بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 21 آگوست 2019, 22:33
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 مشکلات توسعه و سکونت در دبی و امارات عربی 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
كمبود برق به عنوان معضل جدي در امارات ساكنان اين كشور عربي را با نگراني‌هايي روبه‌رو كرده است.
چالش تامين برق در برخي اميرنشين‌هاي امارات بحران جديدي است كه بعد از بحران ركود اقتصادي دوباره قرار است ريسك سرمايه‌گذاري مسكن را در اين كشور بالا ببرد.
بازار مسكن دبي طي يك سال گذشته تحت تاثير ركود اقتصاد جهان و كاهش ارزش سهام شركت‌هاي ساختماني آمريكا، به شدت آسيب ديد و با كاهش بي‌سابقه قيمت املاك، سرمايه‌گذاران خارجي را از ادامه فعاليت در اين جزيره منصرف كرد.
اكنون نيز كمبود برق در بخش‌هايي از امارات كه گفته مي‌شود تا 3 سال آينده ادامه خواهد داشت، ركود مسكن در برخي اميرنشين‌ها را تشديد كرده است.
امارات به شدت با معضل تامين برق دست به گريبان است؛به طوري‌كه خاموشي در برخي اميرنشين‌ها معناي واقعي گرما و شرجي را براي ساكنان به همراه داشته و آن روي سكه زندگي در اين منطقه به ظاهر فوق پيشرفته را نشان مي‌دهد.
در امارات چون سيستم‌هاي سرمايشي اغلب خانه‌ها از نوعي است كه برق فوق‌العاده زيادي مصرف مي‌كند، خاموشي‌هاي چند ساعته در ماه‌هاي اخير موجب شده عملا سكونت در آن با توجه به گرما و رطوبت زياد، آزاردهنده ‌شود.
اما چالش تامين نيروي برق درحالي‌كه براي بيشتر ساكنان امارات نگران‌كننده است، براي برخي از مديران پروژه‌هاي ساختماني به بهانه خوبي تبديل شده تا در مقابل پيش‌خريداران برج‌هاي مسكوني كه ماه‌ها است از موعد تحويل واحد به آنها گذشته، بتوانند چند ماه ديگر مشتري‌ها را معطل كنند تا بلكه سرمايه كافي براي تكميل پروژه به دستشان برسد.
گزارش‌ها از اوضاع ساخت‌وساز در اميرنشين‌هاي امارات حاكي است: بسياري از پروژه‌هاي ساختماني فقط به خاطر عدم اتصال به شبكه برق امكان واگذاري ندارند.
از سوي ديگر برخي سازنده‌ها تصميم‌ گرفته‌اند در كنار برج‌هاي مسكوني طرح احداث نيروگاه كوچك با ظرفيت محدود تامين برق را در نظر بگيرند. جديدترين خبرها از خاموشي‌هاي گسترده و كمبود برق در امارات حكايت دارد كه البته اگر چه دولت اين كشور براي گسترش شبكه تامين برق برنامه‌هايي را در نظر دارد اما گفته مي‌شود برخي اميرنشين‌ها تا 3 الي4 سال آينده هم با معضل تامين برق دست به گريبان خواهند بود.

ساختمان‌هاي جديد منتظر برق هستند
توسعه سریع امارات متحده عربی و عدم برنامه‌ریزی بلندمدت امیرنشین‌ها برای افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای پروژه‌هاي بزرگ باعث بروز مشکلاتی برای ساکنان آنها شده است، به‌گونه‌ای که برخی از ساختمان‌هاي راس‌الخیمه و عجمان در حال حاضر برق ندارند و در انتظار به سر مي‌برند. توسعه سریع دبی باعث شد این امیرنشین سهم بیشتری از شبکه سراسری (فدرال) برق امارات را به خود اختصاص دهد و در نتیجه، امیرنشین‌هاي کوچکي همچون عجمان و راس‌الخیمه با کمبود برق مواجه شوند. سازمان آب و برق فدرال (FEWA) اعلام كرده در نظر دارد تامین برق امیرنشین‌هاي شمالی، شامل عجمان، راس الخیمه، ام القوین و فجیره را از میزان فعلی 1400 مگاوات به 2000 مگاوات در سال 2018 برساند؛ اما کارشناسان عقیده دارند این میزان به هیچ وجه کافی نیست. به همین دلیل دولت‌هاي محلی امیرنشین‌هاي شمالی، خود اقدام به راه‌اندازی نیروگاه‌هاي مستقل كرده‌اند تا وابسته به برق شبکه سراسری نباشند.
در راس‌الخیمه-شمالی‌ترین امیرنشین امارات- بسیاری از ساختمان‌های جدید در انتظار برق به سر مي‌برند. این انتظار تنها به ساختمان‌هاي مسکونی محدود نمی‌شود بلکه دانشگاه‌ها، مراکز خرید و مدارس و ساختمان‌هاي تجاری-اداری را نیز در بر مي‌گیرد. این ساختمان‌ها چند سال است که تکمیل شده، اما هنوز به شبکه برق وصل نشده‌اند. به گزارش گلف نیوز، یک دانشگاه خصوصی در راس‌الخیمه که در کنار بزرگراه امارات واقع شده دو سال است که ساختمان جدیدش را تکمیل کرده، اما به دلیل نداشتن برق نمی‌تواند از آن استفاده کند و از سوی دیگر در پذیرش دانشجویان جدید با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.
همچنين یک مرکز تجاری جدید در شهر راس الخیمه چند سال است ساخت آن تمام شده، اما به‌دلیل نداشتن برق، هنوز فعالیت آن شروع نشده و اين مركز تجاري، متحمل خسارات سنگینی شده است؛ چرا که معمولا این پروژه‌ها از تسهیلات بانکی استفاده مي‌كنند و با تاخیر در بهره‌برداری از پروژه، نمی‌توانند پاسخگوی بانک در پرداخت اقساط وام باشند.
چند مدرسه خصوصی نیز با چنین مشکلی مواجهند، حال آنکه مطابق دستورالعمل سازمان آب و برق فدرال، مدارس و دانشگاه‌ها در اولویت برق‌رسانی قرار دارند. مسوولان دولتی مي‌گویند آنها باید تا سال 2013 الی 2015 منتظر باشند. این در صورتی است که در این امیرنشین پروژه‌هاي بلندپروازانه بسیاری، همچون جزیره مصنوعی مرجان که هم‌اکنون ساخت‌وساز در آن جریان دارد و بسیاری از ساختمان‌هاي آن قبل از سال 2013 تمام می‌شود، فاینانشیال سیتی (Financial City)، الحمرا ویلاج (Al Hamra Village)، مینا العرب (MinaAl Arab) و البته سایر پروژه‌ها که دیرتر تکمیل خواهند شد، همچون گیت وی سیتی (Gateway City)، جزیره مصنوعی دانا (Dana Island)، جزایر مصنوعی سرایا (Saraya Islands) و پروژه‌هاي بزرگ دیگر در حال طراحی یا ساخت است. به همین منظور به گزارش روزنامه دی ناشنال چاپ ابوظبی، دولت راس الخیمه در ماه جولای 2008 اعلام كرد طی 3 سال آینده 4 نیروگاه در مجموع با ظرفیت 740 مگاوات در این امیرنشین راه‌اندازی خواهد شد. یک شرکت انگلیسی عهده‌دار راه‌اندازی دو توربین گازی با ظرفیت تولید برق 40 مگاوات شده است که برق منطقه الحمرا در غرب شهر راس الخیمه در نزدیکی جزیره مصنوعی مرجان را تامین خواهد کرد. همچنین برق مورد نیاز پروژه مینا العرب نیز 10 مگاوات تخمین زده می‌شود که انتظار می‌رود در مرحله بعد تامین شود. بسیاری از شرکت‌های صنعتی بزرگ هم‌اکنون خود دارای ژنراتور بوده و برق مورد نیازشان را تامین مي‌كنند از جمله سرامیک‌سازی راس‌الخیمه که دارای ژنراتور 28 مگاواتی است. برخی از انبوه سازان بزرگ نیز تصمیم گرفته‌اند در صورت عدم اقدام جدی از سوی دولت محلی خود اقدام به راه‌اندازی نیروگاه مورد نياز پروژه‌هايشان كنند. کارشناسان معتقدند راس‌الخیمه برای تامین برق مورد نیاز پروژه‌هاي صنعتی و گردشگری خود تا سال 2015 به 4000 مگاوات برق نیاز دارد.

ساخت نيروگاه كنار برج‌هاي مسكوني؟
امیرنشین عجمان، کوچکترین امیرنشین امارات با مشکلات مشابه راس الخیمه روبه‌رو است. هم‌اکنون بالغ بر 20 پروژه بزرگ در این امیرنشین در حال ساخت یا طراحی می‌باشد كه از جمله آنها مي‌توان به امارات سیتی (EmiratesCity)، حمید سیتی(umaidCity)، مرموکه سیتی(Marmooka City)، عوالی سیتی، پارک ویو سیتی، امارات لیک تاورز، آی آف عجمان، اسکیپ، گرین سیتی، الحلیو داون تاون، فلورا رسیدنس، عجمان آپتاون و بسیاری پروژه‌هاي بزرگ و کوچک دیگر نام برد. در ماه جولای 2008، دولت عجمان، قراردادی را با یک شرکت مالزیایی برای ساخت یک نیروگاه 1000 مگاواتی با هزینه 2میلیارد دلار که با سوخت زغال سنگ کار خواهد کرد منعقد کرد. ساخت این نیروگاه تا سال 2012 به طول خواهد انجامید. در همین حال، برخی از انبوه‌سازان که پروژه‌هاي بزرگی را در دست ساخت دارند، برای اطمینان مشتریان خود اعلام كرده‌اند که در صورت تاخیر در ساخت نیروگاه عجمان و ناتوانی دولت در تامین برق مورد نیاز پروژه، خود اقدام به خرید ژنراتور خواهند كرد تا پروژه‌شان برای بهره‌برداری با مشکل مواجه نشود. در این بین به نظر می‌رسد سازندگان عجمان مارینا (Ajman Marina)، به صورت جدی تصمیم گرفته‌اند خود اقدام به راه‌اندازی نیروگاهی برای تامین 300 مگاوات برق مورد نیاز این پروژه بزرگ كنند. شهرک مدرن السلام سیتی (Al SalamCity) در امیرنشین ام القوین نیز به دلیل ناتوانی دولت محلی در تامین آب و برق آن به سرنوشت نامعلومی دچار شده است.
این در حالی است که شرکت سازنده آن بسیاری از مناطق ویلایی این شهر جدید را پیش فروش کرده است (حدود 70 درصد از فاز 1 پروژه). البته به نظر می‌رسد کمبود برق بهانه خوبی برای سازنده این شهر جدید باشد چرا که تورم بالا (حدود 12-10درصد) به‌ویژه در حوزه مسکن، باعث شده است که ساخت ویلاهای پیش فروش شده که با قیمت بسیار مناسبی عرضه شده بود، دیگر مقرون به صرفه نباشد.
امیرنشین ابوظبی با وجود داشتن ذخایر عظیم نفت، با تاسیس شرکتی به نام مصدر در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی روی منابع انرژی تجدید شونده كرده است.
در این راستا، ابوظبی شهر جدیدی به نام مصدر (Masdar) را تعریف کرده که انرژی مورد نیاز آن از منابع تجدید شونده تامین شده و کاملا سازگار با محیط زیست خواهد بود (Carbon FreeCity). این شهر در نزدیکی فرودگاه پایتخت امارات تا سال 2016 ساخته خواهد شد.
به همین منظور شرکت مصدر، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی با هزینه 50 میلیون دلار را برای تامین انرژی شهر در فاز ساخت در دست راه‌اندازی دارد که از سپتامبر 2008 شروع شده و در فوریه 2009 تکمیل خواهد شد. این نیروگاه مازاد برق تولیدی را به شبکه برق ابوظبی تحویل خواهد داد. با راه‌اندازی این نیروگاه، از آزاد شدن 15000 تن دی اکسید کربن در سال به‌وسیله نیروگاه‌هاي گازی جلوگیری خواهد شد.
این شرکت با سرمایه‌گذاری در یک شرکت آلمانی که قادر است سالانه صفحات خورشیدی به میزان 70مگاوات را تولید کند، قصد دارد تکنولوژی و دانش فنی آن را به کارخانه ای در ابوظبی که دو برابر آن ظرفیت تولید خواهد داشت انتقال دهد تا بتواند صفحات خورشیدی مورد نیاز خود را برای توسعه نیروگاه‌هاي خورشیدی و یا استفاده در پشت بام و نمای ساختمان‌ها تولید کند. البته باید توجه داشت که هزینه برق تولیدی توسط نیروگاه‌هاي خورشیدی قابل رقابت با نیروگاه‌هاي گازی نیست.


19 سپتامبر 2009, 09:02
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد