بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 18 ژانویه 2020, 15:50
پاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 نظرات مدیران و کارشناسان شرکت بازرگانی پتروشیمی 
نویسنده پیام

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
گران شدن ناگهانی برخی محصولات پتروشیمی در بورس کالا، این شائبه را در میان برخی تولیدکنندگان صنایع پائین دستی ایجاد کرده که شرکت بازرگانی پتروشیمی با عدم عرضه محصولات خاصی باعث به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضا و در نهایت افزایش قیمت‌ها شده است. این در حالی است مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی نظری کاملا متفاوت داشته و معتقد است کسانی که چنین مواردی را مطرح می‌کنند، از روش عرضه محصولات پتروشیمی در بورس آگاهی ندارند.

رضا حمزه‌لو، مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی در این‌باره به اکوپترونیوز گفت: دوستانی که این‌طور مطالب را طرح می‌کنند آگاهی از تصمیم‌گیری روند عرضه ندارند.

وی افزود: برای تعیین این‌که ما در بازار بورس کالا چه میزان عرضه کنیم، جلسات منظم یک هفته در میان با حضور همه واحد‌های تولیدی و مدیریت بازرگانی داخلی شرکت برگزار می‌شود. در این جلسات مجتمع‌ها امکان تولید دو هفته پیش‌رو را به ریز محصول محرح می‌کنند و شرکت نیز در مورد شرایط بازار مشورت می‌دهد که به عنوان مثال قیمت یک محصول بالا و یا پایین رفته و یا نیاز به یک محصول خاص در بازار بیشتر است که فلان بخش تولید را کارآمدتر کنید. در این جلسات مجتمع‌ها میزان تولیدشان را بر اساس یک برنامه اعلام می‌کنند و آن برنامه در بورس اجرایی می‌شود.

حمزه‌لو در ادامه گفت: عرضه محصول در بورس این‌طور نیست که یک انبار و دپویی از محصول وجود داشته باشد و بازرگانی پتروشیمی چنانچه تمایل داشت 1000 تن عرضه کند و چنانچه نخواست 500 تن؛ بلکه عرضه‌ای که توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی صورت می‌گیرد بر اساس همان امکان تولید مجتمع‌هاست که به شرکت ارائه شده است.

وی شرکت یازرگانی پتروشیمی را یک شرکت خدماتی خواند که کارگزار فروش است. مجتمع‌های تولیدی به جای این که هر کدام با هرینه‌ای سنگین یک شرکت بازرگانی داشته باشند با یک‌دهم هزینه محصولات خود را از طریق شرکت بازرگانی پتروشیمی به فروش می‌رسانند.

به گفته رئیس شرکت بازرگانی پتروشیمی روند این‌که چقدر عرضه شود با مجتمع‌هاست و در واقعشرکت همان لیست مجتمع‌ها را در بورس عرضه می‌کند.

حمزه‌لو بورس دنیا در شرایطی است که تعادلی بین عرضه و تقاضا باشد. اگر تولید 100 تن باشد و نیاز هم حدود 100 تن؛ بهترین کار این است که در بورس عرضه کنیم. ولی فرض کنیم که محصولی را 20 تن داریم و نیاز 100 تن است. وقتی در بورس عرضه می‌شود یک فضای رقابت کاذب پدید می‌آید.

وی در پایان گفت: حتی شرکت بازرگانی پتروشیمی برای ثبات قیمت‌ها و تنظیم بازار کار دیگر نیز می‌کند که ریسکش متوجه شرکت است. ما بعضی محصولات که عرضه و تقاضای آن برابر نیست، از خارج وارد کرده و به سبد تولید داخل اضافه می‌کنیم. اما این روند کار روند معکوس داشته و شرکت متضرر می‌شود چراکه بعضا دستگاه‌هایی مجوز واردات می‌دهند و یک محصول را همه با هم وارد می‌کنند. در نتیجه باید این فرایند به طور کلی بررسی شود تا نظم خاصی بر این روند حاکم شود.


17 اکتبر 2010, 10:21
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
براي تنظيم بازار سلف فروشي مي‌کنيم

براي مقابله با محتکران محصولات پتروشيمي راه‌حل‌هاي مثبت و منفي‌اي وجود دارد؛ ولي ما تلاش مي‌کنيم تا با استفاده از راهکارهاي مثبت با محتکران فرآورده‌هاي پتروشيمي مقابله کنيم.

عبدالحسين بيات، معاون وزيرنفت و مديرعامل شرکت ملي پتروشيمي با اعلام اين مطلب اظهار داشت: در صورتي که تنظيم بازار محصولات پتروشيمي به دليل افزايش تقاضا و انبار اين کالاها به هم بخورد، با سلف فروشي بازار اين محصولات را تنظيم خواهيم کرد.وي گفت: سلف‌فروشي مهم‌ترين اقدامي است که شرکت ملي پتروشيمي براي تنظيم بازار محصولات پتروشيمي مي‌تواند انجام دهد، زيرا پيش فروش محصولات از يک سو مانع احتکار شده و از سوي ديگر به مشتريان اين اطمينان خاطر را مي‌دهد که توليد فرآورده‌هاي پتروشيمي با قوت ادامه دارد و هيچ‌گونه کمبودي در بازار رخ نخواهد داد.
معاون وزير نفت در پاسخ به سوالی مبني بر اين که چرا به کارگزاران و خريداران محصولات پتروشيمي نسبت به احتکار اين فرآورده‌هاي پتروشيمي هشدار داديد، تصريح کرد: اگر شاهد احتکار محصولات پتروشيمي باشيم به طور قطع با راه حل‌هاي مثبت و منفي با محتکران برخورد خواهيم کرد.
بيات از افزايش توليد و عرضه، سلف فروشي و واردات به عنوان مهم‌ترين راه‌حل‌هاي مقابله با احتکار محصولات پتروشيمي نام برد.
وي خاطرنشان کرد: شرکت ملي پتروشيمي به عنوان يک شرکت دولتي تمايل چنداني براي ورود به عرصه واردات ندارد؛ اما در صورت احتکار محصولات پتروشيمي ما به صورت مستقيم يا با همکاري شرکت‌هاي خصوصي نسبت به واردات فرآورده‌هاي پتروشيمي به کشور اقدام خواهيم کرد. البته ما به عنوان بخش دولتي تمايل چنداني به ادامه تصديگري و ورود به اين عرصه را نداريم و سعي خواهيم کرد واردات محصولات پتروشيمي را که با هدف رفع کمبود بازار داخلي صورت مي‌گيرد، از طريق شرکت‌هاي بخش خصوصي و تعاوني انجام دهيم.
مديرعامل شرکت ملي پتروشيمي متذکر شد: برخورد با محتکران جزو سياست‌هاي اصلي دولت و نظام است؛ اما در صورت شناسايي محتکران محصولات پتروشيمي از سوي وزارت نفت و شرکت ملي پتروشيمي به طور قطع در نحوه برخورد و تعامل با اين شرکت‌ها تجديد نظر صورت مي‌گيرد.


27 اکتبر 2010, 11:26
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
در حاليكه چند روزي است ازموافقت تالار بورس كالا با دستور العمل طرح اجرايي تفكيك افراد حقيقي و حقوقي مي‌گذرد اما اين طرح با یک ماه تاخير روبرو شده كه معاون داخلي شركت بازرگاني پتروشيمي از اجرايي شدن و تهيه مقدمات اين طرح و اختلال درعرضه محصولات بازرگاني پتروشيمي اظهار نگراني كرد.

به گزارس اكوپترو نيوز بر اساس اين دستورالعمل فقط افراد حقوقي مي‌توانند محصولات پتروشيمي و فلزات را از بورس كالا خريداري كنند؛ اين در حاليست كه افراد حقيقي نيز مي‌توانند خريدارمحصولات از بورس در انواع بخش‌هاي صادراتي طلا، كشاورزي و سيمان باشند.

جمشيد محمدي وقفه یک ماهه در اجراي اين طرح را به نوعي فرصتي به واجدين شرايطي مي‌داند كه بتوانند در اين مدت مدارك لازم را براي حقوقي شدن به سازمان بورس ارائه داده تا بتوانند در معاملات شركت نمايند.

وي پيشنهاد شركت بازرگاني براي اجراي طرح رادر قالب اختصاص دادن زمان كافي براي ارائه مدارك مورد نياز توسط واجدين شرايط، سهولت در ارائه مدارك و حداقل مدارك مورد نظر براي افراد مطرح كرده كه هم در فرايند عرضه و خريد محصولات اختلالي ايجاد نشده و هم توليد كنندگان به دليل عدم توليد و فروش محصولاتشان و هم خريداران براي عدم خريد دچار مشكل نشوند.

مدير داخلي شركت بازرگاني پتروشيمي درادامه در خصوص هدفمندي يارانه ها، نقش بورس را در صنعت پتروشيمي براي حفظ قيمت به عنوان بازوي حمايتي مي‌داند و عنوان مي‌كند مواردي كه در رابطه با محصولات مي‌تواند در هر مقطع به ثبات قيمت‌ها كمك كند اين است كه شرايطي فراهم شود كه تمامي عرضه‌كنندگان، محصولات خود را در بورس عرضه كرده و به صورت مستمر و به طور متقابل با خريداران رابطه داشته تا بتوانند نيازشان را از طريق خريد از بورس تامين كند.

وي افزود: «با توجه به قيمت پايه عرضه و معاملات در بورس كه متاثر از قيمت‌هاي جهاني است، سبب مي‌شود تغييرات قيمت (كاهش يا افزايش) نيز بر اساس تغيرات قيمت‌هاي جهاني باشد، تجربه نشان داده كه در موارد بسياري از اين محصولات، اين تغيرات در حالت عادي جهشي نبوده و آهنگ ملايمي در زمان افزايش و كاهش قيمت جهاني دارد.

وي به قيمت ارز در صورتيكه افزايش و كاهش ناگهاني نداشته باشد به عنوان موردي ديگرو همچنين بحث استمرار توليد و عرضه در واحدهاي توليد كننده محصولات پتروشيمي در ثبات قيمت‌ها و تعادل پايداري قيمت در بورس اشاره كرد كه شركت ملي صنايع پتروشيمي در خصوص استمرار توليد تمام تلاش خود را كرده و در شرايط خوبي براي توليد است.

ر پايان محمدي خاطر نشان كرد كه شركت بورس مي‌تواند با رفع موانع و مشوق هايي، شرايط خوبي را براي عرضه محصول در بورس بيش از پيش فراهم كند .


01 نوامبر 2010, 11:26
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد