بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:25
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 ايران بار ديگر به باشگاه صادركنندگان گندم پيوست 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
جمهوري اسلامي ايران كه براي اولين بار در سال 86 به صادركننده گندم تبديل شده بود، پس از دو سال وقفه امسال بار ديگر به جمع صادركنندگان گندم جهان پيوست.
به گزارش روابط عمومی شرکت بورس کالای ایران به نقل از خبرگزاري فارس، ايران كه در سالهاي ابتدايي دهه جاري و قبل از آن همواره به عنوان يكي از بزرگترين واردكنندگان گندم در جهان مشهور بود، با اجراي طرح خودكفايي توانست بالاخره در سال 83 به اين مهم دست پيدا كند و براي اولين بار از واردات گندم بي نياز شود.
طرح خودكفايي در توليد گندم ادامه پيدا كرد تا اين كه جمهوري اسلامي ايران در سال 86 براي اولين بار ركورد جديدي به ثبت رساند و با صادرات 538 هزار تن گندم در اين سال به جمع صادركنندگان گندم جهان پيوست.
اين در حالي است كه در سالهاي 87 و 88 به دليل خشكسالي و مشكلاتي كه در توليد گندم ايجاد شد، كشور بار ديگر به گندم وارداتي نياز پيدا كرد و در اين دو سال به ترتيب 5.5 و 4.5 ميليون تن گندم وارد كشور شد.
به گزارش فارس، در سال 89 كه به نظر مي رسد توليد گندم ركورد تازه اي را به ثبت برساند، تا هفته گذشته بيش از 10 ميليون تن گندم از كشاورزان خريداري شد كه يك رقم بي سابقه به شمار مي رود.
اين در حالي است كه پس از وقفه دو ساله در صادرات گندم و خودكفايي، طي چهارماهه امسال حدود 75 هزار تن گندم به سه كشور عمان، هند و امارات متحده عربي صادر شد و پيش بيني مي شود با روند افزايشي توليد در سال جاري شاهد رشد قابل توجه در صادرات گندم باشيم.
پيش از اين نيز برخي مقامهاي وزارت بازرگاني پيش بيني كرده بودند، امسال عملا واردات گندم نخواهيم داشت؛ چراكه برآورد برداشت 9 تا 12 ميليون تن در فصل برداشت براي محصول گندم پيش بيني مي شود.
عليخاني معاون وزير بازرگاني با اشاره به پيش بيني هاي صورت گرفته براي صادرات گندم در سال 89 ، گفته بود: مذاكرات براي انعقاد قرارداد صدور گندم با چند كشور در حال انجام است.
به گزارش فارس، با بروز آتش سوزي بزرگي كه در روسيه اتفاق افتاده است، به نظر مي رسد صادرات غلات اين كشور از جمله گندم با افت شديد مواجه شود و نياز كشورهاي متقاضي به گندم كشورهايي از جمله ايران بيش از پيش احساس مي شود.


21 آگوست 2010, 15:21
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
با توجه به عمر کوتاه عرضه گندم در رینگ صادراتی؛ اما استقبال مصرف‌کنندگان مسوولان را بر آن داشته تا مشکلاتی را که در این رینگ وجود دارد حل کنند مشکلاتی که باعث شده تا امکان رقابت از مصرف‌کنندگان که همان تولید‌کنندگان محصولاتی نظیر ماکارانی، بیسکویت و غیره هستند سلب شود، با توجه به این نکته که عرضه گندم در رينگ صادراتي از ابتدای سال تاکنون صورت گرفته و قرار است در سال جاری دو ميليون تن از اين محصول از طريق بورس صادر شود، لذا حل مشکلات رینگ صادراتی با توجه به اهمیت این محصول استراتژيک در اولویت قرار داشته و قرار است برای هزينه‌هاي جنبي و مشكلات حمل‌و‌‌نقل که باعث نارضايتي مشتريان و افزايش شديد قيمت اين محصول شده چاره‌اي انديشيده شود. در همین راستا مسوولان سعی دارند تا با ارائه راهکارهایی مشکلات این رینگ را کمتر کرده و رضایت مشتریان را جلب کنند. یکی از این راهکارها که از سوی حمید علیخانی، معاون وزير بازرگاني مطرح شده وی شرط رویت گندم در بورس کالا را الزامی دانست و آن را به منظور شفافیت مبادلات بورس کالا الزامی دانست؛ چراکه در این صورت مشتری شناخت نسبی به محصولی که قرار است خرید کند پیدا می کند.

الزام به رويت گندم در تالار صادراتي
حميد عليخاني در گفت‌و‌گو با شبكه اطلاع‌رساني بازرگاني ايران (شابا)، ضمن تاكيد بر ايجاد رويكرد صادراتي و آماده کردن زيرساختارهاي لازم درخصوص صادرات گندم، آرد و فرآورده‌هاي آن‌ افزود: مديران مناطق بايد مشخصات كيفي گندم منطقه را براي عرضه در تالار صادراتي بورس كالا تهيه و تنظيم كرده و به معاونت بازرگاني خارجي شركت مادر بازرگاني دولتي ايران ارائه دهند.

وي با اشاره به نقش بازاريابي در صادرات اظهار داشت: بازاريابي در منطقه و راهنمايي متقاضيان جهت صادرات گندم از طريق تالار صادرات بورس كالا از جمله اولويت‌هاي كاري شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران به شمار مي‌آيد.
عليخاني با بيان اين مطلب كه از اين پس گندم با شرط رويت در تالار صادراتي بورس كالا عرضه مي‌شود، افزود‌: از اين پس اجازه بازديد از گندم‌ها‌ي موجود در انبارها و سيلوهاي منطقه و ارائه نمونه گندم به متقاضيان در صورت درخواست ايشان قبل از معامله در بورس الزامي مي‌شود‌. مديرعامل شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران خاطرنشان كرد: كالا به مشتريان مطابق شرايط مندرج در حواله صادره از اداره كل توزيع و فروش تحويل داده خواهد شد و خريداران گندم داراي حواله براي انتقال كالا به كارخانه‌هاي آرد يا انتقال كالا به بنادر بارگيري و كشتي‌هاي مورد نظر و هماهنگي با ارگان‌ها و سازمان‌هاي مختلف در جهت مساعدت صادركنندگان همكاري خواهد شد.

دولت امسال مجوز صادرات حدود دو ميليون تن گندم را به شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران داده و محل عرضه گندم صادراتي هم بورس كالا‌، تعيين شده است.

ضرورت تشكيل كميته صادراتي
در همین حال، مدير توسعه بازار بورس كالا نیزدر گفت‌و گو با «ایسنا» به ارائه راهکارهايی برای حل مشکلات رینگ صادراتی گندم پرداخت و اظهار داشت: به منظور کاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و مشکلات رینگ صادراتی بورس کالا تشكيل كميته صادراتي برای گندم ضرورت دارد. وی تاکید کرد و گفت: ‌با توجه به مازاد گندم و هماهنگ نبودن موجودي با ظرفيت انبار، دولت تصميم گرفت كه حدود دو ميليون تن از اين محصول را از طريق بورس صادر كند كه اين اقدام از حدود دو ماه گذشته آغاز شد.

وي با بيان اينكه تاكنون 500 هزار تن گندم روي تابلو بورس وارد شده است، افزود: گندم در رينگ صادراتي از 167 دلار فروخته شد و در حال حاضر به 173 دلار رسيده و دقيقا با نرخ‌هاي جهاني حركت كرده است كه با اين قيمت‌گذاري، دولت متوجه شد كه قيمت واقعي گندم چيست. بنازاده خاطرنشان كرد: با ورود گندم به رينگ صادراتي اين محصول براي دنيا شناخته شد و در حال حاضر تمام كساني كه اقدام به خريد گندم كردند اعلام مي‌كنند كه رنگ و شكل گندم ايران بهتر از ساير كشورها است و از نظر پروتئين نيز بالاتر است.

ناظر معاملات كشاورزي به مشكلات رينگ صادراتي گندم اشاره كرد و افزود:‌ اشكالاتي كه در صادرات گندم وجود دارد مسائل جنبي قيمت‌هاي جهاني است زيرا به‌رغم اين كه شركت بازرگاني دولتي اين محصول را با قيمت‌هاي جهاني مي‌فروشد، ولي حمل‌ونقل دريايي، مسائل ضد عفوني و قرنطينه و گمركي مسائلي است كه قيمت اين محصول را به شدت افزايش مي‌دهد.
وي ادامه داد: لذا چون اين مسائل باعث افزايش قيمت مي‌شود، نمي‌توانيم با يك فروشنده كشور ديگر در اين زمينه رقابت كنيم زيرا هزينه‌هاي جنبي آنها بسيار افزايش داشته است.

بنازاده با ذكر مثالي ادامه داد: اين در حالي است كه دولت چين براي كاهش هزينه حمل‌ونقل كالاي رينگ صادراتي را با خودروهاي ارتش جابه‌جا مي‌كند تا بتواند با ساير كشورها به رقابت بپردازد.
به اعتقاد بنازاده، در بخش صادرات محصولات كشاورزي به‌رغم اينكه بهره‌وري پايين و قيمت توليدي بالا است ولي به دليل كيفيت مناسب توان رقابت با ساير كشورها وجود دارد.

بنازاده به راه حل رفع مشكلات رينگ صادراتي اشاره و توصيه كرد: در اين زمينه بايد كميته صادراتي تشكيل و مسائل جنبي رينگ صادراتي گندم سريعا حل شود؛ از سوي ديگر دولت بايد هزينه حمل‌ونقل را به هر نحوي كاهش دهد. زيرا حمل‌ونقل محموله از خوزستان تا بندر امام خميني(ره) 20 هزار تومان است كه اين به هزينه ضد عفوني، انبارداري و گمرك نيز اضافه مي‌شود.

مدير توسعه بازار بورس كالا با تاكيد بر اينكه ‌اگر اين مسائل بر طرف شود ساير محصولات صادراتي نيز مي‌توانند رقابتي شوند، ادامه داد: به‌رغم اينكه حركت گندم با نرخ جهاني با استقبال مواجه شده است؛ ولي عمده مشكل رينگ صادراتي اين است كه هزينه‌هاي جنبي به آن اضافه شده است كه اين باعث نارضايتي خريداران است.
وي با بيان اينكه يك ماه و نيم طول مي‌كشد كه مشتريان خارجي بتوانند گندم خريداري شده را حمل كنند، تاكيد كرد:‌ شركت مادر تخصصي بازرگاني دولتي دقيقا با نرخ‌ جهاني حركت مي‌كند لذا در بحث نرخ‌گذاري گندم هيچ مشكلي وجود نداشته و تجار و كارخانه‌ها راضي هستند.

بنازاده اظهار اميدواري كرد: اگر گندم صادراتي مانند رينگ پتروشيمي راه‌اندازي شود كالاهاي ديگري مانند پسته و خرما وارد رينگ صادراتي شده و راه براي صادرات از طريق بورس باز مي‌شود. وي يادآور شد: البته دولت هم بايد در اين زمينه كمك كرده و علاوه بر الزام، زيرساخت‌هاي آن را فراهم كند.


22 آگوست 2010, 09:18
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد