بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 12 دسامبر 2019, 00:21
پاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2
 پی وی سی PVC 
نویسنده پیام

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بازار جهاني PVC طي چند سال گذشته حدود 4 درصد رشد را تجربه كرده است. موسسه مشاوره CMAI مستقر در آمريكا سطح تقاضا در سال 2008 با 8 درصد كاهش نسبت به سال 2007 و كل مصرف در مقايسه با آن سال با 33 ميليون تن افت روبه‌رو شد. از عوامل اصلي كاهش تقاضا و سطح مصرف مي‌توان به بدتر شدن اوضاع اقتصادي و اثر آن بر صنعت ساخت و استراتژي عدم بازپرسازي انبارها در زنجيره عرضه اشاره نمود.
تقاضا براي PVC در آسيا از سال 2003 تا 2007 نزديك به 8 درصد رشد كرد، اما در سال 2008 (بيشتر در 4 ماه پاياني سال) اين تقاضا 6 درصد تنزل يافت. از همان ابتدا نگهداري موجودي كالا بيش از حد مورد نياز كار اشتباهي تلقي مي‌شد كه در حقيقت اين استراتژي آغازگر بحران جهاني محسوب مي‌شود. پس از اتمام بازي‌هاي المپيك با كاهش شديد تقاضا در سه ماه پاياني سال 2008، تقاضا براي PVC نزديك به يك ميليون تن كاهش يافت. CMAI انتظار دارد نرخ رشد در آسيا طي 5 سال آينده با كاهش همراه باشد و اين احتمال مي‌رود ميزان تقاضا تا سال 2011 به آن سطحي كه در سال 2007 وجود داشت، نرسد. پيش‌بيني مي‌شود نرخ رشد تقاضا در فاصله سال‌هاي 2012 تا 2013، 7 درصد و تقاضا در چين با توجه به بالا رفتن GDP تا سال 2010 و بهبود كامل آن تا سال 2013 معادل 12 ميليون تن (حدود 9/2 ميليون تن بالاتر از سال 2008) شود.
تقاضا در شبه قاره هند نيز احتمالا قوي خواهد بود. با اينكه در سال 2009 شاهد كاهش رشد تقاضا بوديم CMAI انتظار دارد ميزان تقاضا در سال‌هاي 2010 تا 2013 بيشتر از 10 درصد رشد داشته باشد.

به نقل از سايت گلوبال ماركت دايركت دولت چين در حال حاضر پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري 600 ميليارد دلاري را در دست اجرا دارد كه هدف آن توسعه ساختارهاي زيربنايي در چين بوده و يكي از محرك‌هاي اصلي تقاضا براي PVC در آينده به شمار مي‌رود. چين بزرگ‌ترين ظرفيت PVC را دارا بوده كه از آن به‌عنوان ماده خام استيلن استفاده مي‌كند.همچنين اكثر مازاد ظرفيت آن در آينده براي همين منظور تعبيه شده است. حتي با وجود مازاد ظرفيت بالايي كه در اين كشور وجود دارد، اما در آينده تبديل به بزرگ‌ترين واردكننده pvc در جهان خواهد شد. تقاضاي چيني‌ها براي اين كالا سالانه 15 درصد رشد خواهد داشت و در سال 2020 حدود 44 درصد سهم تقاضا براي آن در جهان را به خود اختصاص خواهند داد. در اروپا، pvc يكي از موادي بوده كه كمترين رشد را در بين پليمرها داشته است؛ چرا كه دامنه كاربرد آن در بخش‌هاي خاصي نظير پروفيل‌ها، لوله‌ها و اتصالات تمركز دارد. در ساير موارد همچون بسته‌بندي، بطري‌ها و كالاهاي مصرفي با عمر كم سهم كاربرد pvc با جايگزين شدن پلي اتيلن ترفتالات (PET) و پلي اولفين‌ها كاهش يافته است.

در سال 2009 شاهد پايين ترين رشد در فعاليت‌هاي تجاري ساخت و ساز در اروپا بوديم كه تاثير نامطلوبي بر اين صنعت گذاشته است. به نقل از ICIS پس از 13 سال رشد بي‌وقفه در صنعت ساخت، در بدترين پيش‌بيني برآورد مي‌شود 4/8 درصد از رشد آن كاسته شده است. همچنين انتظار مي‌رود تجارت در بخش ساخت با يك درصد رشد ديگر در سال 2010 روبه‌رو باشد و سپس در سال 2011 حدود 5/1 درصد بهتر شود. پيش‌بيني مي‌شود ميانگين درآمد شركت‌هاي اروپايي فعال در صنعت ساخت تا پايان سال 2011 با 5 تا 10 درصد افت مواجه شود كه علت عمده آن ضعيف‌تر شدن اوضاع اقتصادي و مشكلات اعتباري عنوان شده است. بيش از 75 درصد كالاهاي مصرف‌كننده PVC در صنعت ساخت مورد استفاده قرار مي‌گيرند و با توجه به شرايط موجود، امسال سال خوبي براي اين كالا نبوده است. بي‌ثباتي در قيمت PVC در سال 2009 به‌خاطر وجود عرضه بالا در مقابل تقاضاي ضعيف، مشكل ديگري براي صنعت ساخت به‌وجود آورد. بسياري از تبديل‌كننده‌هاي PVC معتقدند اين ماده در سال 2010 با رشد اندك 2 تا 4 درصدي مواجه خواهد شد و از اين‌رو تكميل كننده‌ها اظهار نگراني كرده‌اند؛ از اين‌رو احتمالا حاشيه سود آنها بسيار پايين خواهد بود. از آنجا كه دولت آلمان در نظر دارد براي ساخت مجدد ساختمان‌ها و خانه‌هاي عمومي مبلغ 2 ميليارد يورو اختصاص دهد، همچنين بسته‌هاي حمايتي مالي ديگري نيز به صنعت ساخت تخصيص خواهد يافت، انتظار مي‌رود بازار ساخت پنجره رشد و بهبود بيشتري داشته باشد. به‌علاوه اروپاي مركزي و شرقي نيز احتمالا با بهبود اوضاع در سال 2010 روبه‌رو خواهند بود.

تفاوت موجود بين سرانه مصرف اروپاي غربي، مركزي و شرقي حاكي از آن است كه براي رشد PVC پتانسيل عظيمي در اروپاي مركزي و كشورهاي منطقه CIS نظير روسيه، اوكراين و قزاقستان وجود دارد. براي رسيدن به همان سطح مصرف در اروپاي غربي، CMAI پيش‌بيني مي‌كند تقريبا به 6 ميليون تن تقاضاي بيشتر براي PVC نياز است. در سال 2008 اروپاي غربي، با داشتن 8/6 ميليون تن ظرفيت PVC در منطقه تسلط داشت. در فاصله زماني 2009 تا 2013 حدود 730000 ظرفيت جديد (عمدتا در روسيه و اوكراين) بر ظرفيت موجود افزوده خواهد شد. با اين‌حال احتمال مي‌رود در روسيه در راه‌اندازي برخي از پروژه‌هاي بزرگ به خاطر كمبود اتيلن و ركود اقتصادي تاخيراتي رخ دهد.

صنعت PVC در آمريكا در سال 2009 با شرايط نامطلوب و مبهمي روبه‌رو شد. تقاضا براي آن در صنعت ساخت به شدت افت داشته و نشانه‌ها و علائم كمي از بهبود ركود اقتصادي در جهان در سال جاري مشاهده شده است.
پس از ريزش ارزش اوراق بهادار رهني كه در سال 2008 منجر به وقوع ركود شديدي در ساخت خانه‌هاي جديد گرديد، صنعت PVC اميد داشت بازار مسكن در سال 2009 بهبود يابد، اما همان طور كه مشاهده شد به دليل فرو رفتن بيشتر اقتصاد آمريكا در ركود، رشدي حاصل نشد. صادرات PVC آمريكا در سه ماه اول 2009 نسبت به سه ماه اول 2008 معادل 36 درصد تنزل يافت و كاهش ارزش دلار و رشد تقاضا در ساير كشورها باعث تشويق صادرات PVC آمريكا به سه كشور مصر، چين و هند شد. در خاورميانه شاهد بازاري صعودي براي PVC بوده‌ايم. رشد تقاضا در سال‌هاي 2007 و 2008 به ترتيب حدود 13-12 و 10-9 درصد محاسبه شده است. با تكميل شدن پروژه‌هاي ساخت و به تعويق افتادن پروژه‌هاي زيربنايي در نتيجه وجود محدوديت‌هايي در نقدشوندگي و ركود اقتصادي انتظار كاهش رشد تقاضا را داريم. رشد تقاضا براي PVC در دهه گذشته در خاورميانه نسبت به كشورهاي آسيايي و اقيانوس آرام در درجه دوم قرار داشته است.

رشد تقاضا بيشتر به علت وجود پروژه‌هاي عظيم ساخت‌و‌ساز در ايران، عربستان سعودي و امارات‌متحده عربي مي‌باشد، كشورهايي كه از بزرگ‌ترين صادركننده‌هاي نفت خام و گاز طبيعي در دنيا بوده و قيمت بالاي نفت در سال‌هاي گذشته تا حد زيادي به نفع اين كشورها تمام شده است.
به گزارش گلوبال ماركت دايركت، بخش ساخت‌و‌ساز اصلي‌ترين محرك تقاضا براي PVC محسوب شده و افزايش توسعه اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه‌اي كه رشد سريع‌تري دارند (چين، هند و برزيل) از محرك‌هاي تقاضاي جهاني براي اين كالا در بخش ساخت مي‌باشد. ل
وله‌ها، تيوپ‌ها و پروفيل‌ها قسمت عمده‌اي از تقاضا براي PVC در اين بخش را به خود اختصاص مي‌دهند. تعداد قابل‌ملاحظه‌اي از جمعيت اين كشورهاي در حال توسعه از كمبود زيرساخت‌هاي اساسي از جمله مسكن، آب آشاميدني و تسهيلات بهداشتي رنج مي‌برند و اقدامات انجام‌شده در اين كشورها براي تامين اين نيازها منجر به افزايش تقاضا براي PVC در بخش ساخت‌وساز خواهد شد. از اين رو تقاضا براي اين كالا در بخش ساخت از سوي كشورهاي در حال توسعه، كمبود تقاضا در بازارهاي بزرگ آمريكاي شمالي و اروپا را جبران خواهد نمود و در سال 2020، 61 درصد تقاضا براي PVC در جهان را به خود اختصاص خواهد داد. به نقل از چم سيستم، افزايش مصرف در كشورهاي پرجمعيت نظير چين و هند، آسيا را به محرك اصلي رشد مصرف PVC در جهان تبديل خواهد نمود؛ در حالي كه مصرف در ايالات‌متحده آمريكا از سال 2004 با كاهش همراه بود، رشد تقاضا در مكزيك و بهبود آن در ايالات‌متحده آمريكا بر نرخ رشد آمريكاي شمالي تاثير مثبتي خواهد گذاشت. انتظار مي‌رود اروپاي غربي به دليل سرانه مصرف بالا و چشم‌انداز رشد پايين GDP، كمترين رشد را داشته باشد. اروپاي شرقي و خاورميانه به دليل دارا بودن نفت، با نرخ بسيار بالايي رشد خواهند يافت و آمريكاي‌جنوبي از رشد بالاي GDP و توسعه زيرساخت‌ها بهره خواهد برد. روند افزايش ظرفيت توليد در مناطق مختلف جهان تقاضاي قابل ملاحظه‌اي با هم داشته كه دليل عمده آن اختلاف زياد بين چشم‌انداز مصرف و هزينه توليد در اين مناطق مي‌باشد و رشد اندك اقتصاد و بالا بودن قيمت انرژي از جذابيت سرمايه‌گذاري در آمريكاي شمالي و اروپاي غربي كاسته است. با اينكه پيوسته شاهد كاهش تقاضا در اين مناطق مي‌باشيم، در حال حاضر در آمريكاي شمالي برخي از پروژه‌هاي اصلي افزايش ظرفيت (كه غالبا با هدف صادرات انجام مي‌شود) در دست اقدام هستند.


21 سپتامبر 2010, 08:39
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 12 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد