تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

بازار معاملات آتي ارز به ارز براي صادرات
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=133&t=3383
صفحه 1 از 1

نویسنده:  saaman [ 18 اکتبر 2009, 20:38 ]
موضوع پست:  بازار معاملات آتي ارز به ارز براي صادرات

مدير عامل صندوق ضمانت صادرات ايران خواستار آن شد تا بازار هجينگ "ارز به ارز " براي صادرات برقرار شود.

به گزارش خبرگزاري فارس ، سيد كمال سيدعلي در نشست تخصصي بررسي چالش‌هاي صادرات غير نفتي با بيان اينكه شيب نرخ ارز بايد به سمت بالا باشد، اظهار داشت: طبق قانون برنامه چهارم بايد ما به التفاوت نرخ تورم و نرخ ارز اضافه شود.

وي با بيان اينكه بايد جلسه‌اي با روساي بانك‌ها داشته باشيم تا بتوانيم مباحث مربوط به تسهيلات صادراتي را بيان كنيم، اظهار داشت: ‌اگر گشايش اعتباري براي واردات صورت مي‌گيرد نمي‌تواند آن گشايش اعتبار براي صادرات هم باشد و اين در حالي است كه تاكنون تنها 2 درصد از تسهيلات بانكي مربوط به صادرات بوده است.

وي افزود: بايد بستر نسيه‌فروشي را فراهم كنيم چرا كه همان طور كه خطوط فاينانس واردات داريم بايد خطوط ريفاينانس صادراتي و نسيه‌فروشي هم داشته باشيم.

سيدعلي گفت: تلاطم در سيستم بانكي باعث شده تا صادرات فراموش شود به طوري كه در برخي موارد صادر كنندگان ما تقاضاي تسهيلات 26 درصدي هم مي‌كنند.

وي با اشاره به اينكه نرخ لايبور حتي به 2 درصد هم نرسيده است گفت: قرار بود كه بازار هجينگ نرخ ارز اعمال شود لذا در شرايط فعلي ما خواستار آن هستم كه هجينگ ارز به ارز را داشته باشيم.

معاون وزير بازرگاني گفت: به سيستم بانكي توصيه مي‌كنم تا براي اعتبارسنجي تسهيلات صادركنندگان بيش از يك هفته وقت آنها را تلف نكنند و بقيه امور را به صندوق ضمانت صادرات بسپارند.

سيدعلي گفت: در 4 سال گذشته 50 ميليون دلار تسهيلات از طريق بانك‌هاي خصوصي و 100 ميليون دلار از طريق بانك‌هاي دولتي براي صادركنندگان تخصيص داده شده بود و تنها 20 تا 30 ميليون دلار در 4 ساله اخير آن هم از طرف بانك‌هاي دولتي تسهيلات داده شده است.

نویسنده:  akhbar [ 12 می 2010, 10:08 ]
موضوع پست:  Re: بازار معاملات آتي ارز به ارز براي صادرات

نگرانيهاي ورود معاملات هجينگ به عرصه بورس بازي و رباخواري
خبرگزاري فارس: اگرچه نظر شوراي نگهبان درباره معامله هجينگ ارزي با شرايطي مثبت است و اكنون بانك مركزي تدوين آيين نامه هاي اجرايي آن را در دستور كار دارد، اما فعالان اقتصادي نبايد بگذارند اين طرح مفيد اقتصادي تبديل به يك معامله ربوي شود، معضلي كه ردپاي آن در بحران مالي اخير جهان ديده شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس ريسك ناشي از نوسانات نرخ ارز از جمله مسايلي است كه همواره ذهن فعالان بخشهاي اقتصادي، خصوصاً افرادي كه در ارتباط با صادرات و واردات درحال فعاليت هستند را به خود مشغول كرده است. بر همين اساس نيز در قانون برنامه چهارم توسعه اتخاذ تدابيري براي مقابله با آثار سوء نوسانات نرخ ارز بر توليد و تجارت مورد توجه قرار گرفت، هر چند تا كنون كمتر به آن پرداخته شده است.

*هجينگ ارزي پوشش مناسب نرخ ارز است

هجينگ ارزي از طرح هايي است كه مي تواند با پوشش مناسب تا حدودي از نوسانات نرخ ارز جلوگيري كند. محمد واعظ عضو هيئت علمي دانشگاه اصفهان در خصوص هجينگ ارزي مي گويد: هجينگ ارزي پوشش دادن عوامل بازار در مقابل خطرات احتمالي تغييرات نرخ ارز است.
وي ادامه مي دهد؛ اين طرح با گسترش بازارهاي وعده دار و آتي شكل گرفت به طوري كه عوامل بازار بتوانند از هم اكنون نرخ ارز مورد مبادله براي مبادلات آينده را در نظر بگيرند، در واقع هجينگ ارزي باعث مي شود عوامل بازار در مقابل خطرات ناشي از تغييرات نرخ ارز نوعي پوشش پيدا كنند.

اكنون شوراي فقهي بانك مركزي كليات اين طرح را مورد تاييد قرار داده است و بخش ارزي نيز در حال تدوين آيين نامه هاي اجرايي اين طرح است و اگر اين آيين نامه مورد تاييد قرار گيرد به زودي هجينگ ارزي قابليت اجرا پيدا مي كند.
در واقع اين گزارش سعي ندارد مزايا و يا معايب هجينگ ارزي را بررسي كند بلكه قصد دارد چرايي ورود اين طرح به شوراي فقهي بانك مركزي مورد بحث وبررسي قرار دهد.

*هجينگ ها داراي بازتاب منفي بوده اند


سيد عباس موسويان عضو شوراي فقهي بانك مركزي و رئيس پژوهشكده بانكداري اسلامي مي گويد:در واقع هجينگ ها پديده هاي جديدي هستند كه چند سالي است در سطح جهان پديدار شده‌ و كشور هاي مختلف از اين پديده استفاده مي كنند.
وي ادامه مي دهد اين پديده مثبت داراي بازتاب هاي منفي نيز بوده است، بنابراين هجينگ داراي مخالفين و موافقين بسياري در ميان اقتصاددانان، حقوق دانان، بانكداران و سرمايه داران است. اقتصاددانان معتقدند يكي از دلايل بحران مالي جهاني در اروپا و آمريكا طرحهاي هجينگ است.
موسويان خاطرنشان مي‌كند: وجود قرار دادهاي مشتقه براي هجينگ به تدريج مسير اصلي اين طرح را منحرف كرد هجر ها يا همان كساني كه از اين طرح ها استفاده مي كنند، اين طرح را كه در واقع براي پوشش ريسك وارد بازار شده بود كنار گذاشته، يكسري بورس باز وارد شده و اين ابزار را قبضه كردند.
وي مي گويد: در بورس انگلستان نفت برنت شمال در روز در حدود يك ميليون بشكه خريد و فروش مي شد اما در همين حال معاملات و بورس بازي اوراق نفت برنت از هفت ميليون بشكه در روز تجاوز مي كرد.

*بايد از گسترش كاغذي اين طرح جلوگيري شود


عضو شوراي فقهي بانك مركزي تصريح مي كند: اين قرارداد از همه ابعاد داراي شك و ترديد است، هم بايد جنبه هاي اقتصادي آن با دقت تمام ديده شود به طوري كه اگر قرار است اين معامله در ايران اجرا شود هم سياست گذاران بانك مركزي و هم بورس اوراق بهادار و حتي نهاد هاي مالي ديگر به دقت ابعاد مختلف آن را بررسي كنند.
موسويان تاكيد مي‌كند: بايد از گسترش هاي كاغذي اين طرح جلوگيري شود زيرا در عين حال كه يك ابزار مفيد وموثر است اگر سرعت وحجم هجينگ بيش از واقع زياد شود، تبديل به ابزاري براي كسب سود شده و در نهايت تبديل به يك ابزار بحران آفرين خواهد شد.

*نبايد گذاشت هجينگ تبديل به معامله ربوي شود


موسويان مي گويد: اين نوع معامله نيز بايد از نظر فقهي مورد بررسي قرار گيرد زيرا نبايد اين معامله به اصطلاح بروي (براتي) و ربوي شود.
اگر مراقب نباشيم اين معامله در بعضي از اوقات ممكن است تبديل به معاملات غروي و ربوي شود به همين جهت لازم است اين طرح به شوراي فقهي بانك مركزي وارد، بررسي و نشان داده شود آيا اجراي اين طرح به مصلحت كشور است ويا به مصلحت نيست.
در واقع معناي هجينگ عبارت است از " تديبر براي ريسك " كه اين كاري عقلاني است. اين ابزار ها هستند كه گاهي مي آيند و آن را از مسير طبيعي خودش خارج مي كنند.
در واقع اصل هجينگ خوب است، اما اگر آيين نامه ها و مقررات اين طرح به درستي تدوين نشود به جاي منفعتي كه قرار است براي اقتصاد داشته باشد تبديل به ضرر مي شود كه اين امر بسيار خطرناك است.

نویسنده:  shahraki [ 10 آگوست 2010, 07:58 ]
موضوع پست:  Re: بازار معاملات آتي ارز به ارز براي صادرات

معاون مطالعات اقتصادي و توسعه نهادهاي شركت بورس اوراق بهادار تهران از راه‌اندازي قريب‌الوقوع فيوچرز ارز در بازار سرمايه خبر داد.
علي سنگينيان كه با خبرنگار دنياي اقتصاد سخن مي‌گفت، با بيان اينكه گزارش توجيهي راه‌اندازي بازار آتي ارز آماده ارسال به سازمان بورس است، افزود: گزارش توجيهي راه‌اندازي فيوچرز ارز در شركت بورس نهايي شده و به زودي در اختيار سازمان بورس قرار خواهد گرفت تا اين سازمان به همراه كميته فقهي و كميته‌هاي ديگر در مورد آن اظهارنظر كرده و مقدمات راه‌اندازي اين بازار نهايي شود.
چرا فيوچرز ارز؟
وي هدف از راه‌اندازي فيوچرز ارز براي نخستين بار در كشور را قاعده‌مند كردن بازار دادوستد ارز عنوان كرد و گفت: در حال حاضر بازار ارز قاعده‌مند نيست و از پوشش ريسك قابل‌قبولي برخوردار نيست، از اين رو برخي از فعالان اين بازار با زيان‌هاي قابل‌توجهي روبه‌رو شده‌اند. وي در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به ناامني بازار فاركس براي فعالان اقتصادي، آيا راه‌اندازي فيوچرز ارز، به بازار معاملات ارز در كشور سامان خواهد داد؟ گفت: نوسانات نرخ ارز موجب شده تا در چنين بازارهايي بسياري از سرمايه‌گذاران متضرر شوند، در صورتي كه در دنيا بازار معاملات آتي ارز وجود دارد و سرمايه‌گذاران با بينش و مطالعه لازم و با پوشش ريسك كافي مي‌توانند در اين بازارها به معامله آتي ارز بپردازند.
تفاوت آتي سهام و ارز
وي تفاوت فيوچرز ارز با بازار معاملات آتي ارز را اين گونه عنوان كرد كه در فيوچرز ارز به جاي اوراق آتي سهم، ارز براي ماه‌هاي آينده در قراردادهاي مشخص معامله مي‌شود و در گزارش توجيهي شركت بورس پيشنهاد شده كه امكان معاملات آتي ارز از ريال به ارز و از ارزهاي رايج دنيا به ارزهاي ديگر (يورو به دلار، دلار به ين و ...) فراهم شود.
وي در مورد زمان راه‌اندازي اين بازار گفت: فيوچرز ارز از اولويت‌هاي فوري بورس محسوب مي‌شود و در صورت نهايي شدن راه‌اندازي اين بازار در سازمان بورس، امسال فيوچرز ارز نيز متولد مي‌شود. وي بازار فيوچرز ارز را داراي جذابيت دانست و خاطرنشان كرد: بازار معاملات آتي ارز يكي از جذاب‌ترين و پرطرفدارترين بازارهاي مالي دنيا است و پيش‌بيني مي‌شود با توجه به نرم‌افزار موجود فيوچرز سهام و تجربه‌اي كه در بازار اوراق آتي سهام داريم، راه‌اندازي اين بازار مدت زمان زيادي به طول نينجامد.
فيوچرز سهام متحول مي‌شود
معاون مطالعات اقتصادي بورس تهران در ادامه از توسعه فيوچرز سهام در آينده‌اي نزديك سخن گفت و تصريح كرد: اين بازار به‌رغم محدوديت كارگزاران در دسترسي به سيستم معاملات پس از گذشت 8 روز از عمر خود شاهد معامله 23قرارداد آتي بوده است، آن هم در شرايطي كه در اين بازار تنها قرارداد دو شركت معامله مي‌شود.
سنگينيان با بيان اينكه در حال حاضر 35 كارگزاري مجوز فعاليت در فيوچرز سهام را دارند، گفت: از اين تعداد كارگزار داراي مجوز، 22 شركت كارگزاري براي معامله قراردادهاي آتي اقدام جدي كرده و حساب بانكي افتتاح كرده‌اند، اما در نهايت 9 كارگزاري حاضر در تالار حافظ قراردادها را معامله مي‌كنند كه دليل آن نيز محدوديت‌هايي است كه براي اين بازار تعيين شده است.
دردسرهاي معامله‌گران در اوراق آتي
وي افزود: بر اساس شرايط تعيين شده از سوي سازمان بورس، كساني مي‌توانند در كارگزاري معامله فيوچرز سهام انجام دهند كه مجوز معامله‌ اوراق آتي داشته باشند كه تعداد افراد داراي اين مجوز هم بسيار كم است از اين رو كارگزاري‌ها در اين خصوص با محدوديت مواجه هستند كه ما به دنبال رايزني براي رفع موقت اين محدوديت دست كم تا پايان سال هستيم تا كارگزاران از معامله‌گران بازار نقدي هم بتوانند در اين بازار استفاده كنند.
وي تنوع قراردادهاي قابل معامله در اين بازار را از جمله اقدامات ديگر براي رونق فيوچرز سهام ذكر كرد و افزود: به زودي قراردادهاي آتي شركت‌هاي مس، فولاد مباركه، سرمايه‌گذاري غدير، توسعه معادن و فلزات و سايپا با تكميل اميدنامه و پذيرش در بازار آتي توسط هيات پذيرش در فيوچرز سهام قابل معامله مي‌شوند.
به گفته وي، در حال حاضر بورس تهران 30 تا 50 شركت نقدشونده و برتر دارد كه قابليت معامله قراردادهاي آتي سهام آنها در فيوچرز سهام وجود دارد.
آتي سهام آنلاين مي‌شود
سنگينيان با اشاره به ضرورت آموزش فعالان بازار و علاقه‌مندان براي فعاليت در فيوچرز سهام گفت: برگزاري دوره‌هاي آموزشي فيوچرز سهام در برنامه ما قرار دارد و احتمالا براي مديران و فعالان بازار به زودي همايش قراردادهاي آتي برگزار خواهد شد. از سويي ديگر تا چند روز ديگر اطلاعات معامله قراردادهاي آتي در سايت بورس اوراق بهادار تهران به صورت آنلاين منتشر مي‌شود.
وي ارزش كنوني بازار فيوچرز سهام را 50ميليون تومان ذكر كرد كه حاصل خريد و فروش‌هاي 3 حقوقي و بيش از 10معامله‌گر حقيقي است.
به گفته سنگينيان، فيوچرز سهام با آشنايي فعالان بازار با قابليت آن، آينده بسيار خوب و روشني خواهد داشت.

نویسنده:  kamran [ 15 آگوست 2010, 09:44 ]
موضوع پست:  Re: بازار معاملات آتي ارز به ارز براي صادرات

به دنبال اعطاي مجوز از سوي شوراي پول و اعتبار، بانک مرکزی آيین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز- ریال را ابلاغ کرد. در این آيین‌نامه، دو طرف قرارداد (بانک‌های عامل و صادرکننده) متعهد مي‌شوند میزان معینی ارز یا ریال را در مقابل مقدار معینی ریال یا ارز به نرخ آتی ارز، در سررسید با یکدیگر مبادله کنند.صادرکنندگان کشور بارها نگرانی خود را در خصوص پوشش نوسانات نرخ ارز اعلام کرده و خواستار بهبود فرآیندهای تامین مالی صادرات از طریق شبکه بانکی کشور شده‌اند.

بازار سلف ارز هم راه اندازی مي‌شود
همزمان با رفع ایرادهای شرعی مبادلات آتی در بازار سهام و بورس کالا، سرانجام شورای پول و اعتبار هم مجوز قانونی مبادلات آتی ارز را صادر کرد تا رفع قانونی این مبادلات خبر خوشی برای صادرکنندگان و فعالان اقتصادی باشد.
به گزارش خبرگزاري مهر، درهمین زمینه بانک مرکزی اخیرا آيین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز-ریال را ابلاغ کرده است. در این آيین‌نامه، دو طرف قرارداد (بانک‌های عامل و صادرکننده) متعهد مي‌شوند میزان معینی ارز یا ریال را در مقابل مقدار معینی ریال یا ارز به نرخ آتی ارز، در سررسید با یکدیگر مبادله کنند.
جامعه صادرکنندگان کشور بارها در محافل بخش خصوصی نگرانی خود را در خصوص پوشش نوسانات نرخ ارز اعلام کرده و خواستار بهبود فرآیندهای تامین مالی صادرات از طریق شبکه بانکی کشور شده بود. این نگرانی‌ها سرانجام با تصمیم شورای پول و اعتبار تا حدودی از جغرافیای جامعه صادرکنندگان و فعالان تجارت خارجی رخت بربسته است.
در این آيین‌نامه 10 ماده و 4 تبصره گنجانده شده است و دو طرف قرارداد (بانک‌های عامل و صادرکننده) متعهد مي‌شوند میزان معینی ارز یا ریال را در مقابل مقدار معینی ریال یا ارز به نرخ آتی ارز، در سررسید با یکدیگر مبادله کنند. آن‌گونه که در آيین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز- ریال آمده، بانک نیز متعهد مي‌شود در تاریخ سررسید نسبت به تامین و فروش ارز به ریال توافق شده به مشتری اقدام کند. حداقل مبلغ مورد معامله در هر قرارداد نیز معادل یکصد هزار دلار تعیین مي‌شود.
مبادلات آتی چیست؟
قرارداد آتی یا معاملات آتی (Futures) توافق‌نامه‌ای قانونی، دارای حد و مرز معین و برای خرید یا فروش یک کالا یا ابزار مالی، برای زمانی در آینده با قیمتی توافق شده هنگام امضای قرارداد است. کالای تحویلی قرارداد آتی باید دارای استاندارد کیفیت و کمیت بوده و زمان و محل تحویل آن نیز مشخص باشد. تنها متغیر در «معاملات آتی» قیمت است که در مرحله معامله کشف می‌شود. «سلف» که یکی از روش‌های دادوستد ایرانیان در گذشته و حال به شمار می‌رود، نزدیکی زیادی به «قرارداد آتی» دارد.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/