بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 14 دسامبر 2019, 14:06
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 اخبار چای 
نویسنده پیام

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
چای های دپو، استانداردهای لازم برای ورود به بورس کالا را ندارند


میزان تولید چای در سال گذشته 41 هزار تن اعلام شده است که این میزان یک سوم میزان مصرف ایران است. 43 هزار تن چای از طریق واردات رسمی تامین شده است و مابقی به صورت قاچاق وارد می شود.از این میزان تولید چای در ایران، 19 هزار تن طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی طی 11 ماهه سال 87 صادر شده است. اما طی بررسی های صورت گرفته از تولید و صادرات محصول چای در ایران از این ارقام تنها یک هزار و 715 تن در رینگ کشاورزی بورس کالا طی معاملات سال 87 انجام شده است که این رقم بسیار ناچیز است.
حال وقتی معاملات خود را با معاملات بورس کالایی کشورهای دیگر مقایسه می کنیم بورس کالایی ما از حجم و ارزش معاملاتی کمتری برخوردار است. به طور مثال در بورس کالایی پوپاسی هند که انواع کالاهای کشاورزی معامله می شود چای نیز جزء معاملات این بورس به شمار می رود. با آنکه چای از سال ها پیش در بورس کالایی هند دادو ستد می شود اما از اوایل سال 2004، سیستم آنلاین دادوستد آتی چای نیز در این بورس راه اندازی شده است. هدف این اقدام شفاف سازی بیش از پیش قیمت این محصول بوده است. طبق برنامه تدوین شده معاملات آتی برای دوره های زمانی یک، سه و شش ماهه در نظر گرفته شده است. بورس معاملات آتی چای تحت مدیریت بورس کالایی پوپاسی هند فعالیت می کند که اعضای بورس کالایی پوپاسی و مدیران و فروشندگان ثبت نام شده اجازه دارند به صورت آنلاین به خرید و فروش آتی چای بپردازند.

بنازاده ناظر بورس کالا درخصوص معاملات محصول چای در رینگ کشاورزی به خبرنگار «سرمایه» گفت: «چای تولید شده در ایران چون طبق استاندارد های لازم و مندرج در بورس کالا تولید نمی شود بنابراین مقدار کمی از این تولیدات در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد.»
وی درخصوص عرضه چای های انبارشده در کارخانه چای گفت: «بورس کالا در جهت رفع مشکل چای در کارخانه ها می تواند نقش پررنگی در عرضه و شفاف سازی قیمت این محصول داشته باشد اما بخش عمده ای از چای موجود در انبارها کیفیت و استاندارد های لازم برای ورود به بورس کالا را ندارد.»وی در ادامه سه وزارت را مسوول تعیین استاندارد اعلام کرد و گفت: «سه وزارت جهاد کشاورزی و صنایع و بازرگانی طی بررسی های علمی باید استاندارد های تولید چای را مشخص کرده و طبق آن تولید کننده را برای تولید چای با کیفیت مرغوب و در نهایت برای عرضه محصولات خود در بورس کالا تشویق کند.
چای سبز قابلیت ورود به بورس ندارد
بنازاده با اشاره به عدم قابلیت نگهداری چای سبز اذعان داشت: «چای سبز به دلیل عدم قابلیت نگهداری و همچنین فرآوری که باید روی این محصول انجام شود، قابلیت ورود به بورس کالا را ندارد.»
وی همچنین درخصوص تالار گیلان عنوان کرد: «با فعال شدن تالار گیلان چایکاران از این امر استقبال خواهند کرد اما استاندارد نبودن چای تولیدی در داخل مانع از افتتاح رسمی بورس گیلان شد و تا زمانی که این استاندارد روی محصول چای صورت نگیرد قیمت گذاری و حتی عرضه آن در بورس کالا با مشکل مواجه خواهد شد.»
حسین عیوضی دریانی کارشناس و بازرگان چای درخصوص مصرف و استقبال چای وارداتی در ایران گفت: «کیفیت پایین چای داخل و به روز نبودن کشت فرآوری و فناوری، بالا بودن هزینه تولید، سیاست های غلط 30 ساله گذشته در این مورد و عدم حمایت های اصولی دولت همه دست به دست هم داده تا چای داخل را از سبد خانوارها حذف کند.» وی درخصوص عمده واردات چای به ایران نیز گفت: «واردات چای به ایران عمدتاً از کشورهای سریلانکا، هند و مقداری هم از کنیا است که عمده مصرف از چای های وارداتی سریلانکا است.»وی در ادامه افزود: «با رکود اقتصادی حاکم بر جهان و تاثیرگذاری آن روی قیمت های چای خصوصاً کشور سریلانکا (سیلان)، در سه ماهه گذشته (بهمن) به علت خشکسالی و افزایش تقاضا قیمت چای روند صعودی را طی کرده و در ایران تا قبل از عید این تاثیر زیاد نمادین نبود ولی بعد از عید (با شروع سال 88) این تاثیر ملموس شد و ادامه خواهد داشت.»وی همچنین گفت: «واردکننده های چای موجودی های قبلی خود را به فروش رساند ه اند و در انتظار روزهای آینده هستند. پیش بینی می شود با توجه به شروع بارندگی در ماه های آینده که همزمان با تولید چای کشور هندوستان است، قیمت چای متعادل شود. این در حالی است که چای تولیدشده در هند در کشورهای روسیه،اروپا و خلیج فارس (عربستان) مورد تقاضا است.»


کمک بورس کالا برای عرضه چای دپوشده
حسینی پور مدیر کالایی بانک کشاورزی درخصوص عرضه چای های دپوشده در کارخانه های چای اظهار امیدواری کرد و گفت: «بورس کالا بهترین مکان برای عرضه محصول چای خواهد بود چون نظام کشف قیمت در بورس کالا نشان دهنده ارزش کالا است اما استاندارد چای دپوشده قبل از ورود به بورس کالا برای عرضه باید از طریق وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گیرد تا طبق کیفیت و استاندارد اعلام شده قیمت گذاری روی چای عرضه شده صورت گیرد.»حسینی پور همچنین چای فرآوری شده به جای چای سبز برای ورود به بورس کالا را حائز اهمیت دانست و گفت: «با گرفتن چای فرآوری شده از کشاورز طبق استانداردهای لازم می توان قیمت گذاری در بورس کالا را انجام داد اما چای سبز این قابلیت را برای قیمت گذاری ندارد. عدم نگهداری این محصول به دلیل فسادپذیری مانع از قیمت گذاری در بورس و عرضه و تحویل آن با کیفیت روز اول خواهد شد.»وی همچنین حمایت های دولت درخصوص خریدهای تضمینی و توافقی محصول چای را بی نتیجه دانست و گفت: «در خریدهای تضمینی دولت کشاورزان معمولاً به دلیل پایین بودن قیمت خرید چای های دست چین دوم و سوم را به فروش می رسانند و چای دست چین اول و درجه یک خود را به بازار با قیمت بیشتری به فروش می رساند.»
وی در ادامه افزود: «برای تولید چای بهتر است استانداردهای لازم در تولید این محصول مورد بررسی قرار گیرد تا بعد از آن با قیمت واقعی قیمت گذاری شود تا با بحرانی چون دپوی چای در کشور به چشم نخورد.»


19 آوریل 2009, 14:57
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
معاون بهبود توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي گفت: تا چهار سال ديگر مردم جهان براي چاي گيلان سر و دست مي شكنند.

محمدرضا جهانسوز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خزر گفت: در حال حاضر حجم وسيعي از كارها بر روي احياء چاي صورت گرفته است و حضور علم در بخش چاي كشور و همچنين ترغيب ورود سرمايه گذاران داخلي و خارجي و بعد صنعت چاي از مهمترين اقدامات انجام گرفته است.

وي با اشاره به اينكه بزرگترين سهامداران خارجي از كشور كنيا هستند، افزود: رتبه هاي بعدي شركت‌هاي هلندي نيز با پنج محصولي كه بر روي چاي هاي سنتواتي با مشاركت دانشگاه تهران بدست آمده است سرمايه گذاري مي كنند و بسياري از بخش هاي خصوصي مقتدر داخلي و كارخانه هاي مدرن در سرمايه گذاري و حمايت چاي ايراني در سطح ملي اعلام آمادگي كرده‌اند.

جهانسوز با اشاره به فرآورده هاي با كيفيتي كه در سطح جهان از چاي ايران گرفته شده است، گفت: با بهره گيري از دستاوردها و عزم و جزم قوي كه در اين راستا وجود دارد تا چهار سال ديگر مردم جهان براي چاي گيلان سر و دست خواهند شكست، فرمول و دانش فني ارتقاء كيفيت چاي در كشور موجود است و هيچ شعار و اغراقي در كار نيست.

وي افزود: ارزش چاي ايران يك گنجينه ملي است اين امر آن طور كه مي بايست درك نشده است و با تغيير ذائقه مردم و كارهايي كه صورت گرفت اين محصول دچار آسيب شد و انتظار مي رود با دارا شدن سرمايه گذاران خوب به عرصه چاي را به دوران طلايي باز گردانيم.

معاون بهبود توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به احياء سازمان چاي كشور خاطرنشان كرد: چندين برنامه ديگر با كمك استاندار گيلان و مازندران و معاون اول رياست جمهوري صورت گرفته است و كارهاي خوبي از طريق موسسات بين المللي در حال انجام است تا چاي ايران كه 90 درصد آن در گيلان تهيه مي شود به جايگاهي حتي بهتر از قبل برسد.

وي در پاسخ به اعتراض يكي از كشاورزان مبني بر خريد كوتاه مدت چين اول چاي تصريح كرد: از آنجايي كه چين بهاره داراي كيفيت بهتري است آبياري هايي تحت فشار كه موجب افزايش 30 درصدي توليد مي شود مي تواند به لطيف شدن برگ‌هاي چاي در مدت هاي بيشتري كمك كند كه با روساي جهاد كشاورزي استان‌هاي شمالي نيز مطرح شده و متقاضيان نيز اعلام آمادگي كرده‌اند.


19 آوریل 2010, 09:39
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
ايران ضمن موافقت با واردات چاي از سريلانكا بر مبناي تعرفه‌هاي ترجيحي مقرر كرد بسته‌بندي بخشي از چاي وارداتي از اين كشور در مناطق آزاد ايران انجام شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اينترنتي لانكا بيزينس،دولت سريلانكا اعلام كرد ايران كه واردات چاي با ارزش افزوده را به شدت محدود كرده به سريلانكا پيشنهاد داده تا صادر كنندگان اين كشور چاي بسته بندي شده را بر مبناي تعرفه هاي ترجيحي به بازار ايران صادر كنند .
دولت سريلانكا طي بيانيه اي افزود ايران موافقت خود را با انجام مطالعات در خصوص صادرات چاي سريلانكا بر مبناي تعرفه هاي ترجيحي و سهميه اي اعلام كرده است . اين توافق در دهمين نشست مشترك اقتصادي دو كشور در شهر كلمبو در سپتامبر 2010 حاصل شده است .
بر اساس اين گزارش ايران موافقت كرده تا بخشي از سهميه صادرات چاي سريلانكا براي بسته بندي در مناطق آزاد ايران توسط شركتهاي سريلانكايي يا به صورت مشترك با شركتهاي ايراني انجام شود .
سريلانكا براي دستيابي بيشتر به بازار چاي ايران رايزني هاي زيادي را با مقامهاي تهران آغاز كرده است . حجم مبادلات تجاري ايران و سريلانكا در سال 2009 به بيش از يك ميليارد دلار رسيده است . بخش زيادي از واردات سريلانكا از ايران را نفت خام تشكيل مي دهد .


11 دسامبر 2010, 13:18
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد