بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 14 دسامبر 2019, 06:34
پاسخ به موضوع  [ 8 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2
 اخبار قیر تولید ایران ( قیر نفت جی و شرکت پاسارگاد ) 
نویسنده پیام

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
معاون وزیر راه و ترابری گفت: آزاد سازی قیمت قیر و فروش آزاد آن در مدت زمان بهره برداری از طرح های در دست اجرای راه و ترابری تاثیرگذار است.
به گزارش ايلنا، شهريارافندی‌زاده در بازدید از قطعات مختلف بزرگراه در دست احداث سیرجان- بندرعباس و قطعه مربوط به تونل تنگه زاغ اظهارداشت: تمام تلاش وزارت راه و ترابری برای تقویت زیر ساخت‌های مواصلاتی به ویژه محورهای همانند سیرجان –بندرعباس است چرا که در این محور حجم بالای خودرو برابر با روزانه7 الی 8 هزار وسیله تردد می‌کنند.
معاون وزیر راه و ترابری همچنین با اشاره به پروژه تونل تنگه زاغ اظهارداشت:امید است بتوانیم درسال جاری از این پروژه به طور کامل بهره‌برداری کنیم، اگرچه مباحثی همانند کمبود قیر و اعتبارات نیز در به سرانجام رسیدن این پروژه تاثیرگذار است.
وی با بیان این که اعتبارات مربوط به بخش راهداری محدود و در مقابل آن نيازها بالاست اظهارداشت:اولویت‌بندی‌ها براساس تردد و شلوغی محورها صورت می‌گیرد به نحوی که بتوانیم با اعتبارات موجود در قدم اول نسبت به ایجاد زیر ساخت‌ها و تکمیل آن در کشور اقدام کنیم.
وی همچنین با اشاره به طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و به تبع آن آزاد سازی قیمت‌ها افزود: از تابستان سال جاری قیر به صورت آزاد و از طریق بورس در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي افزود: پیش بینی می‌شود افزايش قیمت قیر تاثیرات ملموسي را بر پروژه‌های راه‌ و ترابری بگذارد بنابراين این با افزایش قیمت قیر اعتبارات لازم نيز از منابع مختلف باید بیشتر شود از اين رو با کمیسون عمران مجلس و دولت رایزنی‌های شده است که وزارت راه و ترابری بتواند اعتبارات حاصل از هدفمندسازی یارانه‌ها را جذب کند.


15 می 2010, 10:33
مشخصات شخصی

عضو: 04 آوریل 2010, 06:13
پست ها: 313
در پي توقف عرضه وكيوم باتوم و قير توليد پالايشگاه شيراز، بندرعباس و آبادان در بورس كالا، بر اساس صحبت‌هايي كه با خريداران و توليد كنندگان قير و وكيوم‌باتوم شد، كه تصميم نهايي براي حل اين مشكل به عهده پالايش و پخش است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، در پي توقف عرضه قير سه پالايشگاه شيراز، آبادان و بندر‌عباس در بورس كالا در پيگيري‌هايي كه براي دليل اين اتفاق انجام شد برخي خريداران و توليد‌كنندگان قير و وكيوم‌باتوم و مسئولين بورس كالا اختلاف بين پالايش و پخش و نفت جي و پاسارگاد در خصوص ميزان افزايش قيمت فروش اين دو كالا را دليل توقف عرضه نفت جي و پاسارگاد دانستند و بر اين اساس بيش از دو هفته است كه عرضه اين دو محصول از سه پالايشگاه نام برده متوقف شده است.
دليل توقف عرضه وكيوم‌باتوم توليد پالايشگاه شيراز، بندر‌عباس و آبادان از سوي يكي از مسئولين بورس كالا، افزايش نرخ فروش وكيوم‌باتوم و قير شركت پالايش و پخش به نفت‌جي و پاسارگاد اعلام شد ولي اين دو شركت(پاسارگاد و جي) معتقدند محصولي كه پالايش و پخش به عنوان قير مي فروشد استداندارد‌هاي لازم را ندارد و بايد فعل و انفعالات خاصي انجام شود تا قير توليد شود و نفت جي و پاسارگاد تنها وكيوم باتوم را از پالايش و پخش خريداري مي‌كنند.
يكي از دلايل اثبات اين مسئله كه محصول فروخته شده پالايش و پخش به اين دو شركت قير نيست، پرداخت 3 درصد ضايعات از سوي آنها به پالايش و پخش است كه نشان مي‌دهد، اين كالا خوراك است نه يك محصول و نبايد آن را به قيمت يك محصول نهايي بفروشند.
بر اساس اين اتفاقات پالايش و بخش نرخ VB را كه در گذشته كيلويي 295 تومان به نفت جي و پاسارگاد مي‌فروخت را به 423 تومان افزايش داده و اگر اين دو شركت با اين قيمت وكيوم‌باتوم (VB و ماده اوليه توليد قير) را با افزايش حدود 90 تومان بپذيرد و 17 درصد به عنوان هزينه‌هاي شركت به آن اضافه شود كه 3 درصد آن سودخالص براي شركت است، قيمت قير به بيش از كيلويي 500 هزار تومان مي‌رسد.
با توجه به اينكه در هيچ جاي دنيا قيمت قير بالاتر از 500 هزار تومان نيست، صادر‌كنندگان تمايلي به خريد نخواهند داشت و قيمت وكيوم باتوم كه بايد بر اساس 95 درصد قيمت فوب خليج فارس باشد، بيشتر خواهد شد.يكي ديگر از مشكلات كه براي خريداران قير وجود دارد، اختلاف قيمت در اين محصول است و دليل آن نيز اختلاف در قيمت فروش وكيوم باتوم از سوي پخش و پالايش است.
بر اساس مستنداتي كه وجود دارد قيمت فروش وكيوم باتوم در پايان شهريور ماه كيلويي 295 هزار تومان بوده كه در مهر ماه به 319 تومان افزايش يافته و در نهايت در آبان ماه نرخ نهايي كه به شركت نفت جي و پاسارگاد اعلام شده 331 هزار تومان اعلام شده و اين نشان مي‌دهد كه در مدت 32 روز (از روز پاياني شهريور تا دوم آبان) نرخ فروش وكيوم باتوم از سوي پالايش و پخش بيش از 38 هزار تومان افزايش يافته است.
همچنين اطلاعات موجود نشان مي‌دهد خريداراني كه از نفت پاسارگاد و جي قير خريداري مي‌كردند در حال حاضر به دليل توقف خريد وكيوم باتوم اين دو شركت از پالايش و پخش مجبورند قير مورد نياز خود را از تهران خريداري كنند كه در اين صورت قير را از تهران كيلويي 330 هزار تومان خريداري مي‌كنند و اگر 40 هزار تومان هرينه حمل و نقل و 10 هزار تومان هزينه گرم كردن مجدد قير را به آن اضافه كنيم قيمت تمام شده قير به 490 تومان مي‌رسد.
تا كنون خريداران و توليد كنندگان قير مشكلات خود را در اين رابطه به كرات مطرح كرده‌اند، اما شركت پالايش و پخش تنها سكوت پيشه كرده است به هر دليل حاضر به ارائه توضيحي بيش از آنچه گفته شده نيست، اما بايد همه افرادي كه به نحوي مي‌توانند به حل اين مشكل كمك كنند دور هم جمع شده و براي اين اتفاق راه حلي پيدا كنند.
اگر اين وضعيت طولاني شود خريداراني كه سرگردان هستند اقدام به واردات قير مي‌كنند زيرا همان طور كه شد اگر قير با قيمت330 هزار توماني كه اعلام شده فروخته شود، متقاضي آن كم شده يا متقاضي نخواهد داشت، بنابراين مصرف كنندگان اقدام به واردات مي‌كنند كه مي‌تواند به اقتصاد ضربه بزند، البته با توجه به اطلاعاتي كه وجود دارد مسئولان پالايش و پخش به طور شفاهي اعلام كرده‌اند كه اين مشكل حل مي شود ولي تا كنون هيچ نامه كتبي در اين خصوص به خريداران و توليد كنندگان وكيوم باتوم و قير براي رفع نگرانيهاي موجود ارسال نشده است، همچنين قرار بوده هفته گذشته جلسه‌اي براي حل اين مسئله برگزار شود كه خبري نيز از برگزاري اين نشست نشده است.
بر اين اساس، چنين مشكلي كه برخي خريداران قير در بندر‌عباس را مجبور به خريد قير به قيمت نهايي 490 تومان كرده زياد طول نخواهد كشيد و بزودي به دليل هزينه‌هاي بالايي كه دارد دچار مشكل شده و در نهايت نيز پروژه‌هاي عمراني وزارت راه و شهرداري به عنوان مصرف كنندگان اصلي قير با مشكل روبه‌رو مي شود،بنابراين لازم است مسئولان مربوطه هر چه زود‌تر در اين رابطه به توافق برسند.


26 اکتبر 2010, 13:28
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
پاسخ به يك خبر
اصلاحيه

به دنبال درج خبرهايي با عناوين «عرضه قير به تعويق افتاد» و «فشار خريداران، قيمت قير را به 370 تومان كاهش داد» در تاريخ‌هاي 18 و 19 مهرماه سال‌جاري، سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان با ارسال نامه‌اي به دفتر روزنامه، نكاتي را توضيح داده‌اند كه متن اين نامه را در زير مي‌خوانيد:

- نحوه قيمت‌گذاري فرآورده‌هاي ويژه نفتي حسب مصوبه مورخ 27/4/89 شوراي اقتصاد، در جلسه مورخ 18/5/89 هيات‌مديره شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تصويب و در تاريخ 3/7/89 جهت اجرا ابلاغ گرديده و بر اين اساس قيمت وكيوم باتوم (ماده اوليه توليد قير) توسط رابطه‌اي حاصل ضرايبي از نفت سفيد و نفت كوره به‌عنوان كالاي متجانس و مبتني بر ميانگين قيمت FOB خليج‌فارس محاسبه و تعيين شده است. از اين رو قيمت وكيوم باتوم براي مهرماه سال جاري به ازاي هر كيلوگرم 3190 ريال تعيين و از سوي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به شركت‌هاي قيرسازي عرضه گرديد.
- از آنجايي كه شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي، قير استحصالي از پالايشگاه‌هاي شيراز، آبادان و بندرعباس را به‌عنوان محصول نهايي دانسته و آمادگي دارد تا آن را به‌صورت مستقيم در بورس عرضه نمايد لذا نسبت به تعيين قيمت نهايي آن را به ازاي هر كيلوگرم 3374 و 3373 ريال براي مصارف داخلي و 4230 ريال براي مصارف صادراتي اقدام نموده است.
- به دنبال تغيير ناگهاني قيمت وكيوم باتوم به‌عنوان ماده اوليه و همچنين قيمت قيرهاي استحصالي از پالايشگاه‌هاي شيراز، بندرعباس و آبادان به‌عنوان محصول نهايي، شركت قيرسازي نسبت به افزايش قيمت قير توليدي در بورس كالاي ايران مبادرت نمودند كه اين امر باعث اختلال در معاملات بورس شده و نگراني‌هايي را براي مصرف‌كنندگان به وجود آورد، به‌طوري كه از تاريخ 10 مهرماه سال‌جاري قيمت قير 70/60 و 100/85 از كيلويي 3550 ريال به 3850 ريال براي قير توليدي كارخانجات تهران، اراك، تبريز و اصفهان و مبلغ 4050 ريال براي قير توليدي كارخانجات آبادان و شيراز افزايش يافته و قيمت قير 250-mc كارخانجات قيرسازي آبادان و تبريز نيز در همين تاريخ از مبلغ 5200 ريال به ازاي هر كيلوگرم به مبلغ 5600 ريال صعود كرد.
- لازم به ذكر اينكه قير 70/60 كارخانه قيرسازي بندرعباس نيز در اين مدت عرضه نشده و اين در حالي است كه قيمت پايه قير 70/60 بندرعباس از سوي شركت قيرساز به مبلغ 4900 ريال به ازاي هر كيلو براي عرضه در بورس پيشنهاد شده است.
- در واكنش به اين موضوع اين سازمان ضمن مكاتبه با شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي، آن شركت را به رعايت قوانين و مقررات و تصميمات مورخ 27/4/89 شوراي اقتصاد احاله نموده و خواستار اصلاح تغييرات بر مبناي مصوبه مذكور شده است به‌طوري كه در مصوبه ياد شده مبناي قيمت فروش داخلي كليه فرآورده‌هاي نفتي و محصولات پتروشيمي ميانگين قيمت FOB خليج فارس در يك هفته قبل با كسر 5 درصد مي‌باشد.
همچنين وزارت نفت و تمام واحدهاي پايين‌دستي موظفند ضمن ثبات روند عرضه در مواقع افزايش قيمت‌هاي جهاني تا يك‌ماه، قيمت‌هاي داخلي را ثابت و در صورت كاهشي بودن قيمت جهاني، هر هفته به صورت ميانگين قيمت هفته قبل نرخ‌هاي فروش پايه را اصلاح نمايند همچنين به شركت‌هاي قيرسازي و شركت بورس كالايي نيز لزوم رعايت قوانين و مقررات مربوطه در اين خصوص تاكيد شد.
- متعاقب آن جلسه‌اي در مورخ 17/7/89 در محل شركت بورس كالايي ايران و با حضور نمايندگان شركت بورس، شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي، سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان و مديران شركت‌هاي قيرسازي و انجمن آسفالت ايران جهت اصلاح قيمت‌ها و بررسي دغدغه‌هاي توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان از افزايش قيمت قير، تشكيل و ضمن بررسي موضوع به جهت تعادل در بازار مقرر گرديد قيمت پايه عرضه قير در بورس متناسب با قيمت وكيوم باتوم تحويلي از شركت پخش به شركت‌هاي قيرسازي به حدود هر كيلوگرم 3750 ريال تقليل يافته و با توجه به شرايط حساس كنوني در نزديك شدن به اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها و جلوگيري از هرگونه اخلال در بازار، نسبت عرضه انواع قير از سوي شركت‌هاي قيرسازي در بازار بورس حفظ شود.
- همچنين شركت بورس كالايي و شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران موظف شدند ظرف يك‌ماه آينده نسبت به پذيرش و عرضه وكيوم باتوم در بورس اقدام نمايند تا از اين پس معاملات و قيمت ماده اوليه قير (وكيوم باتوم) براساس سازوكار بورس تعيين شود.
- همچنين به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضا در بازار و براساس قانون تعزيرات حكومتي و ساير قوانين و مقررات جاريه و نيز ضرورت نظارت و كنترل دولت بر فعاليت‌هاي اقتصادي، هرگونه كاهش عرضه تصنعي يا افزايش غيرمنطقي قيمت‌ها تخلف محسوب شده و با متخلفين حسب قوانين و مقررات برخورد خواهد شد.
دنیای اقتصاد


02 نوامبر 2010, 09:21
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 8 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 13 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد