بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 11 دسامبر 2018, 16:02
پاسخ به موضوع  [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 نظرات شخصی و فعالان بورس کشاورزی 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
از وزارت جهاد كشاورزي انتظار مي‌رود از ساز و كار پذيرفته شده روز جهان يعني معامله در بورس استفاده كرده و نيز علاوه بر حمايت بانك‌ها از خريداران، از ظرفيت‌هاي وزارت بازرگاني به خوبي استفاده شود.
حميدرضا شوشتريان، مديرعامل شركت كارگزاري آتي‌انديش بازار، اظهار داشت: كميته بررسي تحول بورس كشاورزي در سال گذشته جلساتي برگزار كرد و به نتايجي رسيد، اما اهمال از سوي وزارت جهاد كشاورزي است. زيرا بورس طرح نياز مي‌كند و وظيفه كشف قيمت و هدايت بازار را برعهده دارد، نه آنكه دستور ورود خريدهاي تضميني وزارتخانه را صادر كند.
وي افزود: وزارت جهاد كشاورزي بايد ساختار خود را در خريد و فروش كالاهاي کشاورزي موضوع خريدهاي تضميني و توافقي و مواردي را که خود به کشور وارد کرده و از طريق شرکت پشتيباني توزيع مي‌کند، تغيير دهد و آن را به سمت بورس هدايت كند تا با ساز و کارهاي نظارتي و حتي هدايتي از جمله بازارسازان بورس و کارگزاران مرتبط با خود همچون تعاوني روستايي و صبا جهاد، ضمن کشف قيمت واقعي کالا، قالب‌هاي حمايتي شفاف وکم هزينه مورد نظر را اعمال كند.
او خاطرنشان كرد: از وزارت جهاد كشاورزي انتظار مي‌رود كه دست به اقدامي شجاعانه زده و بخشي از پيكره خود را كوچك كرده و از ساز و كاري كه در جهان پذيرفته شده است، يعني معامله در بورس استفاده كند و اين دقيقا گام نهادن در مسير توصيه شده سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي مبني بر کاهش تصدي در مقابل افزايش نظارت است.
وي گفت: اگر همين محصولات كشاورزي شناخته شده به بورس هدايت شوند و حتي امتيازات تشويقي از سوي وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و بازرگاني براي واردكنندگان بخش خصوصي در نظر گرفته شود، اين بخش هم با وجود مشوق‌هاي دولتي، معاملات خود را از طريق بورس انجام خواهد داد.
شوشتريان تاكيد كرد: متاسفانه بازار كشاورزي، بازار نقدي نيست و خريداران آن كه عمدتا دامداران و مرغداران هستند، خريد را در دوره بازده كاري خود انجام داده و در آن زمان وجه را پرداخت مي‌كنند، اما به دليل آنكه بورس به خريد نقدي تاكيد دارد؛ لذا ترجيح مي‌دهند از بازار سنتي حتي با افزايش قيمت كه ناشي از محل قرض و وام است، خريد كنند.
وي افزود: نبايد فراموش كرد كه رونق اوليه بورس كشاورزي به اين دليل بود كه اعتبارات بانك كشاورزي از طريق كارگزاري‌ وابسته در اختيار خريداران گذاشته مي‌شد و اگر اين مشكل نقدي حل نشود، حتي با انجام خريد تضميني در بورس، باز مشكل باقي مي‌ماند. البته بهره‌مندي از ابزار مشتقه در اين بخش همچون قرارداد تحويل آتي و سلف نيز بي‌تاثير نيست، اما آن هم نياز به پادرمياني بانک‌ها دارد.
او اظهار كرد: انتظار مي‌رود كه شركت بورس كالا اين موضوع را جدي‌تر پيگيري كند و سازمان بورس هم از ظرفيت خود در شوراي بورس کشور استفاده كرده تا گره‌هاي موجود را باز كند و تنها به نظارت بسنده نکند.
مديرعامل شركت كارگزاري آتي انديش بازار در ادامه گفت: از ابتدا قرار بود وزارت بازرگاني در حل مشكل و در متعادل كردن اين بازار نقش پررنگ‌تري ايفا كند، اما عمده انتظارات معطوف به وزارت جهاد كشاورزي شده و از ظرفيت‌هاي وزارت بازرگاني به خوبي استفاده نمي‌شود.
وي در ادامه در خصوص اظهارات كارگزاري‌ها مبني بر نگاه تبعيض‌آميز شركت بورس کالا اظهار كرد: طبق مصوبه تيرماه 87 اين شرکت و همچنين اساسنامه شرکت تفاوتي ميان كارگزاران نيست و هر كارگزاري كه شرايط اتاق پاياپاي را داشته باشد، مي‌تواند در هر حوزه ‌ معامله كند، اما در عمل از سوي سازمان بورس بدون هيچ محمل قانوني مانع گسترش بازار شده و با وجود آنكه بورس شرکتي مستقل است، اما سازمان بورس و اوراق بهادار بيش از وظايف نظارتي خود عمل مي‌کند و متاسفانه از ناحيه شرکت بورس نيز با واکنشي براي حل مشکل سهامداران و کارگزاران خود مواجه نمي‌شود.
به گفته او، سازمان بورس در يك و نيم سال گذشته بدون هيچ دليلي مانع فعاليت كارگزاران موسوم به كشاورزي در ساير بخش‌ها از جمله پتروشيمي شده است و اين افزايش هزينه كارگزاري‌ها و حتي تعطيلي برخي از کارگزاري‌ها را به دنبال داشت.
وي در ادامه با بيان اينكه لزوما با تنوع و تعدد محصولات كشاورزي، بازار اين بخش رونق نمي‌يابد، گفت: تا زماني كه گرفتار مشكلات زيرساختي هستيم و بانك‌ها وارد نشده‌اند، ورود کالاهاي جديد لزوما موجب رونق بازار محصولات کشاورزي در بورس نمي‌شود. البته مي‌توان محصولات بورس‌پذير را جانشين تعدادي كالاي پذيرش شده كه مورد معامله قرار نمي‌گيرند، همچون عدس و نخود كرد و اقلامي چون آرد، گندم يا زيره را با شرايط هيات پذيرش وارد معاملات كرد، اما نبايد منتظر معجزه بود.
ایسنا


21 آوریل 2009, 11:04
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
احتمال افزایش معاملات کشاورزی در بورس کالا

«سازمان تعاون روستایی می تواند بخشی از محصولات خریداری شده خود را به رینگ معاملاتی کشاورزی بورس سوق دهد.» یک کارگزار کشاورزی بورس کالا درخصوص رشد 70 درصدی خرید محصولات کشاورزی از سوی سازمان تعاون روستایی به «سرمایه» گفت: «با توجه به جایگاهی که سازمان تعاون روستایی در نقاط مختلف کشور دارد، می تواند عرضه محصولاتی همچون زعفران، چای و جو را از طریق بورس انجام دهد.»وی با انتقاد از عملکرد این سازمان طی دو سال گذشته گفت: «برخی مدیران این سازمان بورس کالا را رقیب خود می دانند و به همین دلیل علاقه ای به همکاری با بورس ندارند در حالی که سازمان تعاون روستایی با همکاری بورس کالای کشاورزی می تواند بازار کشاورزی را جذاب کند.»
این کارگزار با اشاره به خریدهای تضمینی و توافقی در کشاورزی ایران اظهار داشت: «در تمام دنیا حساسیت های ویژه ای در اقتصاد کشاورزی وجود دارد و به همین خاطر دولت ها از بخش تولید کشاورزی حمایت های ویژه ای به عمل می آورند. در آمریکا نیز دولت این کشور 70 الی 90 درصد به بخش تولید کشاورزی یارانه پرداخت می کند با این حال می بینیم
بازار کشاورزی آمریکا، بازاری کاملاً رقابتی است و محصولات اساسی در بورس های کشاورزی کشف نرخ می شوند اما در ایران اگر یارانه ای هم پرداخت شود بیشتر نصیب دلال ها می شود تا تولیدکننده.»
وی درخصوص وضعیت بحرانی دامداران و صنعت شیر ایران گفت: «لبنیات در اکثر کشورهای دنیا به ویژه آمریکا، کالای بورسی محسوب می شود. دولت به دامداران خود یارانه مناسبی اختصاص می دهد اما در زمان عرضه محصول شیر در جهت رقابتی کردن بازار چنین محصولاتی را از طریق بورس کشاورزی در بازار عرضه می کند.»این کارگزار درخصوص وضعیت بورس کالای کشاورزی در سال 88 گفت: «وضعیت رینگ معاملاتی کشاورزی در سال جاری کمی افزایش می یابد که عمده ترین دلیل این افزایش می تواند حضور نماینده صندوق بازنشستگی وزارت جهاد در هیات مدیره بورس، پذیرش محصولات جدید و پذیرش یک محصول کشاورزی در معاملات آتی باشد.»
وی در مورد پذیرش محصولات جدید کشاورزی گفت: «در حال حاضر محصولاتی همچون مرغ، تخم مرغ خوراکی، آرد سفید و الوار در فرآیند پذیرش بورس کالا هستند اما می توان با رایزنی با فعالان بازار شیر و لبنیات و سایر محصولات و بررسی کارشناسی روی عرضه گندم وارداتی حجم دادوستد بورس کشاورزی را افزایش داد.» این کارگزار افزود: «طبق آمار رسمی، حدود هفت میلیون تن گندم برای تامین بازار داخلی، وارد کشور خواهد شد. با توجه به نظر مثبت دولت مبنی بر عرضه محصولات وارداتی، دولت می تواند با عرضه این محصول در بورس کشف نرخ را برای بازار داخلی از طریق بورس انجام دهد و در صورتی که نیاز به پرداخت یارانه باشد، می تواند این یارانه را از طریق بورس انجام دهد.»وی در پایان گفت: «با توجه به سیاست دولت مبنی بر هدفمندکردن یارانه ها، می تواند در جهت هدفمندکردن یارانه های کشاورزی و قطع دست سوءاستفاده کنندگان، یارانه های تخصیصی را از طریق بورس انجام دهد.»


25 آوریل 2009, 11:56
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
بازخوانی مشکلات رینگ کشاورزی


سخن از مشكلات رينگ كشاورزي بورس كالا كه گهگاه به درازا كشيده مي‌شود، شايد تكراري باشد، اما بازخواني اظهار نظر صاحب سخنان در اين باب، خالي از لطف نيست تا شايد گشودن گره آن كه نيازي به زور و بازو و دندان ندارد، آسانتر جلوه كند. انتظار مي‌رود سازمان بورس نيز تنها به نظارت بسنده نكند.
در گفت‌وگوهايي كه طي ماه‌هاي اخير انجام شد، ديدگاه دبير كل كانون كارگزاران بورس، موضوع جديدي را مطرح كرد.
رینگ کشاورزی بدون حمایت دولت راه نمی‌افتد
خزلي خرازي با بيان اينكه وزارت جهاد كشاورزي بودجه قابل توجهي براي راه‌اندازي و اداره بورس كالاي كشاورزي سابق تعيين كرده بود، گفت: هيچ الزامي از سوي دولت براي عرضه و فروش كالاهاي اساسي كشاورزي در بورس وجود نداشت و حتي توزيع كالا و خريدهاي تضميني توسط شركت‌هاي زيرمجموعه وزارت جهاد كشاورزي صورت مي‌گيرد، بنابراين واردكنندگان و توليد‌كنندگان بزرگ محصولات كشاورزي رغبتي به انجام معامله در بورس ندارند.
او با اذعان به اينكه كارگزاران بخش كشاورزي به دليل حجم كم معاملات در حال از بين رفتن هستند، گفت: تا زماني كه آزادسازي اتفاق نيفتد، بخش محصولات كشاورزي در بورس كالا راه نمي‌افتد، البته وزارت بازرگاني براي اين منظور علاقه مند است و طرحي تهيه كرده كه واردات محصولات كشاورزي و هرگونه گشايش LC براي واردات، به معامله كالا در بورس منوط باشد، اما تا زماني كه اين كنترل، دولتي است، شاهد تغييري در بخش كشاورزي نخواهيم بود.
وعده‌های تحقق نیافته
دكتر احمد عبدالله پور، دبير كارگروه مشترك تحول بورس كشاورزي‌ در اين باره گفت: در اين كارگروه پيشنهاد شد كه خريدهاي تضميني، توافقي و حتي ساير خريدهايي كه به صورت مناقصه و مزايده در واحدهاي تابعه وزارت جهاد كشاورزي انجام مي‌شود به انضمام وارداتي كه توسط اين شركت‌ها يا شركت‌هاي غيردولتي كه با مجوز وزارت جهاد يا بازرگاني انجام مي‌شود، در بورس صورت گيرد. در مورد بخش واردات هم كه به وزارت بازرگاني مربوط مي‌شود، مذاكراتي از طريق بورس كالا با رييس‌جمهور صورت گرفت و توافقات مثبتي هم انجام شد.
تضاد گردش سنتی کشاورزی و بورس
وقتي بيشتر پيگير موضوع شديم حميدرضا شوشتريان، مديرعامل شركت كارگزاري آتي‌انديش بازار انتظار ديگري را مطرح و اظهار كرده بود: از وزارت جهاد كشاورزي انتظار مي‌رود كه بخشي از پيكره خود را كوچك كرده و از ساز و كار مورد تائيد جهان، يعني معامله در بورس، استفاده كند و اين دقيقا گام نهادن در مسير توصيه شده سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي مبني بر کاهش تصدي در مقابل افزايش نظارت است.
او حتي به تضاد گردش بازار سنتي كشاورزي و بورس اشاره كرد و گفت: متاسفانه بازار كشاورزي، بازار نقدي نيست و خريداران آن كه عمدتا دامداران و مرغداران هستند، خريد را در دوره بازده كاري خود انجام مي‌دهند، اما به دليل آنكه بورس به خريد نقدي تاكيد دارد؛ لذا ترجيح مي‌دهند از بازار سنتي حتي با افزايش قيمت، خريد كنند.
مالیات‌ها مشخص و شفاف شود
گفت‌وگو با محمود حسيني‌پور، مديرعامل بورس كالايي كارگزاري بانك كشاورزي در بيان مشكلات كم‌فروغي رينگ معاملات محصولات كشاورزي در بورس كالا زاويه ديگري را روشن كرد، زيرا او معتقد است: اگر ميزان ماليات به ازاي هر كيلو مشخص باشد، هم هراسي از عدم آگاهي از ماليات براي معامله‌گران نيست و هم درآمد دولت از محل ماليات‌ها بسيار افزايش مي‌يابد. در اين باره حتي مي‌توان بخش‌هايي را نيز از پرداخت ماليات معاف كرد و اين امر منجر به اقبال مردم به بورس و رونق آن مي‌شود.
تلاش برای تقویت و توسعه
در اين ميان با رييس هيات مديره شركت بورس كالا نيز گفت‌وگويي كوتاه داشتيم كه از ميان سخنان شهيدي تبار چنين برآمد: «متاسفانه در سال گذشته محصولات كشاورزي به اندازه سهم خود در بازار حضور نداشتند، در حالي‌كه عمده كارشناسان معتقدند كه اين رينگ توان توسعه بيشتري دارد و بايد تلاش بيشتري براي تقويت آن صورت گيرد.»
اراده‌ای برای حل موانع نیست
سيد وحيد وحيدي، عضو هيات مديره شركت بورس كالاي ايران نيز در همين مورد نظر خود را چنين مطرح كرد: «متاسفانه در سال‌هاي اخير ارتباط خوبي ميان وزارت جهاد كشاورزي، وزارت بازرگاني، بورس كالا و بورس كشاورزي برقرار نشد كه مغفول ماندن اين موضوع را دربرداشت. البته به تاخير افتادن اين موضوع بيانگر آن است كه يا اراده‌اي براي حل موانع موجود در اين مسير نيست يا مسائل به قدري پيچيده است كه به سادگي نمي‌توان آنها را برطرف كرد و همين امر، توان تصميم‌گيري براي عملياتي كردن آن را از دست‌اندركاران مي‌گيرد.» مدير كارگزاري صبا جهاد با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازي توليدكنندگان به ويژه در كشوري كه محصولات كشاورزي در محور گردش اقتصاد آن قرار دارد، درباره موج تفكر فلزي در شركت بورس كالا افزود: زماني كه حدود 75‌درصد معاملات در بخش فلز متمركز است، طبيعي است كه همه عوامل به سراغ اين بخش مي‌روند و بر روي آن تمركز دارند.
تحمیل محدودیت‌های بازار سنتی به بورس کالا
محمود خواجه نصير ـ رييس اداره امور بورس‌ها در سازمان بورس و اوراق بهادار ـ درباره علت پا نگرفتن رينگ كشاورزي در بورس كالا اين جمله را مطرح مي‌كند كه «بايد بپذيريم بازار سنتي بخش كشاورزي به لحاظ ساختاري داراي محدوديت‌هايي است كه خود را به مجموعه بورس تحميل مي‌كند.»
او مي‌افزايد: خريداران بورس در پي انجام معاملاتي هستند كه هم به لحاظ كيفيت كالا و هم نحوه تحويل و تسويه و ... از استانداردهايي پيروي كرده و توجيه‌پذير باشد، اما دست‌اندركاران بخش كشاورزي هنوز تمايل قابل توجهي نسبت به ورود محصولات به بورس كالا نشان نداده‌اند. همچنين حجم كم اين معاملات در بورس كالا كه عملا تمركز كارگزاران را به سمت محصولات پتروشيمي و فلزي سوق داده است، باعث شده اين حوزه رشد نكند.

ایسنا


08 آگوست 2009, 11:48
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
نابودی بورس کالای کشاورزی به دلیل حفظ منافع خواص

تلاشهای زیادی برای رونق بورس کالا در بخش محصولات فلزی و پتروشیمی انجام شد که با حمایت اصولی و به هنگام نهاد های مرتبط با این دو بخش امروز شاهد رونق معاملات کالاهای مذکور در بورس کالا هستیم این اقدام توانسته شفافیت هر چه بیشتر قیمت محصولات فلزی و پتروشیمی را به دنبال داشته باشد که هر دو طرف جریان یعنی خریدار و فروشنده از مبادله کالا در بورس منتفع شده اند.

اما در مقابل شاهد عدم حمایت اصولی از بورس کالای کشاورزی علی رغم وعده های فراوان هستیم که در نهایت به مهجور شدن این بازار منجر شده است .

مطالب فوق را عارفه ملایی مدیر عامل کارگزاری خوشه چین و از فعالان بورس کالای کشاورزی و بورس فلزات گفت و ادامه داد تا زمانی که این دو بخش بصورت مستقل از هم به فعالیت مشغول بودند امید بهبود وضعیت بورس کالای کشاورزی وجود داشت اما با ادغام این دو بازاردیگری امیدی به رویت بورس کالای کشاورزی و حمایت از آن وجود ندارد .

