بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 29 فوریه 2020, 09:44
پاسخ به موضوع  [ 35 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  بعدی
 پیش بینی قیمت نفت 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
کاهش بی سابقه تقاضای جهانی نفت در سال 2009

آژانس بین المللی انرژِی (IEA) در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد میزان تقاضای جهانی برای نفت در سال 2009 به کمترین مقدار خود در 5 سال گذشته برسد.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود از کاهش 2.4 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی برای نفت خام خبر داد که از سال 2004 تاکنون بی سابقه است.

در ادامه این گزارش آمده است: کاهش تقاضا برای نفت موجب خواهد شد تا در ماه آتی علاوه بر سازمان کشورهای صادرکننده نفت، دیگر کشورهای تولید کننده جهان نیز روی هم رفته میزان تولید خود را تا سقف یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
این آژانس در گزارش ماهانه خود دلیل کاهش تقاضای 2.8 درصدی نفت خام در بازارهای جهانی را کاهش 1.4 دردصی رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان در سال 2009 عنوان کرده است.

همچنین تولید کشورهای غیر عضو اوپک در سال 2009 بر اساس این گزارش با کاهش روزانه 300 هزار بشکه در روز، معادل 50 میلیون و 300 هزار بشکه پیش بینی شده است. تولید اوپک نیز به انضمام کشور عراق 28 میلیون و 200 هزار بشکه پیش بینی شده است.
خبرگزاری مهر


11 آوریل 2009, 11:27
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
همچنان ذخيره‌سازي‌هاي نفت خام آمريكا رو به افزايش است كه در اين فصل روند طبيعي خود را طي مي‌كند.
جالب توجه است با اينكه روند افزايشي عمده‌اي در سطح ذخيره‌سازي‌ها مشاهده مي‌شود ولي اين موضوع اثري در كاهش قيمت نفت خام نداشته است. لذا مي‌توان اذعان نمود كه قيمت‌هاي نفت خام در شرايط كنوني بيشتر به عوامل ديگر به خصوص علائم بهبود اقتصادي و شاخص‌هاي بورس واكنش نشان مي‌دهد. ذخيره‌سازي‌هاي بنزين نيز افزايش يافت و ميانگين هفتگي نيز داراي روندي افزايشي است كه در اين فصل غير طبيعي است. در عين حال شاخص‌هاي بورس آمريكا روند با ثباتي را در هفته گذشته طي كردند كه اين امر انتظارات در مورد آينده اقتصاد را اندكي خوشبين كرده است. در هفته گذشته قيمت نفت خام WTI در مسير كاهش به برخورد با حمايت 48 دلاري با اينكه ذخاير آمريكا افزايش يافتند ولي روند افزايشي به خود گرفت و در برخورد با مقاومت 52 دلاري متوقف شد.
بنابراين دامنه نوساني اوليه در اين هفته بين 48 تا 52 دلار قرار دارد. لذا شكسته شدن هر يك از اين سطوح راه را براي كاهش يا افزايش بيشتر باز مي‌نمايد.
در هفته گذشته گرچه قيمت در اوايل هفته كاهش يافت، ولي در روز جمعه با افزايش قيمت مقدار عمده‌اي از كاهش جبران شد ولي مقدار افزايش به ميزاني نيست كه احتمال زيادي براي افزايش قيمت در اين هفته را نشان دهد و تا حدودي آشفتگي در بازار را نشان مي‌دهد. اين آشفتگي به دليل افزايش مداوم ذخيره‌سازي‌ها است، در حالي كه قيمت روند افزايشي مناسبي را شروع كرده است. در مسير كاهشي اولين حمايت در سطح 48 دلار و سپس در سطح 45 دلار اتفاق خواهد افتاد. در مسير افزايشي اولين مقاومت در سطح 52 و سپس در 55 دلار خواهد بود.


26 آوریل 2009, 09:22
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
پيش‌بيني قيمت:

در هفته گذشته سرعت افزايش در ذخيره‌سازي‌هاي نفت خام آمريكا به طرز قابل توجهي كاهش يافت. بنابراين تنها عاملي كه مانع افزايش قيمت نفت بود، در هفته گذشته اثر خود را از دست داد و موجب تسهيل افزايش قيمت نفت شد. از طرف ديگر كاهش در ذخيره سازهاي بنزين نيز در افزايش قيمت نفت دخيل بود. از عوامل مهم افزايش قيمت نفت در هفته گذشته افزايش قابل ملاحظه شاخص‌هاي بورس بود كه از لحاظ تكنيكالي توانسته‌اند در مسير افزايشي خود را تثبيت كنند، اين در حالي است كه هنوز وضعيت شركت‌هاي بزرگ آمريكايي مناسب نمي باشد و در معرض ورشكستگي قرار دارند. عامل ديگري كه در افزايش قيمت نفت در هفته گذشته سهيم بود كاهش ارزش دلار در مقابل يورو بود كه در گزارش هفته قبل به آن اشاره شد. البته در اين هفته كاهش بيشتر ارزش دلار با مقاومت سنگين (ميانگين متحرك 50 هفتگي) روبه‌رو است كه مانع كاهش بيشتر خواهد بود و كاهش نرخ بهره اروپا نيز در اين امر موثر مي‌باشد.
در هفته گذشته، سطح مقاومتي در حدود 55 دلاري كه چندين هفته برقرار بود براي قيمت نفت خام WTI شكسته شد و عوامل ذكر شده نيز موجب تداوم افزايش قيمت گرديد. در ادامه مسير افزايشي قيمت‌هاي 60 و سپس 62 دلار مانع افزايش بيشتر قيمت خواهند بود و ميانگين متحرك 200 روزه از موانع مهم افزايش قيمت نفت خواهد بود كه در روزهاي آتي در كمتر از 64 دلار قرار خواهد گرفت. در مسير كاهشي قيمت 55 دلار مانع بيشتر خواهد بود.


10 می 2009, 08:11
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در حالي كه بازار شاهد كاهش قابل توجه در ذخيره‌سازي‌هاي نفت خام و بنزين بود، ولي قيمت نفت خام روند كاهشي در پيش گرفت. همانطور كه قبلا نيز اشاره شد، در شرايط كنوني قيمت‌هاي نفت خام حساسيت كمتري نسبت به تغيير در ذخيره‌سازي‌ها نشان مي‌دهد و با توجه به كاهش شديد از سطح 140‌دلار نسبت به اخبار خوشبينانه كه انتظارات از آينده اقتصاد را بيان مي‌دارد، واكنش نشان مي‌دهد. شاخص‌هاي بورس در هفته گذشته با كاهش روبرو بودند كه به دليل برخورد با سطح مقاومتي ماهانه اتفاق افتاد كه همين وضعيت براي قيمت نفت نيز صادق مي‌باشد. از طرفي ميزان افزايش شاخص‌هاي بورس به حدي است كه مي‌توان انتظار داشت در سطح فعلي با حمايت روبرو شوند و اين موضوع مي‌تواند اميدي براي ثبات قيمت نفت در سطح بالاي 55‌ دلار شود و در صورت ادامه اين ثبات مسير افزايش قيمت نفت به سطح 70‌ دلار در ماه آينده ميلادي مهيا مي‌شود.
كاهش ارزش‌دلار در مقابل يورو هنوز با مقاومت سنگين ميانگين متحرك 50 هفتگي روبروست كه مانع كاهش بيشتر است، ولي فشار كاهشي بر ارزش‌دلار باقي است كه به دليل افزايش شاخص‌هاي بورس آمريكا و كاهش ريسك مي‌باشد.
در هفته گذشته سطح مقاومتي 60‌ دلاري براي قيمت نفت خام WTI مانع افزايش بيشتر قيمت شد. قيمت نفت در سطح 60‌ دلار با اولين سطح مقاومتي ماهانه روبه‌رو است كه چنانچه قيمت بتواند در اين سطح خود را به ثبات برساند، شرايط را براي افزايش به سطح دوم مقاومتي ماهانه در حدود 72‌دلار در ماه‌هاي آتي مهيا خواهد ساخت. در اين هفته قيمت در مسير كاهشي با حمايت در سطح 5/54‌ دلار روبه‌رو است.


17 می 2009, 11:26
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
در هفته گذشته همه عوامل بنيادي و غير بنيادي فشار افزايشي بر قيمت نفت وارد آورد به طوري كه مقاومت سنگين در سطح 60‌ دلار شكسته شد.
از دو هفته گذشته ذخيره‌سازي‌هاي نفت خام روند كاهشي به خود گرفت؛ لذا تنها عاملي كه مانع افزايش قيمت بود مبدل به اهرم فشار افزايشي شد. اين در حالي است كه كاهش در ذخيره‌سازي‌هاي بنزين به ميزان قابل‌توجهي بود كه البته بازار هر ساله در اين فصل شاهد روند نزولي آن مي‌باشد، لذا شرايط نرمال در بازار بنزين برقرار است.

شاخص‌هاي بورس به‌عنوان عامل مهمي كه در افزايش قيمت نفت نقش دارد در هفته گذشته روند افزايشي و سپس كاهشي به خود گرفت. شاخص‌هاي مذكور كه روند افزايشي خوبي را شروع كرده‌اند به سطح مقاومتي ماهانه برخورده و به‌دنبال تثبيت وضعيت هستند. بنابراين انتظار بر نوسانات در دامنه سطوح مقاومت ماهانه و حمايت هفتگي هستند. بنابراين در شرايط فعلي فشار افزايشي بر قيمت نفت از طرف شاخص‌ها كاهش يافته است كه اين امر ادامه افزايش قيمت نفت خام را كند‌تر مي‌کند.
در هفته گذشته كاهش ارزش دلار در مقابل يورو روند پرشتابي در پيش گرفت و نرخ برابري يورو در مقابل دلار تا سطح 4/1 افزايش يافت و از لحاظ داده‌هاي هفتگي، خود را به نزديكي سطح ميانگين متحرك 100 هفته رساند كه در اين سطح با مقاومت روبه‌رو است. از لحاظ داده‌هاي ماهانه نيز با مقاومت ميانگين متحرك 14 ماهه روبه‌رو است.
در هفته گذشته سطح حمايتي 57‌ دلار براي نفت خام WTI موجب افزايش قيمت شد و عوامل ذكر شده فوق باعث شكسته شدن مقاومت 60 دلاري گرديد، ولي همچنان مقاومت 62 دلاري پابرجاست.
با توجه به روندي كه قيمت نفت در چند هفته گذشته به خود گرفته است مي‌توان انتظار داشت كه قيمت نفت خام WTI در هفته جاري در دامنه قيمتي 57 تا 64‌ دلار نوسان داشته باشد. در اين دامنه نوساني قيمت‌هاي 59 و 62‌ دلار نيز از سطوحي مي‌باشند كه در تغيير روند قيمت نقش دارند.

موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي


24 می 2009, 10:06
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 35 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد