بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 10 دسامبر 2019, 01:09
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 کاهش قیمت 57.5% نفت خام ایران در یک سال گذشته 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بررسی متوسط بهای نفت خام ایران در سه ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان از کاهش 5/57 درصدی آن دارد. متوسط بهای نفت خام ایران در سه ماهه گذشته 9/37 دلار در هر بشکه بوده است و متوسط ماهانه نیز در آذر، دی و بهمن ماه به ترتیب 88/36 ، 93/39 و 90/36 دلار در هر بشکه بوده است. متوسط بهای نفت در ماه های مشابه سال قبل نیز به ترتیب 31/86 ، 36/86 و61/88 دلار در هر بشکه است که متوسط قیمت در این سه ماه نیز 87 دلار بوده است.
با توجه به بحران اقتصادی به وجود آمده که منجر به کاهش بی سابقه بهای نفت شد، افزایش قیمت نفت منوط به از بین رفتن بحران جهانی است. در این رابطه معاون مرکز تحقیقات جهانی انرژی در گفت وگو با نشریه میس می گوید: «افزایش قیمت نفت به عمق رکود و بحران اقتصادی جهان و مدت زمانی که این بحران به طول خواهد انجامید بستگی زیادی دارد.» لئو درولاس در مورد عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت نیز گفت : « دو عامل مهم بر قیمت نفت تاثیرگذار خواهد بود؛ نخست تاثیر شرایط اقتصادی جهان بر تقاضای نفت و دوم پاسخ اوپک به تحولات اقتصاد جهانی مساله اصلی نوع تعامل بین این دو عامل مهم است و بیش از همه این دو عامل قیمت نفت را طی ماه های آینده تعیین خواهند کرد. »
وی افزود: « پیش بینی من این است که تقاضای جهانی نفت امسال 670 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت و قیمت سبد نفتی اوپک نیز طی سال 2009 حدود 52 دلار خواهد بود البته بی شک اگر تقاضای نفت بیش از این رقم کاهش یابد قیمت نفت اوپک نیز کاهش خواهد یافت. به نظر من اوپک هنوز سقف تولید خود را 2/4 میلیون بشکه در روز کاهش نداده است و در بهترین حالت این رقم تا پایان ماه مارس 2009 به 4/3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. »
درولاس در ادامه گفت: « کاهش بیشتر سقف تولید اوپک اکثر کشورهای عضو را با مشکل کاهش درآمدهای ارزی روبه رو خواهد کرد بنابراین اعضای اوپک امیدوارند کاهش تولید موجب افزایش قیمت نفت و جبران درآمدهای نفتی این کشورها شود. »
برخی از اعضای اوپک خواستار کاهش بیشتر سقف تولید سازمان در نشست ماه مارس هستند. در ایران وزیر نفت از عدم کاهش میزان تولید نفت اوپک بعد از نشست آتی در ماه مارس خبر داده بود. این در حالی است که رئیس اوپک نیز در اظهارات اخیر خود از عدم کاهش تولید نفت اوپک سخن گفته بود. کاهش بهای نفت در ایران نیز مثل سایر کشور هایی که اقتصاد آنها متکی به درآمد نفت است مشکلاتی به وجود آورد که مهم ترین آن در ابهام قرار گرفتن لایحه هدفمندکردن یارانه هاست. با افزایش بی سابقه بهای جهانی نفت خام و متاثر از آن رشد چند برابری درآمد نفتی ایران، بحث هدفمند کردن یارانه ها توسط دولت مطرح شد که با کاهش بهای نفت این طرح در آستانه تغییرات اساسی قرار دارد.
براساس آمارهای مرکز مطالعات جهانی انرژی، قیمت سبد نفت اوپک طی شش ماه نخست امسال به 43 دلار و طی شش ماه دوم به بیش از 60 دلار خواهد رسید. اعضای اوپک در نشست دسامبر گذشته خود برای مقابله با روند کاهشی بهای نفت، حجمی معادل دو میلیون و 200 هزار بشکه از سطح تولید این سازمان را کاهش دادند. بر اساس مصوبه اعضای اوپک، این کاهش تولید باید از ابتدای سال جاری میلادی اجرایی می شد. در همین راستا قرار بود ایران نیز از اول ژانویه 545 هزار بشکه از تولید نفت خام بکاهد اما بررسی آمار اوپک در زمینه تولید نفت خام ایران نشان دهنده عدول ایران از سهمیه تولید دارد.
متوسط تولید روزانه نفت ایران در سه ماهه گذشته به ترتیب آذرماه 767/3 میلیون بشکه در روز، دی ماه 663/3 میلیون بشکه در روز و بهمن ماه 55/3 میلیون بشکه در روز بوده است. میزان تولید نفت خام ایران در بهمن ماه نسبت به دی ماه 217 هزار بشکه در روز کاهش داشته است و برای رعایت سقف سهمیه تولید ایران در اوپک 328 هزار بشکه دیگر باید کاهش داشته باشد. تولید نفت خام ایران در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 947/3، 898/3 و866/3 میلیون بشکه در روز بوده است. با توجه به کاهش تولید نفت میزان صادرات این ماده نیز کاهش داشته است و متوسط 3/2 میلیون بشکه در روز در سه ماهه آذر، دی و بهمن ماه سال گذشته به متوسط 06/2 میلیون بشکه در مدت مشابه سال جاری رسیده است که نشان از کاهش 11 درصدی صادرات نفت ایران دارد.
متوسط صادرات ماهانه نفت ایران در سه ماه گذشته به ترتیب 063/2 ،167/2 و950/1 میلیون بشکه در روز و در مدت مشابه سال قبل به ترتیب347/2 ،298/2 و266/2 میلیون بشکه در روز بوده است.


04 مارس 2009, 10:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 17 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد