بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 26 ژوئن 2019, 22:43
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 اخبار بازار آتی ارز 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بالاخره پس از سال‌ها انتظار، هفته گذشته اخباری مبنی بر ابلاغ آیین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های کشور منتشر شد که می‌تواند خبر نویدبخشی برای فعالان اقتصادی کشور باشد؛ ...

زیرا تا پیش از ابلاغ این آیین‌نامه، فعالان اقتصادی از هیچ ابزاری برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز برخوردار نبوده‌اند و خود را در برابر تاثیرات این متغیر برون‌زا بی‌دفاع می‌دیدند. البته پیش از این هم، سازوکارهای دیگری از جمله «پوشش ریسک تسهیلات ارزی و ابزارهای پوشش ریسک نرخ ارز بانک توسعه صادرات» و همچنین «بیمه‌نامه ارزی» برای این منظور پیش‌بینی شده بود؛ اما با توجه به موانع و ریسک‌های مرتبط، هیچ‌گاه به مرحله اجرا در نیامد. بنابراین می‌توان ادعا کرد که معاملات آتی ارز، نخستین ابزار پوشش ریسک است که توسط مقامات پولی کشور طراحی شده و در اختیار فعالان اقتصادی قرار گرفته است؛ اما سوال اینجا است که آیا این ابزار از کارآیی و جامعیت لازم برخوردار است و آیا مورد استقبال همه فعالان قرار می‌گیرد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا لازم است طرح بانک مرکزی مورد بررسی قرار گیرد و سپس امکانات و قابلیت‌های آن با دیگر گزینه‌های در اختیار مقایسه شود.براساس آیین‌نامه ابلاغی، قرارداد آتی ارز، قراردادی است که به موجب آن طرفین متعهد می‌شوند مقدار معینی ارز یا ریال را در مقابل مقدار معینی ریال یا ارز، به نرخ آتی ارز، در سررسید مبادله کنند. همچنین حداقل اندازه قرارداد یکصد هزار دلار و سررسید قراردادها حداقل یک ماه و حداکثر 12 ماه در نظر گرفته شده و پیش‌بینی شده است، نرخ آتی ارز هم بر اساس توافق بانک و مشتری و به گونه‌ای تعیین شود که در چارچوب نرخ‌های متعارف و واقعی بازار باشد و کارآیی بازار، اعتبار و شهرت بانک را تحت‌الشعاع قرار ندهد. این قرارداد، بانک را متعهد می‌کند تا در سررسید نسبت به تامین و فروش ارز یا ریال توافق شده اقدام ‌کند و در مقابل مشتری هم باید حداکثر تا زمان سررسید، به تعهد خود مبنی بر خرید ارز یا ریال عمل کند؛ البته بانک برای ارائه خدمات خارج از عرف قرارداد، از مشتری کارمزد دریافت و وثایقی هم با توجه به اعتبار مشتری از وی اخذ کند.

این بررسی نشان می‌دهد که سازوکار طراحی شده بیشتر مشابه پیمان آتی ارز (Forwards) است که بر اساس تعریف، قراردادی است که در بازار غیرنظام‌یافته (OTC) یا بین مشتری و بانک منعقد می‌شود و بر اساس آن، طرفین متعهد می‌شوند جفت ارز مشخصی را به نرخ معین در آینده مبادله کنند. نرخ آتی ارز هم در این قرارداد با توجه به نرخ جاری ارز، تفاوت نرخ بهره دو پول در زمان قرارداد، هزينه پوشش تغييرات بالقوه منفي در اختلاف نرخ بهره و كارمزد عرف بازار تعیین می‌شود. پیمان آتی اگرچه به عنوان یک ابزار مدیریت ریسک شناخته می‌شود، اما با توجه به ویژگی غیر استاندارد خود، با محدودیت‌هایي هم روبه‌رو است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 - به‌طور معمول، نرخ آتی ارز مورد استفاده در پیمان آتی غير رقابتي است. برای نمونه در قرارداد ابلاغی بانک مرکزی، این نرخ توسط بانک تعیین می‌شود؛ هرچند شرایطی برای آن در نظر گرفته شده است.
2 -کارمزدهای قابل‌توجهی به طرفین معامله تحمیل می‌کند؛ چون این کارمزدها در بازار تعیین نمی‌شوند.
3 -برای پوشش ريسك در سناريوهاي پيچيده‌تر نظیر پرداخت‌های ماهانه، نیاز به تعداد زيادي پیمان آتی است که هزینه‌های جانبی قابل‌توجهی به همراه دارند.
4 - امکان عقد پیمان‌های آتی ارز، به‌طور معمول برای بنگاه‌های بزرگ فراهم است. چنان که حداقل آن در این آیین‌نامه هم 100 هزار دلار درنظر گرفته شده است.
5 -پیمان آتی، قراردادی دوطرفه‌ است که بازار دست دومی براي خريد و فروش آن وجود ندارد، بنابراین بستن موقعیت معاملاتی معمولا بسیار هزينه‌بر و غير‌منعطف خواهد بود. آیین‌نامه حاضر هم واگذاری حقوق ناشی از قرارداد را منوط به اجازه بانک می‌داند.
6 -ریسک اعتباری طرفین معامله، به دلیل عدم وجود کارکردهای مدیریت ریسک اتاق پایاپای بالا است.

بنابراین، ملاحظه می‌شود که پیمان ارزی معرفی شده توسط بانک مرکزی، از مزیت کشف نرخ‌های عادلانه قراردادهای آتی در بورس برخوردار نیست و در صورتی‌که بانک در تعیین نرخ آتی- به‌منظور کاهش احتمال زیان خود- با احتیاط عمل کند، هزینه‌های قابل‌توجهی بر مشتریان تحمیل خواهد شد که این موضوع از جذابیت قراردادها می‌کاهد. حداقل اندازه قرارداد تعیین شده هم، استفاده از آن را به بنگاه‌های بزرگ محدود می‌کند. از سوی دیگر، پیش‌بینی شده است که فقط بانک از مشتری وثیقه دریافت کند و به عبارت دیگر، ایفای تعهدات بانک حتمی پیش‌بینی شده است. به‌علاوه، تعدیل وثایق تنها با صلاحدید بانک انجام می‌شود که ممکن است بر کاهش توان مالی مشتری در کسب و کار وی تاثیرگذار باشد. بنابراین به نظر می‌رسد اگرچه معرفی این ابزار، گام مهمی برای ایجاد بازار آتی ارز در کشور برای حمایت از فعالان بخش اقتصادی و بازرگانی است؛ اما نواقص پیمان آتی لزوم معرفی ابزارهای کارآمدتری را در این بازار یادآور می‌شود که از آن جمله می‌توان به قرارداد آتی ارز (Futures) و اختیار معامله ارز (Options) اشاره کرد.

قرارداد آتی ارز، قرارداد تعهدی دو طرفه است که بر اساس آن مقدار مشخصی از یک پول پایه (معمولا پول خارجی)، به نرخ معاوضه مشخص (که به صورت مقداری از پول دیگر به ازای یک واحد پول پایه بیان می‌شود) در تاریخ سررسید، با پول دیگر (معمولا پول داخلی) معاوضه می‌شود. طرفین معامله، بر اساس سازوکار قراردادهای آتی، وجهی را به‌عنوان ضمانت ایفای تعهدات یا وجه تضمین نزد کارگزار یا اتاق پایاپای می‌گذارند که این وجه تضمین، متناسب با تغییرات نرخ آتی ارز، طی عملیات به‌روزرسانی حساب‌ها تعدیل می‌شود. جدول زیر مقایسه ویژگی‌های قرارداد و پیمان آتی ارز را ارائه می‌کند: بنابراین با توجه به دو کارکرد اساسی بورس؛ یعنی تامین منابع مالی درازمدت بنگاه‌ها از طریق هدایت منابع پس‌انداز و مدیریت ریسک از طریق فراهم آوردن راهبرد‌های پوشش ریسک‌، ضروری است، مسوولان بازار سرمایه همانند بیشتر بازارهای اوراق بهادار دنیا، امکان معامله قرارداد آتی ارز را در بورس اوراق بهادار تهران فراهم کنند تا پاسخگوی نگرانی‌های بنگاه‌های اقتصادی درباره‌ ناپایداری قیمت، نبود معیاری برای سنجش قیمت‌های آتی به‌عنوان مبنایی برای برنامه‌ریزی آتی، مواجهه واردکنندگان و صادرکنندگان با ریسک نوسان شدید نرخ ارز و در نهایت، نبود یک سازوکار بیمه‌ای مناسب برای فعالیت در بازارهای مالی به‌ویژه ارز باشند.
علی سنگینیان - معاون مطالعات اقتصادی و توسعه


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


16 آگوست 2010, 09:14
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
رايزني با بانك مركزي براي راه‌اندازي معاملات آتي ارز تا يك ماه آينده

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس علي صالح‌آبادي كه به عنوان دومين سخنران سمينار آشنايي با فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در قراردادهاي آتي سهام حضور داشت اعلام كرد: طي سال‌هاي اخير براي توسعه همه‌جانبه و كمي و كيفي بازار و ارائه ايده‌ها و برنامه‌هاي متعدد تلاش‌هايي شده كه هر سرمايه‌گذاري با پذيرش هر نوع ريسك و سليقه‌هاي مختلفي بتواند در اين بازار فعاليت كند. از طرفي ديگر سياست‌هاي كلان هم ايجاب مي‌كرد كه به جاي حركت سرمايه به سمت بازار كالا و خدمات به سمت بازار سرمايه باشد براي همين بايد براي جلب سرمايه‌هاي گروه‌هاي مختلف و توسعه كمي و كيفي بازار برنامه‌ريزي مي‌شد.
وي با بيان اينكه معاملات آتي از سال 86 در سازمان بورس معرفي و اواخر همين سال چارچوب‌هاي مقرراتي آن در مجوزهاي لازم از سوي شوراي عالي بورس گرفته شد ادامه داد: در اول تيرماه 87 با فراهم شدن زيرساخت‌هاي مقرراتي و الكترونيكي و بسترسازي و آموزش‌هاي لازم اين ابزار در بورس كالا به كار گرفته شد.در آغاز حجم معاملات آن چندان نبود اما تا امروز به 3.5 هزار ميليارد تومان رسيده است.
به گفته صالح‌آبادي با پذيرش اخير شمش طلا به عنوان دارايي پايه ديگري براي قرارداد آتي پيش‌بيني مي‌شود اين محصول از سكه و اوراق بهادار پيشي بگيرد.
صالح آبادي با بيان اينكه با برگزاري چندين دوره آموزشي هم‌اكنون چند صد معامله‌گر وجود دارد ادامه داد: در حوزه ارز معاملات آتي ارز هم مي‌تواند به عنوان ابزاري كارا در كشوري كه حجم واردات آن 50 ميليارد دلار و بيش از آن صادرات نفتي و غيرنفتي دارد مي‌‌تواند باعث پوشش ريسك بسياري از كشورها و افراد شود چرا كه تفاوت نرخ ارز وجود معاملات آتي ارز را الزام مي‌كند.
وي ادامه داد: در اين رابطه بانك مركزي در حالي اخيرا آيين‌نامه‌اي را براي معاملات فوروارد ارز تهيه و به بانك‌ها ابلاغ كرده كه در صدد برگزاري جلسه مشتركي با مسئولان بانك مركزي براي جايگزين كردن معاملات آتي ارز هستيم كه به مساعدت اين بانك نياز دارد كه در اين صورت ظرف يك ماه عملياتي خواهد شد.
رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش ديگري از اظهارات خود با بيان اينكه سازمان و شركت بورس بسترسازي‌هاي لازم براي توسعه معاملات آتي سهام را فراهم كرده‌اند ادامه داد: از امروز به بعد وظيفه فعالان بازار خصوصا شركت‌هاي كارگزاري و سرمايه‌گذاري و همچنين مجموعه‌هايي كه وظيفه اطلاع رساني را دارند اين است كه نسبت به توسعه آن اقدام كنند.
صالح‌آبادي ادامه داد: به منظور تثبيت اين ابزار از اين پس در مصاحبه‌هاي تأييد صلاحيت حرفه‌اي مديران و اعضاي هيئت مديره مباحث معاملات آتي هم مدنظر قرار خواهد گرفت.
وي ادامه داد: با توجه به وجود ريسك بالا و خاصيت اهرمي 5 برابري معاملات آتي سهام به هيچ وجه انتظار نداريم كه افراد كم اطلاع و كم ريسك وارد آن شوند بنابراين نمي‌خواهيم به عموم مردم اين ابزار معرفي شود.
اين مقام مسئول با اشاره به مصوبه اخير هيئت مديره سازمان بورس در رابطه با عدم لزوم ارائه پيش‌بيني سود سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و همچنين لزوم ارائه اطلاعات صورت‌هاي مالي همه شركت‌هاي بورس از سال 80 به بعد از طريق سايت كدال در خاتمه گفت: در حوزه اطلاعات و معاملات هم حلقه مفقوده‌اي وجود داشت كه مربوط به شركت‌هاي پردازش مالي بود. اين دسته از شركت‌ها از طريق كارگزاران يا شركت‌هاي تازه تأسيس با مجوز سازمان بورس مي‌تواند فعاليت كنند كه مقررات آن در حال نهايي شدن است.


22 سپتامبر 2010, 10:58
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد