بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 اکتبر 2019, 10:52
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 آشنایی با نحوه انجام معاملات آتی در بورس کالای ایران 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
البته در اینجا فقط نحوه انجام معامله از طریق بانک سامان توضیح داده می شود ولی بقیه بانکها هم مشابه آن بوده و تفاوتی ندارد:

با راه اندازی بخش معاملات آتی در بورس کالای ایران، بانک سامان به عنوان نخستین بانک خصوصی کشور با هدف توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و با توجه به قرارداد منعقده با شرکت بورس کالای ایران با موضوع انجام عملیات مرتبط با معاملات آتی کالا، در حال حاضر به عنوان تنها بانک کشور خدمات لازم در این زمینه را ارایه می دهد. آغاز معاملات آتی با ورود کالاهایی همچون طلا، مس، سکه همراه بود و به زودی کالاهای دیگری نظیر پلی اتیلن و ... نیز به صف معاملات آتی افزوده خواهند شد.

برای ایجاد تسهیل هرچه بیشتر در روند معاملات آتی بانک سامان سپرده هایی خاص با کدهای 840 (مخصوص اشخاص حقیقی) و 841 (مخصوص اشخاص حقوقی) در سیستم نرم افزاری خود ایجاد کرده است که قابل افتتاح در تمام شعب بانک سامان می باشند در ادامه به معرفی فرآیند ها و اقدامات مورد نیاز برای انجام معاملات آتی در بورس کالا می پردازیم.


24 فوریه 2009, 20:39
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
تعاریف:


شرکت بورس کالای ایران:
شرکت بورس کالای ایران تحت نظارت سازمان بورس و به شماره ثبت 301984، به نمایندگی مدیر عامل دارنده امضاء تعهدآور شرکت به موجب آگهی منتشره در روزنامه رسمی به نشانی تهران خیابان سپهبد قرنی کوچه کامل شماره 4 می باشد که یکی از فعالیتهای شرکت مذکور در زمینه راه اندازی بازاری جهت انجام معاملات آتی است. نشانی وب سایت این شرکت http://www.ime.co.ir می باشد.


بانک سامان:
بانک سامان به عنوان نخستین بانک خصوصی کشور ارایه دهنده جدیدترین راه حل های بانکی در قالب سیستم های بانکداری الکترونیکی است و با هدف فراهم کردن ابزار مالی معاملات آتی بورس کالا خدمات خود را به عنوان تنها بانک عامل در معاملات آتی بورس کالا ارایه کرده است. نشانی وب سایت بانک سامان www.sb24.com می باشد.


قرارداد معاملات آتی:
قراردادی است که فروشنده بر اساس آن متعهد می شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که در زمان انعقاد قرارداد تعیین می کند، بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می شود آن کالا را خریداری کند.

سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت در اختیار شرکت:
منظور سپرده ای بانکی از نوع سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت است که به نام مشتریان معرفی شده از جانب شرکت بورس کالای ایران نزد شعب بانک سامان افتتاح می گردد و جهت انتقال وجوه ناشی از قرارداد معاملات آتی شرکت، از آن استفاده شده و حق برداشت و یا انتقال وجه از این حساب منحصراً متعلق به شرکت مذکور می باشد.


شرایط اختصاصی برای افتتاح سپرده کوتاه مدت – شرکت بورس کالای ایران و عملیات بانکی مجاز مربوطه

شرایط و مقررات مربوط به این نوع از سپرده ها در فرم درخواست افتتاح حساب مربوطه قید گردیده است. علاوه بر آن سایر شرایط و نکات مربوطه که اطلاع از آنها جهت اجرای دقیق این دستورالعمل لازم است به شرح زیر می باشد :


1- طبق قوانین شرکت بورس کالای ایران هر مشتری می بایستی تنها یک سپرده از نوع سپرده های کوتاه مدت – شرکت بورس کالای ایران داشته باشد لذا متصدیان قبل از افتتاح سپرده می بایست از عدم وجود سابقه سپرده مذکور نزد سایر شعب اطمینان حاصل نمایند.

2- سپرده انفرادی و به نام شخص متقاضی افتتاح می گردد و لذا افتتاح این سپرده بصورت مشترک مجاز نمی باشد.

3- به منظور کاهش مراجعه حضوری مشتریان به شعب بانک، استفاده از سرویسهای تلفن بانک و اینترنت بانک جهت گزارشگیری از سپرده مذکور مجاز بوده و لیکن قابلیت انتقال وجه آن برای این سپرده فعال نمی باشد.

4- صدور کارت و دفترچه بر روی این نوع از سپرده ها مجاز نمی باشد.

5- سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت - شرکت بورس کالای ایران به هیچ عنوان نمی تواند پشتیبان سپرده ای دیگر گردد و بالعکس.

6- با توجه به اینکه طبق قرارداد افتتاح سپرده, صاحب سپرده حق برداشت را از خود سلب نموده است لذا توضیح " برداشت نقدی یا انتقالی صرفاً با مجوز شرکت بورس کالای ایران امکان پذیر می باشد " به این حساب ها منصوب می شود.

7- صاحب سپرده امکان واریز (نقدی/ انتقالی) به این سپرده را دارد.

8- صاحب سپرده امکان هرگونه برداشت (نقدی/ انتقالی)، انتقال وجه، مسدود کردن و بستن سپرده مذکور را از هیچ طریقی (شعبه ای/ الکترونیکی) ندارد.

9- شرکت بورس کالای ایران فقط از طریق ابزارهای الکترونیکی نسبت به تسویه حساب با مشتریان خود اقدام می نمایند و صرفاً در صورت نیاز جهت بستن سپرده مجوز کتبی به شعبه ارائه می نماید.

10- صدور صورتحساب به درخواست صاحب سپرده بلامانع است.

11- این سپرده ها مشمول دریافت سود علی الحساب همانند سپرده های کوتاه مدت عادی می باشند و سود این سپرده صرفاً به همان سپرده قابل واریز می باشد و امکان واریز سود به سایر سپرده ها وجود ندارد.


مراحل افتتاح سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت مشتریان شرکت بورس کالای ایران


1- متقاضیان افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت – شرکت بورس کالای ایران می بایست قبلاً به یکی از کارگزاران شرکت بورس مراجعه و کد معاملاتی دریافت نموده باشند سپس با در دست داشتن معرفی نامه از طرف کارگزار جهت افتتاح حساب به هر یک از شعب بانک سامان در سراسر ایران مراجعه نمایند.

2- متصدیان بانکی در شعب بانک سامان موظفند پس از دریافت معرفی نامه، ضمن احراز هویت مشتری یا نماینده قانونی وی، فرم مشخصات مشتریان و فرم درخواست افتتاح حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت - شرکت بورس کالای ایران را در اختیار مشتریان قرار دهند.

3- متصدیان شعب می بایستی فرمهای تکمیل شده را از مشتریان دریافت و پس از تطبیق مندرجات فرم ها با مدارک هویتی مشتریان نسبت به ثبت مشخصات وی در سیستم نرم افزاری بانک و همچنین افتتاح سپرده با کد مخصوص اقدام نمایند. سپرده مذکور در سیستم نرم افزاری بانک با کدهای 840 (جهت اشخاص حقیقی) و 841 (جهت اشخاص حقوقی) افتتاح می گردد.


24 فوریه 2009, 20:44
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 16 دسامبر 2007, 11:14
پست ها: 299
خلاصه مکانیزم قرارداد معاملات آتی سکه :

قرارداد معاملات آتی سکه در واقع نوعی پوشش ریسک نوسان قیمت است بدین صورت که خریدار با مراجعه به کارگزار بورس کالا و دریافت کد، درخواست خرید این قرارداد را می نماید. مشتری با خرید قرارداد معاملات آتی سکه را به قیمت روز قرارداد و با پرداخت 10% کل ارزش خریداری می نماید و می تواند در تاریخ تعیین شده با مراجعه به صرافی های اعلام شده آنها را دریافت نماید. مسلماً ارزش قراردادها برحسب زمان تحویل سکه ها متفاوت می باشد.

چنانچه در طول دوره معاملاتی ، قیمت سکه افزایش پیدا کرد آن شخص می تواند قرارداد خود را در بازار بفروشد و مابه التفاوت قیمت سکه را (نسبت به زمانی که خودش قرارداد را خریده بود و برحسب مقدار پولی که تا آن زمان پرداخت کرده است) از خریدار بعدی دریافت نماید و اگر قیمت سکه پایین آمد زیان کرده و این ریسک بازار می­باشد، اگر فکر می کند قیمت باز هم پایین تر می­آید می تواند برای جلوگیری از ضرر بیشتر نیز قرارداد خود را بفروشد.

طول دوره معاملات آتی و نحوه پرداخت تتمه مبلغ

در بازار بورس کالا قراردادهای متفاوتی از لحاظ تاریخ تحویل سکه وجود دارد. مثلاً تحویل دی ماه 87، اسفند87، اردیبهشت، تیر، شهریور و آبان 88 که اولین روز معاملاتی همه آنها طبق اطلاعیه شرکت بورس کالا مورخ 5/9/87 بوده است. بنابراین زمانبندی پرداخت مابه التفاوت وجه سکه ها نیز برحسب زمان تحویل کالا فرق کرده و خریدار می­بایست از سایت شرکت بورس کالا دریافت نماید.ارزش قرارداد در هر روز :

در معاملات آتی برای هر روز قیمت پایه تعیین می شود که قیمت تسویه روز قبل است. ولی در اولین روز راه اندازی این معاملات استثناءً قیمت پایه توسط کمیته اجرایی قراردادهای آتی و با توجه به قیمت نقدی و زمان تحویل تعیین شده است.


نوسانات قیمت در هر روز :

سطح نوسان هر قرارداد در هر روز معاملاتی مثبت و منفی 3 درصد خواهد بود.


وجه تضمین اولیه :

وجه تضمین اولیه در هر قرارداد 10 درصد قیمت 10 عدد سکه می باشد که در هنگام خرید از خریدار دریافت می­شود. برای اولین قرارداد این مبلغ 200 هزار تومان محاسبه شده است.


سقف مجاز موقعیتهای معاملاتی باز :

منظور از موقعیت معاملاتی باز هر مشتری، قراردادهای خریداری شده توسط وی می باشد که هنوز بفروش نرفته اند جمع این قراردادها برای مشتریان حقیقی 100 قرارداد می باشد یعنی می تواند 1000 سکه خریداری نماید.

مشتریان حقوقی نیز می توانند تا اندازه­ای خریداری نمایند که مجموع وجوه تضمین اولیه پرداخت شده حداکثر به میزان 10 درصد سرمایه ثبت شده آنها باشد.

فرآیند افتتاح حساب مشتری در معاملات قراردادهای آتی :

1- دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزاری

2- معرفی مشتری به بانک توسط کارگزار جهت افتتاح حساب عملیاتی پس از اخذ کد معاملاتی مشتری

3- اعلام شماره حساب عملیاتی مشتری توسط بانک سامان به کارگزار

4- اعلام شماره حساب شخصی توسط مشتری به کارگزار در فرمهای مربوطه

5- اعلام شماره حسابهای فوق به اتاق پایاپای توسط کارگزاری

علاقه متدان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به شعب بانک سامان در سراسر کشور مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن 6422-021 تماس حاصر فرمایند.


24 فوریه 2009, 20:46
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد