تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

روش بازاریابی مواد پتروشیمی برای صادرات نادرست است
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=137&t=4283
صفحه 1 از 1

نویسنده:  akhbar [ 02 اکتبر 2010, 10:22 ]
موضوع پست:  روش بازاریابی مواد پتروشیمی برای صادرات نادرست است

حسینی، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی:
موازی‌کاری در فروش، مجموعه صنعت پتروشیمی کشور را متضرر می‌کند


بازاریابی برای فروش یک محصولات خاص پتروشیمی از چند کانال مختلف در بازارهای جهانی، نه تنها شرکت بازرگانی پتروشیمی و مجتمع‌های تولیدی را متضرر می‌کند که صنعت پتروشیمی ایران تضعیف می‌کند.
آژانس خبری صنایع نفت و پتروشیمی (اکوپترونیوز) ـ یکی از مهمترین خلل‌هایی که پس از خصوصی سازی در کار شرکت بازرگانی پتروشیمی پیش آمده، این است که شرکت بازرگانی پتروشیمی در زمان دولتی بودن تتنها مجاری فروش محصولات پتروشیمی بود. از اینرو انحصار و قدرت قیمت‌گذاری در بازرارهای خارجی را داشت. این در حالی است که پس از واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی به بخش خصوصی، برخی مجتمع‌ها به صورت مجزا و منفرد وارد بازارهای هدف صادراتی شده و اقدام به بازاریابی و فروش کردند.

سیدمهدی حسینی، از مدیران عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی با اعلام این مطلب به اکوپترونیوز گفت: آسیب‌شناسی که می‌توان بر این موازی‌کاری در فروش متصور بود این است که ضرری است که هم بر شرکت بازرگانی پتروشیمی و هم مجتمع‌های تولیدی وارد می‌شود.

وی افزود: وقتی قرار است یک محصول خاص در خارج از کشور به فروش برسد، نباید از دو یا چند کانال متفاوت بازاریابی شود چراکه نتیجه امر این که خریدار برای ارزان‌تر خریدن محصول بین فروشندگان که همه از یک مبدا هستند رقابت کاذب ایجاد کرده و قدرت قیمت‌‌گذاری از اختیار فروشنده خارج می‌کند. در نتیجه بازار از دست ما به عنوان فروشنده خارج شده و خریدار عامل تعیین کننده بازار می‌شود.

حسینی در ادامه با اشاره به اینکه خصوصی سازی نیازمند فراهم آوردن پیش‌نیازهاست، تصریح کرد: خصوصی سازی در شرکت بازرگانی رویه بسیار مثبتی است زیرا در هیچ مکتب فکری اقتصادی در جهان متولی بودن دولت در امور اقتصادی پذیرفته نیست. دولت تنها باید ناظر و سیاست‌گذار باشد. اما نقدی که مجتمع‌ها وارد می‌دانند این است که اگر تنها PCC تصمیم‌گیرنده و عامل فروش باشد، تفاوتی بازمان دولتی بودن نیست چراکه آن زمان انحصار فروش در دست دولت بود و در حال حاضر انحصار از آن شرکت بازرگانی پتروشیمی است. بنابراین خود وارد عرصه فروش شده و با PCC رقابت می‌کنند.

وی در پایان تاکید کرد: شرکت بازرگانی پتروشیمی نباید همه کارها را انجام داده و انحصار ایجاد کند، اما با این حال موازی‌کاری و حضور از چند کانال مختف در بازار خاص و برای فروش یک بازار خاص نه تنها شرکت بازرگانی پتروشیمی و مجتمع‌ها را متضرر می‌کند که به صنعت پتروشیمی کشور لطمه وارد می‌کند

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/