تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

خرید ماهانه از بورس کالا به اندازه یک دوازدهم سهمیه سالانه
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=126&t=4365
صفحه 1 از 1

نویسنده:  petrochemical [ 31 اکتبر 2010, 12:42 ]
موضوع پست:  خرید ماهانه از بورس کالا به اندازه یک دوازدهم سهمیه سالانه

طبق نظر بازرگانی پتروشیمی، مواد پتروشیمی با سهمیه سالانه فروخته می شود به شرطی که سهمیه خرید هر ماه از بورس کالا حداکثر یک دوازدهم سهیمه سالانه باشد

در حاليكه سازمان بورس اعلام كرده خريداران بايد طبق سهميه سالانه خود هر ماه تناژ مشخصي محصول از بورس را خريداري كنند، اما عده‌اي به دليل سوء استفاده از سهميه و خريد بيش ازحد نياز، مجوزسفارش خريدشان باطل شده است.

به گزارش اكوپترونيوز سهمیه‌بندی سالانه پروانه‌های خرید از بورس‌کالا مدتی است که به اجرا درآمده است. بر اساس این سهمیه‌بندی ماهیانه صاحب هر پروانه یک دوازدهم از سهم سالانه مشخص شده را از بورس خریداری می‌کند که در صورت خرید بیشتر باعث باطل شدن مجوز خرید و سفارش می‌شود.

روز گذشته تعدادی از صاحبان پروانه که اقدام به خرید بیش از حد سهمیه از بورس کالا کرده بودند، با باطل شدن مجوز سفارش‌شان مواجه شدند. گفته می‌شود که این شیوه خرید برای مقابله با گران فروشی و انبار شدن مواد انجام می‌شود.

بورس محصولات پليمر روز گذشته 4 آبان در حالي برگزار شد كه براي خريد برخي محصولات محدوديت ايجاد شده، برخي ديگر نيز مدت زماني بيش از 15 دقيقه از زمان را در تالار به خود اختصاص داده و در نهايت بورس پليمر اين هفته نيز با تاخيراتي در خريد و فروش كالا مواجه شد.

يكي ازاين محصولات پلي‌اتيلن فيلم سنگين (پتروشيمي لاله) بود كه با 506 تن عرضه، 1012 تن تقاضا داشته و با احتساب قيمت پايه 11952 ريال، 23 تن اين محصول با رقمي معادل 13215 ريال البته با بيش از 15 دقيقه تاخير به فروش رسيد.

همچنين پتروشيمي لاله كه در هفته‌هاي اخير شاهد تقاضايي 5 برابر عرضه بود و سرو صداي بسياري به پا كرد، ديروز نيز با افزايش عرضه روبرو شد.

پلي اتيلن سبك فيلم لاله در اين هفته با 1012 تن عرضه تقاضايي 4 برابر داشت كه عرضه محصول را به 2024 تن يعني حدود 2 برابر عرضه رساندو با قيمت 14999 ريال بدون محدوديت به فروش رسيد.

اتيلن سبك خطي (تبريز) نيز با قيمت رقابتي 14010 ريال به فروش رسيده و اين درحاليست كه قيمت پايه اين محصول 12832 ريال تخمين زده شده بود و با 500 تن عرضه ،1950تن تقاضا داشت.

بورس ديروز شاهد افزايش قيمت وافزايش تقاضا بوده و ارزش ريالي معادل 277 ميلياردو 277 ميليون و 592 هزار ريال داشت. لازم به ذكر است كه مقدار كل محصولات معامله شده در بورس سه شنبه 18 هزارو 853 تن تخمين زده شد.

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/