ملایی با اشاره به پیگری های بعمل آمده با مسئولین ذی ربط برای رفع مشکلات بورس کالای کشاورزی به خبرنگار بورس نیوز گفت :تاکنون جلسات متعددی را با مسئولین وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی که دو نهاد اصلی تأثیرگذار در حوزه کشاورزی بشمار می روند ترتیب داده شده ایم و در تمامی این جلسات خواسته شده مسئولین با راهکارهایی همچون انتقال خریدهای تضمینی دولت ( گندم و برنج و ... ) به بورس کالای کشاورزی یا الزام واردکنندگان به عرضه محصولات خود در بورس به رونق این بخش کمک نمایند اما تاکنون هیچ اقدام عملی در این رابطه صورت نپذیرفته است مدیر عامل کارگزاری خوشه چین تصریح کرد در کشوری که بیش از 130 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می شود و دولت خریدار اصلی برخی کالاهای اساسی مانند گندم و برنج است نباید وضعیت چنین باشد و در صورتی که مسئولین بطور جدی قصد رونق بورس کالاهای کشاورزی را دارند می توانند شرایط انتقال این معاملات را در بورس کالای کشاورزی فراهم سازند که متأسفانه در این خصوص نیز اراده جدی مشاهده نمی شود .

وی ورود انواع کالای کشاورزی را به بورس و انجام معاملات آنها را موجب شفاف سازی قیمتها و حذف دلالان این بخش که از این طریق صاحب سودهای کلان می شوند دانست و افزود : بنظر می رسد حفظ منافع عده خاص باعث شده که تاکنون هیچ اقدام مفیدی در خصوص تقویت بورس کالای کشاورزی صورت نپذیرد.

مدیر عامل کارگزاری خوشه چین در پایان گفتگوی خود با خبر نگار بورس نیوز عنوان داشت مزیتهای فراوانی در بورس کالا وجود دارد که در صورت معرفی آنها بسیاری از فعالان بخش کشاورزی تمایل پیدا خواهند کرد تا از این طریق به فروش محصولات خود اقدام نمایند که این موضوع حتی می تواند موجب سبک تر شدن بار مسئولیت دولت در حمایت از بخش کشاورزی گردد که متأسفانه مسکوت مانده است.
بورس نیوز


16 دسامبر 2009, 10:50
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
در لغت‌نامه اقتصادی، بورس کالا به عنوان مجموعه‌ای سازمان یافته جهت مبادله و معامله قانونی ونیز توسعه بخشي از بازار سرمایه و دیگر بخش‌هاي مختلف اقتصادی تعریف مي‌شود، به همین خاطر نتایج و چگونگی ساز و کار آن اثرات قابل توجهی مي‌تواند در کارآیی بخش‌هاي تولید تا مصرف به همراه داشته باشد.
اين در حالي‌است كه در بورس کالایی از بخش کشاورزی به عنوان واحدی بالقوه یاد مي‌شود که همیشه به خاطر احساس وجود کالاهای استراتژیک در آن از جمله: گندم، شکر (هرچند که عرضه این کالاها درحال حاضر وجود ندارد)، ذرت و... ضریب امنیت و حساسیت در آن بالاست.
در این باره محمدرضا گرامی پور مدیرعامل کارگزاری توسعه کشاورزی در گفت‌وگویی با خبرنگار دنیای‌اقتصاد درباره اینکه آیا بورس مي‌تواند به جایگاه واقعی و به آنچه که تعریف شده دست یابد؟، گفت: در هر صورت تولیدکنندگان ما درصورت داشتن پیش‌شرط‌هایی توانایی ورود به بورس را دارند، اما به دلیل فراوانی و پراکندگی تولیدکنندگان فرآیند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در این عرصه بسیار زمان‌بر است، هرچند که خود تولیدکنندگان درصورت تمایل در همه حال مي‌توانند فرآیند دادوستد خود را در بورس انجام دهند.
گرامی‌پور با اشاره به اینکه در رینگ کشاورزی در مدت اخیر سال جدید عملکرد مناسبی از بازار را شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: با خریدهای اتحادیه مرکزی کشاورزی از کشاورزان و واگذاری و فروش آن از طریق بورس، مي‌توان گفت با حضور و عرضه‌هاي سنگین در تابلو رینگ مغایرت‌هایی که در بازار مقابل بورس قرار دارند، درحال رفع شدن است و به هرحال قدم‌هاي مثبتی در این عرصه در حال انجام‌گیری است.
وی سپس با یادآوری دیدارهای قبلی کارگزاران با معاون وزیر بازرگانی در یکسال گذشته که نتایج مثبتی نیز به بار آورده است، تصریح کرد: شرط واردات محصولات کشاورزی حداقل به صورت اختیار عرضه اولیه از طریق بورس است که همگی ناشی از میل و رغبت دولت به حمایت از بازار و تلاش‌های کارگزاران است. هرچند که علاوه براین قوانین و مصوبه‌ها، دولت مي‌تواند با تشویق تولیدکنندگان و شبکه فروشندگان یا خریداران به عرضه محصولات خود در بورس، سود بازرگانی برای این مجموعه قائل شود یا حتی با ارائه تسهیلات بانکی در ورود سرمایه‌گذار و تولیدکننده به بازار، در روند افزایشی عرضه و تقاضاهای بازار سهیم باشد.
این کارگزار بورس کالا در ادامه افزود: در صورتی‌که مغایرت‌هاي قانونی در بورس هموار و زیربنای سازوکار رقابتی بورس فراهم شود و از سوی دیگر گمرک به عنوان نهاد نظارتی بر ورود و خروج کالاها نقش تسهیل‌کننده را ایفا کند، آنگاه با تصمیم‌گیری‌های همسو مي‌توان در رونق و توسعه بازار کوشا بود، زیرا که معنای واقعی بازار که همان شفافیت و رقابت است، با هزینه‌هاي بسیار کمتر تعریف خواهد شد.
گرامی‌پور در پایان از تصمیم‌هاي جدید دولت در سال آینده برای حمایت از بازار خبر داد، و افزود: قرار است از سال آینده در برخی از محصولات قیمت تضمینی جایگزین خریدهای تضمینی نشود و این تعداد محصولات انتخاب شده به هر قیمتی به فروش برسد، هرچند که این پروسه در یک فرآیند تدریجی اتفاق خواهد افتاد.فهیمی، یکی دیگر از کارگزاران بورس کالا در رابطه با عملکرد بازار گفت: با اتفاقی که برای گندم در هفته گذشته صورت گرفت، بازار درپی آن بود تا محصولات خود را متناسب با قیمت جهانی به فروش برساند و با برداشتن یارانه‌ها در سال آینده شاید چراغ سبز دولت به بازار است که هزینه زیاد بابت خرید را از دوش خود برمی‌دارد.
فهیمی در ادامه صحبت‌هایش افزود: هرچند مساله آزادسازی و به اصطلاح هدفمندسازی بدون شک باید به صورت شوک درمانی نباشد بلکه باید به صورت پلکانی به سمت آزادسازی برویم، زیرا که به این صورت کشاورز به سمت شوک نمی‌رود.
این کارگزار بورس کالا خاطرنشان کرد: اگر فرآیند کشاورزی و تولید محصول کشاورز از حالت سنتی به صنعتی تبدیل شود، آنگاه با پایین آمدن هزینه‌هاي تولید، نبود سوبسیدهای دولتی نیز درهمسویی سود کشاورزان کمک خواهد کرد. در هر صورت نیاز اینکه بازار محصولات کشاورزی رونق پیدا کند، ضرورت توجه به تبدیل فرآیند تولید محصولات کشاورزی از سنتی به صنعتی و استانداردسازی قطعات زمین است، زیراکه درصورت نبود فراهم‌سازی این پایه‌ها با توجه به ظرفیت بالقوه‌ای که در بازار و واردات و صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد، راه به جایی نخواهیم برد. وی در پایان وضعیت بازار را با توجه به حکایت‌هاي قانونی دولت امیدوارکننده دانست.


08 می 2010, 09:49
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد