بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 نوامبر 2019, 22:37
پاسخ به موضوع  [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 نظرات شخصی فعالان بازار و مصرف کنندگان محصولات پتروشیمی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 07 فوریه 2009, 10:45
پست ها: 956
اعتراض كارشناسان به تعيين سقف قيمت فروش محصولات پتروشيمی
تعيين سقف قيمت؛ آري يا نه؟

كاهش عرضه و توليد برخي از محصولات پتروشيمي و در مقابل افزايش تقاضا در چند هفته گذشته باعث شد كه برخي از فروشندگان و فعالان بازار از بورس براي كنترل قيمت‌ها، خواستار تعيين سقف نرخ شوند.

اين در حالي است كه در مفاهيم اقتصاد آزاد با آزادسازي محصولات پتروشيمي تعيين نرخ و سقف قيمت بي‌معني است. برخي از كارشناسان بازار اعتقاد دارند ابزار تعيين سقف قيمت بايد با توجه به شرايط بازار و براي جلوگيري از افزايش قيمت‌ها به كار گرفته شود و تعداد ديگري از كارشناسان بر اين باورند تعادل در عرضه و تقاضا مي‌تواند راهكاري براي كنترل قيمت‌ها در بازار باشد.
كارشناساني كه مخالف تعيين سقف قيمت در بازار هستند اعتقاد دارند تعيين هرگونه سقف و محدوديتي در بازار باعث مي‌شود، قيمت تعيين شده براي محصول غيرواقعي باشد
و همين باعث ايجاد بازاري ديگري به‌موازات بازارهاي رسمي باشد.
حسين خزلي خرازي، دبير كانون كارگزاران درباره تعيين سقف قيمت به دنياي‌اقتصاد گفت: اگر قيمت‌ها قرار است به صورت دستوري تعيين شود و سقفي براي افزايش آن تعيين شود فلسفه به وجود آمدن بورس چه بوده است؟
او گفت: براي كنترل قيمت اگر تقاضا بيشتر از عرضه است براي تامين تقاضا چنانچه محصول در كشور توليد نمي‌شود مي‌بايست با واردات بازار را متعادل كرد.
وي به تعيين قيمت از طريق عرضه و تقاضا در بورس اشاره كرد و افزود: در همه جاي دنيا عرضه و تقاضا نرخ محصول را مشخص مي‌كند و اگر عرضه جوابگوي تقاضا نباشد، طبيعتا قيمت‌ها بالا مي‌رود.
خرازي توصيه كرد: توليد‌كنندگان مواد اوليه خود را به صورت سلف خريداري كنند و ابزارهاي آتي براي خريد كالاهاي پتروشيمي مي‌تواند از راهكارهايي باشد كه از طريق آن بازار را از شرايط حساس خارج كرد.
محمدرضا بخشنده، يكي از تحليل‌گرهاي بازار به خبرنگار ما گفت: تعيين سقف قيمت باعث مي‌شود در لحظه اول، زمان رقابت رينگ يكي از خريداران سقف قيمت را بپذيرد و در آن صورت بر اساس مكانيز نرم‌افزار بورس، كالا به ديگر خريداران نخواهد رسيد.
وي افزود: در شرايطي كه تقاضا در بازار وجود داشته باشد قيمت‌ها با تعيين سقف در خارج از رينگ بالاتر خواهد رفت و مصرف‌كنندگان باز هم مجبورند كه محصولات را باقيمت بالاتر در بازار غيررسمي خريداري كنند.

تعيين سقف در شرايط خاص
محمود رضا الهي‌فر در باره تعيين سقف قيمت براي محصولات پتروشيمي اظهار داشت: در گذشته نيز در بازارهاي ديگر بورس كالا سقف قيمت در شرايط خاص و براي كالايي خاص در نظر گرفته شده است. وي افزود: تعيين سقف قيمت و محدوديت با ذات بورس تضاد دارد ولي از آنجا كه اقتصاد ما به طور كامل آزاد نشده است استفاده از راهكارهايي براي كنترل بازار با ايجاد محدوديت‌ قيمت‌ مي‌تواند موثر باشد.
الهي‌فر معتقد است كه تعيين سقف قيمت مي‌بايست مقطعي به كارگرفته شود و در شرايطي كه تقاضاي بازار بيش از عرضه است يكي از راهكارها تعيين سقف و محدوديت‌ خريد براي هر خريدار است.
با توجه به آزادسازي نرخ محصولات پتروشيمي و مكانيزم تعيين قيمت در بورس كه همان تعيين قيمت از طريق عرضه و تقاضا است به نظر مي‌رسد كه تعيين سقف تنها همانند دارويي آرام‌بخش در بازار اثر كند. اين در شرايطي است كه قراردادهاي آتي و امكان خريد به صورت سلف از ابزارهايي است كه توليدكنندگان براي تهيه مواد اوليه خود به كار گيرند و به جاي خريد كالا به صورت نقدي محصولات خود را به صورت سلف خريداري كنند و اين امر مستلزم فروش محصول از سوي توليدكنندگان و رغبت آنها براي فروش سلف است.
البته نقش ناظر بازار در شرايط خاص بيش از شرايط عادي حايز اهميت است چون ناظر با توجه به جايگاه خود و كشف دليل افزايش قيمت در شرايط غيرعادي مي‌تواند بازار را شفاف‌تر كند.
همچنين راهكار ديگري كه مي‌تواند بازار پتروشيمي را در آينده از رقابت و بالا رفتن قيمت‌ها نجات دهد امكان حضور واردكنندگان محصولات پتروشيمي و ترغيب آنها براي فروش محصولات در رينگ پتروشيمي است و با توجه به فروش محصولات
و تعيين قيمت پايين‌تر از قيمت فوب به نظر نمي‌رسد كه واردكنندگان رغبتي براي عرضه محصولات در بازار پتروشيمي داشته باشند.


08 فوریه 2009, 10:20
مشخصات شخصی

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
رينگ پتروشيمي اسير رشد كاذب قيمت‌ها


رينگ پتروشيمي يك ‌سالگي خود را در حالي جشن گرفت كه برخي از فعالان بازار پتروشيمي معتقدند اين بازار راه‌ زيادي را براي بين‌المللي شدن و مرجع شدن نرخ‌هاي محصولات پتروشيمي در جهان دارد. برخي از فعالان بازار پيشنهادهايي از قبيل تعيين سقف قيمت و سهميه معين براي توليدكنندگان در رينگ را داشتند كه پيشنهادهاي آنها با ذات بورس كه همان فروش و نرخ‌گذاري به صورت آزادانه و بر اساس عرضه و تقاضا است، مغايرت دارد. برخي ديگر از فعالان، پيشنهاد تعيين سقف حجم خريد را براي تعدادي از محصولات كه توليدكننده خاص دارد را به بورس دادند كه در حال حاضر برخي از محصولات نيز با هماهنگي عرضه‌كننده محدوديت‌هايي براي فروش دارند.


تعيين حد خريد براي محصولات خاص
بر اساس اين گزارش هاله فردگلي يكي از فعالان بازار به دنياي اقتصاد گفت: بورس كالا براي جلوگيري از رانت و جلوگيري از واسطه‌گري در بازار پتروشيمي تاسيس شد، ولي متاسفانه برخي از واسطه‌ها با نقدينگي بالا به اين بازار آمده و تعادل بازار را به هم زدند.
وي ادامه داد: واسطه‌ها با خريد محصولات به هر قيمتي نه تنها نرخ محصولات را در بورس بالا مي‌برند و در كنار آن با افزايش قيمت بورس موجب رشد نرخ‌ها در بازار آزاد نيز مي‌شوند.
فردگلي با اشاره به قدرت واردات برخي از توليدكنندگان اظهار كرد: توليدكنندگان براي حمايت از بازار داخلي مواد اوليه خود را از بورس كالا تهيه مي‌كنند، اما اگر بورس راهكاري براي جلوگيري از افزايش بي‌رويه قيمت‌ها اتخاذ نكند، ديگر توجيهي براي خريد از بورس باقي نمانده و توليدكنندگان براي تهيه مواد اوليه با وارد كردن محصول مورد نظر، واحد توليدي خود را تجهيز مي‌كنند.
به اعتقاد وي بهتر است بورس محدوديت در حجم فروش و سقف قيمت را در بورس اجرايي كند، همچنين با پذيرش و دعوت از توليدكنندگان خارجي امكان انتخاب خريد را براي خريداران در بورس فراهم آورد.


واسطه‌هاي فلزي در بازار پتروشيمي
افخمي يكي ديگر از فعالان و توليدكنندگان بازار پتروشيمي به خبرنگار ما گفت: قبل از ايجاد بازار پتروشيمي و آزادسازي نرخ محصولات پتروشيمي، توليدكنندگان با نرخ‌هاي ثابت و تعيين شده براي خريد به بازرگاني پتروشيمي مراجعه مي‌كردند يا با چند واسطه در اين بازار فعاليت كرده و با مذاكره، محصولات را با اندكي افزايش قيمت مي‌خريدند، ولي با راه‌اندازي بورس پتروشيمي نه تنها همه قيمت‌ها افزايش پيدا كرد، بلكه تعداد واسطه‌ها نيز در بازار بيشتر شد.
وي در ادامه گفت: برخي از واسطه‌هاي بازار فلزي بورس كالا با ركود در اين بازار، نقدينگي خود را وارد بازار پتروشيمي كرده و بدون اطلاعات با خريد محصولات در قيمت‌هاي بالا باعث افزايش قيمت در محصولات نهايي شده‌‌اند. به گفته وي، برخي از محصولات كه عرضه محدود دارند زماني كه وارد رينگ مي‌شوند با رشد ناگهاني نرخ مواجه شده و در برخي از موارد يك واسطه تمام محصول را در بالاترين قيمت خريداري مي‌‌كند و با توجه به عدم برنامه‌ريزي مناسب در عرضه، گاه با چند هفته تاخير محصول مورد نظر در قيمت‌هاي بالا خارج از بورس به فروش مي‌رسد.
افخمي پيشنهاد كرد كه بورس براي توليدكنندگان يك سهميه خاص در نظر بگيرد تا از اين طريق توليدكنندگان مواد اوليه خود را خريداري كنند و با بيان اين مطلب خبرنگار ما سوالي را مبني بر اين كه آيا شما حاضر به خريد محصول در قيمت تعيين شده بازار (حتي با وجود رقابت و افزايش نرخ) با فرض تعيين سهميه خاص به توليدكنندگان هستيد؟
اين توليدكننده در پاسخ گفت: اگر قرار بر آن باشد كه محصولات را در قيمت بالا در بورس خريداري كنيم، محصول مورد نظر را خارج از بورس و بدون دردسر خريداري مي‌كنيم!


لزوم ورود شركت‌هاي خارجي در رينگ پتروشيمي
امين خراساني يكي ديگر از فعالان و صادركنندگان بازار پتروشيمي به دنياي اقتصاد گفت: عرضه برخي از محصولات در بورس در انحصار چند شركت خاص است و اين شركت‌ها با فروش محصول در نرخ پايين در خارج از كشور و فروش محصولات در داخل با قيمت‌هاي بالاتر، امكان رقابت را در بازار جهاني از توليدكنندگان داخلي سلب كرده‌اند.
وي گفت: برخي از واحدهاي توليدي محصولات پتروشيمي به دليل اينكه توسط دولت راه‌اندازي شده‌اند و سپس با ابلاغ اصل 44 خصوصي مي‌شوند به اندازه‌اي مجهز هستند كه امكان رقابت با آنها در واحدهاي تماما خصوصي وجود ندارد. وي گفت: تنها راه مقابله با انحصار شركت‌هاي توليدكننده محصولات خاص پتروشيمي اين است كه از توليدكنندگان خارجي براي فروش محصولات در بازار پتروشيمي ايران دعوت شود و بورس كالا براي ايجاد انگيزه و دعوت از شركت‌هاي بين‌المللي دست به كار شود.

دنیای اقتصاد


28 فوریه 2009, 09:32
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
واكاوي دلايل عرضه‌هاي سنگين محصولات پتروشيمي در روزهاي چهارشنبه :

كشف قيمت يا به چالش كشيدن بورس كالا ؟


رينگ پتروشيمي با داشتن 5 روز كاري در طول هفته معمولا روز پاياني پرحجمي را طي مي‌كند كه بيشترين عرضه‌ها نيز در اغلب اوقات از سوي بازرگاني پتروشيمي در همين روز از هفته يعني چهارشنبه صورت مي‌گيرد، به‌طوري كه حجم بالاي عرضه‌ها در روز چهارشنبه باعث شده كه آخرين روز هفته بورس كالا با نام پتروشيمي و معاملات حجيم اين روز شهرت خاصي را در بين فعالان بازار پيدا كند.

برخي از فعالان بازار اعتقاد دارند تجميع عرضه‌ها در يك روز به جاي عرضه در طول هفته براي به چالش كشيدن بورس و به دنبال اثبات عدم كارآيي مكانيزم بورس براي عرضه‌هاي حجيم و بهانه براي خروج از بورس كالا است. اين ادعا در حالي مطرح مي‌شود كه براساس مصوبه هيات وزيران شركت‌ها ملزم به فروش و عرضه محصولات در بورس كالا هستند و از همين رو بعيد به نظر مي‌رسد كه عرضه‌كننده اصلي روز چهارشنبه به دنبال بهانه و خروج از بورس كالا باشد. اين شايعه در حالي انتشار يافت كه ناظر بازار هفته گذشته در موضع رسمي از سوي بورس كالا و در زمان معاملات اعلام كرد بورس كالا توانايي عرضه حجيم را در يك روز دارد


توانايي عرضه 80 محصول در يك روز
پژمان ساعت‌ساز ناظر تالار به دنياي اقتصاد گفت: «زيرساخت‌هاي بورس مهياي عرضه‌هاي حجيم حتي در طول هفته است و با امكانات موجود بورس، عرضه 80 محصول در بازار پتروشيمي طي فعاليت يك روزه بورس كالا امكان‌پذير است».
وي گفت: «عرضه‌هاي با حجم بالا در يك روز باعث مي‌شود كه كارگزاران براي هماهنگي با مشتريان به دليل زمان و قوانين معاملاتي بورس با مشكلاتي روبه‌رو مي‌شوند».
وي در ادامه گفت: «عرضه‌كنندگان برنامه عرضه يك ماهه‌اي را در حالي منتشر مي‌كنند كه به آن پايبند نيستند و تنها درخواست بورس از عرضه‌كنندگان رعايت زمان‌بندي عرضه در روز تعيين شده است.»براساس قوانين بورس كالا عرضه‌كنندگان تنها ملزم به اعلام عرضه‌ها در يك روز قبل از عرضه بورس هستند و بايد ديد كه عرضه‌كنندگان محصولات پتروشيمي در قبال رعايت زمان‌بندي يك ماه خود چه تصميماتي را اتخاذ مي‌كنند.
عرضه و فشار كاري در يك روز
يك كارگزار بورس درباره تجميع عرضه‌ها در يك روز به خبرنگار ما گفت: از سوي عرضه‌كننده اصلي روز چهارشنبه جمع‌آوري قيمت‌ها و كشف نرخ جهاني بهانه عرضه در روز پاياني هفته اعلام شده است.
اين كارگزار معتقد است قيمت‌هاي جهاني در بعد از ظهر شنبه هر هفته از سوي منابع بين‌المللي منتشر مي‌شود و بهانه كشف قيمت جهاني در طول هفته غيرمنطقي به نظر مي‌رسد.
او گفت: عرضه‌هاي حجم بالا در يك روز باعث مي‌شود كه به همين نسبت فشار كاري براي تسويه و صدور حواله و به دنبال آن تحويل و بارگيري در مجتمع‌هاي عرضه‌كننده به يك روز موكول شود و از همين‌رو مشكلاتي را براي خريدار، كارگزار و مجتمع‌هاي توليدكننده به وجود مي‌آورد.


عرضه‌كنندگان به دنبال چالش بازار
اين فعال بازار اظهار كرد: عرضه‌كننده اصلي روز چهارشنبه بازار پتروشيمي به دنبال چالش براي بورس كالا هستند و با فشار يك‌باره به بازار و براي اثبات عدم كارآيي مكانيزم بورس براي فروش محصولات پتروشيمي است.

لزوم بازنگري در قوانين
جوادي يكي ديگر از كارگزاران بورس به دنياي اقتصاد گفت: قوانين و مقررات بورس براي كالاهايي ديگر تدوين شده بود و با ورود محصولات پتروشيمي قوانين مستلزم تغيير است. وي درباره شايعه عمدي بودن عرضه‌هاي حجم بالا در روز چهارشنبه گفت: باور كردن آن سخت است، زيرا براساس مصوبه هيات وزيران شركت‌ها ملزم به فروش محصولات خود در بورس كالا هستند و يك سال براي كامل شدن بازار پتروشيمي كه نمونه كاملي در سطح بين‌المللي ندارد انتظار نابه‌جايي به نظر مي‌رسد و تمام مسوولان بورس هم معتقدند كه بازار پتروشيمي براي بالغ شدن نياز به زمان و مطالعات بيشتري دارد. حال بايد ديد كه عرضه‌هاي روز چهارشنبه پتروشيمي براساس شايعه‌هاي بازار براي به چالش كشيدن بورس است يا به ادعاي عرضه‌كننده براي به دست آوردن نرخ دقيق بازارهاي جهاني و اعلام قيمت منصفانه براي عرضه در بورس و بازار داخلي است.

دنیای اقتصاد


03 مارس 2009, 10:29
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
اعلام عرضه‌ها در يك روز قبل از عرضه براي رينگ پتروشيمي، با توجه به شرايط اين بازار كافي نیست


عرضه محصولات پتروشيمي به طور نامنظم و بدون در نظر گرفتن شرايط بازار باعث شد، اولين پيشنهادي كه امسال در رينگ پتروشيمي مطرح شود زمان اطلاع‌رساني عرضه‌ها به بيش از 24 ساعت افزايش يابد. اين در حالي است كه در سال گذشته با توجه به برخي از بدقولي‌ها، فعالان بازار خواستار سروسامان دادن زمان‌بندي عرضه‌ها و افزايش زمان اطلاع‌رساني عرضه‌ها شوند.
بنابراين گزارش، عرضه نامنظم محصولات پتروشيمي در سال گذشته به دلايلي از جمله خارج شدن سرويس توليد و تعميرات واحد توليدي اتفاق افتاد باعث مي‌شد كه حباب قيمتي در بازار آزاد و همچنين بورس به وجود آيد. اين در حالي است كه با توجه به حجم توليد مشخص مجتمع‌هاي پتروشيمي، اعلام برنامه‌ زمان‌بندي بلندمدت كار چندان پيچيده‌اي به نظر نمي‌رسد.
بازنگري در اعلام زمان‌بندي عرضه‌ها
تجربه سال گذشته نشان داد، اعلام عرضه‌ها در يك روز قبل از عرضه براي رينگ پتروشيمي، با توجه به شرايط اين بازار كافي نبوده است و بازنگري در زمان‌بندي عرضه‌ها در سال جاري از الزامات به نظر مي‌رسد. اعلام زمان‌بندي بلندمدت به جز امكان برنامه‌ريزي براي فعالان بازار باعث مي‌شود كه عرضه‌ها در روزهاي پاياني هفته حجيم نشود.
با توجه به تغيير ناظران بازار در هر روز، تدوين آيين‌نامه معاملاتي در رينگ پتروشيمي ضروري است. در روزهاي پاياني سال گذشته با توجه به رفتار چند گانه ناظران در قبال گره‌هاي معاملاتي كه از حجم كم عرضه‌ها و بالا بودن تقاضا به وجود مي‌آمد، كارگزاران بورس از مدير ناظران تالار درخواست كردند كه آيين‌نامه معاملاتي مشخصي را تدوين كنند.

جلوگيري از انحصار
موضوع ديگري كه در سال گذشته در رينگ پتروشيمي مطرح شد، تشويق توليدكنندگان براي عرضه محصولات پتروشيمي براي خارج شدن بورس از انحصار عرضه‌ها توسط يك شركت بود، در اين خصوص يكي از فعالان بازار در گفت‌وگو با خبرگزاري ايلنا اظهار داشت: شرکت بورس نهادی نیمه دولتی است و شرکت بازرگانی پتروشیمی که به ظاهر نام خصوصی را یدک می‌کشد، از رانت دولتی استفاده می‌کند و در اين ميان مصرف‌كنندگان در مقابل یک مجموعه دولتی قرار گرفته‌اند.

بورس كالا يك مغازه است!
اين فعال بورس را به یک مغازه تشبیه کرد و خاطر نشان شد: متاسفانه شرکت بورس از ماهیت واقعی خود خارج شده و تبدیل به مغازه‌ای شده که فروشندگان آن با هر قیمتی که می‌خواهند اجناس را خرید و فروش مي‌كنند. وی در پاسخ به سوالي مبنی بر چرایی و چگونگی عدم تداوم عرضه محصولات پتروشیمی به بورس و به تبع این امر ایجاد حباب قیمتی محصولات اظهار داشت: شرکت بازرگانی پتروشیمی در عرضه محصولاتش به بهانه‌های مختلفی همچون خارج شدن یا توقف تولید یک محصول و تمرینات دوره‌ای از یک فاکتور مشخص استفاده نمی‌کند.
داورپناه در ادامه با تاکید بر نقش بورس کالا در کنترل عرضه محصولات از سوی شرکت پتروشیمی اظهار داشت: شرکت بورس وظیفه كنترل صحت و سقم مالی و ادعای فروشندگان را خواهد داشت، این در حالی است که بورس از وظیفه خود سرباز زده و با تعامل با شرکت پتروشیمی قیمت برخی محصولات پتروشیمی را به صورت دوره‌ای بالا می‌برد.
لازم به ذكر است به لحاظ قانوني در ابتدا سازمان بورس سپس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و در آخر سازمان بازرسي متولي نظارت بر عرضه محصولات پتروشيمي در بورس هستند.


استمرار عرضه هاي بازرگاني پتروشيمي
در همين رابطه دبير هيات مديره بورس كالا گفت: تا كنون توقفي در عرضه محصولات پتروشيمي از سوي شركت بازرگاني پتروشيمي صورت نپذيرفته است و از زمان پذيرش محصولات اين شركت در كميته پذيرش، به طور مستمر نسبت به عرضه محصولات اقدام كرده است.
عباس يعقوبي دبير هيات مديره بورس كالاي ايران ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: براساس آخرين جلسات برگزار شده با شركت بازرگاني پتروشيمي ايران، تعاملات بسيار مثبتي وجود داشته است و اين شركت در سال جاري نيز همانند سال قبل نسبت به عرضه كليه محصولات خود در دو رينگ داخلي و صادراتي اقدام خواهد كرد.
وي با اشاره به اين كه قيمت كليه كالاها در بورس كالاي ايران برمبناي سيستم حراج حضوري و در نظر گرفتن عرضه و تقاضاي واقعي بازار و همچنين نوسانات قيمت جهاني كشف مي‌شود، گفت: طبيعتا با تغيير شرايط عرضه و تقاضا و همچنين تغييرات قيمت‌هاي جهاني، قيمت‌ها افزايش يا كاهش مي‌يابد كه اين امر در اصل همان واقعيت بورس‌هاي كالا است كه فضاي مطلوبي را جهت كشف قيمت مناسب ايجاد مي‌كند كه منجر به حذف حباب قيمتي بين قيمت بازار آزاد، قيمت‌هاي جهاني و قيمت‌هاي بورس مي‌شود.
وي با اشاره به عدم شناخت و اطلاع كافي برخي از خريداران از شرايط بازار و نوسانات قيمت‌هاي جهاني گفت: اين دسته از خريداران بعضا نسبت به خريد اقدام و در صورت عدم تسويه به موقع موظف به پرداخت جريمه مطابق با آيين نامه‌هاي بورس مي‌شوند. از سويي ديگر نيز در صورت عدم تحويل به موقع كالا توسط فروشندگان، با آنان نيز مطابق آيين‌نامه‌هاي بورس رفتار مي‌شود.
وي در پايان گفت: تضامين سپرده شده توسط كليه كارگزاران، به تنهايي ريسك بسياري از معاملات را پوشش مي‌دهد.

نظارت بيشتر سازمان بورس
با توجه به مشكلات و شرايط سال گذشته بازار به نظر مي‌رسد در سال جاري سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بر بورس كالا توجه بيشتري را براي اجراي قوانين و نظارت بيشتري بر تخلف عرضه‌كنندگان و فعالان بازار انجام دهد و پيشنهاد مي‌شود براي كنترل بيشتر بازار پتروشيمي كه در آينده به بورس نفت مبدل خواهد شد نماينده‌اي را در شركت بورس مستقر كند.

دنیای اقتصاد


07 آوریل 2009, 09:57
مشخصات شخصی

عضو: 13 فوریه 2009, 15:30
پست ها: 468
بسیاری از فعالان رینگ پتروشیمی از روند معاملات محصولات در تالار بورس ناراضی هستند. این افراد مهم ترین معضلات بورس کالا را در ناشفافی قیمت برخی محصولات، شائبه تقلب در برخی معاملات و... می دانند. این افراد معتقدند دادوستد در بورس کالا برخلاف سایر بورس های دنیا که معاملات شفاف و راحت صورت می گیرد چندان آسان نیست و نحوه عرضه محصولات و قیمت گذاری و دادوستد آنها برای تمام مشتریان یکسان نیست. همین امر باعث می شود برخی از این منتقدان با بیان باندبازی برخی عوامل کارگزاری ها و دست اندرکاران بورس و عرضه کنندگان، نام مافیای بورس بر آن بگذارند اما آیا چنین چیزی می تواند واقعیت داشته باشد؟

حسینی پور مدیر کالایی کارگزاری بانک کشاورزی با تایید نواقص موجود در ساختار رینگ محصولات پتروشیمی به سرمایه گفت: «نمی توان بر نواقص موجود نام مافیای بورس نفت گذاشت.»
وی در رابطه با نواقص موجود در بورس کالا به ویژه رینگ محصولات پتروشیمی اظهار داشت: «عمدتاً نارضایتی برخی از فعالان پتروشیمی ریشه در نقص نرم افزاری و ابهام در پرداخت مالیات دارد.»
حسینی پور توضیح داد: «معامله گران محصولات پتروشیمی ابهاماتی در رابطه با نحوه پرداخت مالیات دارند که همین امر باعث شده است برخی معامله گران برای تسهیل در دادوستد رسیدگی به این موضوع را به کارگزاران واگذار کنند.»
وی افزود: «نحوه پرداخت مالیات و سایر پرداخت ها را نمی توان مافیا نامید و این موضوع به تدریج و با اصلاح قوانین و آیین نامه حل خواهد شد.»
این کارشناس در رابطه با نقص نرم افزاری رینگ پتروشیمی گفت: «نرم افزار فعلی تالار بورس با توجه به ساختار بازار فلزات طراحی شده است که در آن رینگ محصولات در حجم بالا دادوستد می شود و رقابت محدودتر از رینگ پتروشیمی است. در حالی که رینگ محصولات پتروشیمی نیازمند نرم افزاری است که با ساختار بازار متنوع پتروشیمی هماهنگ باشد.»
وی افزود: «در حال حاضر در هر تایم زمانی 60 ثانیه کارگزاران می توانند قیمت یک کالا را پیشنهاد دهند و این امر با توجه به رقابت بالای بازار پتروشیمی همخوانی ندارد. همین امر باعث می شود برخی افراد که از قیمت های پیشنهادی مطلع شده اند قیمتی را پیشنهاد دهند که شائبه تقلب را ایجاد می کند.»
حسینی پور با اشاره به روند روبه اصلاح ساختار بورس کالا تصریح کرد: «با تلاش افراد مسوول در بورس، با طراحی نرم افزاری جدید برای رینگ پتروشیمی و نصب آن این معضل حل خواهد شد.»
حسینی پور با بیان اینکه تا زمان رسیدن به بورس کالای واقعی فاصله زیادی داریم، تاکید کرد: «بسیاری از معضلات موجود در بورس کالا به دلیل ضعف ساختار اقتصادی و بداخلاقی های موجود در جامعه اقتصادی ایران است که باید برای خشکاندن آن به خارج بورس رجوع کنیم. وقتی معضلاتی همچون تقلب و رشوه در جامعه اقتصادی شنیده می شود نباید از نهاد اقتصادی نوپایی همچون بورس کالا انتظار داشته باشیم هرچه سریع تر این معضلات را حل کند.»
اما یک فعال بازار پتروشیمی نیز درخصوص معضلات بورس کالا به سرمایه گفت: «نمی توان نام این معضلات را مافیای بورس نفت نامید البته برخی کارگزاران و متصدیان امور در بورس (که بخشی از جامعه اقتصادی ایران اند) از نواقص موجود در بورس کالا نهایت سوءاستفاده را می کنند که باید مراجع بازرسی بازار سرمایه و بورس کالا با این افراد برخورد کند. خوشبختانه شناخت این افراد نیز مساله پیچیده ای نیست و با کمترین تحقیق از فعالان و معامله گران بازار می توان افراد سودجو را شناخت.» وی افزود: «یکی از معضلات رینگ پتروشیمی تعیین دستوری قیمت ها در بورس است که ریشه آن را باید در میان برخی مدیران شرکت های عرضه کننده و عوامل فرصت طلب برخی کارگزاران دانست.»
وی در رابطه با میزان تفاوت قیمت ها در بورس با قیمت های جهانی گفت: «تفاوت قیمت برخی از محصولات پتروشیمی با بازارهای جهانی 10 الی
30 درصد است که ریشه مشکل را باید در نگاه آمرانه مدیران عرضه کننده در بورس و سوءاستفاده برخی کارگزاران دانست.»
وی در پایان گفت: «نباید با انتقاد از عملکرد فعلی بورس کالا، ویژگی و کارکرد مثبت آن را زیر سوال برد. البته انتقادی که به مدیران بورس کالا وارد است در بوروکراسی شدید و تعلل در اصلاح ضوابط و قوانین بورس در جهت کاهش معضلات بورس است.»

روزنامه سرمایه


12 آوریل 2009, 16:39
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 46 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد