اخیر است، زیرا آمریکا سعی دارد با تداوم سیاست دلار ضعیف، اقتصاد خود را از رکود خارج و از این طریق صادرات خود را حمایت کند و این به دلیل پوشش ضعف دلار بوده است.

خطیبی سرمای زودرس در آمریکا، همچنین پیش بینی موسسه های مختلف از قبیل IEA (آژانس بین المللی انرژی)، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) و اوپک مبنی بر افزایش تقاضای نفت را از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش بهای نفت برشمرد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: عده‌ای معتقدند تقاضای نفت اوپک در سال آینده بین یک میلیون تا یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز افزایش می یابد؛ اگرچه اوپک معتقد است این رقم حدود 700 هزار بشکه در روز خواهد بود.

وی در همین حال گفت: اگرچه قیمت نفت به 80 دلار در هر بشکه افزایش یافته، اما متوسط قیمت در ده ماه نخست میلادی 56 دلار در هر بشکه بوده که کاهش 35 دلاری را نسبت به متوسط سال گذشته نشان می‌دهد، زیرا متوسط بهای نفت در سال گذشته میلادی 95 دلار هر بشکه بود.

قیمت واقعی نفت زیر 50 دلار است

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک تصریح کرد: اگرچه پیش‌بینی می‌شود متوسط قیمت نفت تا پایان سال میلادی جاری به 60 دلار در هر بشکه افزایش یابد، اما ارزش 60 دلار یاد شده با در نظر گرفتن قدرت خرید، بسیار پایین است و قیمت واقعی نفت کمتر از 50 دلار هر بشکه است.

خطیبی تصریح کرد: در همین حال ایران با متنوع سازی سبد انرژی، خود را در برابر نوسان‌های قیمت دلار بیمه کرده، ولی طبیعی است که کاهش ارزش دلار در بازار تاثیرگذار خواهد بود و از نظر روانی قیمت ها تغییر اساسی می‌یابد.

افزایش بهای نفت در صورت تداوم تضعیف دلار

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: با تداوم سیاست دلار ضعیف، بعید نیست که قیمت نفت برای پوشش ضعف دلار، افزایش یابد، اما در صورتی که ضعف دلار متوقف شود، قیمت نفت حدود 80 دلار در نوسان خواهد بود.

وی در باره پیش‌بینی بهای نفت در سال آینده میلادی گفت: پیش‌بینی بهای نفت در سال آینده دشوار است، زیرا شرایط اقتصاد مشخص نیست، در همین حال امیدواری‌هایی در مورد بهبود نسبی بازار نفت اعم از ظرفیت تقاضا، وضعیت اقتصاد و بازگشت اقتصاد جهانی به شرایط نرمال‌تر وجود دارد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک گفت: قیمت‌های اخیر نفت بهبود اقتصادی بهتری را نسبت به گذشته نشان می‌دهد و باید مطمئن بود قیمت‌های 70 تا 800 دلاری نفت تاثیر منفی بر روند بهبود اقتصادی نخواهد داشت، در همین حال قیمت‌ نفت می‌توانند به بیش از این میزان نیز افزایش یابد.

پایبندی اعضای اوپک بیش از 62 درصد است

وی در باره آمار پایبندی اعضای اوپک به سهمیه‌های تولید گفت: منابع مختلف، آمارهای متفاوتی در این باره اعلام می‌کنند و این رقم 62 تا 65 درصد اعلام شده است، اما به نظر می‌رسد این رقم با گمانه‌زنی بوده و پایبندی اعضا بیش از میزان یاد شده باشد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با تاکید بر این که باید بر سهمیه‌ها پایبند باشیم، گفت: تقاضای نفت اوپک هنوز به حدی نرسیده است که اعضا بتوانند میزان پایبندی ها را کمرنگ کنند، از سوی دیگر افزایش بهای نفت درسایه پایبندی اعضا ایجاد شده است.

نیاز به افزایش تولید اوپک نیست

خطیبی در باره امکان افزایش ظرفیت سقف تولید اوپک در صورت استمرار افزایش قیمت نفت گفت: در صورت کمبود عرضه نفت، افزایش سقف تولید محقق خواهد شد و این در حالی است که هم‌اکنون سطح ذخیره‌سازی نفت خام بالا است، از این رو هرگونه افزایش تولید نابهنگام، می‌تواند موجب کاهش شدید بهای نفت شود، به این ترتیب اوپک سعی می‌کند به بازار ثبات دهد و هرگونه افزایش نابهنگام، می‌تواند بی‌ثباتی در بازار ایجاد کند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک با بیان این که افزایش سقف تولید اوپک با توجه به شرایط کنونی دور از انتظار است، در همین حال گفت: وضعیت بازار در نشست آینده اوپک در آنگولا به دقت بررسی خواهد شد و اگر در بازار تقاضا تقویت شود و نیاز به افزایش سقف تولید باشد، اوپک به این نیاز پاسخ خواهد داد.

خطیبی ادامه داد: تصمیم‌گیری در باره افزایش سقف تولید اوپک با در نظر گرفتن تولید فعلی این سازمان و سطح ذخیره‌سازی‌ها انجام خواهد شد.


29 اکتبر 2009, 19:22
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد