بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 نوامبر 2019, 04:33
پاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 اخبار خوراک و مواد اولیه صنایع پتروشیمی و شیمیایی 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
افزایش قیمت گاز، برخي مجتمع‌هاي پتروشیمی را تعطيل مي‌كند

مهر- ريیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی از افزایش قیمت برخی از محصولات پتروشیمی در بازار داخلی خبر داد و گفت: افزایش قیمت گاز منجر به تعطیلی برخی از مجتمع‌های پتروشیمی می‌شود.

سیدحمید حسینی با اشاره به افزایش قیمت برخی از محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی اظهار داشت: هم‌اکنون برخی از مواد پتروشیمیایی مورد نیاز واحدهای پایین دستی و صنایع تبدیلی همچون «آکرلیک» با افزایش قیمت قابل توجهی روبه‌رو شده است. پیگیری مهر از بازار فروش محصولات پتروشیمی نشان مي‌دهد که در هفته‌هاي اخیر قیمت برخی از محصولات مورد نیاز صنایع داخلی همچون جوش شیرین، متانول، منواتیلن گلایکول، اسید استیک، کربنات سدیم، دی اتیلن گلایکول، اسید سولفوریک، اوره و آمونیاک افزایش قابل توجهی یافته است.
حسینی در ادامه در خصوص برنامه وزارت نفت برای افزایش قیمت خوراک مجتمع‌های پتروشیمی با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، توضیح داد: تاکنون روی قیمت و فرمول خوراک واحدهای مختلف پتروشیمیایی کار تخصصی انجام نشده است.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه هم‌اکنون نامشخص بودن قیمت خوراک منجر به سرگردانی برخی از واحدهای پتروشیمی شده است، تصریح کرد: طرح تعیین خوراک صنایع پتروشیمی مطابق با سبد صادرات گاز خلیج‌فارس یا ترکیه معیار منطقی به نظر نمی‌رسد. ريیس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اعلام اینکه هم‌اکنون ایران واردکننده صرف گاز طبیعی است، تبیین کرد: تعیین فرمول خوراک صنعت پتروشیمی مطابق با قیمت صادراتی گاز توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه در حال حاضر اکثر واحدهای اوره و آمونیاک با هر مترمکعب گاز به قیمت 7 سنت فعالیت مي‌کنند، یادآور شد: افزایش قیمت گاز این واحدهای پتروشیمی منجر به تعطیلی آنها خواهد شد.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی توجیه اقتصادی فعالیت این واحدها را کاهش مي‌دهد، بیان کرد: وجود مزیت‌های رقابتی همچون ذخایر غنی گازطبیعی، نیروی انسانی متخصص، دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت استراتژیک جغرافیایی منجر به توسعه صنعت پتروشیمی در ایران خواهد شد.


27 سپتامبر 2010, 09:28
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
فرمول جدید تعیین قیمت خوراک پتروشیمی به دولت رفت
معاون وزیر نفت از ارسال فرمول جدید قیمت‌گذاری فروش خوراک پتروشیمی به دولت خبر داد و گفت: قیمت جدید باید منجر به افزایش مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در پتروشیمی شود.
عبدالحسین بیات در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت تعیین و تکلیف فرمول جدید فروش خوراک به صنایع پتروشیمی، گفت: جزئیات این فرمول جدید قیمت گذاری فروش خوراک توسط وزیر نفت بررسی و در نهایت به دولت ارسال شده است.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه موضع وزارت نفت تعیین یک قیمت منطقی برای فروش خوراک به صنایع پتروشیمی است، تصریح کرد: قیمت منطقی، قیمتی خواهد بود که با توجه به شرایط هدفمندی یارانه‌ها برای واحدهای پتروشیمی شرایط تشویقی را ایجاد کند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه قیمت جدید فروش خوراک باید منجر به افزایش مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در صنایع پتروشیمی شود، اظهار داشت: با تعیین این فرمول جدید قیمت‌گذاری باید تمامی جنبه‌های تشویقی حفظ شود.
وی با اشاره به اینکه سیاست مجموعه وزارت نفت حفظ شرایط تشویقی همزمان با تعیین قیمت خوراک است، اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود به زودی وضعیت قیمت خوراک صنایع پتروشیمی در دولت تعیین تکلیف شود.
این در حالی است که در نشست هفته گذشته کارگروه ویژه نفت به ریاست معاون اول ريیس‌جمهور درباره نحوه قیمت‌‌گذاری خوراک صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی تصمیم گیری نهایی شده، اما تاکنون جزئیات این قیمت‌گذاری جدید اعلام نشده
است.


17 اکتبر 2010, 09:20
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
در شرایطی که افزایش قیمت خوراک مجتمع های پتروشیمی و به تبع آن صنایع پایین دستی مرتبط با این صنعت دست اندر کاران این صنف را با ورشکستگی مواجه کرده است به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی وزارت صنایع و شرکت ملی پتروشیمی موظف هستند خوراک مورد نیاز این واحد ها را تامین کنند.
عسگر جلالیان با بیان این که مجوز فعالیت صنایع پایین دستی مرتبط با پتروشیمی بر اساس مجوز وزارت صنایع و با تایید شرکت ملی پتروشیمی صادر شده است افزود: بنابراین هم وزارت صنایع و هم شرکت ملی پتروشیمی موظف به تامین خوراک این واحد ها هستند.

او با تاکید بر این که شرکت ملی پتروشیمی موظف است صنایع بالادستی و پایین دستی را به گونه ای مدیریت کند که نه تنها مجتمع های خصوصی متضرر نشده بلکه صنایع پایین دستی هم مسیر رشد و توسعه را طی کنند گفت: به نظر می رسد با راهبرد هایی که شرکت ملی پتروشیمی اتخاذ کرده برنامه ریزی هایی با هدف توسعه صنایع پایین دستی در حال انجام است.

جلالیان با اشاره به این که صنایع پایین دستی به عنوان صنایع داخلی، نماد توسعه و پیشرفت کشور هستند تاثیرات توجه به این بخش را علاوه بر اشتغال زایی در جلوگیری از خروج بی رویه ارز از کشور عنوان کرد.

عضو کمیسیون انرژی در پایان از پیگیری نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات این صنف خبر داد و افزود: در صورت بروز هر مشکلی دست اندر کاران این صنف می توانند در قالب اتحادیه صنفی مشکلات خود را به کمیسیون صنایع مجلس ارجاع دهند تا اقدامات لازم صورت گیرد. جلالیان ادامه داد: مشکلاتی هم که به کمسیون انرژی مربوط است در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته و حمایت لازم صورت خواهد گرفت.


17 اکتبر 2010, 10:24
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
مبناي قیمت محصولات پتروشيمي و خوراك واحدها يكسان شود

ایسنا- دبيركل انجمن صنفي کارفرمايي صنايع پتروشيمي با تاكيد بر اينكه قيمت‌هاي مردادماه مبناي قيمت محصولات پتروشيمي در شرايط كنوني است، خاطرنشان كرد: تقاضا داريم قيمت خوراك هم كه خود يك محصول پتروشيمي است بر مبناي قيمت مرداد ماه به مجتمع‌هاي پتروشيمي فروخته شود.

محمد حسن پيوندي درباره قيمت خوراك پتروشيمي پس از اجراي هدفمندي يارانه‌ها تاكيد كرد: دولت هر تصميمي بگيرد به آن پايبند خواهيم بود. فقط درخواست مي‌كنيم مبناي قيمتي محصولات پتروشيمي و خوراك واحدها مشترك باشد. وي با اشاره به اينكه خوراك واحدهاي پتروشيمي نيز خود يك محصول پتروشيمي است كه در كارخانه‌اي ديگر توليد مي‌شود، افزود: در نتيجه تعيين قيمت خوراك بر مبناي قيمت‌هاي مرداد مطابق آنچه براي محصولات در نظر گرفته شده است، يك درخواست منطقي خواهد بود. به اعتقاد او در صورت رعايت اين اصل، قيمت‌ها تنظيم خواهد شد و هيچ مشكلي براي توليدكنندگان به وجود نخواهد آمد، زيرا چنانچه گفته شد بخش عمده هزينه توليد را هزينه خوراك تشكيل مي‌دهد. پيوندي درباره قيمت گاز پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها تاكيد كرد: در اين رابطه نيز قيمت 70 تومان به ازاي هر متر مكعب به توليدكنندگان پتروشيمي ابلاغ شده است.
در حال حاضر با وجود آن‌كه هزينه‌هاي انواع خوراك واحدهاي پتروشيمي شامل گاز و ميعانات گازي با تغييراتي مواجه شده و افزايش پيدا كرده است، ولي دولت تصميم به تثبيت قيمت محصولات پتروشيمي با مبناي قيمت‌هاي مردادماه گرفته كه باتوجه به كاهش حاشيه سود واحدهاي پتروشيمي، نگراني‌هايي را براي فعالان اين صنعت ايجاد كرده است.
كارشناسان پيش‌تر تاكيد كرده بودند به‌دليل آن‌كه در مجموع فقط هفت درصد از گاز توليدي كشور به اين صنعت (پتروشيمي) تعلق مي‌گيرد كه نسبت به كل مصرف چندان زياد نيست، به‌نظر مي‌رسد قيمت‌گذاري منطقي آن ضرورت دارد. در اين زمينه چندي پيش عبدالحسين بيات ـ مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي، با بيان اين‌كه به دنبال تعيين قيمت منطقي خوراك براي واحدهاي پتروشيمي هستيم، گفته بود كه قيمت خوراك پتروشيمي با هدف حفظ شرايط تشويقي تعيين خواهد شد تا سرمايه‌گذاراني كه مي‌خواهند در اين صنعت سرنوشت‌ساز مشاركت كنند هم راضي باشند.
سيدمسعود ميركاظمي ـ وزير نفت، نيز در خصوص تمهيدات انديشيده شده براي تعيين نرخ خوراك پتروشيمي‌ها به گونه‌اي كه سودآوري شان را از دست ندهند، در پاسخ به ايسنا تاكيد كرده بود كه قطعا همين طور خواهد بود و اجازه نمي‌دهيم اين صنعت دچار مشكل شود زيرا سرمايه كشور است؛ بنابراين قيمت گاز به گونه‌اي تامين مي‌شود كه واحدهاي پتروشيمي دچار مشكل نشده و نرخ بازگشت مناسبي داشته باشند.


05 ژانویه 2011, 12:25
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Bing [Bot] و 22 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد