بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 16 نوامبر 2019, 01:25
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر قیمت مواد پتروشیمی 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
هدفمند کردن يارانه ها کمترين اثر را در قيمت محصولات پتروشيمي دارد

مدير بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني پتروشيمي با بيان اين که قانون هدفمند کردن يارانه‌ها کمترين تاثير را در قيمت محصولات پتروشيمي خواهد داشت، گفت:

در حال حاضر قيمت پايه اين محصولات در بورس بر اساس قيمت‌هاي جهاني تعيين مي‌شود نه قيمت تمام شده؛ از اين‌رو هدفمند کردن يارانه‌ها تاثيري در قيمت اين محصولات نخواهد داشت.
جمشيد محمدي درباره افزايش قيمت برخي از محصولات پتروشيمي در هفته‌هاي اخير گفت: قيمت پايه فروش در بورس بر اساس دستورالعمل کارگروه اقتصادي دولت فوب منهاي 5 درصد تعيين شده است که به دليل افزايش قيمت جهاني، قيمت پايه در بورس نيز افزايش يافته است.
وي ادامه داد: البته با رشد قيمت‌هاي جهاني، قيمت پايه محصولات تا يک ماه ثابت نگه داشته مي‌شود و اگر افزايش بيش از 5 درصد باشد، قيمت‌هاي داخلي نيز افزايش پيدا مي‌کند، در حالي که اگر قيمت‌ها کاهشي باشد بازرگاني پتروشيمي، به صورت هفتگي قيمت پايه عرضه در بورس را کاهش مي‌دهد.محمدي افزود: از سوي ديگر شرکت بازرگاني پتروشيمي به تنهايي درباره ميزان عرضه محصولات تصميم‌گيري نمي‌کند و شرکت‌هاي توليدکننده محصولات بر اساس برنامه‌هاي توليد خود هر دو هفته يکبار در بازرگاني پتروشيمي تشکيل جلسه مي‌دهند و ميزان عرضه‌هاي هفتگي در بورس را مشخص مي‌کنند؛ بنابراين شرکت بازرگاني تحت هيچ شرايطي نه خريدار محصولات است و نه فروشنده بلکه به نيابت از شرکت‌هاي توليد کننده و به عنوان کارگزار اقدام به فروش محصولات پتروشيمي مي‌کند.
مدير داخلي شرکت بازرگاني پتروشيمي خاطرنشان کرد: گاهي کارگزاران به خاطر منافع ملي بايد از مصالح شرکت‌هايشان بگذرند و به کنترل بازار کمک کنند، چرا که تنظيم بازار نيازمند هماهنگي و همکاري تمامي گروه‌ها از جمله مجتمع‌هاي پتروشيمي، بازرگاني پتروشيمي و کارگزاران بورس است.
به گفته وي، در اين ميان مجتمع‌هاي پتروشيمي بايد توليد گريدهاي مورد نياز بازار را افزايش دهند، بازرگاني به عرضه منظم و مستمر اقلام توليد شده مجتمع‌ها با اولويت تامين نياز داخلي و شرکت‌هاي مصرف‌کننده بپردازد و کارگزاران بورس نيز با اعطاي اولويت خريد به توليدکنندگان در مواقع کمبود مانع از تشديد مشکلات بشوند و اجازه ندهند قيمت‌ها به‌صورت کاذب افزايش پيدا کند.وي تاکيد کرد: اگر چنين همکاري‌اي در بازار صورت گيرد تقاضاي کاذب در بورس کاهش يافته و کارگزاران قادر خواهند بود در زمان خريد با هماهنگي و مديريت تقاضا به تعادل بازار کمک کنند.
محمدي افزايش قيمت‌هاي جهاني و گرايش بخشي از نقدينگي جامعه به خريد محصولات پليمري که امکان نگهداري در انبارها را دارند از عوامل افزايش قيمت محصولات پليمري در بورس اعلام کرد و گفت: سياست‌هايي چون اولويت بندي توليدکنندگان فعال، افزايش مقادير عرضه داخلي با کاهش تعهدات صادراتي مي‌تواند به ايجاد شرايط مناسب کمک کند اگر که با همکاري کارگزاران و شرکت‌هاي توليدکننده همراه باشد.وي يادآور شد: شرکت بازرگاني پتروشيمي در هفته‌ هايي که با التهاب بازار و افزايش قيمت روبه‌رو بود با کاهش بخشي از تعهدات صادراتي، مقادير عرضه در بورس را افزايش داد؛ به نحوي که عرضه محصولات پليمري با رشد 30 درصدي از 17 هزار به 22 هزار تن افزايش داده شد.

مدير داخلي شرکت بازرگاني پتروشيمي به نقش مثبت بعضي از واسطه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: از واسطه‌ها درخواست مي‌کنيم براي تنظيم بازار سعي کنند کل موجودي خود را با قيمت منصفانه به بازار ارائه بدهند تا علاوه بر اينکه نياز بازار تامين مي‌شود، شاهد افزايش قيمت‌ها نباشيم.


24 اکتبر 2010, 09:22
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تشکيل کارگروه هدفمندي يارانه ها، آمادگي دارد هرگونه کمبود محصولات پتروشيمي در بازار کشور را برطرف کند.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، بساق‌زاده، مديرکنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: اين کارگروه از چند ماه پيش با رصد بازار تصميمات لازم براي کنترل و آرامسازي بازار محصولات پتروشيمي را اتخاذ کرده است.
وي از اجراي برنامه‌ريزي انجام شده براي رفع کمبود عرضه متانول در بازار داخلي خبر داد و افزود: با اجراي اين برنامه به تدريج عرضه از تقاضا بيشتر شد و اکنون مشکلي در تامين نياز متانول در کشور وجود ندارد.
وي همچنين از عرضه پلي پروپيلن به اندازه کافي خبر داد و افزود: با راه‌اندازي پلي ‌استايرن تبريز و فاز نخست پتروشيمي اروند بخش ديگري از نياز بازار به محصولات پتروشيمي برطرف شده است.
وي از عرضه کافي محصولات پتروشيمي در بورس کالا خبر داد و افزود: کارگروه هدفمندي يارانه‌ها در شرکت ملي صنايع پتروشيمي به طور مرتب وضع بازار را بررسي خواهد کرد و با برنامه ريزي هاي انجام شده هيچ کمبود عرضه محصولات پتروشيمي در طول اجراي قانون هدفمندي يارانه ها به وجود نخواهد آمد.


25 دسامبر 2010, 16:35
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد