بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 نوامبر 2019, 22:35
پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 مشکلات پتروشیمی ها پس از خصوصی سازی 
نویسنده پیام

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
بطور طبیعی شرکت های واگذار شده به علت خروج از ساختار دولتی و ورود به عرصه شبه دولتی یا خصوصی که تحت قانون تجارت اداره میشود با چالشهای عدیده ای روبه رو می شوند که حل بهینه مشکلات ایجادشده رسالت اصلی شرکت های واگذار شده و هدف اصلی فرایند خصوصی سازی میباشد که در نهایت منجر به ایجاد ارزش افزوده و سود متناسب با سرمایه گذاری های انجام شده خواهد شد . بزرگترین چالش شرکتهای واگذار شده عدم شفافیت در زمان واگذاری می باشد که باعث تحمیل چالش هائی جدا از چالش های طبیعی فرآیند خصوصی به شرکت های واگذارشده می شود . بدیهی است که با هماهنگی و تعامل هر چه بیشتر وزارت نفت، سازمان خصوصی سازی، سازمان بورس و خریداران این موارد میتواند به حداقل یا کلاً حذف گردد.

شایان ذکر آنکه هریک از این موارد در شرکت های واگذار شده اگر بسرعت توسط سازمانهای ذیربط بررسی و اصلاح نگرددمی تواند صنایع واگذارشده را به ورشکستگی و نابودی کشانده و کل فرایند خصوصی سازی را که اقدامی لازم، قطعی و برگشت ناپذیر می باشد با خطر شکست روبه رو سازد. عمده این موارد به ترتیب اولویت موارد ذیل می باشد.

1- معضل خوراک هم به لحاظ نحوه قیمت گذاری، کمیت و کیفیت و هم به لحاظ عدم وجود قرارداد طویل المدت فروش.

2- مشکل صندوق بازنشستگی صنعت نفت و عدم شفافیت در مورد تعهدات مالی منتقل شده به شرکت های واگذار شده به هنگام واگذاری.

3- عدم پایبندی شرکت های بالادستی واگذار شده (پالایشگاه ها ) به تعهدات قبلی ایجاد شده توسط کمیته تخصیص خوراک شرکت ملی پالایش و پخش و هیات مدیره آن شرکت درمورد محصولات طرحهای توسعه ای آنها به شرکتهای پایین دستی که بر اساس خوراک اختصاص یافته اقدام به سرمایه گذاری در طرحهای توسعه ای خود کرده اند.

در عین حال ، به طور طبیعی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از کامل شدن فرایند خصوصی سازی، دیگر نقش تصدی گری و بنگاه داری نخواهد داشت و بیشتر می بایست به کمک بخش خصوصی درتدوین سیاست های راهبردی دولت در زمینه توسعه صنایع پتروشیمی مشارکت و پس از تصویب و نهائی شدن سیاست های کلان کشور، پیگیر اجرای سیاست های مذکور دراین زمینه باشد و به عنوان یک نهاد دولتی در جهت رفع مشکلات و تسهیل شرایط کار، سرمایه گذاری، کسب دانش و انتقال تکنولوژی اقدام نماید.

از سوی دیگر، قبل از هر چیز برای توسعه صنایع میان دستی و پایین دستی پتروشیمی تامین امنیت سرمایه و کاهش ریسکهای سرمایه گذاری در کلیه زمینه های مرتبط اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قوانین و مقررات و دیگر عوامل تاثیرگذار شرط لازم و پس از آن توجیه پذیری اقتصادی مطلوب طرحهای توسعه ای مهمترین عامل ایجاد جذابیت و شرط کافی تحقق این امر می باشد. اصولاً واحدهای پتروشیمی عمدتاً نیازمند حجم سرمایه گذاری قابل توجه ای می باشند و از طرف دیگر با توجه به قیمت نفت خام و ارزش حرارتی سوختهای فسیلی در صنایع نفت و پتروشیمی، رشد ارزش افزوده عموماً بصورت بطئی و تدریجی از نفت خام تا محصولات پتروشیمی که اکثراً محصولات میانی بوده و خوراک واحدهای پایین دستی می باشند، صورت می پذیرد. در نتیجه توسعه صنایع پایین دستی که تولید کننده محصولات نهایی یا محصولاتی که به مصرف کننده نهائی نزدیکتر می باشند و از ارزش افزوده بیشتری برخوردار می باشند بسیار ضروری است . به همین دلیل، اصولاً با تکیه به توانمندیها و مزیتهای هر کشور در ابتدا می بایست برنامه راهبردی توسعه در یک زنجیره عمودی، متشکل از صنایع بالا دستی، میانی و پایین دستی بررسی و تدوین گردد. شذکر آنکه درحال حاضر به دلیل ریسکهای مضاعفی که بر صنایع کشور تحمیل می گردد، هزینه سرمایه گذاری، هزینه های جاری، مدت اجرای پروژه ها و ... به مراتب از مقادیر پیش بینی شده بیشتر می گردد و پس از راه اندازی و شروع بهره برداری نیز این موضوع با افزایش ریسک ها و هزینه های تامین قطعات، تولید، فروش و دیگر هزینه های مالی بسیار سختر خواهد شد. لذا در مرحله اول قیمت خوراک باید به گونه ای تعیین شود که طرحهای مذکور از جذابیت سرمایه گذاری قابل قبولی برخوردار شوند.

مرتضی خالقی فر
مدیرعامل پتروشیمی اصفهان و کارشناس پتروشیمی


19 دسامبر 2010, 14:32
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 46 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد