بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 14 دسامبر 2019, 05:27
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 کاهش تقاضای نفت و عواقب خطرناک آن در آینده برای دنیا 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بسیاری از پیش بینی های مربوط به تقاضای نفت در آینده به دنبال بحران اعتباری و مهم تر از آن در نتیجه وضعیت ویران کننده قیمت ها که در ماه های اخیر شاهد آن بودیم زیر سوال رفته است با وجود این در زمینه کاهش تقاضای نفت در آینده، خطرهای دیگری وجود دارند که مهم هستند و برای مثال در چند کشور سیاست های مالی و زیست محیطی پیشنهاد شده اند که هدف آن توسعه منابع انرژی جایگزین- ورای نفت - است.

این استراتژی ها خطرناک هستند زیرا تجویز چنین سیاست هایی شرکت ها را از سرمایه گذاری در زمینه نفت خام باز خواهد داشت به علاوه خطر طولانی مدتی وجود دارد که اگر منابع انرژی جایگزین نتوانند اهداف تعیین شده را محقق سازند، در این صورت ظرفیت نفت خام ممکن است برای جبران هرگونه کمبود عرضه ناشی از آن ناکافی باشد.
اکنون مهم است تاکید کنیم که گوناگونی در مجموعه انرژی جهانی رویکردی بسیار پسندیده است و باید از توسعه منابع انرژی جایگزین حمایت کرد همچنین کشورهای دارای ذخایر نفت و گاز نیز باید در تشکل های زیست محیطی گوناگون فعالانه مشارکت داشته باشند اما سیاستگذاران باید بپذیرند که فشارهای بسیار شدید آنان برای جایگزین کردن دیگر انرژی ها با نفت - به جای مکمل نفت- به سردرگمی درباره تقاضای آینده می افزاید. این ابهام در مورد تقاضا نه تنها بر نامشخص بودن تقاضا برای نفت اوپک در آینده اثر می گذارد بلکه مانع سرمایه گذاری می شود که اکنون باید صورت گیرد، چنین ابهامی یکی از بزرگ ترین چالش های مربوط به تصمیم گیری در صنعت نفت است به علاوه اکنون که قیمت های نفت پایین است خطر سرمایه گذاری ناکافی می تواند احتمال افزایش چشمگیر قیمت ها را به دنبال داشته باشد. به این ترتیب زمانی که روند افزایش تقاضای نفت شروع می شود، این خود می تواند به دورهای افزایشی و کاهشی مشابهی بینجامد که همگی از سال ها پیش آنها را به یاد داریم. نبود اطمینان در مورد تقاضای نفت در آینده و ظرفیت اضافی موجود، سرمایه گذاری در صنعت نفت را در درازمدت به خطر انداخته است.قیمت های نفت در حال حاضر نصف میزانی است که برای جذب سرمایه در صنعت نفت و تضمین ظرفیت کافی تولید جهت تامین تقاضای آینده بدان نیاز است.
قیمت های کنونی همچنین کمتر از میزانی است که برای پوشش هزینه نهایی بسیاری از پروژه ها ضرورت دارد و عملاً موجب توقف موثر اکتشاف و توسعه پروژه های جدید می شود.برای مثال چندین پروژه توسعه ماسه های نفتی در کانادا در حال حاضر به تاخیر افتاده یا لغو شده اند یا در ایران پروژه ها اولویت بندی شده اند و حجم عمده سرمایه گذاری ها به میادین گازی و نفتی مشترک ختم می شود.
همچنین با توجه به اینکه هزینه های ساخت در مقایسه با قیمت های نفت هنوز بالا ترند حتی پروژه های متعارف برای سرمایه گذاری مقرون به صرفه نیستند.
بحران کنونی جهان با کاهش خطوط اعتباری برخی شرکت ها - هم شرکت های نفتی بین المللی و هم شرکت های ملی نفت- را مجبور کرده است پروژه ها را لغو کنند یا به تاخیر اندازند و حتی تصمیم به کاهش نیروی کار خود بگیرند.
بحران اقتصادی تاثیر مستقیمی در کاهش سرمایه گذاری ها داشته به طوری که در اوپک موجب تاخیر در بیش از 35 پروژه از150 پروژه برنامه ریزی شده در بخش بالادستی شده که برخی از این پروژه ها تا پس از سال 2013 به تاخیر افتاده اند و انتظار می رود تاریخ های شروع به کار بسیاری از دیگر پروژه ها نیز به تاخیر افتد. به این ترتیب، قیمت های کنونی پایداری سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده را هم در نفت خام های متعارف و هم غیرمتعارف تهدید می کند و تولید نفت خام در آینده را در معرض خطر قرار می دهد.


07 مارس 2009, 10:14
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 8 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد