بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 24 ژانویه 2020, 14:55
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 سمینار آشنایی با محصولات پتروشیمی لاله 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
سيمنار آشنايي مشتريان شركت بازرگاني پتروشيمي با محصولات پتروشيمي لاله

سمينارمعرفي محصولات پتروشيمي لاله، با حضور مدير عامل و كارشناسان پتروشيمي لاله ، رئيس خدمات مهندسي فروش و كارشناسان شركت بازرگاني پتروشيمي و 15 شركت توليدي صنايع پايين دستي پتروشيمي مصرف كننده محصولات، روز يكشنبه 17/8/88 در محل شرکت بازرگاني پتروشيمي برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومی بورس کالای ایران به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی پتروشیمی، در ابتدا مهندس مسعود یاسینی مديرعامل شركت پتروشيمي لاله مختصري ضمن معرفي مشتريان و زمينه فعاليتشان در خصوص تاريخچه مجتمع پتروشيمي لاله اظهار داشت: پتروشيمي لاله در نيمه دوم سال 87 به صورت آزمايشي و در نيمه اول سال 88 به بهره برداري رسيده و تاكنون 25000 تن فروش داخلي و 50000 تن صادرات داشته است. همچنين توليد اين شركت 1000 تن در روز است.

شایان ذکر است ، يكي از اهداف مطرح شده در اين سمينار دريافت نقطه نظرات مشتريان در جهت بهبود كيفيت محصول و حتي در صورت امكان ايجاد تغييرات در واحد توليدي به منظور رقابت با محصولات مشابه خارجي عنوان گرديد كه اين امر در قالب سوالات و پيشنهاداتي از طرف مشتريان حاضر در جلسه مطرح شد.همچنین با توجه به استقبال مشتريان و مصرف كنندكان محصولات پتروشيمي از اين نشست ، مقرر گرديد جلسات مشابه نيز در خصوص توليدات ديگر شرکت های پتروشیمی با حضور مسئولين آنها و مصرف کنندگان برگزار شود.


11 نوامبر 2009, 15:43
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
محصولات پلي اتيلن لاله درست زماني پررنگ شد كه تقاضاي اين محصول در دو هفته گذشته، 5 برابر ميزان عرضه آن بود! اگرچه لاله هر هفته، در بورس كالا حضور دارد اما در همان روزها محمد حسن پيوندي، دبير كل انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي از توافق با مدير عامل پتروشيمي لاله مبني بر عرضه پلي اتيلن براي تنظيم بازار و تامين نياز توليدكنندگان پايين دستي خبر داد، توافقي كه راه به جايي نبرد و تقاضاي سه برابري نسبت به عرضه باز هم اتفاق افتاد.

اين اتفاقات در حالي در بازار خريد و فروش محصولات پليمري رخ داده كه مسعود ياسيني، مديرعامل پتروشيمي لاله، عقيده دارد عليرغم كيفيت خوب محصولات پتروشيمي لاله، اقبال بازار به سمت پلي اتيلن بندر امام بيشتر است! او در اين باره مي‌گويد: «ما با وجود ظرفيت توليد و ليسانسي كه داريم، انتظار نداريم ميزان فروش اين محصول دچار مشكل شود چون باقي مجتمع‌ها شرايط عملياتي غيراستاندارد و تكنولوژي قديمي دارند اما به نظر مي‌رسد مصرف‌كنندگان ترجيح مي‌دهند باوجود مطلوبيت و كيفيت برتر اجناس لاله، پلي اتيلن بندرامام را مصرف كنند چون صنايع پايين دستي با اين محصول آشنايي بيشتري دارد و علاقه‌اي به تغيير آن ندارد.»

ياسيني اضافه مي‌كند: «پتروشيمي لاله تاكنون 230 هزار تن از محصولاتش را در بازارهاي داخل و خارج عرضه كرده كه 60-50 هزار تن آن در بازار داخل به فروش رفته و باقي به خارج از كشور صادر شده است.»

او كه اين آمار را دليلي بر كيفيت قابل قبول پلي اتيلن مي‌داند، مي‌گويد: «پلي اتيلن سبك لاله، از نظر كيفي جزو برترين محصولات شناخته شده فيلم در دنياست و هند، الجزاير، چين، بخشي از آفريقا، يونان، تركيه، آلمان و شمال اروپا، جزو مشتريان و مصرف‌كنندگان اين محصول هستند اما اين ماده در ايران، چندان محبوب نيست در حاليكه پلي اتيلن لاله از نظر درخشندگي، شفافيت و موارد فيزيكي و مكانيكي در مقايسه با اجناس مشابه داخلي برتري دارد.»

مدير عامل پتروشيمي لاله، مواردي همچون تحويل جنس در زمان كوتاه و مناسب را از جمله دلايلي مي‌داند كه به طور طبيعي بايد به افزايش قميت و ميزان فروش كمك كند. وی گفت: «در مقايسه با ديگر مجتمع‌ها كه سازمان‌هاي فروش عريض و طويل دارند و درگير بروكراسي فروش هستند و طي 30 تا 35 روز، محصول را تحويل مي‌دهند، محصولات پتروشيمي لاله، ظرف مدت 5 روز يا يك هفته به مشتري تحويل داده مي‌شود اما تفاوت قيمتي ما با محصول بندر امام به طور متناوب، 20 تا 80 تومان است كه البته در دو سه ماه اخير، اين تفاوت قيمت به 100 تومان و حتي در بازار آزاد به 160 تومان هم رسيده است.»

وي سپس اضافه مي‌كند: «در چنين شرايطي، سهامداران لاله به اعضاي هيات مديره فشار مي‌آورند كه اجناس شركت را صادر كنيم، به خصوص كه بازار چين، اخيراً گرم شده و شرايط صادرات محيّاست.»

گفتني است واحد پلي اتيلن پتروشيمي لاله، 25 هزار تن در ماه ظرفيت توليد دارد و با 10 درصد بالاتر از طراحي اوليه به توليد محصول مشغول است كه البته هيات مديره اين مجتمع تصميم دارد اين ميزان را تا 300 يا 350 هزار تن در سال برساند.

از سوي ديگر چون اين شركت سابقه‌اي قابل توجه در كنترل كيفي محصولاتش دارد، نمي‌تواند اختلاف قيمت محصولاتش را با پلي اتيلن پتروشيمي بندر امام برتابد. ياسيني در اين باره مي‌گويد: «در مجموع اين ميزان فروش براي اعتبار مجتمعي همچون پتروشيمي لاله مناسب نيست چون ما به شدت سعي مي‌كنيم اشكالي در محصولات توليدي‌مان نداشته باشيم و اجناس را بدون ايراد و كوچك‌ترين اشتباهي به دست مصرف‌كننده برسانيم چون اين موضوع را در جنس PePe پتروشيمي اراك ديده‌ايم. به اين صورت كه اين محصول، از نظر كيفي ايرادي ندارد اما در بازار و در ميان مصرف‌كنندگان خوشنام نيست، فقط به دليل يك اشتباه كوچك كه در روزهاي نخستين توليد PePe ايجاد شده بود.»

سخنان ياسيني در حالي قابل تامل است كه در شش ماهه اول امسال، 31 هزار و 350 تن از محصولات پتروشيمي لاله در بازار بورس ايران به فروش رسيده كه رقمي معادل 40 ميليون دلار است.

شاهمرادي، مدير بازرگاني پتروشيمي لاله درباره تفكيك ميزان توليد و نوسان قيمت فروش اين مجتمع مي‌گويد: «در مجموع 8 گريد در لاله توليد مي‌شود اما دو گريد mfi2 و 2100 كه تقاضاي بيشتري در بازار داشته، بيشتر توليد شده است اما درخصوص نوسان قيمت‌ها بايد بگويم كه قيمت فروش لاله در مقايسه با پتروشيمي بندر امام، در فروردين ماه امسال، 6 دهم درصد پايين‌تر اما در ارديبهشت‌ماه، 2/1 درصد بالاتر از بندر امام بوده ولي نكته‌اي كه ما را نگران كرده، ميانگين اختلاف قيمت در سه ماهه اخير بوده كه 9/1 درصد شروع شده و در شهريورماه به 4/5 درصد رسيده است.»

عدم عرضه، مهم‌ترين چالش لاله
اما اظهارات مديران مجتمع لاله، باعث نشده كه توليدكنندگان صنايع پايين دستي از مواضعشان پايين بيايند. محسن ميهن‌خواه، مدير اجرايي تعاوني صنايع پلاستيك استان تهران، درباره كيفيت مواد توليدي پتروشيمي لاله مي‌گويد: «اعضاي تعاوني در استفاده از مواد اوليه لاله هيچ مشكلي نداشته‌اند؛ تنها زماني‌كه توليدكنندگان، محصولات off را به عنوان محصولات on خريدند، در آن نوساناتي ديدند ولي بعدها كه نسبت به محصولات لاله شناخت پيدا كردند، ديدگاهشان تغيير كرد كه البته هنوز هم اين مشكل وجود دارد و اگر تفاوت اين دو نوع محصول به گونه‌اي مثل تفاوت رنگ‌ها يا چاپ توضيحاتي مشخص شود، اين مشكل برطرف خواهد شد.»

وي ادامه مي‌دهد: «پتروشيمي لاله در حالي محصول 02100 را كه معادل 0030 بندر امام است، به بازار عرضه مي‌كند كه پتروشيمي بندر امام، اين محصول را از رده خارج كرده و ديگر آن را توليد نمي‌كند و لاله هم اقدام به عرضه ديگر گريدهاي توليدي خود نمي‌كند و مصرف‌كننده داخلي خواهان تنوع گريد است.»

به گفته ميهن خواه، در حال حاضر 30-20 نوع مواد فيلم با كيفيت‌هاي متفاوت در كشور توليد مي‌شود كه مشتري‌هاي خاص خودش را دارد و كمبود عرضه محصول در حال حاضر، بزرگ‌ترين مشكل صنايع پايين دستي است: «به علاوه، 31350 تن، بسيار كم است و پاسخگوي نياز بازار نيست چراكه بازار صنايع پايين دستي، كمبود شديد پلي اتيلن سبك فيلم را حس مي‌كند اما همين محصول به خارج از كشور صادر مي‌شود.»

به گفته ديگر مشتريان، يكي از موضوعاتي كه از محبوبيت پتروشيمي لاله كاسته، اين است كه ميزان، زمان و قيمت عرضه محصولات پتروشيمي لاله مشخص نيست و مشتري نمي‌داند اگر در يك هفته نتوانست از بازار بورس، خريد كند، چند هفته بعد همان محصول را با چه قيمتي مي‌تواند تهيه كند. در حالي كه محصولات مشابه را از كشورهاي ديگر، با قيمت ارزان‌تر، كيفيت بهتر و در يك زمان‌بندي دقيق مي‌توان تهيه كرد. بنابراين توليدكننده ترجيح مي‌دهد مواد اوليه مورد نيازش را وارد كند و اساساً وارد بازار بورس نشود، به خصوص كه از ابتداي امسال، دو بار با عدم ثبات قيمت‌ها روبرو بوده‌ايم و طي دو هفته اخير، قيمت‌ها 30 درصد افزايش پيدا كرده است.

افزايش قيمت‌ها همسو با قيمت‌هاي جهاني
مطوري، معاون مدير بازرگاني داخلي شركت بازرگاني پتروشيمي درباره افزايش قيمت‌ها مي‌گويد: «تمام محصولات پتروشيمي با قيمت فوب منهاي پنج درصد در بازار بورس عرضه مي‌شوند و اگر قيمت‌ها بالا رفته، به دليل افزايش قيمت در بازارهاي جهاني بوده است.»

مديرعامل پتروشيمي لاله نيز درباره كمبود عرضه مي‌گويد: «براي پتروشيمي لاله به صرفه‌تر است كه محصولاتش را در داخل كشور به فروش برساند چون پول آن را ظرف چند روز، پس از عرضه به صورت نقد دريافت مي‌كند در حاليكه پول اجناس صادراتي را 4 يا 5 ماه پس از تحويل و با قيمتي كمتر از فروش داخل دريافت مي‌كند اما نكته اينجاست كه پتانسيل بازار داخل كم است و اگر دو يا سه هزار تن را در سه هفته عرضه كنيم، بازار براي هفته چهارم، كشش و تقاضا ندارد!»

اما مهين‌خواه، عقيده دارد به دليل نياز بازار و توانايي لاله در تامين مواد اوليه صنايع پايين دستي، اين تحليل درست نيست و لاله بايد به ميزان تقاضاي بازار، عرضه را بالا ببرد.

ياسيني درباره افزايش عرضه عقيده دارد: «اگرچه تنظيم بازار برعهده شركت بازرگاني پتروشيمي است ولي ما اين توانايي و امكان را داريم كه در صورت نياز و تقاضاي داخل، گريدهاي مختلف را به بازار عرضه كنيم و حتي براي اين كار، وضعيت واحد توليدي را تغيير دهيم اما بايد اين نياز از سوي بازار و به ميزان مناسب (بالاي هزار تن) به ما اعلام شود. به علاوه، ما براي جلب رضايت مشتريان، اين امتياز را قرار داده‌ايم كه مشتريان بتوانند به صورت تك تك هم به مجتمع مراجعه و با عقد قرارداد، محصول مورد نيازشان را دريافت كنند.»

باوجود تمام اين حرف‌ها، مشكلات پلي‌اتيلن سبك فيلم فقط و فقط زماني برطرف مي‌شود كه بازار، به صورتي درست و دقيق، تنظيم و عرضه و تقاضا با يكديگر برابر شوند. به نظر مي‌رسد براي قضاوت پيرامون اين موضوع، بايد منتظر بازار بورس و رويدادهاي آن در هفته جاري و هفته‌هاي آتي بود.


17 اکتبر 2010, 10:17
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 9 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد