بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 دسامبر 2019, 18:19
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 قرارداد انتقال گاز به اروپا : نابوكو 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
قرارداد نابوكو بدون حضور ايران امضا شد

قرارداد پروژه خط لوله نابوكو امروز درحالي بدون حضور نمايندگان ايران در تركيه به امضا رسيد كه انتقال گاز ايران به اروپا، يكي از اصلي‌ترين اهداف تعريف شده براي اين پروژه از ابتدا بوده است. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرنگاراني كه در نمايشگاه نفت و گاز تهران در سال 1386 حاضر بودند، در مراسم امضاي قراردادي بين ايران و شركت نفتي او.ام.و اتريش حاضر شدند كه هدف اصلي آن صادرات گاز ايران از طريق پروژه نابوكو به اروپا ذكر مي‌شد.

در آن زمان حضور غيرمنتظره و ناگهاني شركت جديد اروپايي در ايران و امضاي قرارداد براي حضور در پروژه‌هاي متعددي ازجمله ميدان گازي پارس جنوبي سوالات بسياري را در ذهن نمايندگان رسانه‌ها ايجاد كرده‌ بود كه راه‌هاي يافتن پاسخي براي آن به هرطريق به پروژه خط لوله گاز نابوكو ختم مي‌شد.

اما از آن زمان تاكنون حضور ايران اين پروژه با اما و اگرهاي بسياري همراه شده و البته مسئولان ايراني و اروپايي نيز با اتخاذ مواضع متناقض بسيار، كمك شاياني به پيچيده تر كردن حضور ايران در اين پروژه بين‌المللي كرده‌اند.

پروژه نابوكو را مي‌توان از پروژه‌هايي دانست كه تنها ابعاد اقتصادي صرف ندارند و كاملا با سياست آميخته‌اند. پروژه‌اي كه هدف اصلي آن كاهش توان ژئوپليتيك روسيه براي تاثيرگذاري بر غرب از طريق متنوع كردن منابع تامين انرژي اروپاست را نمي‌توان پروژه‌اي تنها اقتصادي دانست. از سوي ديگر روابط مستحكم سياسي اقتصادي روسيه با ايران و از سوي ديگر پيچيدگي‌ها و پيچ‌وخم‌هاي ديپلماتيك روابط ايران با غرب در سال‌هاي گذشته پروژه نابوكو را به يك معادله چندمجهولي پيچيده تبديل كرده است كه كليد حل آن به راحتي قابل دسترس نيست.

پيچيدگي اين ماجرا از ان جا آغاز مي‌شود كه از سويي اروپا براي رهايي دائمي از وابستگي شكننده خود به گاز روسيه واقعا به دريافت گاز ايران نياز دارد، ولي از سوي ديگر باتوجه به اين كه پروژه نابوكو با حمايت مستقيم اتحاديه اروپا و حمايت‌هاي آمريكا به اجرا در مي‌آيد، سرمايه‌گذاران پروژه هنوز نتوانسته‌اند راهي را براي حضور ايران در اين پروژه باتوجه به حساسيت‌هاي سياسي موجود پيداكنند كه حساسيت‌هاي زيادي را بر نيانگيزد و از طرف ديگر هم نتوانسته‌اند راهي را پيداكنند كه آينده اين پروژه را بدون حضور ايران تضمين كنند.

در زمستان گذشته با آغاز بحران ميان روسيه و اوکراين، ارسال گاز به کشورهاي اروپايي متوقف شد و آنها به‌خاطر وابستگي بيش از حدشان به گاز روسيه کاري از دست‌شان برنمي‌آمد. از همان‌ زمان بود كه اروپايي‌ها فهميدند اگر بخواهند روي آينده‌اي روشن براي منابع انرژي خود سرمايه‌گذاري‌ كنند، نمي‌توانند تمام تخم‌مرغ‌هاي خود را در سبد روسيه بگذارند، چرا كه تزارها ثابت‌ كرده‌اند كه هرگاه ضرورت داشته باشد، مي‌توانند انرژي را با چاشني سياست خوشمزه‌تر كنند. اکنون طرح نابوکو قرار است اين وابستگي به روسيه را کاهش دهد، اما به شرطي كه اروپايي ها از چاله به چاه نيافتند‌!

پروژه خط لوله نابوکو به طول حدود سه هزار و 300 کيلومتر، قرار است ميان کشورهاي ترکيه و اتريش احداث شود. قرارداد اين پروژه نيز امروز دوشنبه (13ژوئيه) در آنکارا به امضاي اعضا رسيد. به اين ترتيب گاز حوزه درياي خزر و آسياي ميانه بدون استفاده از قلمرو روسيه به اروپا خواهد رسيد و از وابستگي اين کشورها به گازپروم و روسيه خواهد کاست.

اين خط لوله قرار است براي رسيدن به اتريش از ترکيه، بلغارستان، روماني و مجارستان عبور کند. عمليات اجرايي طرح قرار است در سال آينده ميلادي (2010) آغاز شود و تا سال 2014 به پايان برسد. پس از آن بايد اين خط لوله بتواند سالانه 31 ميليارد متر مکعب گاز به اروپا منتقل کند؛ اما مشكل از همين جا شروع مي‌شود. اروپايي‌ها كه به اندازه كافي هوشمند بوده‌اند كه به دنبال راهي براي رهايي از دست روسيه باشند، آن‌قدر هوشمند هستند كه بي گدار به آب نزنند و براي تامين گاز خود منابع قابل اطميناني بيابند.

درحالي كه از ابتداي اين پروژه، منابع مختلفي همچون آذربايجان، تركمنستان، عراق، مصر، ازبكستان و... براي تامين گاز نابوكو ذكر شده است، خود اروپايي‌ها و سياستگذاران پروژه بارها اذعان كرده‌اند كه بهترين گزينه براي تامين گاز اين پروژه ايران است، به شرطي كه موانع موجود كنوني ازسر راه برداشته شود. براي همين تصميم گرفته‌اند مراحل ابتدايي پروژه را بدون ايران آغاز كنند تا شايد در فرصت باقي مانده به اجراي پروژه، شكاف‌هاي ديپلماتيك موجود برطرف شده و راهي براي حضور ايران در نابوكو پيدا شود.

خوزه مانوئل باروسو - رئيس کميسيون اتحاديه اروپا - در مورد اين پروژه در بروکسل گفته است كه نابوکو از اهميت ويژه‌اي براي اتحاديه اروپا برخوردار و اتحاديه اروپا اميدوار است که به اين ترتيب تا 10 درصد ِ گاز مورد نياز خود را از اين راه تامين کند و به اين ترتيب وابستگي خود را به گاز روسيه کاهش دهد.

کاهش وابستگي به گاز روسيه براي اتحاديه اروپا حدود هشت ميليارد يورو خرج برمي‌دارد و شرکت‌هاي او.ام.وي اتريش، ام.او.ال مجارستان، ترانس‌گاز روماني، بلغارگاز بلغارستان، بوتاش ترکيه و آر.دبليو.اي آلمان شش سهامدار آن هستند.

از سوي ديگر، رجب طيب اردوغان - نخست وزير ترکيه - نيز كه در نظر داشته است روز دوشنبه (13 ژوئيه) در مراسم امضاي قرارداد خط لوله گاز، اتحاد همه کشورهاي شرکت کننده را به نمايش گذارد، سعي كرد در سخنراني افتتاحيه خود با دلجويي از ايران به خاطر دعوت نشدن به اين مراسم، راه اميدي را براي آينده باز بگذارد.

وي گفت: "اميدوارم شرايط براي مشارکت ايران در طرح نابوکو فراهم شود."

يکي ديگر از مشکلات نابوکو، خط لوله‌ي رقيب روسي اين پروژه، يعني مسير جنوبي (ساوث استريم) است. روسيه و ايتاليا به همراه کشور مجارستان در رقابت با نابوکو، در حال پيشبرد طرح خط لوله‌اي به نام مسير جنوبي هستند. اين در حالي‌ست که شوراي جهاني انرژي نيز اين طرح را اميدبخش مي‌داند. همين باعث شده است كه سياستگذاران اين پروژه ابراز نگراني كنند كه شايد ايران با پيوستن به تيم روسيه، گاز خود را از نابوكو دريغ كند و آن‌گاه است كه متقاعد كردن سرمايه گذاران پروژه نابوكو درباره سودآور بودن اين پروژه به كار بسيار غيرممكني تبديل مي‌شود.

حال بايد ديد درشرايطي كه در مسير ديپلماسي هيچ تغيير جهت ناگهاني غير ممكن نيست، سياستگذران نابوكو كه اخيرا با استخدام ديپلمات هاي كاركشته‌اي همچون يوشكا فيشر ـ وزيرخارجه سابق آلمان ـ سعي مي‌كنند توان مذاكراتي خود را افزايش دهند، مي‌توانند پاياني براي كابوس كمبود منابع تامين گاز خود پيداكنند و ايران را به عنوان برگ برنده‌اي به پرونده نابوكو سنجاق كنند و يا اين كه روابط مناسب ايران و روسيه در حوزه انرژي و پيچيدگي هاي موجود در روابط با غرب، ايران را به سوي ديگري سوق خواهد داد تا منابع گازي عظيمي كه عمدتا از پارس جنوبي خواهد بود، مسير ديگري را پيش‌گيرد و سر از پروژه‌هايي همچون خط لوله پارس يا ديگر طرح‌ها در بياورد.

گزارش از خبرنگار ايسنا متين كاكويي


14 جولای 2009, 10:01
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
ميزان ذخاير گاز جمهوري آذربايجان، مصر و تركمنستان در حدي نيست كه بتوانند براي بلند مدت تامين كننده گاز خط لوله نابوكو شوند.

مرتضي بهروزي فر ـ عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين مطلب اظهار كرد: ميزان ذخاير اين كشورها قابل قياس با ذخاير ايران نيست و ايران به تنهايي بيش از مجموع اين كشورها ذخيره گاز دارد. وي با تاكيد بر اين‌كه اروپا نمي‌تواند اين روند را تحمل كند كه به چندين منبع تامين كننده گاز وابسته باشد، افزود: در اين زمينه مصر نيز صادرات زيادي از طريق خط لوله ندارد و بيشتر به دنبال صادرات از طريق ال.ان.جي است.

* * افزايش نياز گاز اروپا به 477 ميليارد متر مكعب در سال 2030

او با تشريح اين كه تا سال 2030 ميزان واردات سالانه گاز كشورهاي اروپايي از حدود سالانه 241 ميليارد متر مكعب كنوني به 477 ميليارد متر مكعب در سال افزايش پيدا خواهد كرد، گفت: به اين ترتيب بايد اروپا 70 درصد گاز مورد نياز خود را از طريق واردات تامين كند.

* * تامين گاز اروپا از مسير روسيه و اوكراين قابل اعتماد نيست

بهروزي‌فر با بيان اين‌كه از طرف ديگر اروپايي‌ها به اين نتيجه رسيده‌اند كه مسير تامين گاز مورد نياز از روسيه و اوكراين چندان قابل اعتماد نيست، يادآوري كرد: اين مسير گاز تاكنون تنش‌زا بوده و مشكلات زيادي را مي‌تواند در آينده نيز ايجاد كند.

* * سرمايه‌گذاري كلان در بالادست گاز، شرط تبديل ايران به قطب صادرات

وي با تاكيد بر اين‌كه اگر مي‌خواهيم در بازار گاز اروپا حاضر شويم، بايد سرمايه‌گذاري زيادي در بخش بالادست گاز انجام دهيم، تصريح كرد: تنها با سرمايه‌گذاري كلان در بخش توليد گاز (بالادست) مي‌توان ايران را به قطب صادرات گاز تبديل كرد؛ البته در اين زمينه نياز اين است از تكنولوژي‌هاي روز دنيا در اين رابطه استفاده شود.

او ارتباط بين اروپا و ايران را دو طرفه دانست و گفت: از يك طرف اروپايي‌ها به گاز ايران نياز دارند و از طرف ديگر ايران به تكنولوژي و سرمايه‌گذاري آن‌ها نياز دارد.

* * عدم ورود ايران به بازارهاي اروپا، يكي از سياست‌هاي روسيه

وي با بيان اين‌كه عدم ورود ايران به بازارهاي اروپا يكي از سياست‌ها و خواسته‌هاي روسيه محسوب مي‌شود، تصريح كرد:روسيه تمايل دارد در بازار اروپا رقيب نداشته باشد و تسلط خود را حفظ كند، در حالي كه ايران با توجه به ذخاير قابل توجه گازي كه دارد، مي‌تواند وارد اين رقابت‌ گازي در اروپا شود.

اين كارشناس انرژي رسيدن به شرايط مساعد در صادرات گاز را مشروط به تغيير در الگو مصرف داخلي گاز دانست و اظهار كرد: باتوجه به واردات گاز از تركمنستان، در حال حاضر ايران صادر كننده گاز نيست و پيش‌بيني مي‌شود در صورت ادامه روند كنوني مصرف طي سال‌هاي آينده به وارد كننده بزرگ گاز تبديل شود.

به گزارش ايسنا، قرارداد نهايي ساخت خط لوله نابوکو که قرار است نياز ترکيه و اروپا را به گاز روسيه کم کند، امروز دوشنبه در آنکارا امضا مي‌شود


14 جولای 2009, 10:07
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 8 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد