تالار بورس کالا
http://www.boursekala.com/talar/

اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد
http://www.boursekala.com/talar/viewtopic.php?f=125&t=4137
صفحه 1 از 4

نویسنده:  iran-metal [ 11 آگوست 2010, 08:39 ]
موضوع پست:  اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد

1- روند افزایشی قیمت ها در چین به اتمام رسیده؟؟
بازار فولاد چین هفته گذشته را با رشد آغاز نمود و 2 درصد افزایش قیمت در انواع محصولات آن دیده شد که در این میان میلگرد با رشد قیمت 7/2 درصدی و ورق گرم با رشد یک درصدی پیشتاز بودند. نکته جالب اینجاست که این روند صعودی در همه نقاط چین مشاهده شده. بورس فیوچرز فولاد چین طی دو هفته اخیر 200 واحد رشد داشته البته با نوسان.
این افزایش قیمت غیر معمول که 19 جولای آغاز شد در نتیجه نبود تقاضا به سرعت روند معکوسی پیش گرفت. با این حال همیشه ماه های آگوست تا اکتبر دوره افزایش مصرف قبل از زمستان است. امسال نبود تقاضا در 4 ماه گذشته موجب شده کسی به فکر افزایش موجودی انبار ها نباشد و از این رو انبار ها خالی است.
روند صعودی اخیر محصولات فولادی چین نمایانگر علائم آشنایی بوده که با افزایش قیمت ها در بورس فیوچرز همراه شد. آزاد تر شدن مقررات مالی و نزدیک شدن فصل پاییز که مناسب ساخت و ساز است بر این روند شدت داد. در این میان نباید مسئله نوسان های همیشگی تقاضای بخش هایی چون ساخت و ساز ، اتومبیل و لوازم خانگی را فراموش نمود.
تجار از این روند صعودی شدید نیز نگران شدند. نوسان قیمت های اوایل سال آن ها را نگران کرده. آن ها نمی دانند که قیمت ها باز هم بالاتر خواهد رفت یا نه و این که اختلاف زیادی میان رشد سریع قیمت ها و حجم پایین معاملات دیده می شود. چرا که وقتی قیمت بالاست ولی معامله ای انجام نمی گیرد فایده ای ندارد.
حقیقت دیگر این است که پس از آگوست در شرق چین گرمای شدید تابستانی آغاز می گردد از این رو تقاضای آن منطقه باز هم کمتر می شود. اولین علائم توقف رشد قیمت ها چهارشنبه گذشته نمایان شد که روند افزایش روزانه قیمت مقاطع متوقف گردید و قیمت ورق روندی نزولی را آغاز نمود. روز های آتی روند آینده بازار فولاد چین مشخص خواهد شد.

2- افزایش تولید گندله در بحرین
شركت سرمايه گذاري صنعتي خليج در بحرین، نیمه اول سال تولید گندله خود را به دو میلیون 490 هزرا تن رسانده که 170 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. در 6 ماهه نخست سال، میزان صادرات گندله این شرکت با 132 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به دو میلیون و 700 هزار تن رسید.
این شرکت جزئی از شرکت فولاث است که در حال راه اندازی تعدادی شرکت آهن و فولاد در بحرین و دیگر نقاط با هزینه کل 5/3 میلیارد دلار است که کارخانه گندله سازی جدید آن در ماه مه شروع به کار نمود. با اضافه نمودن 6 میلیون تن در سال تولید دومین کارخانه گندله سازی ، این شرکت در سال 11 میلیون تن گندله تولید می کند.

3- احتمال افزایش قیمت قراضه صادراتی در ژاپن
پیش بینی می شود که قیمت قراضه صادراتی ژاپن برای تحویل در ماه سپتامبر افزایش یابد. به دنبال این امر احتمال افزایش قیمت پیشنهادی این محصول نیز در بازار قوت گرفته است.
احتمالا قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی ژاپن در مزایده ای که در روز دهم آگوست در کانتو تتسوگن برگزار خواهد شد در قیمت 350 دلار هر تن فوب معامله خواهد شد.
اواخر هفته گذشته کارخانه هیوندایی استیل یک محموله 40 تا 50 هزار تنی قراضه سنگین کلاس 2را برای تحویل در ماه آگوست و سپتامبر در قیمت 338 تا 344 دلار هر تن فوب و قراضه شینداچی را در قیمت 420 تا 426 دلار هر تن فوب معامله کرده است. اواخر ماه جولای کارخانه ها در کره قراضه سنگین کلاس 2 را برای تحویل طی نیمه دوم سال در قیمت 312 دلار هر تن فوب خریداری کرده بودند.
با توجه به کاهش عرضه قراضه در ژاپن و احتمال افزایش تقاضای این محصول پس از تعطیلات فصل تابستان یعنی بعد از اواسط ماه آگوست تجار این محصول در این کشور، قیمت پیشنهادی صادرات این محصول به کره را بالا برده اند. موجودی قراضه در کره به دلیل پایین بودن قیمت مورد نظر کارخانه ها در این کشور برای خرید این محصول طی دو ماه گذشته، کاهش یافته است. از آنجایی که احتمال افزایش تقاضا در ماه سپتامبر در بازار بالاست، در حال حاضر تقاضای خرید قراضه در کره افزایش یافته است.
البته با توجه به پایین بودن تقاضای محصولات تمام شده فولادی در کره، تجار این کشور بسیار محتاطانه وارد بازار خرید می شوند و احتمال افزایش شدید تقاضا در آینده نزدیک در بازار ضعیف است.

4- افزایش قیمت قراضه در ترکیه
قیمت قراضه در ترکیه طی هفته گذشته به دلیل بالا بودن حجم معاملات صعودی بود.
آخرین بار 18 هزار تن قراضه با کیفیت در قیمت 405 دلار هر تن سی اف آر، یک محموله قراضه مخلوط که شامل 15 هزار تن قراضه خرد شده و 10 هزار تن قراضه سنگین کلاس 1 و 2 ( 20-80 ) می باشد نیز در قیمت 385 دلار هر تن معامله شده است. یک محموله 24 هزار تنی قراضه سنگین کلاس 1 و 2 ( 30 – 70 ) و یک محموله 8 هزار تنی قراضه خرد شده اروپا هم در قیمت 377 تا 387 دلار هر تن سی اف آر وارد این کشور شده است. یک محموله 25 هزار تنی قراضه خرد شده آمریکا هم در قیمت 390 دلار هر تن سی اف آر معامله شده است.
در حال حاضر قیمت پیشنهادی قراضه سنگین کلاس 1 و 2 ( 20 – 80 ) آمریکا افزایش یافته و به 395 تا 400 دلار هر تن سی اف آر و قراضه خرد شده به 400 تا 405 دلار هر تن سی اف آر رسیده است.
پیش بینی می شود که قیمت پیشنهادی قراضه کلاس آ3 عرضه کنندگان سی آی اس نیز با رشدی 10 دلاری در هر تن در مقایسه با هفته گذشته به 390 دلار هر تن سی اف آر برسد.

5- افزایش شدید قیمت بیلت صادراتی در سی آی اس
در حال حاضر قیمت پیشنهادی بیلت دریای سیاه به 540 تا 550 دلار هر تن فوب رسیده است که رشدی 30 دلاری را در هر تن در مقایسه با هفته گذشته تجربه کرده است. آخرین بار این محصول در قیمت 535 دلار هر تن فوب دریای سیاه معامله شده است.
پایین بودن موجودی و افزایش قیمت قراضه به دلیل بالا بودن تقاضای این محصول در ترکیه دلیل اصلی رشد قیمت بیلت می باشد. میزان تقاضای قراضه در منطقه خلیج فارس، شمال آفریقا و خاوردور نیز بالاست.
سطح تقاضای بیلت در خاور میانه بالاست. گزارش ها نشان می دهد که در حال حاضر قیمت بیلت در این منطقه 565 تا 570 دلارهر تن سی اف آر می باشد اما احتمال افزایش قیمت ها در آینده وجود دارد. تقاضای خرید این محصول در خاور دور نیز افزایش یافته است. هم اکنون تقاضای خرید قراضه در تناژهای بالا در قیمت 565 تا 570 دلار هر تن سی اف آر افزایش یافته است.
البته موجودی بیلت در بازار پایین است و با توجه به شرایط کنونی بازار بسیاری از فعالان بازار در انتظار آغاز به کار مجدد کارخانه آی اس دی در اوکراین هستند. هنوز فروش محصولات ماه سپتامبر به اتمام نرسیده است. امید آن وجود دارد که با افزایش تقاضای این محصول در ایران و خاوردور پس از غیبتی دو ماهه، بازار این محصول بهبود یابد.
به رغم افزایش قیمت قراضه و بهبود بازار مقاطع در منطقه مدیترانه طی ماه گذشته هنوز وضعیت بازار سی آی اس مشخص نیست. موجودی این محصول در بازار تعیین کننده روند آینده بازار در این منطقه خواهد بود.

6- سازه های فولادی عمر خانه های چینی را بالاتر می برد
بیش از نیمی از ساختمان های مسکونی فعلی در چین تا 20 سال آینده تخریب شده و مجددا ساخته خواهند شد. ساختمان هایی که قبل از سال 1949 ساخته شده حال 50 سال عمر مفید خود را گذرانده اند. بسیاری از ساختمان هایی که بین سال های 1949 تا 1947 ساخته شدند موقتی و تنها برای رفع نیاز های اولیه زندگی بودند که قرار نبوده برای مدت طولانی به کار گرفته شود. تنها خانه هایی که پس از سال 1999 ساخته شده عمر مفید زیادی دارند. علت اصلی عمر کوتاه منازل مسکونی چین تا حدودی به دلیل سطح پایین دانش ساخت و ساز و مصالح ساختمانی قدیمی است.
لازم است برای بالا بردن عمر مفید خانه ها از فولاد با قدرت استقامت بیشتر استفاده نمود. بسیاری از شرکت های ساختمانی به گسترش استفاده از سازه های فولادی تمایل نشان داده اند چرا که سبکتر است، ارزان تر بوده و نسبت به روش معمول مقاومت بیشتری در برابر زلزله از خود نشان می دهد. بخش اعظمی از مصالح ساختمانی آن نیز قابل بازیافت است.
چین سالانه حدود 40 درصد از فولاد تولید جهان را مصرف می کند که بخش گسترده ای از آن در صنعت ساختمان سازی به کار می رود.

7- ساخت یک میلیون خانه جدید در عربستان
در راستای برنامه پنج ساله توسعه در عربستان دولت این کشور در نظر دارد تا یک میلیون خانه جدید را در این کشور با هزینه ای بالغ بر 100 میلیارد ریال عربستان بسازد.
دولت این کشور در تلاش است تا با افزایش سرمایه گذاری در بخش های عمومی در این کشور تولید ناخالص داخلی سرانه را از 12319 دلار در سال 2010 به 14452 دلار در سال 2014 برساند.
در حدود 731 میلیارد ریال عربستان برای ارتقاء سطح علمی نیروی انسانی در این کشور اختصاص داده شده که در حدود نیمی از بودجه بخش توسعه را به خود اختصاص داده است.با توجه به نرخ رشد جمعیت در عربستان و بالا بودن تقاضا، این کشور با کمبود مسکن روبرو است. به دنبال این امر نرخ کرایه مسکن نیز در این کشور افزایش یافته است.
دولت عربستان به منظور مقابله با مشکل کمبود مسکن و با توجه به نرخ رشد جمعیت دراین کشور به ساخت سالیانه 158 هزار واحد مسکونی، طی سال های 2010 تا 2020 احتیاج دارد. و این بدان معناست که دولت این کشور در کل نیاز به ساخت یک میلیون و 580 هزار واحد مسکونی احتیاج دارد. از آنجایی که قیمت نفت طی سال جاری افزایش یافته و تولید این محصول نیز در عربستان بالا رفته است؛ پیش بینی می شود که میزان سرمایه گذاری در بخش عمومی در این کشور طی پنج ساله نهم توسعه بیشتر از میزان سرمایه گذاری ها طی پنج ساله هشتم باشد.
آمار منتشره نشان می دهد که عربستان سعودی طی سال های 2005 تا 2009 روزانه در حدود 8 میلیون و 700 هزار بشکه نفت تولید می کرد که در مقایسه با ظرفیت تولید 8 میلیون بشکه نفت طی پنج سال پیش از آن به شدت افزایش یافته است. متوسط قیمت هر بشکه نفت خام نیز طی سال های 2005 تا 2009 با رشدی 38 دلاری در هر بشکه در مقایسه با پنج سال قبل از آن به 64 دلار در هر بشکه رسیده است.

8- هشدار جدی دولت چین برای تعطیلی خطوط تولید فرسوده
دولت چین به بیش از 2000 شرکت تولیدی در 18 صنعت مختلف از جمله سیمان، کک، سنگ آهن و فولاد، کاغذ سازی و رنگرزی اعلام نموده که باید تا پایان سپتامبر خطوط و تولید فرسوده خود را تعطیل کنند. در این میان 203 کارخانه آهن و فولاد موظفند تجهیزات و خطوط تولید فرسوده خود را در مدت تعیین شده متوقف نمایند.
این کارخانه ها یا درصد آلایندگی بالا و یا مصرف انرژی زیادی داشته و یا نکات ایمنی را رعایت نکرده اند. کسانی که از دستور فوق سرپیچی کنند جریمه های سنگینی در انتظار آنها خواهد بود. این جریمه ها شامل ابطال مجوز تسویه فاضلاب، ممنوعیت از دریافت وام های بانکی، ابطال مجوز تولید و یا قطع برق مورد نیاز آن ها خواهد بود.
وزارت صنایع و معادن چین لیستی از کوره های 175 کارخانه با کل ظرفیت تولید سالانه 35 میلیون و 350 هزار تن در سال را به همراه برخی تجهیزات فولاد سازی دیگر را اعلام نموده است. این دستور در پی اعلام خبر لزوم تعطیلی معادن سنگ آهن فرسوده با کل تولید 30 میلیون تن در سال و 25/8 میلیون تن در سال تولید خطوط فرسوده فولاد در ماه مه بوده که جزیی از طرح کاهش مازاد ظرفیت موجود در 18 صنعت این کشور می باشد. از دولت های محلی نیز خواسته شد تا اسامی کارخانه های مشمول تعطیلی را تا پایان ژوئن در رسانه های محلی اعلام کنند.
کارخانه های بزرگی که باید خطوط فرسوده خود را تعطیل کنند شامل زوآنهوا استیل متعلق به کارخانه هبی است که موظف است یک کوره خود را با ظرفیت 350 هزار تن در سال متوقف کند. همچنین کارخانه دیگری باید دو کوره با ظرفیت کل 520 هزار تن در سال را ببندد و هاندان استیل موظف به تعطیلی 3 مبدل 25 تنی با ظرفیت 900 هزار تن تولید در سال است.
چین با مشکلات زیست محیطی بسیاری مواجه شده و ذخایر طبیعی آن در خطر است از این رو به دنبال به روز رسانی تولید صنایع با اعمال محدودیت های بیشتر در مورد راندمان انرژی مصرفی و میزان آلایندگی است و خطوط تولیدی که مصرف انرژی بالایی دارند را مجبور به تعطیلی می کند.

9- بهبود تقاضای فولاد اروپا تا سال آینده
با بهبود صنعت فولاد اروپا، فولاد سازان اروپایی انتظار دارند تقاضای فولاد در سال 2011 افزایش یابد. یوروفر بر این باور است که در کوتاه مدت اجرای سیاست های محدود کننده راهکار خوبی برای رفع مشاکلات صنعت فولاد نیست. از فصل دوم سال 2010 تقاضای فولاد در اروپا به تدریج روند صعودی گرفته و انتظار می رود امسال به آرامی افزایش یابد و در سال 2011 در حدود 4 تا 5 درصد رشد داشته باشد.

10- بهبود بازار فولاد خاورمیانه در ماه رمضان
میزان تقاضای ورق درامارات طی هفته گذشته به دلیل کاهش موجودی انبارها و رشد قیمت پیشنهادی فولاد در چین، افزایش یافت.
در حال حاضر قیمت پیشنهادی ورق گرم وارداتی برای تحویل در اواخر ماه سپتامبر و اوایل ماه اکتبر در حدود 600 تا 620 دلار هر تن و قیمت پیشنهادی ورق گالوانیزه 850 تا 900 دلار هر تن می باشد و احتمال پذیرش این قیمت توسط تجار در بازار بالاست.
در حالیکه برخی از تجار با اشاره به کاهش سطح موجودی انبارها پیش بینی می کنند که سطح تقاضا در ماه رمضان بالا باشد، عده ای نیز بر این باورند که بازار ورق طی این ماه آرام خواهد بود.
به رغم افزایش حجم معاملات در ترکیه، اروپا و سی آی اس، قیمت برخی از محصولات فولادی در خاورمیانه کاهش یافته است. معمولا میزان تقاضا پیش از ماه رمضان یا به دلیل تکمیل موجودی و یا با پیش بینی افزایش تقاضا پس از این ماه بالا می رود.
قیمت میلگرد در بازار به دلیل پایین بودن تقاضا در بخش ساختمانی ثابت بوده است. در حال حاضر تجار میلگرد را در قیمت 613 دلار هر تن به فروش می رسانند این در حالی است که قیمت درب کارخانه این محصول 625 دلار هر تن می باشد. به همین دلیل بسیاری از تجار در این کشور ضرر کرده اند. گزارش ها نشان می دهد که فروش محصولات ماه آگوست کارخانه ها در این کشور به پایان رسیده است. کارخانه ها در ترکیه نیز خواستار صادرات این محصول به امارات در قیمت 570 تا 580 دلار هر تن سی اف آر هستند.
قیمت مقاطع ساختمانی نیز در این منطقه به دلیل افزایش ساخت پروژه های دولتی در عربستان رشدی 5 درصدی را تجربه کرده است.
در این میان قیمت ورق گرم و ورق گالوانیزه در این منطقه کاهش اما قیمت ورق سرد رشدی 3 درصدی را تجربه کرده است. در حالیکه یکی از کارخانه ها درعربستان تناژهای بالای ورق گرم را در قیمت 650 دلارهر تن و تناژهای پایین را در قیمت 700 دلار هر تن معامله می کند. ورق سرد همین کارخانه در قیمت 740 دلار هر تن خرید و فروش می شود.
گزارش ها نشان می دهد که یکی از کارخانه ها در هند 20 هزار تن ورق گرم را در قیمت 620 دلار هر تن سی اف آر به فروش رسانده است.
قیمت پیشنهادی ورق گرم کارخانه ها در چین، اوکراین و روسیه نیز در حدود 670 تا 680 دلار هر تن سی اف آر می باشد اما هنوز خریدی با این قیمت ها انجام نشده است.
با نزدیک شدن به ماه رمضان سطح تقاضا در بازار به دلیل تکمیل موجودی افزایش یافته است. از آنجایی که تقاضای خرید طی چهار ماه گذشته کاهش یافته بود در حال حاضر سطح موجودی انبار ها پایین است. به همین دلیل پیش بینی می شود که حجم معاملات در بازار در ماه رمضان بالا باشد.
شاخص قیمت مقاطع در خاور میانه طی هفته جاری 30 واحد و شاخص قیمت ورق 7 واحد افزایش یافته است. شاخص کل قیمت ها نیز در این منطقه رشدی 23 واحدی را تجربه کرده است.

11- بازار ورق ترکیه در رکود
با رسیدن ماه رمضان تقاضای ورق در ترکیه ناچیز شده است. ورق تولید داخلی کمی تقاضا دارد ولی قیمت های وارداتی در شرایط فعلی بازار، به هیج وجه پذیرفته نمی شوند. بزرگترین تولید کننده ورق ترکیه در حال پیش فروش تولید اکتبر است و به همراه کارخانه ازدمیر تنها از یک سرویس سنتر در استانبول سفارش قبول می کنند. حداقل قیمت پایه ورق گرم این کارخانه 640 دلار و ورق سرد آن 740 دلار در هر تن است.
در بازار داخلی ترکیه قیمت ورق گرم 640 تا 680 دلار در هر تن است ولی تقاضا از اواخر هفته قبل به شدت کاهش یافته است.

نویسنده:  iran-metal [ 12 آگوست 2010, 10:09 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد

1- نا امیدی بازار فولاد جهان از افزایش قیمت ها تا پایان سال 2010

علت آن که همه می گویند در سطح جهان عرضه فولاد از تقاضا فراتر رفته به خوبی در تعطیلی حجم بالایی از ظرفیت تولید کارخانه های مختلف نمایان است. هنوز لازم است تا در کشور های توسعه یافته میزان تولید فولاد به سطح قبل از رکود اقتصادی برسد. میزان استفاده از ظرفیت فولاد تولید سراسر جهان 80 درصد است که رقم خوبی است ولی تنها به دلیل تقاضای خوب آسیاست. صنعت فولاد جهان در سال 2009 رشد خوبی داشته چرا که دولت ها در اوج رکود برنامه محرک اقتصادی گسترده ای اجرا نمودند.

در این میان عملکرد کارخانه آرسلورمیتال که یک استثنا بوده و در فصل دوم سال از سود 7/1 میلیارد دلاری خود خبر داد، مجبور شده تا سه کوره خود را در اروپا و امریکا تعطیل کند.

حال این کارخانه کوره قوس الکتریکی خود را در امریکا مجددا فعال می کند و مدعی است که امریکا نسبت به اروپا وضعیت بهتری دارد. البته نمی توان وضعیت آرسلورمیتال را به کل امریکا ارجاع داد چرا که در امریکا تقاضا در رکود است و موجودی ها همچنان رو به افزایش. یو اس استیل بزرگترین فولاد ساز امریکا در فصل دوم سال ضرر سنگینی متحمل شد.

آرسلورمیتال که تولید سال گذشته آن 5/77 میلیون تن بود یعنی بیش از 15 میلیون تن بیشتر از کل تولید دو رقیب نزدیک آن یعنی بائو استیل و پوسکو، احتمالا این فصل از 70 درصد ظرفیت تولید خود استفاده می کند که 8 درصد نسبت به فصل دوم افت خواهد داشت. بدون شک بزرگترین فولاد ساز جهان با ظرفیت کمتر تولید خواهد داشت. از طرف دیگر هیچ کارخانه ای حاضر نیست که با بهبود در بازار، ظرفیت تولید خود را بالا ببرد. در واقع علاوه بر دلایل صرفا اقتصادی از جمله رکود بازار چین یا افت تقاضا در اروپا، آنچه که موجب افت قیمت ها شده رشد عرضه نسبت به تقاضاست.

بدون شک آرسلورمیتال خود را برای کاهش سوددهی در فصل جاری که سپتامبر به پایان می رسد آماده نموده. البته این کارخانه ادعا داشته در بسیاری موارد توانسته افزایش هزینه مواد اولیه را به قیمت محصولات خود منتقل کند از جمله این که با خودرو سازان قراردادهای جدیدی منعقد نموده است. ولی سوال اینجاست که آیا باز هم چنین فرصتی خواهد داشت تا مشتریان را راضی به بالا بردن قیمت ها کند.

بدون شک صنعت فولاد جهان موقعیت نامساعدی دارد از طرفی قیمت مواد اولیه رو به بالاست ولی صنعت فولاد قادر نیست این افزایش قیمت را بر دوش خریداران فولاد بیاندازد. آنچه که به فولاد سازان لطمه شدیدی زده سیستم قیمت گذاری فصلی است که به شرکت های معدنی اجازه می دهد از کوچکترین افزایش قیمت در بازار نقدی سود ببرند.

هنوز مشخص نیست که آیا چین قصد دارد سیاست های محدود سازی رشد اقتصادی را به زودی کمتر کند یا نه. در مورد امریکا روند رو به بهبود درفصل دوم کاسته شد و همه را نگران این مسئله کرد که آیا اقتصاد امریکا برای مدتی طولانی در رکود خواهد ماند یا نه. طبق آمار اعتماد مصرف کنندگان به بازار در ماه جولای به کمترین درصد 9 ماه اخیر رسید. به نظر کارشناسان باید همچنان نگران احتمال وقوع یک رکود شدیدتر باشیم. در حال حاضر هیچ کس به اقتصاد های برتر جهان که در تلاشند خود را از شدیدترین رکود اقتصادی بی سابقه از جنگ جهانی دوم تا کنون نجات دهند اقتصادی سالم نمی گوید. اعتماد مصرف کننده ها به بازار در اغلب کشور های غربی به درصد دوره رکود نزدیک تر شده و این نگرانی از رکودی شدیدتر را افزایش می دهد. در صنعت فولاد زمانی که مازاد ظرفیت وجود دارد فولادسازان ترجیح می دهند تا به هر طریقی فروش را بالا ببرند تا این که کوره های خود را تعطیل کنند. بنابراین هستند کسانی که قیمت ها را به شدت کاهش می دهند تا دوام بیاورند از این رو اغلب کارشناسان امیدی به بهبود قیمت فولاد در دو فصل باقی مانده از سال 2010 ندارند.2- افزایش قیمت سنگ آهن وارداتی در چین

قیمت نقدی سنگ آهن صادراتی هند به چین طی هفته گذشته به دلیل رشد قیمت محصولات فولادی در این کشور که منجر به افزایش تقاضا شد، بالا رفت.

در حال حاضر سنگ آهن خلوص 63 تا 5/63 درصد در قیمت 152 تا 153 دلار هر تن سی اف آر معامله می شود که نسبت به قیمت 145 تا 148 دلار هر تن طی هفته گذشته افزایش یافته است. گزارش ها نشان می دهد که در حدود 30 تا 50 هزار تن سنگ آهن در این قیمت معامله شده است.

روز ششم ماه آگوست 50 هزار تن سنگ آهن خلوص 63 تا 5/63 درصد در قیمت 153 دلار هر تن سی اف آر از هند به چین صادر شده است.

بالاترین قیمت معاملات سنگ آهن خلوص 63 تا 5/63 درصد 155 دلار هر تن سی اف آر بوده است. البته گزارشاتی که هنوز صحت آن تایید نشده نشان می دهد که معاملاتی نیز در حدود قیمت 150 دلار هر تن سی اف آر انجام شده است.

این در حالی است که برخی از تجار هندی خواستار صادرات سنگ آهن خلوص 61 تا 62 درصد در قیمت 142 دلار هر تن سی اف آر بنادر چین هستند.

پیش بینی می شود که افزایش قیمت نقدی و معاملات فیوچر فولاد دلیل اصلی رشد قیمت سنگ آهن باشد، چرا که تقاضای سنگ آهن کارخانه مجددا بالا رفته و آنها با پیش بینی افزایش قیمت ها در آینده، تقاضای خرید خود به منظور تکمیل موجودی را بالا برده اند.

بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که قیمت سنگ آهن وارداتی به سقف خود نزدیک شده است. به همین دلیل اکثر خریداران در چین بسیار محتاطانه وارد بازار خرید می شوند و حجم معاملات محدود شده است البته هنوز زمان دقیق افت مجدد قیمت ها مشخص نیست.3- افزایش واردات سنگ آهن در چین

حجم واردات سنگ آهن در چین پس از پشت سر گذاشتن روند نزولی طی سه ماه گذشته، سرانجام در ماه جولای افزایش یافت و به 51 میلیون و 200 هزار تن رسید. گزارش ها نشان می دهد حجم واردات سنگ آهن در ماه جولای 9 درصد در مقایسه با حجم واردات 47 میلیون و 170 هزار تنی در ماه ژوئن، افزایش یافته است. اما هنوز هم 12 درصد نسبت به میزان واردات 58 میلیون و 130 هزارتنی در ماه جولای سال 2009 کمتر است.

نرخ روزانه واردات سنگ آهن در ماه جولای در مقایسه با حجم واردات روزانه یک میلیون و 570 هزارتنی در ماه ژوئن 5 درصد افزایش یافته و به یک میلیون و 650 هزار تن رسید. از ماه ژانویه تا جولای سال جاری چین در حدود 360 میلیون و 410 هزار تن سنگ آهن وارد کرده که رشدی 2 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

قیمت سنگ آهن وارداتی طی 20روز اول ماه ژوئن در چین بیشتر از 140دلار هر تن سی اف آر بود به همین دلیل تقاضای خرید با این قیمت در بازار بالا رفت و از آنجایی که این محصولات برای تحویل در ماه جولای بود، حجم واردات چین طی این ماه افزایش یافت.

تقاضای خرید سنگ آهن برخی از کارخانه طی دو تا سه ماه گذشته کاهش یافته بود به همین دلیل در حال حاضر سطح موجودی آنها پایین است. به دنبال این امر برخی از تجار پیش بینی می کنند که تقاضای خرید سنگ آهن به منظور تکمیل موجودی در ماه جاری افزایش یابد. به پایان رسیدن فصل تعطیلات نیز مزید بر علت شده است تا احتمال افزایش تقاضا در ماه جاری بالا باشد.4- چین: مازاد ظرفیت کک همچنان پابرجاست

تا پایان سال جاری 192 کارخانه کک سازی فرسوده درچین با ظرفیت تولید 26 میلیون تن از رده خارج می شوند ولی با این وجود باز هم چین با مازاد ظرفیت کک مواجه است. چرا که این میزان تنها 7 درصد از کل ظرفیت تولید کک چین را در بر می گیرد.

ظاهرا این کارخانه ها باید تا پایان سپتامبر این خطوط فرسوده را از چرخه تولید خارج کنند. دولت چین قصد داشت در برنامه یازدهم توسعه خود ( سال های 2006 تا 2010) 80 میلیون تن از خطوط تولید فرسوده کک را از رده خارج کند که تا کنون 54/82 میلیون تن از ظرفیت آن کاسته شده. با این حال تا پایان سال 2009 چین 400 میلیون تن کک تولید نمود در حالی که سال 2010 به 280 تا 290 میلیون تن کک نیاز دارد از این رو حداقل با 100 میلیون تن مازاد ظرفیت تولید کک مواجه است.5- افزایش قیمت قراضه صادراتی در ژاپن

همان طور که پیش از این پیش بینی شده بود، قیمت قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی ژاپن برای تحویل در ماه سپتامبر افزایش یافت.

قیمت پیشنهادی خرید قراضه ازعرضه کنندگان قراضه کانتو تتسوگن 28 دلار هر تن در مقایسه با مزایده ماه گذشته افزایش یافته و به 344 دلار هر تن تحویل کنار کشتی رسیده است که بالاترین قیمت پیشنهادی برای خرید بوده است. در حدود 6 هزار تن قراضه در این قیمت معامله شده است. در این مزایده 6 هزار تن قراضه نیز در قیمت 342 دلار و 50 سنت هر تن و 10 هزار تن از این محصول در قیمت 342 دلار هر تن معامله شده است.

با توجه به افزایش اخیر قیمت پیشنهادی قراضه، پیش بینی می شد که قیمت این محصول در این مزایده رشد بیشتری را تجربه کند.

آخرین بار کارخانه هیوندایی استیل قراضه را در قیمت 338 دلار هر تن خریداری کرده است.

پیش بینی می شود که قیمت خرید قراضه کارخانه های کوچک در ژاپن نیز به دنبال رشد قیمت قراضه در این مزایده، افزایش یابد. بازار قراضه در ژاپن به دلیل توقف تولید برخی از کارخانه ها آرام است اما احتمالا قیمت این محصول در این کشور پس از بازگشت مجدد کارخانه ها به بازار پس از اواسط ماه آگوست افزایش خواهد یافت.6- افزایش تقاضای صادرات و رشد قیمت قراضه در شمال اروپا

انتظار می رود افزایش معاملات در بازار های جهانی قراضه این ماه بر قیمت های شمال اروپا تاثیر گذار گردد. در آلمان قیمت قراضه تا کنون 25 تا 30 یورو افزایش یافته . در حالی که کارخانه ها برای ماه آگوست قراضه چندانی نیاز ندارند که دلیل آن تعطیلات تابستانی است، در حال حاضر برای تولید سپتامبر خود در حال خرید قراضه هستند گرچه کارخانه ها در تلاشند قیمت قراضه خیلی بالا نرود ولی احتمالا 25 تا 40 یورو افزایش قیمت قطعی است. در سوئد و اطریش نیز قیمت قراضه به ترتیب 21 و 25 دلار در هر تن افزایش یافته.

در فرانسه نیز انتظار می رود قیمت قراضه بین 20 تا 30 یورو افزایش یابد ولی چون تابستان است و فعالیت کارخانه ها محدود کسی احتیاج فوری به خرید قراضه ندارد.

ماه گذشته در سوییس قیمت قراضه خرد شده به 216 یورو در هر تن افت نمود ولی بسیاری انتظار دارند بعد از تعطیلات تابستان قیمت ها در این کشور نیز افزایش یابد.

شاید علت رشد قمیت قراضه در شمال اروپا افزایش خرید وارد کنندگان اصلی از این منطقه باشد. علی رغم رسیدن ماه رمضان قیمت قراضه خرد شده پیشنهادی به ترکیه از 315 تا 320 دلار اوایل جولای به 390 دلار سی اف آر رسیده است. تقاضا و همچنین قیمت ها در آسیا نیز افزایش یافته است.

انتظار می رود که این ماه قیمت قراضه در شمال اروپا حدود 20 تا 40 یورو افزایش یابد و قیمت قراضه خرد شده به 235 تا 290 یورو در هر تن برسد.7- صنعت فولاد امریکا : هنوز نرخ بهره وری بالای 70 درصد

تولید فولاد امریکا در هفته گذشته نسبتا ثابت بود و نرخ بهره وری بالای 70 درصد باقی ماند. در هفته منتهی به 7 آگوست کارخانه های امریکایی یک میلیون و 700 هزار شورت تن فولاد خام تولید نمودند و میزان تولید تنها 8 هزار شورت تن بالاتر از یک هفته قبل بود.

در ایالت ایندیانا تولید افزایش داشت که از 391 هزار شورت تن هفته قبل به 427 هزار شورت تن رسید. در بسیاری از نقاط میزان تولید افت محدودی داشت در شمال 12 هزار شورت تن و در جنوب 7000 شورت تن کاهش در تولید مشاهده شد و در پیتزبورگ تولید 6 هزار شورت تن کاهش یافته است.

نرخ بهره وری کارخانه های فولادی امریکا در هفته سوم ژوئن به اوج 8/74 درصد رسیده بود و هفته گذشته 9/70 درصد بود که تنها 4/0درصد نسبت به هفته قبل بالاتر بود. نرخ بهره وری صنعت فولاد امریکا از 14 مارس تا کنون بالای 70 درصد باقی مانده است.8- تعطیلی خطوط تولید فرسوده و تاثیر آن بر قیمت فولاد در چین

تحلیل گران چینی بر این باورند که اقدام اخیر دولت این کشور برای تعطیل نمودن 175 کارخانه تولید محصولات فولادی و 143 خط تولید فولاد آلیاژی که در راستای تعطیلی خطوط فرسوده در 18 صنعت این کشور است بر قیمت فولاد چین تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.

کل ظرفیت تولیدی که قرار است از چرخه خارج شود در صنعت آهن و فولاد 32 میلیون و 540 هزار تن می باشد که 48/6 درصد از تولید سال گذشته فولاد خام چین را شامل می گردد.

از تعطیلی خطوط فرسوده، کارخانه های بزرگ فولاد سود بیشتری می برند البته زمان می برد تا تاثیر نهایی این اقدام نمایان شود.

به نظر کارشناسان نمی توان به طور دقیق سرنوشت بازار فولاد در نیمه دوم را پیش بینی نمود. چندین ماه است که قیمت فولاد در نوسان بوده و به جو بازار های جهانی وابستگی شدیدی دارد.

به نظر برخی این اقدام دولت چین نشانگر تمایل شدید به باز سازی ساختار صنعت فولاد این کشور است. طبق نظر کارشناسان نه تنها کل تولید آهن و فولاد چین کاهش نمی یابد بلکه انتظار می رود 20 تا 30 درصد نسبت به سال قبل افزایش یابد.

بسته شدن خطوط فرسوده لزوما به معنای کاهش کل ظرفیت تولید این کشور نیست. از آنجایی که چین با رشد اقتصادی بالای خود نیاز زیادی به محصولات فولادی دارد در نتیجه سرمایه گذاری در این بخش رو به افزایش است و به دنبال آن ظرفیت تولید نیز بالا می رود.9- افزایش قیمت میلگرد در سی آی اس

قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی سی آی اس رشدی 60 دلاری را در هر تن درمقایسه با ماه گذشته تجربه کرده و به 560 تا 580 دلار هر تن فوب رسیده است. گزارش ها نشان می دهد که هفته گذشته معاملاتی در قیمت 565 دلار هر تن فوب دریای سیاه انجام شده است. این در حالی است که در حال حاضر قیمت پیشنهادی همین محصول در بعضی موارد به 580 دلار هر تن فوب نیز رسیده است.

افزایش قیمت بیلت و قراضه دلایل اصلی رشد قیمت میلگرد در این کشور می باشد. پایین بودن موجودی این محصول نیز مزید برعلت شده است تا قیمت این محصول بالا برود. تقاضای میلگرد به منظور تکمیل موجودی پیش از ماه رمضان افزایش یافته و تقاضای این محصول در بازار داخلی در منطقه سی آی اس نیز بالاست.

در حال حاضر کارخانه ها در روسیه بیشتر محصولات خود را از طریق دریای آزو به فروش می رسانند. قیمت پیشنهادی فوب دریای آزو طی هفته جاری 20 دلار هر تن افزایش یافته و به 590 دلار هر تن رسیده است. کارخانه فولاد بلاروس نیز هفته گذشته 40 هزار تن میلگرد را در قیمت 570 دلار هر تن فوب صادر کرده است.

قیمت پیشنهادی میلگرد کارخانه متینوست اوکراین در حدود 580 تا 590 دلار هر تن فوب دریای سیاه می باشد و این کارخانه فروش محصولات ماه سپتامبر را در بازار داخلی این منطقه به پایان رسانده است به همین دلیل احتمالا قیمت محصولات خود را کاهش نخواهد داد.

با توجه به بالا بودن تقاضا در خاور میانه و شمال آفریقا احتمالا عرضه این محصول در بازار افزایش خواهد یافت به همین دلیل نگرانی هایی در جهت کاهش قیمت این محصول در میان برخی از تجار به وجود آمده است. پیش بینی می شود که عرضه میلگرد کارخانه ها در اروپا اواخر ماه آگوست و اوایل ماه سپتامبر افزایش یابد و این امر منجر به افزایش موجودی در بازار بشود.10- احتمال افزایش قیمت میلگرد در امارات

با توجه به افزایش قیمت مقاطع در بازارهای بین المللی، احتمال افزایش قیمت این محصول در امارات نیز قوت گرفته است. پیش بینی می شود که قیمت میلگرد در این منطقه طی هفته جاری با رشدی 7 تا 10 دلاری در هر تن به 626 دلار هر تن برسد.

دراین میان برخی پیش بینی می کنند که قیمت محصولات در ماه سپتامبر افزایش یابد. این در حالی است که عده ای با اشاره به پایین بودن تقاضا در بازار بر این باورند که احتمال رشد قیمت ها در بازار ضعیف است.

در حال حاضر قیمت پیشنهادی میلگرد ترکیه 605 دلار هر تن سی اف آر دوبی می باشد.11- افزایش قیمت مقاطع هیوندایی استیل

هیوندایی استیل اعلام نموده که قیمت صادراتی مقاطع را افزایش می دهد چرا که اخیرا قیمت مواد اولیه نزدیک به 100 دلار در هر تن رشد داشته است.

قیمت های جدید بسته به نوع محصول و مقصد آن متفاوت است ولی در هر حال 40 تا 50 دلار افزایش قیمت قطعی است. هر افزایش قیمت دیگری ممکن است تا دو هفته آینده بر اساس تغییر در روند بازار و هزینه تولید اعمال شود.

انتظار می رود قیمت پیشنهادی تیرآهن این کارخانه 710 دلار سی اف آر خاور دور و برا ی میلگرد 600 دلار سی اف آر سنگاپور باشد.

اخیرا ترک ها قراضه امریکا را 390 دلار سی اف آر سفارش داده اند که نسبت به دو هفته قبل 35 دلار رشد داشته. انتظار می رود تا پایان آگوست 20 تا 30 دلار دیگر قیمت بالا برود.

برای خاور دور بیشترین قیمت ماه آگوست می تواند 420 دلار سی اف آر باشد که 60 دلار بالاتر از قیمت اواخر جولای است.

هیوندایی استیل اظهار داشته که درخواست های خرید کالای صادراتی آن از اواخر جولای افزایش یافته با این که تعطیلات تابستان و ماه رمضان در پیش بوده است. بازار مقاطع به زودی باز هم بهبود خواهد یافت و افزایش قیمت های هیوندایی بدون چون و چرا مورد قبول واقع می گردد.12- کاهش قیمت ورق در آمریکا

گزارش اخیر استیل ایندکس نشان می دهد که قیمت ورق تخت در آمریکا در مقایسه با هفته گذشته کاهش یافته است این در حالی است که قیمت ورق تخت و میلگرد در جنوب اروپا طی این مدت ثابت بوده است.

قیمت فوب میدوست ورق تخت در آمریکا 9 دلار هر شورت تن در مقایسه با هفته گذشته کاهش یافته و در حال حاضر به 742 دلار هر شورت تن رسیده است. متوسط زمان تحویل ورق تخت نیز در آمریکا نسبت به هفته گذشته بیشتر شده و به 6 هفته رسیده است.

قیمت درب کارخانه ورق تخت در شمال اروپا تغییری را در مقایسه با هفته گذشته نشان نمی دهد و در حال حاضر در قیمت 968 دلار هر تن معامله می شود اما متوسط زمان تحویل در این منطقه نسبت به هفته قبل افزایش یافته است. قیمت ورق تخت در جنوب اروپا نیز طی این مدت ثابت بوده و متوسط زمان تحویل نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.

قیمت میلگرد در شمال اروپا نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است این در حالی است که متوسط زمان تحویل نیز در مقایسه با هفته قبل بالا رفته و به 32 روز رسیده است. متوسط قیمت بیلت در بورس لندن در این منطقه هم طی هفته گذشته به شدت افزایش یافت و به 491 دلار هر تن رسید. در این میان هزینه تبدیل بیلت به میلگرد در شمال اروپا 112 دلار هر تن است.

قیمت میلگرد در جنوب اروپا هم با رشدی یک یورویی در هر تن در مقایسه با هفته گذشته به 436 یورو هر تن رسیده است. این در حالی است که متوسط قیمت بیلت بورس لندن در این منطقه افتی 17 دلاری را در هر تن در مقایسه با هفته گذشته تجربه کرده است.

نویسنده:  iran-metal [ 14 آگوست 2010, 15:47 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد

1-افزایش قیمت چدن در چین
قیمت چدن در بازار داخلی چین طی دو هفته گذشته همگام با رشد قیمت مواد اولیه دیگر، افزایش یافت.
قیمت پیشنهادی چدن در ایالت هبی چین با رشدی 17 تا 26 دلاری در هر تن در مقایسه با 26 جولای به 484 تا 501 دلار هر تن همراه با 17 درصد مالیات ارزش افزوده رسیده است. البته قیمت معاملات این محصول پایین تر می باشد.
قیمت چدن در این کشور به سرعت در حال افزایش است. افزایش قیمت سنگ آهن وارداتی، رشد قیمت محصولات فولادی و بالا بودن قیمت مواد اولیه در بازار داخلی چین دلایل اصلی افزایش قیمت سنگ آهن می باشند.
طی دو هفته گذشته معاملاتی در بازار انجام گرفته بود اما گزارش ها نشان می دهد که در حال حاضر سطح تقاضا پایین آمده و حجم معاملات کاهش یافته است.

2-کاهش قیمت معاملات سوآپ سنگ آهن
قیمت معاملات نقدی سوآپ سنگ آهن طی هفته گذشته به دلیل احتمال افزایش قیمت درب کارخانه محصولات فولادی و رشد قیمت نقدی سنگ آهن، در حدود 5 تا 6 دلار هر تن افزایش یافت. اما گزارش ها نشان می دهد که به رغم افزایش قیمت ها در بازار، قیمت معاملات سوآپ طی روز سه شنبه مجددا کاهش یافته است.
قیمت معاملات سوآپ در بازار، به دلیل کاهش تقاضا پایین آمده است. برخی از دست اندرکاران بر این باورند که قیمت این محصول به سقف خود نزدیک شده است. با توجه به احتمال کاهش تقاضا در چین، پیش از این نیز نگرانی هایی در جهت کاهش مجدد قیمت معاملات سوآپ در بازار وجود داشت.
عده ای اظهار داشته اند که کارخانه ها در چین به منظور بالا بردن قیمت ها در بازار، قیمت درب کارخانه محصولات خود را افزایش داده اند و رشد تقاضا در بازار منجر به بالا رفتن قیمت ها نشده است. این در حالی است که برخی بر این باورند که افزایش قیمت ها در چین پیش از این منجر به افزایش قیمت معاملات سوآپ شده بود.
قیمت معاملات سوآپ در ماه آگوست با رشد 5 دلار و 18 سنتی در هر تن در مقایسه با هفته گذشته به 141 دلار و 40 سنت هر تن رسید. قیمت معاملات سوآپ ماه سپتامبر نیز طی همین مدت 5 دلار و 86 سنت هر تن بالا رفت و در قیمت 137 دلار و 75 سنت هر تن معامله شد. اما سپس قیمت معاملات سوآپ برای ماه های آگوست و سپتامبر در روز دهم آگوست مجددا کاهش یافت و به ترتیب در قیمت های 141 دلار و 33 سنت هر تن و 137 دلار و 25 سنت هر تن معامله شد.

3-حذف معافیت مالیاتی صادرات و کاهش صادرات فولاد در چین
در پی حذف معافیت مالیاتی صادرات برخی از انواع محصولات فولادی در چین طی ماه گذشته، حجم صادرات محصولات تمام شده فولادی در این کشور در ماه جولای با افتی 19 درصدی در مقایسه با ماه ژوئن به 4 میلیون و 550 هزار تن رسید.
البته گزارش ها نشان می دهد که حجم صادرات فولاد در چین در ماه جولای رشدی 151 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. میزان صادرات محصولات تمام شده در این کشور از ماه ژانویه تا جولای نیز 152 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و به 28 میلیون و 130 هزار تن رسیده است.
تجار چینی به منظور بهره بردن از معافیت مالیاتی صادرات، حجم صادرات ورق گرم و ورق تخت خود را پیش از حذف معافیات مالیاتی بالا بردند. به دنبال این امر میزان صادرات فولاد در این کشور در ماه ژوئن رشدی 14 درصدی را در مقایسه با ماه پیش از آن تجربه کرد. اما در کل حجم صادرات فولاد در ماه جولای در این کشور کاهش یافت.
محصولات صادر شده در ماه جولای در ماه های مه و اوایل ماه ژوئن زمانیکه سطح تقاضا کاهش یافته بود، خریداری شده بودند. به همین دلیل می توان گفت که پایین بودن تقاضا نیز از دلایل دیگر کاهش صادرات چین در ماه جولای می باشد.
برخی از تجار اظهار داشته اند که سطح تقاضا در چین طی اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای همچنان نزولی بود، به همین دلیل پیش بینی می شود که میزان صادرات فولاد دراین کشور در ماه جاری نیز کاهش یابد.
اگر چه تقاضای صادرات از اواسط ماه جولای کمی بالا رفته است اما بالا بودن قیمت صادراتی ورق در مقایسه با قیمت این محصول در بازار داخلی، منجر به کاهش حجم معاملات شده است.
در حال حاضر قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی آلیاژی در حدود 640 تا 650 دلار هر تن فوب و ورق تخت آلیاژی نیز660 دلار هر تن فوب می باشد که هر دوی این محصولات 40 دلار هر تن در مقایسه با اوایل هفته گذشته افزایش یافته اند. البته هنوز معاملاتی با این قیمت ها انجام نشده است.

4-در بازار بیلت چه می گذرد
طی دو هفته گدشته روند قیمت ها در بازار بیلت در مرکز توجه بوده است. در حالی که قیمت قراضه در مدت یک ماه و نیم 70 تا 80 دلار افزایش یافت، رشد قیمت بیلت نیز امری اجتناب ناپذیر بوده است. ترکیه که همیشه در مورد روند نزولی قیمت قراضه و بیلت نقش ناجی را دارد باز هم با افزایش خرید ها در این راستا کمک کننده بود البته خرید خاور دور، ایران و افریقای شمالی نیز بالا رفت.
هنوز بسیاری افزایش معاملات در بازار بیلت را به تجار نسبت می دهند نه تقاضای واقعی. در خاور میانه قیمت ها به 570 تا 580 دلار سی اف آر رسیده و همچنان رو به افزایش است روند پر کردن موجودی انبارها هم سرعت گرفته است. البته این شرایط تنها در چند کشور منطقه از جمله ایران، ترکیه و مصر دیده شده و در امارات تقاضا همچنان پایین است.
در خاور دور تقاضا به خوبی بالا رفته حتی برخی خرید ها در تناژ بالا و به قیمت 565 تا 570 دلار سی اف آر است. گرچه هنوز این قیمت ها از سطح مطلوب 590 تا 600 دلار سی اف آر کمتر است ولی هفته قبل 20 دلار افزایش داشته است.
قیمت بیلت دریای سیاه 30 دلار رشد نموده. پس از آنکه هفته قبل 510 دلار فوب قیمت حاکم بر بازار بود تولید کنندگان سی آی اس قیمت ها را بالاتر بردند.آخرین سفارش ها به قیمت 535 دلار فوب دریای سیاه ثبت شده و قیمت های پیشنهادی بین 540 تا 550 دلار فوب می باشد.
با توجه به کمبود موجودی قراضه و بیلت در بازار، تجار آینده بازار بیلت را روشن می بینند.

5-افزایش تقاضای ورق در امارات
تقاضای ورق در امارت مطلوب است واخیرا سفارشات زیادی در بازار واردات انجام گرفته بخصوص از کشور هند. معاملات ورق گرم انجام گرفته اغلب در قیمت 630 دلار سی اف آر دوبی بوده و قیمت پیشنهادی جدید 640 دلار سی اف آر است.
قیمت پیشنهادی چینی ها 20 تا 30 دلار بالاتر از قیمت هندی هاست. هند ورق گالوانیزه را 830 تا 840 دلار سی اف آر عرضه نموده است. علت پایین بودن قیمت های هند فصل باران های موسمی است که تقاضای داخلی را کاهش داده است.
الغریر که تولید کننده ورق گالوانیزه اماراتی است محصول اکتبر را 850 تا 900 دلار تحویل امارات پیش فروش می کند. ولی با توجه به روند رو به رشد تقاضا می تواند به زودی قیمت را بالاتر ببرد.

6-قیمت ورق در امریکا رو به بالا
اعلام افزایش قیمت ورق کارخانه های امریکایی در هفته گذشته بر بازار داخلی این کشور تاثیر گذار گشته است. قیمت نقدی ورق گرم مجددا به 580 دلار در هر شورت تن افزایش یافته در حالی که پیش از این به 560 دلار در هر شورت تن تنزل کرده بود.
سورایتال و اک استیل اولین کارخانه هایی بودند که اوایل هفته قبل 30 تا 40 دلار در هر شورت تن قیمت ها را بالا بردند. علی رغم بازار ضعیف تابستانی امریکا در هفته های اخیر، در نتیجه این افزایش قیمت ها روند نزولی قیمت ورق گرم و دیگر انواع ورق متوقف شد.
هم اکنون قیمت سفارشات نقدی ورق گرم 580 دلار در بازار جنوب امریکاست. تا زمانی که تقاضا هست این قیمت ها نزولی نخواهد شد.
آخرین شاخص قیمت فوب میدوست ورق گرم استیل ایندکس 579 دلار در هر شورت تن است که 12 دلار نسبت به هفته قبل افزایش یافته. ورق گالوانیزه نیز 3 دلار افزایش قیمت داشته به 733 دلار در هر شورت تن رسیده است و قیمت ورق سرد با 10 دلار کاهش نسبت به هفته قبل 674 دلار هر شورت تن ثبت شده است.
قبلا پیش بینی شده بود که تولید کننده های امریکایی قیمت را 40 دلار هر شورت تن بالا می برند تا مانع از افت بیشتر قیمت ها در بازار نقدی گردند ولی بسیاری بعید می دانند این میزان رشد ماندگار باشد.

7-تداوم رشد قیمت بیلت در خاور دور
قیمت بیلت وارداتی در خاور دور از اواسط جولای تا کنون حدود 5 درصد افزایش یافته. رشد قیمت قراضه عامل اصلی این روند می باشد.
اخیرا قیمت اغلب سفارشات 25 دلار بیشتر از 540 تا 545 دلار سی اف آر هفته قبل بوده است. همچنین قیمت های پیشنهادی جدید به 570 تا 590 دلار سی اف آر نیز رسیده است در حالی که هفته قبل قیمت های پیشنهادی بین 550 تا 570 دلار سی اف آر بود. در حال حاضر عرضه چندان قابل توجه نیست.
قیمت بیلت سی آی اس 570 تا 580 دلار سی اف آر خاور دور ثبت شده. در فیلیپین بیلت تایوان 570 تا 575 دلار سی اف آر پیشنهاد شده است. شنیده شده 20 هزار تن بیلت روسیه در 567 دلار سی اف آر فیلیپین بسته شده است.
فیلیپینی ها از بیلت برای ساخت نبشی استفاده می کنند که در بازار فیلیپین از میلگرد گران تر است. اواخر هفته قبل 10 هزار تن بیلت تایوان به قیمت 567 دلار سی اف آر فیلیپین سفارش داده شد.
در ویتنام نیز حجم محدودی از بیلت تایوان 575 تا 580 دلار سی اف آر ویتنام ثبت شده. همچنین 12 هزار تن بیلت مالزی به قیمت 580 تا 585 دلار سی اف آر سفارش داده شده که طبق مقررات آسه آن تعرفه واردات بیلت مالزی به ویتنام متفاوت است.
هنوز وارد کننده ها فعالیت چندانی در بازار ندارند. بسیاری نگران ثبات روند افزایشی قیمت بیلت هستند و بعید می دانند به زودی افت قیمتی داشته باشد. قیمت های پیشنهادی نسبت به میزان تقاضا سریع تر در حال افزایش است. قیمت میلگرد هفته های اخیر افزایش یافته ولی هم اکنون رو به ثبات است. میزان تقاضا هنوز به دلیل فصل بارانی در رکود است.

8-امید به افزایش قیمت فولاد بیشتر شد
طبق آخرین نظرسنجی استیل ایندکس انتظار شرکت های فولادی سراسر جهان نسبت به افزایش قیمت ها در آینده به سرعت در حال تغییر است. 49 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی انتظار دارند قیمت ها در سه ماه آتی افزایش یابد در حالی که هفته قبل این رقم 27 درصد بوده است.
همچنین تعداد موافقان پیش بینی افت قیمت ها از 46 درصد هفته قبل به 28 درصد رسیده. در امریکا 62 درصد شرکت های فولادی در انتظار افزایش قیمت هستند که هفته قبل 29 درصد بودند. 15 درصد نیز معتقد بودند قیمت ها سه ماه آینده سقوط می کند در صورتی که هفته قبل 42 درصد موافق این نظر بودند. در اروپا 32 درصد شرکت کنندگان با افزایش قیمت و 47 درصد با نظریه افت قیمت موافق بودند.
در میان شرکت های اروپایی 18 درصد انتظار داشتند فروش بیشتری در سه ماه پیش رو داشته باشند و 57 درصد ثبات تقاضا را روند حاکم بر بازار دیدند. 35 درصد از امریکایی ها افزایش تقاضا را پیش بینی نمودند که هفته قبل تنها 25 درصد بودند. 31 درصد از کل شرکت کنندگان در این نظر سنجی از سراسر جهان در انتظار افزایش تقاضا بودند که هفته قبل این رقم 21 درصد بود.
اکثریت شرکت های فولادی سراسر جهان نسبت به قبل موجودی ثابتی داشتند. 15 درصد همچون هفته قبل موجودی بالاتر و 34 درصد موجودی کمتری در مقایسه با یک هفته قبل اعلام نمودند.

نویسنده:  iran-metal [ 19 آگوست 2010, 13:37 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد

1- افزایش قیمت معاملات سوآپ سنگ آهن

به رغم احتمال افت مجدد قیمت ها در بازار، قیمت نقدی معاملات سوآپ سنگ آهن اوایل هفته جاری کمی افزایش یافت. گزارش ها نشان می دهد که قیمت این محصول طی هفته گذشته بیش از 5 دلار هر تن کاهش یافته بود.

قیمت معاملات سوآپ سنگ آهن برای تحویل در ماه آگوست، کمی بالا رفته و روز 16 ماه آگوست به 141 دلار و 83 سنت هر تن رسیده است این در حالی است که قیمت معاملات سوآپ برای تحویل در ماه سپتامبر 153 دلار و 33 سنت هر تن و برای تحویل در ماه اکتبر 133 دلار و 38 سنت هر تن می باشد. افزایش حجم معاملات ماه های سپتامبر تا اکتبر و انجام معاملات سوآپ برای تحویل در فصل چهارم در قیمت 132 دلار هر تن نیز به رشد قیمت ها کمک کرده است.

بالا رفتن قیمت درب کارخانه محصولات فولادی سه کارخانه بزرگ در چین منجر به رشد قیمت معاملات سوآپ این محصول شده است. سیاست اخیر دولت چین به منظور کنترل رشد اقتصادی این کشور نیز به رشد قیمت ها در بازار کمک کرده است.

قیمت معاملات ماه ژانویه میلگرد در بورس شانگهای هم با رشدی 3 دلاری در هر تن به 642 دلار هر تن رسیده است.

در حال حاضر بازار سنگ آهن بسیار آرام است. قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد 148 دلار و 30 سنت هر تن خشک سی اف آر چین می باشد که رشدی 3 دلار و 80 سنتی را در هر تن خشک در مقایسه با هفته گذشته نشان می دهد و برای تعیین قیمت معاملات سوآپ در بورس سنگاپور استفاده می شود.2- قیمت سنگ آهن رو به بالا

قیمت سنگ آهن صادراتی هند و چین طی چند روز گذشته صعودی بوده است. افزایش قیمت محصولات فولادی کارخانه های بزرگ در چین و بالا رفتن کرایه حمل کشتی ها از دلایل اصلی رشد قیمت سنگ آهن می باشند.

کارخانه ویسکو، آنگانگ و بائواستیل قیمت محصولات خود برای تحویل در ماه سپتامبر را 15 تا 147 دلار هر تن بسته به نوع محصول افزایش داده اند.

قیمت معاملات فیوچرز میلگرد در بورس شانگهای با رشدی 30/0درصدی به 640 دلار هر تن رسیده است. کرایه حمل کشتی ها از استرالیا، برزیل و هند نیز طی هفته گذشته به ترتیب 50، 30 و 8 درصد افزایش یافته اند.

قیمت سنگ آهن خلوص 63 تا 5/63 درصد به 161 تا 163 دلار هر تن سی ان اف بنادر چین رسیده است اما هنوز معامله ای در این قیمت انجام نشده است.

پیش بینی می شود که قیمت سنگ آهن در ماه سپتامبر پس از پشت سر گذاشتن روند نزولی طی چند ماه گذشته، افزایش یابد. البته قیمت محصولات تمام شده و سیاست اخیر دولت چین نیز به منظور کند کردن رشد اقتصادی بر بازار سنگ آهن، تاثیر گذار است.3- موجودی پایین بنادر هند و ثبات قیمت سنگ آهن صادراتی

پس از سه هفته رشد متوالی و چشمگیر، قیمت نقدی سنگ آهن صادراتی هند در چین هفته گذشته کمی تغییر نمود. تجار هندی نگرانند که محدودیت موجودی سنگ آهن در بنادر هند، چینی ها را به بازار سنگ آهن برزیل و استرالیا متمایل سازد از این رو از افزایش قیمت بیشتر اجتناب نمودند. از اواسط جولای تاکنون قیمت سنگ آهن هند حدود 30 دلار رشد داشته است.

هفته گذشته 51 هزار تن سنگ آهن خلوص 5/63 یا 63 درصد هند به قیمت 138 دلار فوب معادل 153 دلار سی اف آر به چین صادر شد. قیمت معاملات انجام گرفته این خلوص هفته گذشته بین 152 تا 153 دلار سی اف آر بود.

هندی ها نگرانند که ممنوعیت صادرات از کارناتاکا و در نتیجه کاهش موجودی بنادر موجب شود چینی ها به دنبال دیگر منابع تامین سنگ آهن بروند.

اخیرا چین سنگ آهن خلوص 5/63 یا 63 درصد برزیل را 158 دلار سی اف آر خریداری نموده. قیمت پیشنهادی همین خلوص هندی ها 150 تا 152 دلار سی اف آر چین است. ظاهرا یک تاجر کارناتاکای هند در تلاش است محموله 63 هزا تنی خلوص 63 یا 62 درصد را 147 تا 148 دلار سی اف آر به فروش برساند.4- نیمی از سنگ آهن وارداتی به چین با کیفیت پایین

در حالی که قیمت سنگ آهن وارداتی به چین در 7 ماه نخست سال روندی صعودی داشته، نیمی از سنگ آهن وارد شده خلوص پایین بوده است. از ژانویه تا جولای متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی به چین ماه به ماه افزایش یافته، در جولای 141 دلار و 38 سنت هر تن بوده که خیلی بالاتر از 89 دلار و 89 سنت ژانویه می باشد. با این که 3/57 درصد رشد قیمت مشاهده شده گزارش جدیدی اظهار داشته که در 6 ماه نخست سال 51 درصد از سنگ آهن وارد شده از خلوص پایین و کمتر از استانداردهای تعیین شده بوده است.5- بازار قراضه وارداتی در خاور دور

هفته گذشته هیوندایی استیل یک محموله قراضه سنگین کلاس یک امریکا را 388 دلار سی اف آر کره خریداری نمود و محموله مشابه ای به تایوان 390 دلار سی اف آر فروخته شد.

قیمت پیشنهادی قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 استرالیا و امریکا 410 تا 415 دلار سی اف آر ویتنام است البته کارخانه ها این قیمت ها را نپذیرفته اند.

این هفته قیمت درخواستی خرید قراضه مخلوط 20-80 و خرد شده در خاور دور 395 دلار سی اف آر است. برخی از بسته شدن سفارشاتی در این قیمت خبر داده اند. تجار دیگر می گویند قیمت های پیشنهادی بالاتر است و در کل عرضه محدود است.

قیمت پیشنهادی محموله های قراضه مخلوط استرالیا 410 دلار سی اف آر خاور دور است. قیمت امریکا و انگلیس 430 تا 440 دلار سی اف آر است که هزینه حمل بالاتری دارد. قیمت های پیشنهادی بالاتر نشانگر محدودیت عرضه در بازار صادرات است. برخی می گویند قیمت های بالا نشان گر آن است که عرضه کننده ها فروشنده واقعی نیستند.

قیمت قراضه ژاپن نیز رو به بالاست. اخیرا چندین محموله چند هزار تنی قراضه سنگین کلاس 2 به قیمت 385 دلار سی اف آر تایوان سفارش داده شده و قیمت پیشنهادی در حدود 355 دلار فوب ژاپن می باشد.6- قیمت قراضه در روسیه رو به بالا

قیمت قراضه در روسیه که اواخر ژوئن به کف رسیده بود نزدیک به دو هفته است روندی صعودی پیش گرفته است. قیمت قراضه کلاس آ3 از سطح 180 تا 195 دلار در هر تن اواخر ژوئن به 269 تا 288 دلار با کرایه حمل افزایش یافته است.

از آنجایی که میزان عرضه طبیعی است و موجودی تجار قراضه خوب است، علت اصلی افزایش قیمت، رشد تقاضا است. ظاهرا فولاد سازان در حال خرید بیشتر برای پر کردن انبار ها در زمستان هستند چون نمی خواهند شرایط زمستان گذشته مجددا تکرار شود که موجودی نداشتند و قادر به افزایش آن نیز نبودند. سرمای شدید زمستانی مانع از جمع آوری قراضه می گردد.

همچنین روند صعودی اخیر قیمت قراضه در بازار های جهانی و به دنبال آن رشد قیمت بیلت و مقاطع نیز بر بازار قراضه روسیه تاثیر گذاشته. قراضه می دانند که کارخانه ها تولید را بالا خواهند برد و از این رو به قراضه بیشتری نیاز دارند. انتظار می رود در فصل پاییز قیمت قراضه در این کشور به 311 دلار در هر تن نیز برسد.7- افزایش قیمت بیلت در بورس لندن

قیمت بیلت در بورس لندن طی چند روز گذشته به بالاترین میزان طی سه ماه گذشته رسید و در قیمت 494 تا 495 دلار هر تن معامله شد اما سپس مجددا کمی پایین آمد و به 479 تا 480 دلار هر تن رسید. قیمت این محصول روز پانزدهم ماه ژوئن به پایین ترین حد خود رسیده بود و در قیمت 391 تا 400 دلار هر تن معامله شده بود.

قیمت معاملات بیلت در بورس لندن همگام با بازار فیزیکی تغییر می کند و این امر منجر به رشد قیمت این محصول در بازار شده است. در حال حاضر تعداد معاملات در بورس لندن افزایش یافته و طرفداران هجینگ بیلت هم بالا رفته است و روز به روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود.

افزایش قیمت قراضه از دلایل دیگر رشد قیمت بیلت می باشد. در کل به نظر می رسد که قیمت بیلت در جهان به کف خود رسیده است و با توجه به افزایش تقاضای خرید، احتمال رشد مجدد قیمت ها در بازار قوت گرفته است.8- تولید فولاد در چین رو به بالاست؟

چین در سال جاری 600 میلیون تن فولاد تولید خواهد نمود که نسبت به 568 میلیون تن سال گذشته رشد خواهد داشت ولی بسیاری نگرانند که تقاضا در سطح این میزان تولید وجود نداشته باشد. به نظر می رسد که فولاد سازان چینی تنها به این دلیل تولید را بالا بردند تا سهم بیشتری از بازار را به دست بیاورند در حالی که تقاضای خریداران را در نظر نگرفته اند. به ویژه کارخانه های بزرگ دولتی نگرانی بیشتری از کاهش تولید دارند و تمایلی ندارند با این کار قدرت رقابت خود را از دست بدهند از این رو تصمیم گرفتند تا قیمت را کاهش دهند با آنکه قیمت سنگ آهن فصل سوم بالا رفت و هزینه تولید را افزایش داد.

در نیمه اول سال 2010 تولید فولاد چین 21 درصد رشد نموده به 323 میلیون تن رسید و تولید جولای تنها 7/3 درصد افت داشت به 51 میلیون و 740 هزار تن رسید و تولید سالانه بالای 600 میلیون تن است. از طرفی اتحادیه آهن و فولاد چین بر این باور است که در نیمه دوم سال، بالا بردن موجودی انبار ها بیشتر می شود و بسیاری از کارخانه های کوچک بسته خواهند شد. در ژوئن سوددهی فولاد سازان اصلی چینی 8/37 درصد افت داشت و در جولای بیشتر افت نمود. سطح قیمت های جولای به گونه ای بود که شاید تنها بائو استیل کمی سود برده باشد. از ابتدای سال تا پایان ژوئن موجودی فولاد چین 39 درصد بالا رفته به 3/10 میلیون تن رسید. همان زمان صادرات بالا رفت و غربی ها تحت فشار قرار گرفتند. ظاهرا صادرات فولاد چین به خاور میانه رشد داشته است.

صادرات فولاد چین در نیمه اول سال جاری رشد چشمگیری داشته 15 میلیون و 250 هزار تن یا 153 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفت البته اتحادیه آهن و فولاد انتظار دارد حذف معافیت مالیاتی صادرات محصولات فولادی با کیفیت پایین را در فصل دوم کاهش دهد. در مقابل شاید موجب افزایش محصولات فولادی با کیفیت بالاتر شود.9- خطر افزایش واردات فولاد به اروپا

شرکت تایسنکروپ آلمان بر این باور است که در بازار های فولاد اروپا، منطقه نفتا و ژاپن ، امسال تقاضا بالاتر از سال 2009 خواهد بود که دلیل اصلی بالا بردن موجودی انبار هاست ولی نسبت به سطح سال های قبل خیلی پایین تر خواهد بود به خصوص که بازار ها در فصل تابستان در رکود هستند.

نباید انتظار بهبود قابل توجه تقاضای واقعی را درسال 2010 داشت به ویژه در اروپا . افزایش تولید در سراسر جهان به معنای افزایش خطر واردات به اروپاست مخصوصا از چین که هفته های اخیر تقاضای داخلی آن کم شده. ولی از طرفی انتظار می رود در کشور های با اقتصاد نوظهور مصرف فولاد بیشتر شود.

انتظار می رود تقاضای فولاد جهان امسال 11 درصد افزایش یابد که معادل یک میلیارد و 400 میلیون تن فولاد خام است. همچنین افزایش قیمت مواد اولیه خود را در قیمت بالاتر محصولات فولادی نمایان خواهد ساخت.

علی رغم افت اخیر انتظار می رود تقاضای محصولات ورق در همه نقاط جهان امسال بهبود یابد و 18 درصد افزایش یابد. بازار غرب اروپا و شمال امریکا 22 درصد و 28 درصد افزایش تقاضا خواهند داشت. در چین میزان رشد 12 درصد و مابقی کشور های آسیایی 22 درصد افزایش تقاضا خواهند داشت.10- افزایش خوشبینی ها نسبت به رشد قیمت ورق در سی آی اس در فصل چهارم

با توجه به شرایط بازار و قیمت محصولات، پیش بینی می شود که قیمت ورق صادراتی در روسیه و اوکراین طی فصل چهارم سال بالا باشد. پیش بینی می شود که قیمت ورق در آینده ماهیانه 20 دلار هر تن افزایش یابد.

اگر چه احتمال افزایش قیمت ها در آینده نزدیک ضعیف است اما در کل شرایط بازار مطلوب است و برخی از کارخانه ها فروش ورق ماه سپتامبر خود را به پایان رسانده و فروش محصولات ماه اکتبر را آغاز کرده اند. پیش بینی می شود که قیمت محصولات برای تحویل در ماه اکتبر رشدی 20 دلاری را در هرتن در مقایسه با ماه سپتامبر تجربه کند.

با توجه به افزایش قیمت سنگ آهن و رشد قیمت این محصول در بازار داخلی و صادراتی چین، احتمال افزایش قیمت ها در فصل چهارم بالاست. سطح تقاضا در بازار روبه بالاست و این امر هم به رشد بیشتر قیمت ها کمک خواهد کرد. از آنجایی که موجودی انبارها پایین است، پیش بینی می شود که خریداران به زودی وارد بازار خرید بشوند.

اختلاف میان دو کارخانه بزرگ تولید ورق اوکراین طی اوایل فصل تابستان نیز نگرانی هایی را در جهت کمبود موجودی این محصول میان خریداران به وجود آورده و به افزایش تقاضا در بازار کمک کرده است. با توجه به افزایش مدت زمان تحویل محصولات و کاهش عرضه کارخانه ها در چین، بسیاری از خریداران به خرید محصولات مورد نیاز خود از روسیه و اوکراین روی آورده اند.11- کاهش تقاضای ورق در ترکیه

میزان تقاضای ورق در ترکیه پایین است چرا که تقاضای بسیاری از مصرف کننده های نهایی به دلیل فرارسیدن ماه رمضان و تعطیلات تابستانی کاهش یافته است. از آنجایی که قیمت ورق در بازار داخلی ترکیه کمتر از قیمت وارداتی این محصول می باشد، حجم واردات این محصول در این کشور کاهش یافته است.

در حالیکه کارخانه ها در روسیه خواستار صادرات ورق به ترکیه در قیمت 635 دلار هر تن سی اف آر هستند، قیمت این محصول در بازار داخلی این کشور 610 تا 640 دلار هر تن درب کارخانه می باشد. در این میان ورق تخت نیز در قیمت 724 دلار هر تن از بلغارستان وارد این کشور شده است اما در کل بازار واردات ورق در ترکیه راکد می باشد.

برخی از فعالان بازار ترکیه بر این باورند که حجم معاملات در بازار در ماه سپتامبر و پس از به پایان رسیدن فصل تابستان، افزایش خواهد یافت. سطح تولید کارخانه های اتومبیل سازی نیز در ترکیه در ماه آگوست به دلیل انجام تعمیرات کاهش یافته است. این امر نیز از دلایل دیگر پایین بودن تقاضا در بازار می باشد.12- افزایش قیمت ورق تخت در آمریکا

قیمت ورق تخت در آمریکا در مقایسه با هفته قبل کمی افزایش یافته و کارخانه ها در این کشور در نظر دارند تا قیمت ها را مجددا بالا ببرند.

قیمت ورق تخت کارخانه نوکور 40 دلار هر شورت تن بالا رفته است. رشد 32 دلار هر لانگ تن قیمت پایه قراضه خرد شده دلیل اصلی افزایش قیمت ورق این کارخانه می باشد.

کارخانه های دیگر نیز در این کشور به دنبال افزایش قیمت پیشنهادی ورق تخت خود می باشند اما هنوز پذیرش این امر توسط خریداران در بازار مشخص نیست.

بنا به گزارش اخیر استیل ایندکس قیمت فوب میدوست ورق تخت کیفیت آ36 با رشدی 13 دلاری نسبت به هفته گذشته به 755 دلار هر شورت تن رسیده است.

ورق تخت پیش از افزایش قیمت ورق کارخانه نوکور در بازار نقدی در قیمت 760 تا 790 دلار هر شورت تن معامله می شد.

نویسنده:  iran-metal [ 21 آگوست 2010, 09:52 ]
موضوع پست:  Re: اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد

1- قوت گرفتن احتمال افزایش تقاضا در آیندهگزارش اخیر استیل ایندکس نشان می دهد که تعداد کارخانه هایی که انتظار افزایش میزان تقاضا در آینده را دارند در جهان افزایش یافته است. 39 درصد کارخانه ها در جهان پیش بینی می کنند که میزان تقاضا در دنیا در آینده بالا برود که رشدی 8 درصدی را نسبت به هفته قبل تجربه کرده است. این در حالی است که تعداد کارخانه هایی که انتظار ثبات تقاضا در بازار را دارند با کاهشی 6 درصدی در مقایسه با هفته قبل به 43 درصد رسیده است. 18 درصد کارخانه ها هم پیش بینی می کنند که میزان تقاضا در آینده کاهش یابد. 44 درصد کارخانه های شرکت کننده در این نظر سنجی در آمریکا هم پیش بینی می کنند که میزان تقاضا در آینده افزایش یابد که 9 درصد بیشتر از هفته گذشته است. این در حالی است که تعداد کارخانه هایی که انتظار ثبات تقاضا را دارند با افتی 6 درصدی در مقایسه با هفته قبل به 44 درصد رسیده است. تعداد کارخانه های اروپایی که انتظار افزایش تقاضا در آینده را دارند با رشدی 15 درصدی نسبت به هفته گذشته به 33 درصد رسیده است. در این میان 52 درصد کارخانه ها در این قاره انتظار ثبات تقاضا طی سه ماه آینده و 15 درصد پیش بینی می کنند که میزان تقاضا در آینده کاهش یابد.

41 درصد کارخانه ها در جهان پیش بینی می کنند که قیمت ها طی سه ماه آینده افزایش یابد که افتی 8 درصدی را در مقایسه با هفته گذشته نشان می دهد. تعداد کارخانه هایی که انتظار کاهش قیمت ها در آینده را دارند نیز با رشدی 7 درصدی در مقایسه با هفته قبل به 35 درصد رسیده است. 60 درصد کارخانه ها در شمال آمریکا هم پیش بینی می کنند که قیمت ها طی سه ماه آینده صعودی باشد و 24 درصد انتظار کاهش قیمت ها در آینده را دارند که 9 درصد بیشتر از هفته گذشته است. 24 درصد کارخانه ها در اروپا هم پیش بینی می کنند که قیمت ها در آینده افزایش یابد که افتی 8 درصدی را در مقایسه با هفته گذشته تجربه کرده است. در این میان 46 درصد کارخانه ها انتظار کاهش قیمت ها در آینده را دارند که تغییری را نسبت به هفته قبل نشان نمی دهد.

موجودی 14 درصد کارخانه ها در آمریکا نیز بیشتر از هفته قبل می باشد که رشدی 10 درصدی را طی این مدت تجربه کرده است. این در حالی است که موجودی 52 درصد کارخانه ها تغییری را نسبت به هفته گذشته نشان نمی دهد که 12 درصد نسبت به هفته قبل کمتر شده است. در حالیکه موجودی 13 درصد کارخانه ها در اروپا در مقایسه با هفته گذشته افزایش یافته است، موجودی 53 درصد کارخانه ها در این قاره طی این مدت ثابت بوده است. موجودی 21 درصد کارخانه ها در جهان نیز نسبت به هفته قبل افزایش یافته که رشدی 6 درصدی را طی این مدت تجربه کرده است. این در حالی است که موجودی 47 درصد کارخانه ها در دنیا طی این مدت ثابت بوده است.


2- قدرت فولاد سازان چینی در بازار سنگ آهن افزایش می یابد؟اتحادیه آهن و فولاد چین اظهار داشته که با جابجایی تدریجی وضعیت عرضه و تقاضای سنگ آهن، فولاد سازان چینی قدرت تاثیر گذار تری نسبت به قبل خواهند داشت. از اوایل جولای قیمت سنگ آهن روندی صعودی داشته که علت بهبود بازار فولاد است. سه غول معدنی دنیا نیز از این فرصت برای محکم کردن جایگاه سیستم قیمت گذاری جدید خود استفاده نموده اند.

فاصله جزیی قیمت قراردادی و نقدی سنگ آهن تاثیر زیادی بر بازار این ماده اولیه نخواهد گذاشت ولی به نظر برخی کارشناسان مشکل اینجاست که سیستم قیمت گذاری فعلی امکان افزایش سفته بازی ها را بالاتر می برد. به نظر اتحادیه آهن و فولاد چین، عرضه کنندگان سنگ آهن به دنبال سوددهی بالا در کوتاه مدت هستند و در این بین دیگر همکاری متقابلی با فولاد سازان ندارند و نوسان های بازار سنگ آهن را نسبت به گذشته شدیدتر نموده اند. از طرفی این اتحادیه معتقد است فولاد سازان چینی قادرند سیستم قیمت گذاری غول های معدنی را رد کنند چون به تدریج جایگاه عرضه و تقاضا برعکس خواهد شد.

از آوریل تا ژوئن میزان واردات سنگ آهن در چین کاهش یافت در حالی که تولید سنگ آهن در این کشور فصل اول سال 6/37 درصد رشد داشته است.


3- افزایش قیمت قراضه در ترکیهافزایش قیمت قراضه وارداتی بر قیمت های بازار داخلی ترکیه نیز تاثیر گذاشته و قیمت ها بالا رفته است. قیمت فروش فعلی تجار 407 تا 413 دلار در هر تن می باشد در حالی که قیمت های قبلی 393 تا 407 دلار در هر تن بود.

چولاک اوغلو قیمت خرید قراضه را از 393 دلار به 407 دلار در هر تن افزایش داده و آشیل چلیک نیز در 413 دلار خرید می کند.


4- افزایش قیمت بیلت وارداتی به خاوردورقیمت بیلت وارداتی به خاور دور همچنان صعودی است. قیمت پیشنهادی این محصول افزایش یافته و به 585 تا 610 دلار هر تن سی اف آر رسیده است که در مقایسه با قیمت 570 تا 590 دلار هر تن سی اف آر طی هفته گذشته افزایش یافته است. قیمت این محصول نیز طی هفته جاری با رشدی 13 دلاری در هر تن به 580 دلار هر تن سی اف آر رسیده است.

اوایل هفته جاری 30 هزار تن بیلت سی آی اس در قیمت 580 دلار هر تن سی اف آر در تایلند خریداری شد. بالا بودن ارزش پول تایلند در برابر دلار منجر به افزایش واردات این محصول در این کشور شده است. ارزش پول تایلند در برابر دلار طی ماه گذشته رشدی 2 درصدی را تجربه کرده است.

اخیرا بیلت روسیه در قیمت 575 تا 580 دلار هر تن سی اف آر در ویتنام خریداری شده است. تقاضای واردات نیز در این کشور پایین است و خریداران سیاست انتظار را در پیش گرفته اند. قیمت بیلت در بازار داخلی ویتنام رو به بالاست و قیمت بیلت برخی از کارخانه ها در این کشور با رشدی 10 تا 16 دلاری در هر تن در مقایسه با اوایل ماه آگوست به 607 دلار هر تن رسیده است. بیلت روسیه نیز اخیرا در قیمت 575 دلار هر تن سی اف آر فیلیپین معامله شده است که افتی 12 دلاری را در هر تن در مقایسه با هفته قبل نشان می دهد. در حالیکه برخی از کارخانه ها در روسیه و اوکراین خواستار صادرات بیلت در قیمت 585 تا 590 دلار هر تن سی اف آر خاور دور هستند، قیمت پیشنهادی همین محصول کارخانه ها در ترکیه 600 تا 610 دلار هر تن سی اف آر می باشد.

کارخانه ها در تایوان نیز خواستار صادرات بیلت در قیمت 585 دلار هر تن سی اف آر فیلیپین هستند. اما میزان تقاضا در بازار پایین است به همین دلیل احتمال افت قیمت ها وجود دارد.

در حالیکه قیمت پیشنهادی بیلت تایلند و مالزی 600 تا 610 دلار هر تن سی اف آر ویتنام می باشد، کارخانه ها در برزیل خواستار صادرات این محصول در قیمت 600 دلار هر تن سی اف آر تایلند هستند.


5- تعداد انبار های بیلت بورس لندن افزوده می شودبورس فلزات لندن شهر های دیترویت و شیکاگو را به نقاط تحویل محموله های قراردادهای بیلت خود اضافه نموده تا از این طریق بر سهولت استفاده از ابزار های هجینگ این بورس در صنعت فولاد امریکا افزوده شود. از قرار معلوم این دو نقطه جدید از 16 نوامبر رسما فعالیت خود را آغاز می کنند. قابل ذکر است که بورس فلزات لندن اولین انبار تحویل در امریکا را ماه ژوئن در نیواورلئان قرار داد. این سه مرکز امریکایی بر قدرت قراردادهای بیلت بورس لندن در سراسر جهان می افزاید دیگر انبار های تحویل کالای بورس لندن در کشور های کره جنوبی، مالزی، بلژیک، ترکیه، هلند و دوبی قرار دارد.
حجم معاملات فیوچرز فولاد انجام گرفته در بورس فلزات لندن در سال 2010 افزایش یافته و تاکنون 91.133 پارتی معادل 9/5 میلیون تن معامله شده که دو 2 میلیارد و 800 میلیون دلار ارزش داشته است.
طی 5 ماه گذشته هر ماه رکورد جدیدی در حجم معاملات بورس لندن زده شد. ماه آگوست نیز حجم معامله بالا بوده که تا 16 آگوست 14.579 پارتی معامله شد در حالی که کل جولای 18.906پارتی معامله شده بود.


6- افزایش ساخت و ساز و رشد تقاضای فولاد در چینانتظار می رود پس از اجرای پروژه های جدید ساختمانی سال جاری حدود 4/1 میلیارد متر مربع بر مساحت ساختمان های نو ساز چین افزوده شود که نشانگر رشدی 22 درصدی نسبت به سال گذشته می باشد.
اگر سازندگان به این متراژ برنامه ریزی شده دست یابند حدود 15 میلیون تن بر تقاضای فولاد چین در سال جاری افزوده خواهد شد. دستیابی به این هدف به عملکرد قوی ماه های سپتامبر و اکتبر بستگی دارد که معمولا ماه های اوج ساخت و ساز است.
در 7 ماه نخست امسال 68 درصد بر ساخت و ساز های جدید چین افزوده شد که بیشتر آن مربوط به قبل از آوریل است که دولت چین محدودیت هایی بر فعالیت بخش مسکن اعمال نمود. در هر حال انتظار می رود ماه های آتی ساخت و ساز ها افزایش چشمگیری داشته باشد و تا پایان سال بخش مسکن چین در انتظار رکود مجدد می باشد. همچنین انتظار می رود معاملات مسکن در بازار شانگهای تا پایان سال افزایش یابد.


7- رشد تولید فولاد خام در چینافزایش قیمت ها موجب شد تا تولید فولاد خام چین اوایل آگوست باز هم روندی صعودی داشته باشد و به سه ماه متوالی روند نزولی در تولید فولاد این کشور پایان دهد. در 10 روز ابتدایی ماه آگوست 14 میلیون و 130 هزار تن فولاد خام تولید شد که معادل یک میلیون و 410 هزار تن در هر روز است. این رقم نشانگر 5 درصد افزایش نسبت به متوسط تولید 34/1 میلیون تن در هر روز 11 روز پایانی جولای است.
این میزان افزایش تولید دور از انتظار نبوده چرا که قیمت های داخلی چین از 19 جولای تا کنون 12 درصد رشد داشته است. فولاد سازان بزرگ از اواخر جولای تولید را به سطح قبلی باز گرداندند. از آنجایی که تعمیرات اغلب کارخانه ها تا پایان آگوست به اتمام می رسد چه بسا ماه آینده تولید از این بیشتر گردد.
برخی نسبت به تاثیر احتمالی افزایش تولید بر بالا رفتن موجودی فولاد در چین نگرانند ولی اتحادیه آهن و فولاد معتقد است چون خرید ها در سپتامبر با پایان بازار راکد تابستانی بالا می رود مشکلی ایجاد نخواهد شد.


8- قیمت ورق در بازار نقدی چین همچنان ثابتدر پی افزایش قیمت ورق کارخانه بائو استیل و ووهان استیل، کارخانه آنگانگ نیز قیمت درب کارخانه انواع ورق خود برای تحویل در ماه سپتامبر را بالا برده است. البته هنوز بازار این محصول آرام است و موجودی بالا، مانع رشد قیمت ها شده است.
قیمت ورق گرم و ورق سرد کارخانه آنگانگ برای تحویل در ماه سپتامبر 52 دلار هر تن، ورق گالوانیزه گرم 59 دلار هر تن و ورق تخت این کارخانه 48 دلار هر تن افزایش یافته است. به دنبال این امر قیمت ورق گرم ضخامت 5/5 میلیمتر این کارخانه به 548 دلار هر تن و ورق سرد ضخامت یک میلیمتر این کارخانه به 668 دلار هر تن رسیده است. تمام قیمت های اعلام شده همراه با 17 درصد مالیات ارزش افزوده می باشد.با توجه به مشخص نبودن میزان تقاضا در ماه سپتامبر، کارخانه ها بسیار محتاطانه قیمت درب کارخانه محصولات خود را بالا برده اند.
پس از افزایش قیمت درب کارخانه ورق برای تحویل در ماه سپتامبر، برخی از تجار نیز به دنبال افزایش قیمت نقدی این محصولات بودند اما گزارش ها نشان می دهد که حجم معاملات هنوز افزایش نیافته است. تنها با افزایش تقاضای مصرف کننده های نهایی در اواخر ماه آگوست و اوایل ماه سپتامبر، امکان رشد قیمت ها در بازار قوت می گیرد چرا که بالا بودن موجودی انبارها مانعی برای رشد بیشتر قیمت ها است. برخی از تجار در شانگهای قیمت پیشنهادی ورق گرم ضخامت 5/5 میلیمتر را بالا برده و به 627 دلار هر تن همراه با 17 درصد مالیات ارزش افروده رسانده بودند اما از آنجایی که معامله ای در این قیمت انجام نشده بود آنها مجددا قیمت ها را پایین آوردند و معاملاتی در قیمت 622 دلار هر تن در بازار ثبت شد.
قیمت همین محصول در شهر گوانگ دونگ لکونگ در حدود 633 دلار هر تن همراه با مالیات ارزش افزوده می باشد که تغییری را در مقایسه با هفته گذشته نشان نمی دهد.در حال حاضر موجودی ورق گرم در شانگهای یک میلیون و 800 هزار تن و در کوانگ دونگ لکونگ یک میلیون و 100 هزار تن می باشد که 10 هزار تن در مقایسه با اوایل هفته گذشته افزایش یافته است.


9- بازار ورق انگلیس در انتظار پایان تابستان در اروپابازار ورق انگلیس هنوز در سردرگمی به سر می برد و همه در انتظارند که با پایان تابستان در اروپا چه اتفاقی خواهد افتاد و وضعیت بازار در فصل چهارم چطور خواهد بود. برخی معتقدند قیمت ورق در بازار انگلیس فصل چهارم افزایش می یابد و در حال حاضر همه چیز توازن دارد.
هنوز تجار در تلاشند سهمی از بازار را به هر قیمتی به دست بیاورند چرا که تقاضا نیست و این امر قیمت ها را پایین کشانده است. توزیع کنندگان برخی کار خانه ها قیمت را به شدت پایین آورده اند تا فروش را بالا ببرند و همین جو رقابتی، قیمت های کل بازار را کاهش داده است.
افت جزیی قیمت های پیشنهادی واردات در هفته های اخیر تقریبا به اتمام رسیده در مدت کوتاهی که ابهامات زیاد بود قیمت های وارداتی پایین بود ولی ظاهرا دیگر این طور نیست.
در حال حاضر تجار، ورق ترکیه را 743 دلار برای تحویل سپتامبر و 766 دلار تولید اکتبر و نوامبر پیشنهاد می دهند.با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، احتمالا فصل چهارم قیمت ها تا 50 دلار در هر تن در اروپا افزایش خواهد یافت. بائو استیل و ووگانگ استیل چین نیز پیش از این قیمت ورق گرم تولید سپتامبر را 22 تا 40 دلار افزایش داده اند.

صفحه 1 از 4 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/