بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:27
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 آیین نامه معاملاتی ارز - ریال 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
جزئیات کامل آيین‌نامه معاملات آتی ارز - ریال
در راستای رفع نگرانی جامعه صادرکنندگان کشور درباره پوشش نوسانات نرخ ارز و بهبود فرآیند‌های تامین مالی صادرات، جزئیات کامل آيین‌نامه معاملات آتی «ارز-ریال» ابلاغی بانک مرکزی منتشر شد.
به گزارش خبرگزاري مهر، بانک مرکزی در راستای رفع نگرانی جامعه صادرکنندگان کشور آيین‌نامه اجرایی معاملات آتی «ارز- ریال» را ابلاغ کرده است که جزئیات کامل آن در پی می‌آید:

ماده (1): تعاریف و کلیات
واژه‌ها و اصطلاحات مورد استفاده در آیین‌نامه در معانی مشروح ذیل به کار می‌روند:
الف) قرارداد: قرارداد آتی ارز که به موجب آن طرفین متعهد می‌شوند میزان معینی ارز یا ریال را در مقابل مقدار معینی ریال یا ارز به نرخ آتی ارز در سررسید با یکدیگر مبادله نمایند.
ب) بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامي‌ایران
ج) بانک: هر یک از بانک‌های دولتی و غیر دولتی فعال در سرزمین اصلی؛ مناطق آزاد تجاری- صنعتی کشور و شعب خارج از کشور آنها
د) مشتری: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان واردکننده و صادر‌کننده شناخته می‌شوند
ه) نرخ آتی ارز: زمان توافق بانک و مشتری برای مبادله ارز و ریال در سررسید
و) سررسید: زمان توافق شده جهت مبادله ارز و ریال ( در آینده معین)
ماده (2) موضوع قرارداد
تعهد بانک و مشتری نسبت به مقدار معینی ارز یا ریال به نرخ آتی ارز در سررسید نرخ آتی ارز، مبلغ و سررسید در زمان عقد قرارداد تعیین می‌گردند. سررسید این قراردادها حداقل یک ماه و حداکثر 12 ماه است.
ماده (3) نوع ارز مورد معامله
کلیه ارزهای معتبر اعلام شده در نرخ‌نامه بانک مرکزی
ماده (4) مقدار ارز مورد معامله
حداقل مبلغ مورد معامله در هر قرارداد معادل یکصد هزار دلار تعیین مي‌گردد.
ماده (5) نحوه تعیین نرخ آتی ارز
نرخ آتی ارز باید به گونه‌ای توسط بانک تعیین شود که در چارچوب نرخ‌های متعارف و واقعی بازار بوده و کارآیی بازار، اعتبار و شهرت بانک‌ها را تحت‌‌شعاع قرار ندهد.
ماده (6) تعهدات بانک
1 - بانک متعهد مي‌گردد در تاریخ سررسید نسبت به تامین و فروش ارز به ریال توافق شده به مشتری اقدام نماید.
2 - بانک موظف است قبل از انعقاد قرارداد نسبت به شناسایی کامل مشتری و وجود قرارداد تجاری صادراتی یا وارداتی معتبر اطمینان حاصل نماید.
ماده (7) تعهدات مشتری
1 - مشتری متعهد مي‌گردد حداکثر تا تاریخ سررسید نسبت به ایفای تعهد خود (موضوع ماده 2) اقدام نماید.
2 - مشتری تنها در چارچوب مقررات و با اجازه بانک مي‌تواند حقوق ناشی از قرارداد را به غیر ( بانک یا مشتری جدید) واگذار نماید.
تبصره: بانک مجاز به انجام معاملات پوششی مرتبط با سایر بانک‌ها مي‌باشد.
ماده (8) کارمزد
بانک مجاز است در قبال خدماتی که خارج از عرف قرارداد به مشتری ارائه مي‌دهد از مشتری، کارمزد دریافت نماید. در صورت حداکثر میزان کارمزد دریافتی، از یک در هزار مبلغ قرارداد به طور سالانه فزونتر نخواهد بود.
ماده (9) وثایق ( وجه الضمان)
میزان وثایق قرارداد با توجه به اعتبار مشتری یا تشخیص بانک به عنوان وجه الضمان از مشتری اخذ مي‌گردد. انواع وثایق قابل قبول که در زمان انعقاد قرارداد از مشتری اخذ مي‌گردد عبارت است از:
الف - وجه نقد یا طلا یا مسکوک یا اوراق مشارکت منتشره بر اساس مجوز بانک مرکزی یا سپرده سرمایه گذاری مدت دار، یا حساب‌های پس انداز قرض‌الحسنه نزد بانک یا حساب سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار متقاضی نزد سایر بانک‌ها یا گواهی‌های سپرده‌های سرمایه‌گذاری
مدت دار ویژه یا اوراق قرض‌الحسنه یا حساب‌های ارزی شامل حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار ارزی و قرض‌الحسنه جاری پس‌انداز ارزی نزد بانک
ب- تضمین بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز داخلی
پ- تضمین بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیر بانکی معتبر خارجی / اسناد معتبر وصولی صادراتی
ج- سفته یا دو امضاي قابل قبول بانک - اموال غیر منقول- سهام شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده باشد.
تبصره (1) - غیر از وثایق پیش‌بینی شده در این آیین نامه، بانک مي‌تواند حسب مقتضیات روز وثایق دیگری را پیش‌بینی و در صورت لزوم به مشتری اعلام نماید.
تبصره (2)- بانک با مسوولیت خود مي‌تواند در نرخ کارمزد و میزان وثایق مورد قبول تخفیفاتی قائل شود.
تبصره (3) -بانک مجاز است با توجه به نوسانات نرخ اسعار، نسبت به تعدیل میزان وثایق در طول مدت قرارداد اقدام نماید.
ماده (10) مقررات عمومی
1 - اعمال هر گونه تغییرات جزئی و کلی در مفاد قرارداد حتی فسخ آن، صرفا در صورت توافق و رضایت طرفین امکان‌پذیر است.
2 - بانک موظف است هر گونه هزینه تحمیل شده ناشی از قصور یا عدم ایفای به موقع تعهدات توسط مشتری را بر اساس رفتار منصفانه از مشتری مطالبه نماید. بانک نیز در صورت تاخیر در ایفای تعهد خود تحت هر شرایطی، ملزم به جبران خسارات وارده به مشتری خواهد بود. بانک مرکزی، بر عملکرد بانک در اجرای صحیح قراردادهای منعقده نظارت خواهد نمود.
3 - بانک موظف است آمار و اطلاعات هر قرارداد شامل مشخصات کامل مشتری، مبلغ قرارداد، نوع ارز، نرخ آتی ارز، تاریخ انعقاد و سررسید قرارداد را در پایان هر ماه به اداره صادرات بانک مرکزی ارسال نماید.
4 - اختلافات ناشی از تفسیر و اجرای قرارداد، بدوا از طریق مذاکره و در صورت حصول نتیجه از طریق داوری مرضی‌الطرفین حل و فصل خواهد شد. در هر حال مقر دیوان داوری در ایران و قانون حاکم، قوانین و مقررات جمهوری اسلامي‌ایران مي‌باشد.
5 - بانک مکلف است کلیه اسناد و اطلاعات مربوط به قرارداد را مطابق عرف بانکداری و مقررات مربوط به رازداری حرفه‌ای حفاظت نموده و از افشای آنها جز در موارد قانونی خودداری نماید.
6 -بانک موظف است ضمن فراهم نمودن تجهیزات و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای انجام امور مربوطه، به برقراری دوره‌های آموزشی لازم برای کارکنان اهتمام ورزد.
7 - بانک لازم است در زمینه اطلاع‌رسانی موثر و ارائه رهنمودهای لازم به مشتریان به نحو شایسته اقدام نماید.
این آيین‌نامه در 10 ماده و 4 تبصره اخیرا در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده و از تاریخی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامي‌ایران ابلاغ مي‌شود، لازم‌الاجرا است.
جامعه صادرکنندگان کشور بارها در محافل بخش خصوصی نگرانی خود را در خصوص پوشش نوسانات نرخ ارز اعلام کرده و خواستار بهبود فرآیندهای تامین مالی صادرات از طریق شبکه بانکی کشور شده بود. این نگرانی‌ها سرانجام با تصمیم شورای پول و اعتبار تا حدودی از جغرافیای جامعه صادرکنندگان و فعالان تجارت خارجی رخت بربسته است.
قرارداد آتی یا معاملات آتی (Futures) توافق‌نامه‌ای است قانونی، دارای حد و مرز معین و برای خرید یا فروش یک کالا یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده با قیمتی توافق شده هنگام امضای قرارداد. کالای تحویلی قرارداد آتی باید دارای استاندارد کیفیت و کمیت بوده و زمان تحویل و محل تحویل آن نیز مشخص باشد.
تنها متغیر در «معاملات آتی» قیمت است که در مرحله معامله کشف می‌شود. «سلف» که یکی از روش‌های دادوستد ایرانیان در گذشته و حال به شمار می‌رود، نزدیکی زیادی به «قرارداد آتی» دارد.


16 آگوست 2010, 09:04
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد