بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 23 آوریل 2019, 06:23
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 آمادگي بورس کالا براي معاملات فيوچر ذرت و پلي اتيلن 
نویسنده پیام

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
پس از انجام معامله آتي سكه و مفتول مس، بورس كالا انجام معاملات فيوچر ذرت و پلی‌ اتیلن را در برنامه داشته و آمادگي لازم را در اين خصوص دارد، ولي براي اين منظور نهادهاي مقابل بورس بايد كمك كنند.

احمد رضايي، مدير اجرايي قراردادهاي آتي، به حجم معاملات آتي از ابتداي سال تاكنون اشاره كرد و گفت: از ابتداي سال تا 25 آذر ماه حجم معاملات آتي به 696 ميليارد ريال رسيد كه بيش از 98 درصد از معاملات مختص سكه طلا، يك درصد مربوط به انس طلا و يك درصد نيز مفتول مس بوده است.
وي به آغاز مقايسه‌اي ماهانه معاملات آتي از روزهاي آينده اشاره كرد و افزود: هفته گذشته حدود 46 ميليارد ريال معاملات آتي سكه طلا انجام و طي آن تعداد 17 هزار و 280 سكه طلا معامله شد.
رضايي با اشاره به آغاز معامله‌ آتي مفتول مس از هفته گذشته خاطرنشان كرد: همچنين ارزش معاملات مفتول مس در هفته گذشته به چهار ميليارد و 375 ميليون ريال رسيد و 60 تن مفتول مس داد و ستد شد.
وي به نوسانات بازار طلا در هفته‌ گذشته اشاره و عنوان كرد: اين موضوع در معاملات فيوچر تاثير چنداني نداشته، ولي اگر تنش در كشور وجود نداشته باشد اين بازار مسير خود را طي مي‌كند.
مدير اجرايي قرارداد آتي بورس كالا معاملات آتي سكه طلا را بسيار موفقيت‌آميز توصيف كرد و افزود: اعتقاد بر اين است كه معاملات فيوچر مربوط به معامله‌گراني است كه از مسائل داخلي و خارجي و دستورالعمل‌ها آگاهي داشته باشند و تا زماني كه افراد از چگونگي معاملات فيوچر آگاهي نداشته باشند آنها را به اين بازار ترغيب نمي‌كنيم.
رضايي به افزايش كارگزاران آتي نسبت به سال گذشته اشاره و تصريح كرد: نكته اصلي در معاملات فيوچر فرهنگ‌سازي است كه هر چه بيشتر شود مردم با سازوكار آن آشنايي بيشتري پيدا مي‌كنند. وي با اشاره به انجام 350 قرار معامله‌ آتي در روز اظهار كرد: با توجه به اينكه حدود يك‌ سال از انجام معاملات آتي سكه طلا مي‌گذرد، ولي رشد خوبي در آن حاصل شد كه تصور نمي‌شد، زيرا معمولا اين كار زمان‌بر است.
وي اضافه كرد: اگرچه هنوز اقتصاد كشور باز نيست و يك اقتصاد مداخله‌اي و يارانه‌اي حاكم است، ولي در همه‌ شرايط معاملات آتي توانسته است رقم چشمگيري را نشان دهد و اگر اين بازار از نظر مقررات شفاف‌تر شود و نهادهايي مانند بانك مركزي و وزارت صنايع و اقتصاد كمك كرده و بورس را محور اصلي خريد و فروش كالاهاي استاندارد قرار دهند آن زمان مي‌توان گفت كه بورس كارآمد در كشور فعاليت مي‌كند.

ایسنا


22 دسامبر 2009, 10:53
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
مخالفت سازمان بورس با معاملات آتي پلي‌اتيلن

فارس- رييس اداره امور بورس‌ها با اشاره به اينكه سازمان بورس با انجام معاملات آتي پلي‌اتيلن موافق نيست، گفت: پلي‌اتيلن به دليل نداشتن بازار نقدي قوي و تعدد خريدار و فروشند‌گان كالاي مناسبي براي انجام معاملات آتي نيست.

محمود خواجه‌نصير درباره نظر سازمان بورس براي انجام معاملات آتي پلي‌اتيلن اظهار داشت: در حال حاضر سازمان بورس موافق انجام معاملات آتي پلي‌اتيلن نيست، زيرا مشكلاتي دارد كه بايد رفع شود، در غير اين صورت امكان معامله آتي آن وجود ندارد.
وي درباره مشكلات معاملات آتي اين كالا گفت: كالايي كه در معاملات آتي معامله مي‌شود بايد داراي بازار نقدي قوي و تعدد خريدار و فروشنده باشد تا قيمت آن در بازار نقدي قابليت انحصار و دستكاري نداشته باشد، زيرا تاثير آن در بازار آتي زياد است.
رييس اداره امور بورس‌ها افزود: پلي‌اتيلن كه بورس كالا انجام معاملات آتي آن را پيشنهاد كرده، به دليل داشتن تنها يك عرضه‌كننده و محدوديت‌هايي از جمله عدم عرضه‌هاي مستمر و نداشتن قيمت در هر روز كالاي مناسبي براي معاملات آتي نيست.
خواجه‌نصير در پاسخ به اين سوال كه آيا اين مشكل در كوتاه مدت قابل حل است، تصريح كرد: با توجه به اينكه تعدد عرضه‌كننده‌ها و عرضه هر روز براي تعيين قيمت زمان‌بر است، اين مسائل در كوتاه مدت حل نمي‌شود.
وي درباره تعيين شاخص بورس كالا، گفت: در آخرين جلسه كميته شاخص پيشنهاداتي براي بهبود شاخص از جمله تركيب معاملات نقدي و سلف در شاخص يا ورود كالاهايي كه به صورت سبد عرضه مي‌شود، مطرح شد كه قرار است آن را بررسي و نتيجه را اعلام كنند.


20 جولای 2010, 07:45
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
موانع پذيرش قرارداد‌هاي آتي پلي ‌اتيلن در بورس كالا

يك منبع آگاه با اشاره به رد انجام معاملات آتي پلي‌اتيلن در بورس كالا، دلايل و مشكلات پذيرش اين كالا و انجام معاملات آتي آن را تشريح كرد.
اين مقام مسئول درباره دليل عدم پذيرش پلي‌اتيلن به خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس گفت: پلي اتيلني كه قرار بود در بورس كالا معاملات آتي آن انجام شود، نوع گريد 0209 AA بود كه تنها در پتروشيمي امير كبير توليد مي‌شود. بنابراين توليد آن انحصاري است و اين از معايب اين كالا است.
وي افزود: با توجه به اينكه معاملات نقدي پلي اتيلن سبك در بورس كالا انجام مي شود رقابت براي خريد آن بالاست و دارا بودن بازار رقابتي و پر مصرف يكي از مواردي است كه بايد يك كالا براي پذيرش و انجام معاملات آتي در بورس كالا داشته باشد. اما انحصاري كه در توليد پلي‌اتيلن وجود دارد بزرگترين نقطه ضعف براي قرار داد‌هاي آتي اين محصول است.
اين منبع آگاه تصريح كرد: گريد 0209 AA پلي‌اتيلن سبك با توجه به نياز بالاي بازار به آن، امكان دارد هر لحظه تغيير كند و بورس كالا نيز نمي‌تواند از اين كار جلوگيري كند. با توجه به اينكه قرارداد‌هاي آتي كمتر منجر به تحويل مي‌شود با بازار محدودي كه اين نوع پلي‌اتيلن دارد اگر در شرايطي منجر به تحويل شود با تغيير گريد نمي‌توان آن را تحويل داد.
وي با اشاره به اينكه پلي اتيلن به دليل كمبود توليد وارداتي نداشته و يا خيلي محدود است، بيان كرد: اگر بخواهيم كالايي را از بين محصولات پلي‌مري براي قرارداد آتي بپذيريم بايد همه كالا‌ها را در كنار هم گذاشته و از نظر بازار نقدي روان، تنوع در توليد و شرايط كالا‌ها در صورتي كه منجر به تحويل شود، بررسي كرد.
اين مقام مسئول در پاسخ به اين سؤال كه ميزان توليد و تقاضا براي خريد پلي اتيلن امير كبير چقدر است، تصريح كرد: ميزان توليد پلي‌اتيلن سبك و سنگين در مجموع 400 هزار تن در سال است.همچنين، ميزان تقاضا براي پلي‌اتيلن سبك در بخش فروش نقدي حدود دو يا سه برابر بيشتر از عرضه است. بنابراين، هميشه رقابت در مورد پلي‌اتيلن سبك شديد و تقاضا بيشتر از عرضه است.
وي با اشاره به اينكه پتروشيمي امير‌كبير 80 درصد كالا‌هاي خود را در بورس كالا عرضه مي‌كند، خاطر نشان كرد: يكي از موانعي كه باعث عدم پذيرش اين كالا در قرارداد‌هاي آتي شد توليد كم آن است.
به گفته اين منبع آگاه، به ترتيب در چهار ماه ابتدايي سال جاري آمار عرضه و تقاضا براي پلي‌اتيلن سبك به صورت تقريبي در فروردين ماه 23 هزار تن عرضه شده كه 29 هزار تن تقاضا داشته و 16 هزار تن آن مورد معامله قرار گرفته است. در ارديبهشت نيز با توجه به تقاضاي 39 هزار تني براي اين كالا تنها 10 هزار تن عرضه شد كه 10 هزا تن نيز فروخته شد.
اين مسئول در ادامه گفت: در خرداد ماه سال جاري نيز 11 هزار تن پلي‌اتيلن عرضه شد كه 21 هزا تن تقاضا براي ان وجود داشت و درنهايت نيز 10 هزار تن معامله شدو اين شرايط و عدم تعادل در عرضه و تقاضا در تير ماه نيز ادامه داشت به اين شكل كه در كنار 89 هزار‌تن تقاضايي كه وجود داشت 44 هزار تن عرضه و 35 هزار تن معامله شده است كه اين آمار نشان مي‌دهد بازار رقابتي ولي در عين حال داراي انحصار است.
وي در پايان افزود: ورود اين كالا به قرارداد‌هاي آتي توسط سازمان بورس رد شده است.


02 آگوست 2010, 16:29
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد