بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 14 نوامبر 2018, 22:00
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 فقط صادرکنندگان خوشنام ! 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
صادرات فرآورده‌های نفتی از 10 گمرک کشور برای خوشنام‌ها

طبق ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات، تجارت خارجي مستلزم داشتن كارت بازرگاني است که این رویه به معنای استفاده از امکانات گمرکی برای تمام کسانی است که کارت بازرگانی دارند. با این حال اوایل ماه گذشته خبری مبنی بر ابلاغ بخشنامه‌ای 10‌بندی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گمرک ایران، منتشر شد که بر اساس آن 10 گمرک بزرگ کشور فقط مجاز به صدور فرآورده‌های نفتی به صادرکنندگان خوشنام هستند.

برخی کارشناسان گمرک ضمن مغایر دانستن این بخشنامه با قانون معتقدند که این گونه بخشنامه ‌ها به ایجاد رانت برای عده خاصی منجر می‌شوند. در این میان حسین قادری، کارشناس گمرک با بیان اینکه گمرك ايران مي‌تواند به اين گونه صادرکنندگان خوشنام، تسهيلات دیگری ارائه كند، خاطرنشان کرد: گمرک می‌تواند به جاي تضمين بانكي، كالاي آنها را با تعهد ترخيص كند، ولي نمي‌تواند صدها بلكه هزارها تاجر را از ارائه خدمت محروم نماید.

قادری با تاکید بر اینکه صدور اين گونه بخشنامه‌ها از سوي گمرك نشان دهنده ضعف اين سازمان در اعمال وظايف حاكميتي است، گفت: ستاد مبارزه با قاچاق كالاو ارز نمي‌تواند براي گمرك تعيين تكليف كند كه فقط به افراد خاصي كه ستاد تشخيص مي‌دهد، حق استفاده و صدور كالااز گمركات را بدهد و بقيه صادر كنندگان محروم از خدمات گمرك باشند!

چیزی شبیه جایزه صادراتی
اردشیر محمدی، ريیس کل گمرک ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» ارائه توضیحات بیشتر در خصوص این بخشنامه را منوط به توضیحات حضوری و با جزئیات بیشتر دانست و فقط به این گفته بسنده کرد که «مگر به صادرکنندگان خوشنام و نمونه در کشور تسهیلات ارائه نمی‌شود و جوایز صادراتی نمی‌دهیم؟ این امکان نیز چیزی شبیه تسهیلات یا همان جوایز صادراتی برای صادرکنندگان خوشنام و نمونه است.»همچنین مسعود دانشمند، عضو هیات ريیسه اتاق بازرگانی ایران ضمن موافقت با تخصصی شدن گمرکات اظهار داشت: این اقدام گمرکات به ارتقاي دانش تخصصی افراد کمک می‌کند، حرف مراجعه‌کنندگان فهمیده می‌شود و گمرک نیز کمتر دچار مشکل می‌شود.این فعال اقتصادی با بیان این نکته که گمرک باید تعریف مشخصی از صادرکننده خوشنام ارائه دهد، خاطرنشان کرد: ابتدا باید معیار خوشنام بودن مشخص شود و در درجه بعد امکان شناسایی و معرفی صادرکنندگان خوشنام به اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های مربوطه سپرده شود.دانشمند ضمن تصریح این نکته که اگر انتخاب صادرکنندگان خوشنام به عهده گمرک گذاشته شود رانت به وجود می‌آید، گفت: خود گمرک نمی‌تواند ضوابط ایجاد کند و باید ضوابط ابلاغی را اجرا کند، بنابراین طبقه‌بندی صادرکنندگان نیز باید از سوی مرجع تخصصی انجام شود.
بخشنامه توافقی بود

این در حالی است که حمید حسینی، ريیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی و عضو اتاق بازرگانی تهران با ابراز رضایت از چنین دستورالعملی برای گمرک بیان کرد: ابلاغ این نامه با رایزنی‌های اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک برای توسعه گمرکاتی که صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی بتوانند کالایشان را اظهار کنند، امكان‌پذير شده است.وی با بیان اینکه این تصمیم مربوط به گمرک نیست و با توجه به اختیاراتی که دولت به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داده، گرفته شده است، گفت: 90 درصد اعضاي اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی جزو صادرکنندگان خوشنام هستند و عمده صادرکنندگان ما می‌توانند از این امکان استفاده کنند، اما اگر تولیدکننده‌ای عضو اتحادیه نباشد نمی‌تواند از این امکان استفاده کند؛ بنابراین از تصمیم ستاد باید ناراحت باشد.

حسینی، تخصیص 10 گمرک مذکور به صادرکنندگان خوشنام را راهی برای جلوگیری از قاچاق عنوان کرد و گفت: گمرک برای شناسایی صادرکنندگان خوشنام از همه جا استعلام می‌کند، اتحادیه معرفی‌شان می‌کند، وزارت بازرگانی، نیروی انتظامی و خود گمرک مشکل دار نبودن صادرکننده را تایید می‌کنند و اگر پرونده‌ای در تعزیرات حکومتی نداشته باشند، خوشنام تلقی می‌شوند.ريیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ممکن است صادرکننده‌ای عضو اتحادیه باشد و خوشنام نباشد، اظهار داشت: برخی از شرکت‌های بزرگ به ویژه صادرکنندگان روغن به دلیل سختگیری‌های چند سال گذشته در تعزیرات حکومتی پرونده داشتند، اما مشکل‌شان حل شده است.وی گفت: گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعامل خوبی با صادرکنندگان دارند و برای کمک به این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند.

قانونی نیست
از سوی دیگر سیدضیاء الدین خرمشاهی، حقوقدان و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق ایران با بیان اینکه باید بدانیم ملاک خوشنام بودن چیست و همچنین فضا را برای صادرکنندگان جوان فراهم کنیم تا به درجه خوشنامی برسند، گفت: با نامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اجرای آن توسط گمرک، حلقه صادرکنندگان را محدود می‌کنیم، در حالی که این اقدام گمرک و ستاد نه جنبه قانونی دارد و نه عقلی.وی با تاکید بر اینکه باید امکانات برای همه با رعایت اولویت‌ها در نظر گرفته شود، اظهار داشت: اقدام ستاد و گمرک قانونی نیست، قانون عام‌الشمول است و قانون هیچ گونه محدودیتی برای صادرکنندگانی که کارت بازرگانی دارند، در نظر نگرفته است.

این عضو اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: می‌توان برای ارائه تسهیلات صادرکنندگان را اولویت‌بندی کرد، اما نمی‌توان صادرکننده‌ای را از کار صادراتی محروم کرد.غلامحسین آرام، کارشناس مسائل گمرکی نیز بر این باور است که گمرک بر اساس قانون باید به تمامی مردم به صورت عادلانه و بدون ترجیحات بخشنامه‌ای خدمات ارائه دهد.
وی با بیان اینکه گمرک یک سازمان عمومی برای تمام مردم است، خاطرنشان کرد: در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که یک گمرک را به صادرکنندگان خاص اختصاص دهند، ضمن اینکه گمرک می‌تواند برخی تشریفات را برای صادرکنندگان خوشنام حذف کند و سریع‌تر کارشان را انجام دهد.
بنابراین از گفته‌های فعالان بخش خصوصی چنین استنباط می‌شود که این بخشنامه با هماهنگی تشکل‌های صادراتی ابلاغ شده، اما کارشناسان امور گمرکی و حقوقی نظر دیگری دارند و آن را در تناقض با مصوبات قانونی ارزیابی می‌کنند.

واكنش گمرك ايران
در صفحه 5، مورخ 20/4/89 مطلبي در انتقاد به تصميمات گمركي با عنوان «گمرك به كجا مي‌رود؟» منتشر شد، روابط عمومي گمرك ايران در پاسخ به آن مطلب، متن جوابيه‌اي را براي ما فرستاده است كه عينا درج مي‌شود.
«تشريفات صادرات كليه فرآورده‌ها و مشتقات مايع نفت و گاز بايد وفق دستورالعمل ابلاغي از سوي ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت پذيرد؛ بنابراين مطابق مفاد دستورالعمل مذكور تعداد 15 گمرك مرزي معرفي شده، مجاز به انجام تشريفات صدور محمولات مزبور هستند. لذا در راستاي تسهيل، تسريع و روان‌سازي امور و جلوگيري از معطلي محمولات صادراتي و افزايش مبادي مجاز صادراتي، مستند به بند 2 ماده 18 دستورالعمل ستاد و براساس پيشنهاد اين سازمان و موافقت ستاد ياد شده، ‌تعداد گمركات مجاز به انجام تشريفات موصوف، ‌افزايش يافت.»
دنیای اقتصاد
سارا صفاری


24 جولای 2010, 09:05
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد