بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:23
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 نظرات کارشناسان و صاحبنظران در مورد معاملات آتی 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
قراردادهاي آتي (فيوچر) با توجه به ضرورت و اهميت در بازار سرمايه و بورس كالا مطرح شده و برخي از اهداف آن جلوگيري از نوسانات شديد بازار، سرعت در اصلاح قيمت‌ها و تعادل آن در بازار، تعميق و افزايش كارآيي بازار سرمايه و... عنوان شده است، این در حالی است که در عین حال از ريسك بالايي نیز برخوردار بوده و تضميني براي سود وزيان وجود ندارد و از سوي ديگر به تبع از سود بالايي نيز بهره مي‌گيرد.
از نظر كارشناسان در واقع با نظر به ويژگي‌هاي قراردادهاي آتي كه علاوه بر اينكه به تسهيل مبادلات منجر مي‌شود و حتي مي‌تواند نقش قراردادهاي بيمه را هم ايفا كند؛ و به عبارتي در برابر تغييرات پيش‌بيني نشده قيمت در آينده مصونيت ايجاد مي‌كنند، همواره اهميت اين داروي درمان افسردگي براي بازار سرمايه و در قياس كوچك‌تر بورس كالا از سوي كارشناسان اقتصادي تجويز مي‌شود، اما آيا اين قرارداد و ابزارها كه زماني لقب «ميوه‌هاي ممنوعه اقتصاد ايران» را به خود گرفته بودند در طول اين چند سال از آغاز فعاليتش توانسته روند عملكرد رشد يافته‌اي نسبت به گذشته خود داشته باشد؟ پرسشي كه در اين گفت‌وگو با چند تن از كارشناسان سعي شده پيگيري شود.


بازار آتی و دو جنبه تغییر قیمت
محمدمهدي رفيعي، يكي از كارگزاران بورس كالا درباره نحوه عملكرد كلي بازار با بيان مقدماتي و اشاره به اينكه در هر صورت دو جنبه از تغييرات همواره در بازارهاي آتي وجود دارد، به خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» گفت: يكي از تغييرات عمده بازار مربوط به كاهش ارزها و به تبع آن افزايش قيمت طلا است، از سوي ديگر تغييرات ديگر بازار‌هاي جهاني نيز به تقاضاي بازار ارتباط پيدا مي‌كند، آنجا كه متاثر از مجموعه تغييرات قيمت نفت كه در نهايت سبب تغيير عمده در مقدار درخواست در فروش طلا مي‌شود است؛ هرچند كه مسائل و موضوعات ديگري در اين ميان همواره بر بازار قراردادهاي آتي تاثير مي‌گذارد.
اين كارشناس بورس آتي در ادامه با گفتن اين سخن كه «تاثيرات بازار جهاني همواره اثرگذار است و اين سبب مي‌شود بي‌نصيب نمانيم»، افزود: مشكلات سياسي و مسائل حكومتي كشورهاي حوزه خاورميانه همواره در روند تغيير قيمت انرژي تاثير گذاشته كه به تبع آن نيز قيمت‌هاي طلا نيز نوسان پيدا كرده، به‌طوري‌كه عرضه و تقاضاها تحت تاثير اين ريسك و تغييرات قرار گرفته و سبب سوق يافتن سرمايه‌ها به سمت بازار شده، شايد به همين دليل است كه نحوه عملكرد بازار را بايد چند بعدي ديد.


امسال بهتر از پارسال
كارگزار بورس كالا درباره وضعيت عملكرد بازار نسبت به سال گذشته تصريح كرد: در مجموع بازار امسال نسبت به سال گذشته از شرايط بهتري برخوردار بود؛ به طوري‌كه بازار مهارت و تجربه بيشتري كسب كرده، مشكلات سيستمي و نرم‌افزاري تا حدودي برطرف شده، هر چند كه بستر مناسبي براي انجام كار وجود ندارد.
اين كارشناس بورس آتي در ادامه گفت: روند بازار بيشتر متكي بر مسائل ايران با وضعيت چند كشور خارجي پيوند خورده و اگر در باب مسائل سياسي چشم‌انداز روشن تري هويدا شود، ريسك حاكم بر بازار كاهش پيدا مي‌كند.
رفيعي اظهار داشت: آن چيزي كه سبب مي‌شود معامله انجام گيرد روند تغييرات طلا در بازارهاي جهاني است و در واقع بايد گفت زماني نوسانات شديد باشد، معاملات بيشتري انجام مي‌گيرد و شايد اين سبب شود سفته‌بازان از نوسانات به‌وجود آمده سود ببرند.
وي در ادامه صحبت‌هايش با اشاره به اينكه كاهش قيمت يورو و نوسانات ارز تاثير خودش را در بازار جهاني و داخلي گذاشته خاطرنشان كرد: نوسانات ارز و مساله كاهش قيمت يورو تقاضا براي خريد طلا را در خارج و داخل بالا برده و همين تقاضاي مثبت به گونه‌اي است كه بعيد به نظر مي‌رسد قيمت هر اونس طلا پايين تر از نرخ كنوني شود.
رفيعي سپس درباره تاثير عرضه سكه به شيوه نقدي در بازار تصريح كرد: بازار آتي بازار قراردادهاي مشتقه است؛ يعني به گونه‌اي است كه همه چيز به آينده مربوط مي‌شود، از سوي ديگر در هر بازاري بايد بازار نقدي حضور داشته باشد؛ زيرا با اين امر تنوع معاملات كامل‌تر شده و همين سبب جذابيت بيشتر معامله مي‌شود و در نهايت به نظر مي‌رسد كه در مجموع اين فرآيند حجم معاملات را تقويت كند.
رفيعي افزود: با عرضه نقدي سكه در بازار تصميمات مصرف‌كننده در تحليل بازار موثر خواهد شد و اطلاع رساني به بازار بيشتر مي‌شود.


بازیگران آتی اندک و مبادلات ناکارآمد
همچنين ميثم رادپور يكي ديگر از كارشناسان بورس آتي نيز با بيان نظري متفاوت با اشاره به اينكه در بازار معاملات آتي بازيگران زيادي وجود ندارند، گفت: همين مساله سبب شده ناكارآيي نيز در بازار زياد باشد، هر چند انتظار اين است كه با آگاهي بيشتر فعالان بازار به نقطه تعادل لازم برسد.
اين كارشناس بورس آتي در ادامه افزود: حجم قراردادها در آينده قطعا بهبود خواهد يافت و آينده بازار نيز حاكي از رسيدن بازار به تعادل است. رادپور درباره تاثير عرضه نقدي سكه در بورس كالا اظهار داشت: با عرضه حجم زياد سكه از سوي بانك مركزي به بازار معاملات آتي افت خواهد كرد و از سويي چون بازار آتي چيزي جداي از بازار نقدی نيست در نتيجه شاهد نوسان در اين بازار هم خواهيم بود.
وي بابيان اينكه بازار طلا همبستگي بالايي با بازار‌هاي جهاني دارد، گفت: با توجه به نوسان قيمت هر اونس طلا در خارج از كشور كه به صورت‌هاي شمش يا سكه در داخل معامله مي‌شود، انتظار است بازار نيز روند كاهشي يا افزايشي خود را متناسب با قيمت‌هاي جهاني پيگيري كند.
فرصت‌ها در مبادلات آتی زودگذرند
رادپور سپس با بيان اينكه قيمت‌هاي فيوچر در بازار قراردادهاي آتي فرصت‌هاي خاصي را ايجاد مي‌كند، اما اين فرصت‌ها در بازار داخلي به سرعت محو مي‌شود، خاطرنشان كرد: در بازار‌هاي آتي و نقدی خارج از كشور اين دو بازار در كنار هم قرار دارند و هيچ فرقي با همديگر ندارند؛ يعني با بالارفتن قيمت‌ها در بازار نقدی در بازار‌هاي آتي نيز اين روند صورت مي‌گيرد، در نتيجه پيش بيني از بازار هم ندارند؛ زيرا كه اساسا آنها عادت به پيش‌بيني ندارند.
رادپور با اشاره به اينكه حتي اگر عرضه بانك مركزي هم صورت گيرد قيمت‌ها جابه‌جا خواهد شد اما اساسي نخواهد بود، گفت: به دليل مشخص بودن رابطه‌ها در نوع عرضه و منفك بودن روابط داخلي و خارج از كشور نوسان خيلي زياد نخواهد بود؛ اما به هر حال عرضه‌ها در بازار اثبات يا نقدي تنزل پيدا خواهد كرد. در اين زمينه بانك مركزي نيز بايد سياست‌هاي خاصي در نظر بگيرد، به طوري‌كه قيمت‌گذاري را با رويكردي متفاوت به انجام برساند. هرچند ذكر اين نكته لازم است كه اعمال سياست‌هاي دستوري در هر صورت سبب سود بدون ريسك خواهد بود.
اين كارشناس بورس كالا در ادامه گفت: ما در بازار رابطه‌هاي دادوستد زياد نداريم شايد به همين خاطر فرصت‌ها چشمگير نيست و اين فرصت‌ها نيز نياز به تخصص‌هاي خاص دارد. در واقع دخالت‌هاي بانك مركزي و دستور تعيين كردن سازوكار بازار همانند تشكي فنري است كه پا گذاشتن روي آن بسته به فنر‌هاي ديگر دارد، به همين صورت بايد گفت روند فرآيند قيمتي در بازار ما متناسب با نرخ بهره نيست و اين نبودن همان سازوكار طبيعي است.

دنیای اقتصاد


25 می 2010, 08:29
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
پیش‌بینی تداوم روند مثبت در بازار آتي

ایلنا- معاملات آتی شمش طلای 10 اونسی از روز سه‌شنبه هفته گذشته در بورس کالا آغاز شد و بنابر اعتقاد کارشناسان به نظر می‌رسد قراردادهای آتی ابزاری جذاب با استانداردهای بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران باشد.

در حال حاضر طلا در بازارهای جهانی جذاب است و تا زمانی که این مزیت برای طلا وجود داشته باشد قطعا تقاضا برای طلا بالا خواهد بود و امید می‌رود روند مثبت بازار تداوم داشته باشد. احمد رضایی، مدیر قراردادهای مشتقه کالایی بورس کالا در خصوص راه‌اندازی قراردادهای آتی شمش طلا در بورس کالا اظهار كرد: با توجه به اینکه طلا در بازار ایران یک کالای مورد پذیرش توسط تمام نهادهای فعال اقتصادی و مردم است و بازار ایران یک بازار آزاد است، بنابراین طرف عرضه و تقاضا در این بازار به صورت بالقوه فعال است.


14 نوامبر 2010, 09:24
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد