بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 07 دسامبر 2019, 17:15
پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 خرید و فروش متانول در بورس کالا 
نویسنده پیام

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
هادی زاده مدیرمالی پتروشیمی فن آوران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با اشاره به افزایش درآمد حاصل از فروش شرکت ابراز داشت: با توجه به بحران جهانی و افت شدید قیمت متانول می بایست در نیمه دوم سال 87 ارقام مذکور با کاهش مواجه باشند ولی افزایش 26 درصدی تولید توانسته عملکرد مثبتی را رقم زند.

وی افزود: در 6 ماه اول سال 87 افزایش نرخ متانول را تا 400 دلار شاهد بودیم این در حالی است که در نیمه دوم سال 87 کاهش قیمت متانول تا 250 دلار نیز اتفاق افتاد. در مجموع تعادل این افت و خیزها در قیمت متانول و همچنین افزایش تولید 36 درصدی منجر به افزایش درآمد حاصل از فروش گشته است. حائز اهمیت است که بودجه متانول برای سال 87 در قیمت 370 دلار بسته شده است.

وی در خصوص بهای تمام شده محصولات گفت: با توجه به افزایش تولید، بهای تمام شده نیز رشد نشان می دهد از سوی دیگر افزایش چشمگیر بهای تمام شده در سال 87 نسبت به 86 مربوط به افزایش قیمت گاز مصرفی می باشد.

هادی زاده مدیر مالی پتروشیمی فن آوران ادامه داد: افزایش هزینه های مالی به علت بازپرداخت اقساط وامهای سالهای گذشته می باشد و وام جدید در سال گذشته اخذ نگردیده است.

طبق این گزارش خالص درآمد (هزینه های) متفرقه سال 87 به مبلغ 237 هزار و 942 میلیون ریال عمدتا بابت تاخیر در پرداخت بدهی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت پتروشیمی فن آوران می باشد که بر اساس اظهار نظر حسابرسی نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم سال 87 که در تاریخ 87.10.30 دریافت گردید در این خصوص موافقت نامه ای با شرکت مذکور تنظیم نگردیده و با توجه به سوابق شرکت ضرورتی برای محاسبه آن نیز وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد : در ماه های آتی خرید و فروش متانول در بورس کالا میسر میگردد و پتروشیمی فن آوران برای تعیین نرخ فروش متانول در این بازار معاملات خود را انجام خواهد داد.

هادی زاده در خصوص سیاست تقسیم سود ابراز کرد: سیاست تقسیم سود سازمان تامین اجتماعی ( شستا ) در دیگر مجامع بورسی معمولا در حدود 90 درصد بوده است. البته پیشنهاد هیات مدیره 80 درصد می باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بورس نیوز در خصوص توقف تولید مجموعه گفت: توقف تولید متانول 35 روز در نظر گرفته شده بود که در نهایت به 20 روز خلاصه شد.

در پایان گفتنی است که تعاملات اقتصادی و بخصوص سیاسی باعث افزایش ریسک منطقه و افزایش بهای تمام شده می گردد . بدین ترتیب برای اخذ بهره بانکی از کشور های خارجی می بایست به جای 4 درصد بهره بانکی متداول بازارهای خارجی، 6 درصد پرداخت. این مهم باعث افزایش بهای تمام شده و استهلاک و در نهایت قیمت فروش می گردد.


09 می 2009, 13:40
مشخصات شخصی

عضو: 22 می 2009, 06:24
پست ها: 73
به دنبال افزایش قیمت متانول ابهامات زیادی درباره چگونگی این افزایش قیمت به وجود آمد. در این میان به گفته مدیر بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی پتروشیمی افزايش و يا كاهش قيمت پايه محصولات پليمري وشيميايي از جمله متانول در بورس داخل ناشي از تغييرات قيمت جهاني بوده وهرگز براساس قيمت تمام شده فروش نيست.

به گزارش اکوپترو نیوز با افزایش قیمت متانول، خریداران صنایع دستی که اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان آن هستند، مسبب گرانی محصولات پلیمری را شرکت بازرگانی پتروشیمی می‌دانند و معتقدند که این اتفاق در پی ذخیره این محصولات و تغییر روند عادی عرضه و تقاضا به وجود می‌آید.

«جمشيد محمدي»، مدير داخلي شركت بازرگاني پتروشيمي دراین‌‌باره به اكوپترونيوز گفت: «شركت بازرگاني تحت هيچ شرايطي خريدار و يا فروشنده نيست بلكه كارگزار فروش محصولات پتروشيمي به نيابت از شركت‌هاي توليد كننده است كه با تعرفه 5/3 در هزار براي فروش محصولات به صورت خرده‌فروشي در بورس و یک در هزار براي خوراك بين مجتمع‌ها به صورت عمده اقدام مي‌كند، در نتيجه ما ذي‌النفع نيستيم.»

مديرداخلي شركت بازرگاني پتروشيمي درخصوص افزايش قيمت متانول كه در حال حاضر سرو صداي بسياري به پا كرده افزود: «قيمت پايه فروش در بورس بر اساس دستورالعمل كارگروه اقتصادي دولت
است كه به دليل افزايش قيمت جهاني، قيمت پايه در بورس افزايش يافته است. البته در صورت افزايشي بودن قيمت‌هاي جهاني، قيمت پايه تا يك ماه ثابت نگه داشته مي‌شود پس از آن اگر ميزان افزايش بيش از 5 درصد باشد افزايش اعمال مي‌شود و چنانچه قيمت‌ها كاهشي باشد به صورت هفتگي ما نيز قيمت پايه عرضه در بورس را كاهش مي‌دهيم.»

وي ادامه داد: «تصميم درخصوص ميزان عرضه محصولات به تنهايي در بازرگاني پتروشيمي اتخاذ
نمي‌شود، بلكه شركت‌هاي توليد كننده براساس برنامه توليد و جلسات برنامه‌ريزي توليد و كنترل موجودي كه هر دو هفته يكبار در بازرگاني پتروشيمي تشكيل مي‌شود تصميم به تعيين ميزان عرضه هفتگي در بورس مي‌گيرند.»

محمدي در مورد كمبود متانول اظهار داشت: «پتروشيمي فن‌آوران و زاگرس كه توليدات بسيار زيادي دارند بايد به كمك پتروشيمي شيراز آمده و نياز بازار را در عرضه بورس تامين كنند؛ كه در دو هفته اخير با عرضه پتروشيمي فن‌آوران قيمت اين محصول متعادل شد.»

اين مقام مسوول در ادامه در مورد وظايف كارگزاران براي برقراري آرامش در بازار و همچنين ايجاد وضعيت تعادل در مواقع حساس و بحراني مانند وضعيت امروز بازار گفت: «در برخي مواقع مانند امروز كارگزاران به خاطر منافع ملي گاهي بايد از مصالح شركت‌هايشان گذشته و به كنترل بازار كمك كنند. تنظيم بازار نيازمند هماهنگي و همكاري تمامي گروه‌ها از جمله مجتمع‌هاي پتروشيمي براي افزايش توليد گريدهاي مورد نياز بازار و بازرگاني پتروشيمي براي عرضه منظم و مستمر اقلام توليد شده با اولويت تامين نياز داخلي و شركت‌هاي مصرف‌كننده و كارگزارن بورس كه با اعطاي اولويت خريد به توليدكنندگان در مواقع كمبود مانع از تشديد امر شده و اجازه ندهند قيمت‌ها بصورت كاذب افزايش يابد.»

وي ادامه داد: «در اين حالت تقاضاي كاذب در بورس كاهش يافته و كارگزاران قادر خواهند بود در زمان خريد با هماهنگي و مديريت تقاضا به تعادل بازار كمك كنند.»

محمدي در پاسخ به اين سوال كه آيا هدفمند كردن يارانه‌ها در التهاب بازار نقش تاثير‌گذاري دارد يا خير اظهار داشت: «طرح هدفمند كردن يارانه‌ها به اعتقاد بنده كمترين تاثير را در قيمت محصولات پتروشيمي خواهد داشت زيرا هم‌اكنون قيمت پايه محصولات پتروشيمي در بورس براساس قيمت‌هاي جهاني تعيين مي‌شود نه قيمت تمام شده، حتي پيش‌بيني مي‌شود قيمت خوراك بعضي از واحدهاي توليد‌كننده محصولات پتروشيمي نيز كاهش يابد. لذا دليلي براي افزايش قيمت محصولات پتروشيمي وجود ندارد.»

وي افزود: «شركت بازرگاني پتروشيمي در هفته‌هايي كه با التهاب بازار و افزايش قيمت روبه‌رو بوديم با كاهش بخشي از تعهدات صادراتي، مقادير عرضه را افزايش داده به طوريكه عرضه محصولات پليمري با 30 درصد افزايش در اين ايام از 17 هزار به 22 هزار تن افزايش يافته است كه انشا ا... سعي خواهد شد كه ادامه يابد.»

محمدي علل افزايش كاذب قيمت در بازار را به صورت تيتر وار اينگونه اعلام كرد: «از مهمترين علل افزايش قيمت مي‌توان به افزايش قيمت جهاني و گرايش بخشي از نقدينگي جامعه به خريد محصولات پليمري كه خاصيت نگهداشت در انبارها را دارند دانست.»

وي اعلام كرد: «سياست‌هايي همچون اعطاي اولويت به توليدكنندگان فعال مرتبط و افزايش مقادير عرضه با كاهش تعهدات صادراتي در صورتي كه با اقبال و همكاري كارگزارن و شركتهاي توليد كننده همراه نشود نمي‌تواند اثر بخش باشد.»
فروختن امتياز اولويت خريد توليد‌كنندگان به واسته‌ها، خريد مقادير زياد محصولات پليمري بيش از نياز ماهيانه و ذخيره‌سازي به دليل فاسد نشدن اين محصولات توسط برخي توليدكنندگان قطعا باعث افزايش قيمت‌ها خواهد شد.»

در ادامه مدير داخلي شركت بازرگاني پتروشيمي به نقش مثبتي كه بعضي از واسطه‌ها مي‌توانند ايفا كنند اشاره كرد وگفت: «ما از واسطه‌ها در خواست مي‌كنيم براي تنظيم بازار سعي كنند زمانيكه به هر صورت در بورس خريد مي‌كنند، كل موجودي خود را با قيمت منصفانه به بازار ارائه داده تا نياز بازار تامين و مانع از افزايش قيمت شود.»

محمدي در پايان به وضعيت ارز كه به گفته خبرنگار اكوپترونيوز شايد يكي از علل تورم در هفته‌هاي اخير در بازار بوده اشاره كرد و گفت: «وضعيت ارز در بازار با سياست‌هاي دولت از حالت بحراني خارج شده و نگراني مصرف كنندگان در حال حاضر از بين رفته و اميدواريم در اوايل آبان ماه شاهد يك آرامش در بازار محصولات پليمري و مواد شيميايي باشيم.»


17 اکتبر 2010, 10:13
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 20 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد