بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 15 دسامبر 2018, 11:38
پاسخ به موضوع  [ 27 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
 گندم صادراتی خوراکی در تالار صادرات بورس کالای ایران 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
برای نخستین بار صورت گرفت:

معامله 6/1 میلیون دلاری گندم خوراکی در رینگ صادراتی بورس کالای ایران
روز سه شنبه 31/1/89 برای نخستین بار 9 هزار تن گندم خوراکی در رینگ صادراتی بورس کالای ایران در منطقه آزاد کیش برای صدور به بازارهای جهانی داد و ستد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بورس کالای ایران ، در این روز 120 هزار تن گندم خوراکی خوزستان و 90 هزار تن گندم خوراکی فارس توسط کارگزاری بانک ملی و به نمایندگی از شرکت بازرگانی دولتی ایران بر روی تابلوی عرضه رینگ صادراتی بورس کالا در کیش رفت که با کاهش قیمت فروشندگان از هر تن 200 دلار در اولین نوبت عرضه به 182 دلار در هر تن، جمعا 9 هزار تن از این کالا به ارزش یک میلیون و 638 هزار دلار مورد معامله گرفت.

بر اساس این گزارش ، مهلت ارائه اسناد صادراتی در خصوص گندم خوراکی از تاریخ تحویل کالا، حداکثر 60 روز خواهد بود . زمان تحویل کالا نیز 30 اردیبهشت ماه سال جاری تعیین شده است.


20 آوریل 2010, 16:17
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
گندم صادراتی (خوراکی و دوروم) امروز (چهارشنبه) در رینگ صادراتی بورس کالا به جای روز سه‌شنبه (دیروز)عرضه می‌شود
به گزارش خبرنگار دنیای‌اقتصاد، روز گذشته به دلیل تعطیلی رسمی وسط هفته (دوشنبه) گندم صادراتی عرضه نشد، عباس بنازاده، مدیر توسعه بورس کالا، در همین راستا، با بیان اینکه مشکل خاصی در رینگ صادراتی برای عرضه گندم وجود نداشته، اظهار داشت: به دلیل اینکه عرضه گندم صادراتی باید سه روز قبل از دادوستد اعلام شود و از سوی بورس کالا این اعلام روز شنبه بود و روز دوشنبه نیز تعطیل رسمی بود، به همین دلیل عرضه‌های این محصول به امروز موکول شد.
وی در ادامه افزود: در رینگ صادراتی امروز، هم گندم صادراتی خوراکی و هم گندم صادراتی دوروم عرضه و بسته به نظر معامله‌گران، دادوستدها پیگیری می‌شود.
اما دیروز با وجود نبود عرضه گندم صادراتی در بورس کالا، در پایان معاملات از مجموع عرضه‌های گروه معاملاتی قیر و گروه معاملاتی شیمیایی، تنها گروه معاملاتی قیر مورد دادو‌ستد قرار گرفت، به طوری که از 30 هزار و 600 تن قیر عرضه شده، 15 هزار و 600 تن درخواست شد که معامله‌گران تنها 13 هزار و600 تن تقاضای مورد نیاز را به ارزش 5میلیون و 161 هزار دلار خریداری کردند.
همچنین از گروه معاملاتی شیمیایی نیز حلال404،1000تن تقاضا داشت که به دلیل نرسیدن به قیمت توافقی از سوی خریدار و فروشنده معامله‌ای در این گروه صورت نگرفت و در مجموع بازار به همان میزان قیر معامله شده بسنده کرد.


19 می 2010, 08:35
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
عرضه دومین محموله گندم صادراتی ایران در بورس
معاون وزیر بازرگانی با بیان جزئیاتی جدید از صادرات گندم ایران به کشورهای دنیا گفت: دومین محموله گندم صادراتی ایران امروز در بورس عرضه می‌شود.
حمید علیخانی در گفتگو با مهر گفت: امسال وزارت بازرگانی علاوه بر سپردن کار خرید 70 درصد از گندم تولید داخلی به بخش خصوصی، کار صادرات گندم نیز به این بخش واگذار شده است چراکه شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران به دنبال واگذاری تصدی گری نیست و علاقمند به اجرای اصل 44 قانون اساسی است.

معاون وزیر بازرگانی افزود: در این رابطه، گندم های صادراتی در بورس عرضه می شود و از طریق بخش خصوصی، کار صادرات آن انجام می پذیرد.

وی تصریح کرد: به دلیل پایین آمدن قیمت گندم در دنیا، ایران به فکر تبدیل گندم صادراتی به آرد است تا بتوان ارزش افزوده بالاتری را برای کشور به ارمغان آورد. در این رابطه علاوه بر ارزآوری بیشتر، اشتغال نیز بهبود می یابد و ظرفیت خالی کارخانجات آرد نیز بکارگرفته می شود.

به گفته علیخانی، در حال حاضر طبق تعهدات صورت گرفته، گندم صادراتی ایران به کشورهای مصر، امارات و عمان صادر می شود و تاکنون نیز حدود 250 هزار تن از گندم صادراتی ایران، در بورس عرضه شده است.

وی اظهار داشت: گندم های ارایه شده در بورس الزاما صادراتی هستند و به این دلیل در بورس عرضه می شوند که قیمت گندم در بورس، یک قیمت جهانی است و بر همین اساس نیز، رویکرد صادراتی کشور برای فروش گندم از طریق بورس در دو سه هفته اخیر، بیشتر شده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: ما به دنبال ارتقاء میزان صادرات گندم کشور به سقف دو میلیون تن هستیم و در این رابطه امروز نیز دومین محموله صادراتی ایران در بورس عرضه می شود. این اقدام به طور معمول سه شنبه های هر هفته در بورس صورت می گیرد.

علیخانی گفت: هم اکنون 50 درصد ظرفیت کارخانجات آرد کشور خالی است، بنابراین به جای صادرات گندم که یک محصول نهایی نیست می توان صادرات آرد را نیز صورت داد.

وی اظهارداشت: عرضه و تقاضا در بورس قیمت گندم را مشخص می کند، این درحالی است که باید سیاست و راهبردی را در نظر گرفت که بتوان صادرات پایدار گندم را شاهد بود، چراکه مشتریان در بازارهای جهانی به دنبال عرضه کنندگان باثبات هستند و به همین دلیل اینکه یک سال صادرات گندم داشته باشیم و سال دیگر، این کار متوقف شود چندان به صلاح نیست.

معاون وزیر بازرگانی گفت: در حال حاضر، در کشورهای بالادستی ذخایر گندم زیادی وجود دارد که هنوز به فصل برداشت نرسیده است، این درحالی است که کشورهای قزاقستان، اکراین و روسیه کشورهایی هستند که از ذخیره بالایی برخوردارند و کار ایران را در بازاریابی برای فروش گندم تولیدی خود، با مشکل مواجه می کنند.

به گفته علیخانی، با توجه به شرایط اقلیمی کشور و اینکه 65 درصد از گندم تولیدی در کشور دیم است و آبی نیست، لذا ناپایداری در میزان تولید گندم وجود دارد و بسته به میزان بارندگی ها، ممکن است بازارهای هدف را از دست بدهیم یا بازارهای جدید را رونق بخشیم.

وی اظهار داشت: برای حضور پایدار در بازارهای صادراتی گندم، باید شرایطی فراهم شود که این اطمینان را به خریداران و علاقمندان گندم ایران بدهیم که ایران هر سال، می تواند نیاز آنها را طبق تعهدات تامین کند.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: بسته به اقلیم و شرایط آب و هوایی کشور، ممکن است که صادرات بر حسب تولید گندم از دست ما رها شود، بنابراین باید مولفه هایی را برای پایداری بیشتر کاشت و صادرات گندم، پایه ریزی کرد.

علیخانی یادآور شد: زمانیکه تولید گندم ما به اندازه کافی نیست، دولت برای صادرات آن عوارض وضع می کند. این امر شرایط را برای بخش خصوصی غیراقتصادی می کند و همین امر باعث از دست رفتن بازارهای ما می شود.

وی گفت: اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 250 هزار تن گندم صادر شده است را نمی توان با بررسی روند صادرات، تند یا کند تحلیل کرد اما دولت نمی خواهد در این موضوع درگیر شود. البته صادرات مبانی خاص خود را دارد که بخش خصوصی با کمترین هزینه می تواند این کار را با تدبیر انجام دهد.

به گزارش مهر، برای اولین بار امسال گندم صادراتی ایران در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه می شود.

براساس اعلام رسمی، سطح زیرکشت گندم در سال زراعی ۸۹-۸۸ معادل ۶ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۶۷۲ هکتار محاسبه شده است که از این رقم، ۳ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۷۱۲ هکتار مربوط به کشت دیم و ۲ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۹۶۰ هکتار مربوط به کشت آبی است.

مقایسه سطح زیرکشت سال زراعی جاری و سال گذشته رقم ۲/۲ درصد افزایش را نشان می دهد. میزان برداشت گندم از اراضی دیم در بهترین حالت یک تن و اراضی آبی حدود ۴ تن محاسبه شده است و با این محاسبه میزان برداشت از اراضی دیم حدود ۳ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۷۱۲ تن خواهد بود و میزان برداشت از اراضی آبی معادل ۹ میلیون و ۷۹۹ هزار و ۸۴۰ تن خواهد بود.

مجموع این ۲ رقم ۱۳ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۵۵۲ تن برداشت را نشان می دهد البته میزان برداشت از اراضی دیم در بهترین حالت بارندگی سالیانه محاسبه می شود و در غیر این صورت، ارقام برداشت از اراضی دیم از صفر تا ۵۰۰ کیلو نیز قابل محاسبه است.


25 می 2010, 09:17
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مشتريان حاضر در بازار به دليل شرايط سخت صادرات و دادوستد و همچنين قيمت بالاي آن، باز هم براي اين محصول خريد و فروشي صورت نگرفت.
به گزارش خبرنگار دنياي‌اقتصاد، با وجود مشتريان حاضر در بازار و عرضه 445 هزار تني گندم، قيمت بالاي اين محصول و شرايط احراز داد و ستد و مشكلات سازوكار تبديل گندم به آرد براي صادرات سبب شد ديروز هم همانند هفته‌هاي قبل بازار رينگ صادراتي بدون هيچ گونه دادوستد گندم، تنها به معامله گروه معاملاتي قير رضايت بدهد.
هرچند روز گذشته رينگ صادراتي به دليل مشكل برق در تالار كيش با 20 دقيقه تاخير شروع شد؛ اما با اين وجود صحبت‌ها درباره وضعيت گندم و شرايط آن از سوي بنازاده و نمايندگان دولتي شركت بازرگاني دولتي و توصيه‌هاي مدير تالار به كارگزاري‌ها براي خريد گندم با تناژ‌هاي بالا نشان از آن داشت كه بورس كالا عزم خود را براي رفع مشكلات و شرايط سخت صادرات محصولات كشاورزي علي‌الخصوص گندم در رينگ صادراتي جزم كرده است.
بر اين اساس ديروز در مقابل 445 هزار تن گندم خوراكي ودوروم كه شامل 420 هزار تن گندم خوراكي و 25 هزار تن گندم دوروم بود، هيچ گونه تقاضايي وارد نشد. قيمت هر تن گندم خوراكي 176 دلار و قيمت هر تن گندم دوروم 201 دلار ديروز در بورس داد و ستد شد.
براي گروه معاملاتي روغن نيز 5 هزار تن روغن پايه عرضه شد؛ اما تقاضايي براي آن صورت نگرفت، درگروه شيميايي يك هزار تن حلال 404 عرضه شد؛ اما براي آن نيز تقاضايي وجود نداشت. 10هزار تن گوگرد كلوخه با قيمت پايه هر تن 116 دلار عرضه شد كه به دليل نرسيدن به قيمت توافقي خريدي صورت نگرفت.
اما روز گذشته تنها قير 6070 و85100 در گروه معاملاتي قير معامله شد كه در مجموع در اين گروه 44 هزار و700 تن قير عرضه شد كه در مقابل 25 هزار و340 تن تقاضا داشت و در نهايت 19هزار و340 تن آن به ارزش 7 ميليون و 621 هزار و يكصد دلار داد و ستد شد.در گروه قير 6070، 32هزار و 700 تن عرضه شد كه هر تن آن با قيمت‌هاي 360، 365، 375 و410 دلار مورد دادوستد قرار گرفت، همچنين قير85100 با قيمت هر تن 365 دلار خريد و فروش شد.
در مجموع در بازار ديروز 505 هزار و700 تن كالا عرضه شد كه در نهايت 25 هزار 340 تن تقاضا براي آن صورت گرفت؛ ولي تنها 19 هزار و340 تن قير به ارزش 7ميليون و621 هزار و يكصد دلار خريد و فروش شد.


02 ژوئن 2010, 07:55
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
گلایه‌های بخش خصوصی از رينگ صادراتي

با وجود حضور نمایندگان بخش خصوصی برای نخستین بار در رینگ صادراتی بورس کالا برای فروش گندم و تلاش و پیگیری مسوولان بورس برای به نتیجه رسیدن مبادلات در نهایت به دلیل پافشاری شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی برقیمت، اين معاملات به نتیجه مطلوب نرسید.

در همین حال، مرتضی سلطانی، بنیانگذار صنعت آرد سمولینا و رییس هیات مدیره گروه صنعتی زر و یکی از خریدارانی که در رینگ صادراتی حضور یافته بود، به عنوان یکی از صادرکننده‌های نمونه کشور در صنعت ماکارونی طی معاملات رینگ صادراتی با صحبت‌ها و پیگیری‌هایی که با نمایندگان دولتی شرکت بازرگانی داشت درباره مشکلات و گلایه‌های بخش خصوصی از بازار نکات جالبی مطرح کرد.
مرتضی سلطانی در ابتدای صحبت‌هایش و با نگاه انتقادی خود با بیان اینکه تعاملات و همیاری‌های دولتی آن طور که باید و شاید از تولید‌کننده و صادر‌کننده صورت نمی‌گیرد، گفت: همیشه از تولید‌کننده و صادرکننده با وجود راه طولانی و سختی که از آغاز تا انتهای سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد، حمایت لازم نمی‌شود شاید همین فراموشی و عدم توجه دولت سبب شده سرمایه‌گذار (چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده) دچار محدودیت شود.
رییس هیات‌مدیره گروه صنعتی زر در ادامه صحبت‌هایش افزود: حال که بازار صادراتی ما به آن توان و ظرفیت لازم رسیده که با استقبال چشمگیر مشتریان داخلی و خارجی مواجه شود، چرا دولت در خرید و فروش محصولات خود به مشتری با خسّت عمل مي‌كند، در صورتی که برای حضور در بازارهای جهانی و ورود پیروزمندانه به عرصه رقابت با بزرگان، پشتوانه همه جانبه دولت را می‌طلبیم.
وی با اشاره به اینکه دولت متاسفانه هزینه‌های جانبی دیگر از جمله حمل‌ونقل، باربری، انبار و دیگر موارد بسیار را در قیمت تمام شده برای مشتری در نظر نمی‌گیرد، اظهار داشت: با توجه به نرخ‌های جهانی محصولات کشاورزی و قیمت‌های استاندارد بین‌المللی در صورت سیاست‌گذاری‌ها و اعمال نرخ‌های کارشناسی آنگاه خواهیم دانست که پیشنهادات قیمتی بخش خصوصی در جهت حمایت از صنعت ملی است و هموار کردن شرایط داد و ستد برای دیگر صنایع غذایی و ماکارونی به منزله حضور بخش خصوصی مطمئنا خواهد توانست به رونق بازار محصولات کشاورزی علی‌الخصوص رینگ صادراتی بورس کالا بیانجامد.
سلطانی در پایان با اظهار گلایه از سخت‌گیری‌های دولت در دادو‌ستد بازار رینگ صادراتی محصولات کشاورزی، تصریح کرد: نقش دولت همواره بر روند تولید، عرضه و در نهایت قیمت‌گذاری مشهود بوده است و شاید همین انحصار سبب شده نتوانیم توازن عرضه و تقاضا را به شکل کامل در بازار رقابتی‌مان که بورس باشد ایجاد و توسعه دهیم؛ اما اگر ما درصدد توسعه بازاریم و قصدمان ایجاد بازارهای جدید برای صادرات گسترده‌تر است، نیازمند همکاری و تعامل دولت با بخش خصوصی (چه داخلی و چه خارجی) هستیم که امید است این حمایت و یاری در تمام مسیر چرخه تولید تا مصرف با شدت بیشتری صورت بگیرد.

بازرگانی دولتی کوتاه نیامد؛ مشتری 50 هزار تن خرید
با تکرار رینگ صادراتی بورس کالا در روز چهارشنبه برای معامله 550 هزار تن گندم خوراکی خوزستان و هرمزگان تنها 50 هزار تن آن به قیمت پایه هر تن 156 دلار دادوستد شد. به گزارش خبرنگار دنیای‌اقتصاد، عصر روز چهارشنبه (19 خرداد ماه) راس ساعت 30/16 معامله گران رینگ صادراتی برای بار دوم در تالار حاضر شدند تا برای خرید گندم خوراکی خورستان و هرمزگان با دولت و به نمایندگی از شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران چانه‌زنی‌های خود را ادامه دهند تا در این روز تصمیم مهمی برای بخشی از مساله اساسی چند میلیون تن گندم مازاد دولت بگیرند. در این روز که همه طرفین معامله در تالار حاضر شده بودند، عباس بنازاده، مدیر توسعه بازار، به عنوان ناظر تالار نرخ اعلام شده از سوی دولت را که ظهر همان روز 161 دلار به ازای هر تن به عنوان کف قیمت اعلام کرده بود، 156 دلار اعلام کرد. بنازاده این کاهش 5 دلاری نرخ هر تن گندم از سوی دولت را به خاطر جلسات احمدی ابهری قائم‌مقام شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی، و علیخانی معاونت وزارت بازرگانی برای ازسرگیری این معامله دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به کاهش نرخ‌های جهانی محصولات غذایی و افزایش ارزش دلار این تصمیم دولت در رونق معاملات هفته‌های آتی موثر باشد. اما به نظر می‌رسید صحبت‌ها و حاشیه‌های پیرامونی بازار که در نوبت اول رینگ صادراتی در ظهر چهارشنبه با حضور احمدی ابهری و جعفری آریا نمایندگان شرکت بازرگانی دولتی ایران، برخی از مسوولان بورس کالا، مشتری خارجی و مرتضی سلطانی، مدیرعامل شرکت زر ماکارون به عنوان یکی از فعالان بخش خصوصی برای ازسرگیری معامله صورت گرفته بود، یکی از دلایل تکرار برگزاری رینگ صادراتی برای عرضه 550 هزار تن گندم خوزستان و هرمزگان گزارش نمایندگان دولتی به معاونت وزارت بازرگاني بود.

روزنامه دنیای اقتصاد


12 ژوئن 2010, 12:57
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد