بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 13 دسامبر 2019, 19:36
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 قراردادهاي مشتقه چیست و معرفی انواع آن 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
قراردادهاي مشتقه (Derivatives):
قراردادهاي مشتقه به نوعي از قراردادهاي مالي اطلاق مي شود که ارزش خود را از کالاي فيزيکي (دارايي پايه) مي گيرند.
دارايي پايه مي تواند به شکل سهام، کالا، نرخ هاي بهره، صنعت ساخت و ساز يا هر نوع دارايي ديگر باشد.


انواع قراردادهاي مشتقه:
امروزه اوراق مشتقه در قالب چهار نوع قرارداد مشتقه اصلي مورد معامله قرار مي گيرند، كه عبارتند از :

- قراردادهاي آتي (Futures)
- قراردادهاي سلف (Forwards)
- قراردادهاي اختيار معامله (Options)
- قراردادهاي معاوضه (Swaps)


قراردادهاي مشتقه فوق در مكان هاي زير قابل معامله هستند:
مکان هاي انجام معاملات قراردادهاي مشتقه:
1 - بورس اوراق بهادار
2 - بورس کالا
3 - بازار فرا بورسي (OTC)


13 مارس 2009, 22:52
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
تشريح انواع قراردادهاي مشتقه
1 - قرارداد آتي (Futures Contracts )
قراردادي است که در آن دو طرف تعهد مي کنند که در يک تاريخ مشخص(تعيين شده طبق ضوابط بازار رسمي بورس) و با يک قيمت مشخص (تعيين شده طبق ضوابط بازار رسمي بورس) يک کالابا کيفيت مشخص(تعيين شده طبق ضوابط بازار رسمي بورس) را مبادله نمايند. در اين قرارداد دو طرف متعهد هستند که طبق ضوابط قرارداد عمل كنند. خريدار معمولانگران است که قيمت کالادر آينده بالارود و فروشنده نگران است که قيمت کالاثابت مانده يا پايين بيايد. اين قراردادها در بازارهاي رسمي يا بورس انجام مي گيرند و به نوعي نوسان هاي شديد قيمت كالادر آينده را كاهش مي دهند. در اين نوع قرارداد، پول كالاي مورد معامله تا زمان تحويل پرداخت نمي شود ولي هر دو طرف معامله جهت حسن انجام معامله هنگام عقد قرارداد، وديعه اي به اتاق پاياپاي به عنوان وجه تضمين حسن انجام قرارداد مي سپارند. برخي از قراردادهاي آتي قابل معامله و واگذاري به ديگران در بورس (بازار دست دوم) هستند. بنابراين اين نوع قراردادها به عنوان ابزارهاي سفته بازي نيز مورد استفاده قرار مي گيرند.
2 - پيمان آتي (Forward Contracts )- اصطلاحي که سازمان بورس به کار مي برد
قراردادي است که در آن دو طرف تعهد مي کنند که در يک تاريخ مشخص(توافقي است طبق ضوابط بازار غير رسمي بورس) يا يک قيمت مشخص (توافقي است طبق ضوابط بازار غير رسمي بورس) يک کالابا کيفيت مشخص (توافقي است طبق ضوابط بازار غيررسمي) را مبادله كنند. در اين قرارداد دو طرف متعهد هستند که طبق ضوابط قرارداد عمل كنند . خريدار معمولانگران است که قيمت کالادر آينده بالارود و فروشنده نگران است که قيمت کالاثابت مانده يا پايين بيايد.
اين قرارداد ها در بازارهاي غيررسمي يا خارج از بورس صورت مي گيرند و معمولابه علت اعتبار بالاي دو طرف معامله کل مبلغ در زمان تحويل کالادر سررسيد پرداخت مي شود.
3 - قراردادهاي سلف (Bai-Salaf )
قراردادي است که در آن دو طرف تعهد مي کنند که در يک تاريخ مشخص(توافقي است) و با يک قيمت مشخص (توافقي است) يک کالابا کيفيت مشخص (توافقي است) را مبادله کنند. در اين قرارداد دو طرف متعهد هستند که طبق ضوابط قرارداد عمل کنند. خريدار نگران است که قيمت کالادر آينده بالارود و فروشنده نگران است که قيمت کالاثابت مانده يا پايين بيايد. اين قرارداد در بازار غيررسمي(خارج از بورس) در کشورهاي اسلامي صورت مي گيرند. در اين قراردادها کل مبلغ مورد معامله ابتدا به تحويل دهنده کالاپرداخت مي شود، يعني تحويل دهنده کالادر ابتدا پول را مي گيرد و در سررسيد، کالارا تحويل مي دهد.
معاملات سلف به نوعي در شمار قراردادهاي آتي قرار مي گيرند. البته ميان معاملات سلف و قراردادهاي آتي تفاوت هايي وجود دارد. از آنجا كه معاملات سلف در اغلب كشورها در خارج از بورس انجام مي شود، فاقد استانداردهاي لحاظ شده در قراردادهاي آتي هستند. بنابراين دو طرف معامله مي توانند قرارداد را به نحو دلخواه و براساس نياز خود به صورت توافقي تنظيم کنند. در معاملات آتي، اتاق پاياپاي (نهاد تسويه) وجود دارد كه مبلغي را به عنوان وديعه از هر دو طرف در هنگام عقد قرارداد دريافت مي كند، در حالي كه در قرارداد سلف اتاق پاياپاي موجود نيست و هر طرف مستقيما نسبت به ديگري مسوول است. قراردادهاي آتي در بورس كالا، تحت مقررات و نظارت كميته معاملات است، اما بازارهاي سلف تحت مقررات و ضوابط خاصي نيستند.
4 - قراردادهاي استصناع (Bai-Istisna )
قراردادي است که در آن دو طرف تعهد مي کنند که در يک تاريخ مشخص (توافقي است) و با يک قيمت مشخص(توافقي است) يک کالابا کيفيت مشخص(توافقي است) را مبادله كنند. در اين قرارداد دو طرف متعهد هستند که طبق ضوابط قرارداد عمل كنند. خريدار معمولانگران است که قيمت کالادر آينده بالارود و فروشنده نگران است که قيمت کالاثابت مانده يا پايين بيايد. اين قرارداد در بازار غيررسمي (خارج از بورس) در کشورهاي اسلامي صورت مي گيرد. در اين قرارداد کل مبلغ مورد معامله به صورت قسطي تا سررسيد به تحويل دهنده کالاپرداخت مي شود.
5 -قراردادهاي معاوضه اي
(SwapContracts)
قراردادي است که در ان دو طرف متعهد هستند که براي مدت مشخص(توافقي است)، دو دارايي يا منافع حاصله از دو دارايي را با کيفيت مشخص(توافقي است) به نسبت تعيين شده، معاوضه كنند. پس از سررسيد قرارداد دو دارايي يا منافع اين دو دارايي به صاحبان اوليه آنها برمي گردد. اين دارايي ها مي توانند فيزيکي مثل گندم، طلا، نفت، چوب و غيره يا مالي مثل اوراق قرضه، مشارکت، وام و غيره باشند. در اين قرارداد دو طرف متعهد هستند که طبق ضوابط قرارداد عمل كنند. اين قرارداد به صورت غيررسمي(خارج از بورس) انجام مي گيرند.
6 - قراردادهاي اختياري
(Option Contracts)
الف) اختيار خريد (Call Option)
قراردادي است که صاحب اختيار(خريدار اختيار خريد) پس از پرداخت مبلغي مشخص(تعيين شده توسط بازار رسمي بورس) به فروشنده اختيار، اين حق را پيدا مي کند که تا زماني مشخص(تعيين شده توسط بازار رسمي بورس)، دارايي رسمي مشخص را با کيفيت مشخص با قيمت مشخص (تعيين شده توسط بازار رسمي بورس) اگر بخواهد از فروشنده اختيار، خريداري كند؛ اين تنها يک حق يا امتياز خريد است نه اجبار. فروشنده اختيار خريد تا زماني كه خريدار اختيار خريد حق خود را اجرا نكرده ، هيچ تعهدي در اين قرارداد ندارد. زماني كه خريدار اختيار خريد حق خود را اجرا كند، فروشنده اختيار خريد اجبار دارد كه تعهد را طبق قرارداد انجام دهد.
به عبارتي ديگر، خريدار اختيار خريد داراي يك حق است و فروشنده اختيار خريد در زمان اجراي اين حق داراي تعهد مي شود، اين يك نوع تعهد احتمالي براي فروشنده اختيار خريد تلقي مي شود. صاحب اختيار خريد(خريدار) فكر مي كند كه قيمت دارائي بالامي رود و فروشنده اختيار خريد فكر مي كند كه قيمت دارائي پايين مي آيد. اين قرارداد به صورت رسمي در بورس هاي دنيا به روي دارايي هاي واقعي و مالي معامله مي شوند. چنانچه صاحب اختيار به دلايل قيمت هاي بازار، از حق خود استفاده كند، حالتي ايجاد مي شود كه به آن درون پولي (in The money)
اطلاق مي شود.
ب) اختيار فروش(Put option) :
قراردادي است كه صاحب اختيار(خريدار اختيار فروش) پس از پرداخت مبلغي مشخص (تعيين شده توسط بازار رسمي بورس) به فروشنده اختيار اين حق را پيدا مي كند كه تا زمان مشخص (تعيين شده توسط بازار رسمي بورس) دارايي مشخص را با كيفيتي مشخص با قيمتي مشخص (تعيين شده توسط بازار رسمي بورس) اگر بخواهد به فروشنده اختيار بفروشد. اين تنها يك حق يا امتيار فروش است نه اجبار. فروشنده اختيار فروش تا زماني كه خريدار اختيار فروش حق خود را اجرا نكرده، هيچ تعهدي در اين قرارداد ندارد. زماني كه خريدار اختيار فروش حق خود را اجرا كند، فروشنده اختيار فروش اجبار دارد كه تعهد را طبق قرارداد انجام دهد. به عبارتي ديگر، خريدار اختيار فروش داراي يك حق است و فروشنده اختيار فروش در زمان اجراي اين حق داراي تعهد مي شود؛ اين يك نوع تعهد احتمالي براي فروشنده اختيار فروش تلقي مي شود. صاحب اختيار فروش(خريدار) فكر مي كند كه قيمت دارايي پايين مي رود و فروشنده اختيار فروش فكر مي كند كه قيمت دارايي بالامي رود. اين قراردادها به صورت رسمي در بورس هاي دنيا به روي دارايي هاي فيزيكي و مالي معامله مي شوند.
اگر قرارداد اختيار معامله به گونه اي بسته شود كه دارنده برگه بتواند در هر زمان (پيش از سررسيد نهايي) از حق خود استفاده كند، آن را «اوراق آمريكايي» و اگر در برگ قرارداد اين جمله قيد شده باشد كه دارنده تنها در زمان انقضا مي تواند از آن حق استفاده كند، آن را «اوراق اروپايي»، مي نامند. گواهي اختيار معامله قابل معامله در بازار دست دوم (بورس) نيز هست.


13 مارس 2009, 22:53
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
آذرماه 1384 را می توان به عنوان نقطه عطفی در بازار سرمایه ایران قلمداد کرد زیرا در آن تاریخ طبق تصویب مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون جدید بازار سرمایه که توسط دولت به مجلس تقدیم شد، طبق ماده یک (بند یازدهم) معاملات اوراق مشتقه منجمله قراردادهای آتی کالا (Futures) در بورس شکل قانونی پیدا نمود و مراجع تقلید نیز قبل از دولت و مجلس بر اساس استفتاآت اخذ شده مجوز لازم را تنفیذ نموده بودند


13 مارس 2009, 22:58
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد