بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 22 اکتبر 2018, 19:05
پاسخ به موضوع  [ 18 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4
 اخبار آهن و فولاد ارسالی مرکز خدمات فولاد 
نویسنده پیام

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
1- سنگ آهن یک قدم تا 175 دلار

قیمت سنگ آهن در اواخر نوامبر شروع به افزایش کرده است . سنگ آهن خلوص 5/63 درصد هند 170 تا 172 دلار سی اف آر بنادر شمالی چین معامله می شود. پیش بینی می شود که قیمت سنگ آهن بزودی از مرز 175 دلار هم بگذرد. دو علت اساسی برای این پیش بینی وجود دارد:

1- محدودیت عرضه از طرف هند

2- ذخیره سازی چینی ها که ناشی از امیدواری به افزایش قیمت فولاد ساخته شده در بازار چین می باشد.

در این شرایط بسیاری از تجار سنگ آهن در چین به دنبال خرید سنگ آهن از کشوری غیر از هند هستند تا به این ترتیب بتوانند از تعطیلات زمستانی برای تقاضای فصل بعد استفاده کنند.

اما از سوی دیگر بازار سنگ آهن در چین با احتیاط عمل می کند علت این امر سیاست های دولت چین برای کاهش آلودگی هوا و پایین آوردن مصرف الکتریسیته در تولید فولاد می باشد بسیاری از معادن سنگ آهن داخل چین بعلت افت تقاضا تعطیل کرده اند. به همین علت عرضه سنگ آهن کاهش یافته عرضه کنندگان سنگ آهن هم به امید بالا رفتن قیمت، موجودی های خود را به آرامی عرضه می کنند. مجموعه این مسائل باعث شده تا حجم معاملات در سطح کوچک باشد.2- آرسلورمیتال: بخشی از سنگ آهن مورد نیاز فولاد سازان سالانه خریداری شود

مقامات کارخانه آرسلورمیتال بر این باورند که باید برای فولاد سازان این امکان باشد که بخشی از نیاز سنگ آهن خود را به وسیله قراردادهای سالانه تامین کنند.

این کارخانه به هیچ وجه مخالف قراردادهای کوتاه مدت نیست و تنها معتقد است که بهتراست بخشی از نیاز خود را از قراردادهای سالانه خریداری نماید حتی اگر کمی با قیمت بالاتر باشد. چرا که این امر از ریسک های غیر قابل پیش بینی نوسان قیمت جلوگیری می نماید.

آرسلورمیتال امید وار است تا سال 2015 تولید سنگ آهن خود را از 65 میلیون تن فعلی به 100 میلیون تن برساند.

انتظار می رود که سال آینده تقاضای فولاد جهان تا 6 درصد افزایش یابد ولی در اروپا میزان عرضه طی 12 تا 18 ماه آینده از میزان تقاضا بیشتر خواهد بود.3- عدم تمایل بائو استیل چین به واردات قراضه

مقامات بائو استیل چین اظهار داشته اند که با توجه به روند صعودی قیمت قراضه در سطح جهان، در سال 2011 نیز از بازار داخلی قراضه خرید خواهند نمود.

با توجه به روند بهبود اقتصاد جهان، قیمت قراضه نیز احتمالا صعودی خواهد بود از این رو بائو استیل معتقد است باید تامین مداوم قراضه مورد نیاز از بازار داخلی را در اولویت قرار دهد.

افزایش ارزش یوان می تواند به متعادل نمودن قیمت قراضه وارداتی کمک کند و بائو استیل در آن صورت به واردات قراضه خواهد پرداخت.

پیش بینی شده که این کارخانه سال آینده حدود 4 میلیون تن قراضه وارد خواهد نمود که مشابه امسال است چرا که قصد ندارد تولید فولاد خود را در سال های آتی افزایش دهد.4- احتمال افزایش قیمت بیلت سی آی اس

قیمت بیلت سی آی اس در هفته های اخیر ثابت مانده است و احتمالا در اوایل سال 2011 افزایش خواهد یافت. قیمت فروشنده ها آرام آرام افزایش می یابد در حالی که هنوزتقاضا برای خرید وجود دارد. به همین دلیل صادرکنندگان بیلت هیچ برنامه ای برای کاهش قیمت ها ندارند. شاید اگر در اواسط ژانویه تقاضا برای فوریه تغییر کند کارخانه ها در فکر کاهش قیمت باشند.

از سوی دیگر خصوصی سازی واگن های قطار در روسیه باعث افزایش کرایه شده و همین امر فروشندگان را مجبور به بالا بردن قیمت کرده است. هزینه از اورال تا سواحل دریای خزر حدودا 25 درصد افزایش یافته است این در حالی است که پیدا کردن واگن خالی هر روز مشکل تر می شود.

تقاضای بازار داخلی روسیه در حال افزایش است وضعیت تقاضا در اوکراین هم بهتر شده است. در خلال ژانویه تا اکتبر امسال کل تقاضا 6/5 میلیون تن بالا رفته است.5- افزایش قیمت مقاطع و ورق در ترکیه

کارخانه کاردمیر قیمت بعضی از مقاطع را به دلیل بالا رفتن قیمت قراضه و کاهش نرخ دلار افزایش داده است. این امر باعث شده تا کارخانه های دیگر هم بدنبال کاردمیر قیمت های خود را بالا ببرند. قیمت میلگرد 13 دلار افزایش یافته و به 630 دلار هر تن رسیده. تیرآهن و ناودانی 20 تا 40 دلار افزایش یافته و به 663 دلار هر تن رسیده. به این قیمت ها 18 درصد مالیات ارزش افزوده نیز اضافه می گردد.

از سوی دیگر با افزایش تقاضا، قیمت ورق گرم کویل 25 دلار هر تن بالا رفته است اکثر کارخانجات ترک تولید ماه ژانویه خود را نیز فروخته اند. ورق گرم کویل درب کارخانه 660 تا 680 دلار عرضه می شود در حالی که هفته قبل حداکثر 640 دلار قیمت داشت .6- شروع کریسمس طولانی در اروپا

با توجه به رکود اقتصادی در اروپا اکثر کارخانجات فولاد سازی این قاره تعطیلات سال نو را برای مدت طولانی تری در نظر گرفته اند. اکثر کارخانجات تولید کننده مقاطع در ایتالیا همین سیاست را در پیش گرفته اند. آنها از 19 دسامبر تا 10 جولای تعطیل خواهند بود بعضی از آنها شاید تعطیلات را تا آخر ژانویه هم ادامه بدهند.

این تعطیلات از حد معمول آن طولانی تر است که یکی از دلایل آن رقابت تولید کنندگان جنوب اروپاست. با توجه به شرایط فعلی شاید محدودیت عرضه باعث بهبود بازار گردد .7- ورق گرم در خاوردور همچنان زیر فشار

رکود بازار ورق گرم در خاوردور همچنان ادامه دارد بخصوص در ویتنام معاملات محدودی انجام می شود و حجم آنها هم پایین است. اکثر تجار سیاست صبر و انتظار را در پیش گرفته اند اکثر کارخانه ها در خاوردور بخصوص تایوان و کره تلاش می کنند تا ورق گرم را در قیمت 620 تا 630 دلار هر تن فوب صادر کنند ولی کارخانجات دیگری 600 تا 610 دلار پیشنهاد می دهند. شنیده شده است که معاملاتی زیر 600 دلار سی اف آر بنادر خاوردور انجام شده است اما حتی در این قیمت هم سطح معاملات پایین است.

چینی ها ورق گرم کویل 3 تا 12 میلیمتر را 630 دلار فوب پیشنهاد می دهند. هفته گذشته یکی از کارخانجات درجه اول چین 10 تا 15 هزار تن ورق گرم را به تایلند در قیمت 635 دلار سی اف آر عرضه کرد. در ویتنام اکثر تجار بدنبال صدور ورقهایی هستند که قبلا وارد شده است آنها ورق ضخامت 6 تا 8 میلیمتر را 610 تا 620 دلار فوب عرضه می کنند ولی هنوز معامله ای انجام نشده است.8- امیدواری به ورق گرم روسیه

به نظر نمی رسد که قیمت ورق گرم در روسیه کاهش یابد اکثر کارخانه ها سفارشات ماه دسامبر و ژانویه را دریافت کرده اند و احتمال دارد که قیمت را برای فصل اول سال آینده یک تا 2 درصد افزایش دهند. این در حالی است که خریداران در مقابل افزایش قیمت مقاومت می کنند. بعضی از توزیع کنندگان ورق گرم در روسیه فکر می کنند که افزایش صادرات اسلب در اوایل سال 2011 باعث بالا رفتن قیمت خواهد شد. افزایش تقاضای داخلی در روسیه بخصوص از طرف بخش صنعت برای همه در ماه های اخیر تعجب برانگیز بوده است. با توجه به این شرایط به نظر می رسد بازار ورق گرم کویل در روسیه تا یکی 2 ماه آینده باثبات باقی بماند.9- افزایش ناگهانی قیمت ورق در امریکا

بعضی از کارخانه های کلیدی در امریکا به یکباره قیمت ورق را 40 تا 50 دلار هر شورت تن افزایش داده اند این افزایش قیمت برای انواع ورق گرم، سرد و گالوانیزه بوده است . نوکر اعلام داشته است که 40 دلار افزایش قیمت حداقل مورد نظر این کارخانه است و احتمال دارد که در آینده دوباره قیمت را بالاتر ببرد.

این در حالی است که در اوایل نوامبر قیمت ورق 30 تا 40 دلار هر شورت تن افزایش یافته بود در واقع در شرایطی که بازار راکد است کارخانه ها قیمت را در خلال یک ماه 70 دلار هر تن افزایش داده اند . کارخانه یو اس استیل قیمت انواع ورق گرم، سرد و گالوانیزه را 50 دلار هر شورت تن افزایش داده بعضی دیگر از کارخانه ها قیمت ورق سرد را 100 دلار هر شورت تن افزایش داده اند. این در حالی است که زمان تحویل کالا هم طولانی تر شده است.10- بازار ورق اروپا بهبود می یابد؟؟

به نظر کارشناسان، اقتصاد کشور های عضو اتحادیه اروپا در فصل چهارم هیچ رشد و بهبودی نخواهد داشت و امید چندانی به بهبود اوضاع در سال 2011 نیست. این پیش بینی های نا امیدانه بر بازار فولاد نیز تاثیر گذاشته، به خصوص فولاد سازان اروپایی که اواسط نوامبر قیمت ها را بالا برده بودند طی چند روز گذشته مجبور شدند قیمت ها را پایین بیاورند.

تقاضای ورق در اروپا آن میزان که به نظر می رسد پایین نیست. حداقل این که نسبت به فصل سوم که افت 17 درصدی داشت رو به بهبود است.

افت ارزش یورو نسبت به دلار به فولاد سازان اروپایی کمک نموده است. در ماه نوامبر نرخ یورو از بالای یک دلار و 40 سنت به زیر یک دلار و 33 سنت رسید و این امر قدرت رقابت فولاد سازان داخلی را بالا برد. هفته گذشته قیمت ورق گرم در جنوب اروپا 460 تا 490 یورو ( 610 تا 650 دلار ) درب کارخانه بود. در آلمان و شرق اروپا 480 تا 510 یورو (636 تا 676 دلار ) درب کارخانه ثبت شد. تنها عرضه کنندگان اوکراینی قدرت رقابت با این قیمت ها را داشتند. قیمت پیشنهادی ورق گرم اوکراین به شرق اروپا 600 تا 640 دلار سی اف آر یا دی ای اف بود. قیمت پیشنهادی ترک ها از 650 دلار سی اف آر ارزان تر نبود. فولاد سازان چین و شمال امریکا 660 تا 690 دلار سی اف آر پیشنهاد می دادند.

با این حال مشکل اصلی فولاد سازان اروپایی مازاد موجودی می باشد. با این که اغلب کارخانه ها تولید دسامبر را عرضه نموده اند هنوز تولید ماه های قبل را نفروخته اند که در قیمت های پایین توزیع می شود. بازار ورق گالوانیزه بیشترین عدم تعادل را دارد. اخیرا قیمت ورق گالوانیزه از ورق سرد هم ارزان تر شده و برخی توانسته اند 30 تا 50 دلار بالاتر از قیمت ورق سرد تولید خود را بفروشند.

اخیرا فولاد سازان اروپایی سطح تولید را کاهش دادند. در نوامبر آرسلورمیتال دو کوره در فرانسه و هلند را از خط تولید خارج نمود. فولاد سازان امیدوارند در فصل دوم سال 2011 بازار فولاد کمی با ثبات گردد. برخی قیمت های ژانویه را بالا برده اند. تجار معتقدند کارخانه ها حداقل تا ماه مارس مجبورند در قیمت های پایین تری تولید خود را بفروشند. به نظر آن ها شاید قیمت ها از سال آینده افزایش یابد ولی سطح رشد زیاد نخواهد بود.11- قیمت ورق صادراتی سی آی اس رو به بالا

بازار ورق تخت سی آی اس رو به بهبود است و قیمت های کنونی تا 10 دلار نسبت به 10 روز قبل رشد داشته است. تقاضا در حال افزایش است و تولید دسامبر کارخانه ها پیش فروش شده است. به نظر فعالان بازار قیمت ها به کف رسیده و باید افزایش یابد.

از آنجایی که بعید است هزینه های تولید در فصل اول سال آینده کاهش یابد و در نتیجه قیمت انواع ورق نیز بالا خواهد رفت، تولید کننده ها قصد دارند قیمت های ژانویه را حداقل 20 دلار افزایش دهند. چون تقاضای خاور میانه، کشور های حوزه مدیترانه و بخش هایی از اروپا و خاور دور مشخصا رو به افزایش است، با این که هنوز افزایش قیمت ها پذیرفته نشده ولی به زودی تثبیت خواهد شد.

قیمت فعلی ورق تخت اوکراین 620 تا 640 دلار فوب دریای سیاه است ولی معاملات اخیر در قیمت های پایین تری بسته شده است و این قیمت ها به تولید ژانویه تعلق دارد.

قیمت پیشنهادی ورق تخت روسیه 650 دلار فوب دریای سیاه بوده و عرضه نسبتا کم است. تقاضای داخلی روسیه هنوز صعودی است.

جو بازار در ماه دسامبر نسبتا با ثبات است و فروش ها افزایش خواهد یافت. البته قیمت ها جهش شدیدی نخواهند داشت ولی به ثباتی مطلوب خواهد رسید.12- افت قیمت اسلب در بازار خاور دور

قیمت پیشنهادی اسلب به خریداران جنوب شرق آسیا 580 دلار سی اف آر می باشد که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته. سفارشاتی از اسلب سی آی اس در 560 دلار سی اف آر هم بسته شده که 10 دلار نسبت به ماه قبل افت داشته است.

از آنجایی که بازار محصولات فولادی خیلی ضعیف است این قیمت های پایین دور از انتظار نبوده و چه بسا کارخانه ها مجبور شوند قیمت های اسلب صادراتی خود را ارزان تر کنند.

یک ماه قبل اسلب کره جنوبی 560 دلار سی اف آر فروخته شده بود ولی در حال حاضر وارد کنندگان خاور دور حاضر به خرید در این قیمت نیستند چرا که قیمت ورق گرم حدود 20 دلار کاهش یافته به 610 دلار فوب رسیده است. برخی کارخانه ها ورق گرم خود را 600 تا 610 دلار فوب عرضه می نمایند و قیمت مورد نظر آن ها برای اسلب کمتر از 550 دلار سی اف آر است. ولی در حال حاضر زیر 550 دلار قیمت داده نمی شود.

به نظر فعالان بازار این قیمت های پایین موقتی است چرا که تولید کننده ها با هزینه های بالای تولید اسلب مواجه اند و باید قیمت را بالا ببرند. به خصوص که قیمت مواد اولیه در فصل اول سال آینده بالاتر خواهد رفت. شاید عرضه کنندگان سی آی اس برای فروش سریع تر محصول خود قیمت ها را پایین آورده اند چرا که در دسامبر و ژانویه به دلیل شرایط جوی مشکلات زیادی در صادرات ایجاد می شود.13- خوکفایی ترکیه در تامین ورق تا سال آینده

مقامات کارخانه کاردمیر ترکیه بر این باورند که نوسانات قیمت فولاد در درجه اول به علت تغییرات قیمت مواد اولیه است، حتی اگر فولاد سازان همه نوسان قیمت مواد اولیه را به قیمت محصولات خود منتقل نکنند.

تولید ورق ترکیه در 9 ماه نخست امسال به 9 میلیون و 40 هزار تن رسید در حالی که در مدت مشابه سال قبل 5 میلیون و 670 هزار تن بود. انتظار می رود در سال 2011 نیز سطح تولید ورق ترکیه به 14 میلیون تن برسد و میزان واردات 6 میلیون تن باشد.

با توجه به این که تقاضای ورق این کشور سال آینده به 12 میلیون تن خواهد رسید، بازار ورق ترکیه با 8 میلیون تن مازاد عرضه ورق مواجه خواهد شد از این رو فولاد سازان باید تولیدات خود را صادر نمایند. از این رو انتظار می رود ترکیه سال آینده در تامین ورق مورد نیاز خودکفا گردد.

تا نوامبر امسال قیمت سنگ آهن 101 درصد، قراضه 5/24 درصد و کک 2/18 درصد نسبت به قیمت های ژانویه رشد داشته است در حالی که بیشترین افزایش قیمت محصولات ورق از ابتدای سال تاکنون در اروپا 5/22 درصد ثبت شده است.

قابل ذکر است که از سال 1990 تا 2004 متوسط قیمت سنگ آهن 17 دلار و 98 سنت در هر تن با نوسان 13 درصدی بوده است. از سال 2005 تا کنون متوسط قیمت به 71 دلار و 47 سنت رسیده و نوسان به 19/34 درصد افزایش یافته است.

همچنین بین سال های 1990 تا 2004 متوسط قیمت کک 49 دلار و 10 سنت بوده و میزان نوسان از قیمت میانگین 10 درصد ثبت شده در حالی که بین سال های 2005 تا 2010 میانگین قیمت به 158 دلار و 10 سنت افزایش یافت و نوسان قیمت به 47 درصد رسید. نوسانات قیمت این دو مواد اولیه حدود 27 درصد از نوسان قیمت ورق گرم بالاتر رفت و حتی نسبت به نرخ بازار طلا و بازار بورس ترکیه بیشتر شد. این نوسان بالا موقتی نبوده و نخواهد بود و فولاد سازان و مصرف کنندگان فولاد باید به کمک یکدیگر این ریسک های موجود را به گونه ای مدیریت نمایند.14- افت تولید فولاد در امریکا

هفته اخیر نرخ بهره وری در صنعت فولاد امریکا به 3/68 درصد کاهش یافت و تولید کارخانه ها به دلیل تعطیلات روز شکرگزاری تحت تاثیر قرار گرفت.

خریداران معتقدند روند نزولی نرخ بهره وری در صنعت فولاد این کشور عامل اصلی افزایش قیمت ورق در بازار داخلی است.

هفته گذشته فولاد سازان امریکایی یک میلیون و 650 هزار شورت تن فولاد تولید نمودند در حالی که هفته قبل آن یک میلیون و 700 هزار شورت تن ثبت شده و نرخ بهره وری 3/7 درصد بود.

در مدت مشابه سال قبل تولید فولاد امریکا یک میلیون و 470 هزار شورت تن بوده و نرخ بهره وری 4/61 درصد.

در اغلب ایالت های امریکا تولید هفته گذشته ثابت یا نزولی بود و تنها در شمال شرق این کشور 85 هزار شورت تن افزایش داشت.

از ابتدای سال تاکنون میزان تولید فولاد امریکا 80 میلیون و 300 هزار شورت تن بوده و نرخ بهره وری 2/70، در حالی که در مدت مشابه سال قبل 57 میلیون و 100 هزار شورت تن فولاد تولید شده و نرخ بهره وری تنها 5/50 درصد بوده است.


04 دسامبر 2010, 14:28
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
1- بازار سنگ آهن در چه حال است

با افزایش خرید سنگ آهن در بازار نقدی چین و ثبات قیمت های وارداتی در سطح بالا، شاخص قیمت استیل ایندکس برای سنگ آهن خلوص62 درصد به بالاترین سطح آن از ماه می تاکنون رسیده است.

بهبود جو بازار فولاد در زمینه افزایش تقاضا و امید به رشد قیمت ها در فصل اول سال آینده قیمت سنگ آهن خلوص 5/63 درصد هند را به اوج 178 دلار سی اف آر چین نیز رسانده است. اغلب قیمت های پیشنهادی روز های اخیر بالاتر از 176 دلار در هر تن بوده در حالی که پیش از این قیمت رایج 173 تا 175 دلار در هر تن ثبت شده است.

بسیاری معتقدند قیمت سنگ آهن کاهش نمی یابد چرا که رشد قیمت محصولات فولادی مانع خواهد شد و تا ماه مارس بازار نقدی سنگ آهن پر قدرت خواهد ماند. ولی برخی تجار نگرانند. آن ها معتقدند که افزایش قیمت های اوایل سال جاری در ادامه با سقوط قیمت نیز روبرو بود. این بار قیمت ها بیش از 3 هفته است که بدون کاهش در سطوح بالایی بوده و بعید نیست کاهش قیمت 4 تا 5 دلاری را تجربه کند که البته بیش از این نخواهد بود.

محدودیت عرضه هند تقاضای سنگ آهن استرالیا را بالا برده چه بسا صادرات سنگ آهن استرالیا در بازار نقدی امسال به 150 میلیون تن برسد در حالی که کل صادرات سنگ آهن هند 80 میلیون تن می باشد. انتظار می رود صادرات سنگ آهن استرالیا تا پایان ژوئن 2011 به 410 میلیون و 800 هزار تن برسد در حالی که آمار سال قبل 389 میلیون و 900 هزار تن بوده است. شرکت های معدنی خاور میانه و افریقا نیز به فکر افزایش صادرات به چین هستند از جمله کشور های کنیا، لیبی و ایران. کشور های بسیاری هستند که سعی دارند از کاهش عرضه هند استفاده نموده و از این جو حاکم بر بازار سنگ آهن بهره مند گردند.

معمولا آخر سال برای چینی ها دریافت وام برای خرید سنگ آهن دشوار می شود چه برسد به این که اخیرا بانک مرکزی چین نرخ ذخیره احتیاطی بانک ها را برای سومین بار از اوایل نوامبر باز هم بالا برده و شرایط را برای فولاد سازان چینی دشوار تر نموده است و گردش نقدینگی در بازار کاهش یافته است.

البته هنوز برخی فولاد سازان چینی با پیش بینی تداوم افزایش قیمت ها در سال آینده، سنگ آهن بیشتری خریداری می نمایند.

آخرین اخبار موجود از قراردادهای سواپ سنگ آهن در بورس سنگاپور حاکی از آن است که تا چهار شنبه گذشته قیمت قرارداد ژانویه 172 دلار و 12 سنت و قرارداد فورریه 171 دلار ثبت شده است.2- آخرین پیش بینی ها از عرضه سنگ آهن در سطح جهان

موسسه سیتی گروپ پیش بینی نموده است که صادرات دریایی سنگ آهن جهان تا سال 2015 تا 35 درصد افزایش می یابد که عامل اصلی افزایش عرضه استرالیا خواهد بود.

صادرات جهانی سنگ آهن از 964 میلیون تن امسال و 870 میلیون تن سال 2009 به یک میلیون و 300 هزار تن در سال 2015 خواهد رسید.

در این بین سهم صادرات استرالیا از 417 میلیون تن سال جاری به 682 میلیون تن افزایش می یابد.

بین سال های 2011 تا 2013 بازار سنگ آهن جهان با کمبود عرضه روبرو شده و سال های 2014 و 2015 این روند جای خود را به مازاد عرضه خواهد داد.3- رشد قیمت سنگ آهن

گزارش اخیر استیل ایندکس که روز پنج شنبه منتشر شد، نشان می دهد که قیمت سنگ آهن خلوص 62 و 58 درصد طی هفته گذشته افزایش یافته است. متوسط هفتگی کرایه حمل کشتی ها از برزیل و استرالیا نیز کمی کاهش یافته اما متوسط هفتگی کرایه حمل از هند طی این مدت بالا رفته است.

قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد روز پنج شنبه رشدی 3 دلار و 40 سنتی در هر تن خشک ( 1/2 درصد ) را نسبت به روز پیش از آن تجربه کرده و به 168 دلار و 80 سنت هر تن خشک رسید که بالاترین حد از اواسط ماه مه می باشد.

قیمت سنگ آهن خلوص 58 درصد هم 6 دلار و 30 سنت هر تن خشک ( 6/4 درصد ) نسبت به هفته پیش از آن افزایش یافته است. متوسط روزانه کرایه حمل کشتی ها از برزیل به چین طی هفته قبل یک درصد کاهش یافته است.4- قیمت قراضه همچنان بالا

اواسط ماه دسامبر قیمت قراضه در منطقه مدیترانه افزایش یافته و به بالاترین حد پس از ماه آوریل سال جاری رسیده است. طی 10 روز گذشته قیمت قراضه وارداتی در ترکیه بالا رفته است. گزارش ها نشان می دهد که قراضه سنگین کلاس 1 و 2 ( 20 – 80 ) اروپا و آمریکا و همچنین قراضه کلاس آ3 روسیه و رومانی در قیمت 420 تا 425 دلار هر تن سی اف آر معامله شده است. در این میان برخی از تجار عرضه خود را کاهش داده و به دنبال فروش در قیمت 440 دلار هر تن سی اف آر هستند. عده ای از تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت قراضه وارداتی در ترکیه تا پایان سال جاری به 450 دلار هر تن سی اف آر و یا بیشتر برسد.

عرضه کنندگان قراضه در منطقه مدیترانه در ماه دسامبر در شرایط مطلوبی قرار دارند چرا که تقاضای قراضه در این ماه بالاست. تقاضای قراضه کارخانه ها در ترکیه و اروپا برای تکمیل موجودی برای ماه ژانویه افزایش یافته، عرضه قراضه نیز طی این ماه کاهش یافته است.

بارش برف در اروپا و سواحل شرقی آمریکا منجر به کاهش موجودی قراضه در بازار شده است. به دنبال این امر قیمت قراضه خرد شده در آمریکا طی هفته گذشته به 420 تا 430 دلار هر تن همراه با هزینه حمل رسیده است. در حال حاضر کارخانه ها در ایتالیا خواستار خرید قراضه سنگین کلاس 1 و 2 در قیمت 400 دلار هر تن همراه با هزینه حمل هستند به همین دلیل برخی از عرضه کنندگان قراضه مایلند محصولات خود را به کارخانه هایی در ایتالیا و اسپانیا که قیمت 410 دلار هر تن فوب روتردام را پیشنهاد داده اند بفروشند.

در حال حاضر بازار قراضه در آسیا آرام است. بسیاری از کارخانه ها محصولات مورد نیاز خود را پیش از رشد شدید قیمت ها خریداری کرده اند. در ماه دسامبر تقاضای قراضه کانتینری در آسیا بالا رفته و قیمت این محصول به 400 تا 420 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. عرضه کنندگان قراضه در آمریکا نیز خواستار فروش قراضه در تناژ بالا در قیمت 430 تا 440 دلار هر تن سی اف آر هستند، البته معامله ای در این قیمت انجام نشده است. کارخانه ها در چین و کره نیز به دنبال خرید قراضه سنگین کلاس 2 ژاپن در قیمت 400 تا 405 دلار هر تن سی اف آر چین و 415 تا 430 دلار هر تن سی اف آر کره می باشند.

برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که تقاضای قراضه در چین اواخر سال جاری بالا باشد. موجودی قراضه در بازار پایین است و قیمت این محصول صعودی می باشد. به همین دلیل به رغم افزایش 20 تا 25 دلار هر تن قیمت قراضه وارداتی، کارخانه ها حاضر به خرید این محصول شده اند.

بدون شک رشد اخیر قیمت قراضه کوتاه مدت خواهد بود. پیش بینی می شود که خریداران بزرگ قراضه پس از خرید موجودی مورد نیاز، طی نیمه دوم دسامبر از بازار خارج شده و سپس در ماه ژانویه وارد بازار خرید شوند. البته معمولا قیمت قراضه در بازارهای جهانی در فصل بهار به بالاترین حد خود می رسد.5- افزایش قیمت قراضه در اسپانیا

بازار قراضه در اسپانیا همانند مناطق دیگر در اروپا با کمبود موجودی روبروست. قیمت قراضه در این کشور به دلیل پایین بودن کیفیت قراضه موجود و همچنین کاهش موجودی انبارها رو به رشد است.

احتمالا روند بازار در ماه ژانویه نیز به همین صورت باشد. تقاضای قراضه کارخانه ها برای تامین موجودی برای ماه فوریه بالا خواهد بود به همین دلیل پیش بینی می شود که قیمت ها در آینده افزایش یابد. اما هنوز میزان دقیق رشد قیمت این محصول در ماه ژانویه مشخص نیست.

در حال حاضر قراضه خرد شده در قیمت 330 یورو هر تن همراه با هزینه حمل، قراضه سنگین کلاس 1 و 2 در قیمت 295 تا 315 یورو هر تن همراه با هزینه حمل و قیمت قراضه کلاس ای3 به 350 یورو هر تن رسیده است.

با توجه به شرایط فصلی، حجم قراضه وارداتی کاهش یافته است و این امر کارخانه هایی را که موجودیشان طی چند ماه گذشته کاهش یافته را تحت فشار قرار داده است.6- تغییر مالیات قراضه در چین و احتمال افزایش قیمت این محصول

احتمال افزایش قیمت قراضه در بازار داخلی چین و نزدیک شدن به فصل زمستان که منجر به کاهش موجودی این محصول خواهد شد، نگرانی هایی را برای کارخانه ها در این کشور در جهت تامین موجودی مورد نیاز برای ماه ژانویه به وجود آورده است. مشخص نبودن سیاست دولت چین برای تغییر مالیات قراضه نیز نگرانی کارخانه ها را دو چندان کرده است.

طی سال جاری جمع آوری کنندگان قراضه باید 17 درصد مالیات ارزش افزوده می پرداختند اما در برخی موارد آنها مشمول 50 درصد معافیت مالیاتی نیز می شدند. اما در حال حاضر احتمال حذف معافیت مالیاتی از اول ژانویه در این کشور قوت گرفته است که این امر می تواند منجر به سنگین تر شدن بار مالیاتی برای این صنعت بشود.

در این میان برخی اظهار داشته اند که بدون شک افزایش هزینه قراضه به فولادسازان انتقال داده خواهد شد. در حال حاضر بازار قراضه در چین با کمبود موجودی روبروست و فولادسازان به منظور تامین موجودی مورد نیاز چاره ای جز بالا بردن قیمت خرید ندارند.

تاکنون گزارشی از تغییر مالیات قراضه در دست نیست. به دنبال این امر پیش بینی می شود که قیمت قراضه سال آینده 30 دلار هر تن افزایش یابد و این امر منجر به بالا رفتن هزینه تولید شود.

تامین موجودی برای فولاد سازان مشکل ساز شده است. برخی از آنها نگران این مسئله هستند که حتی با بالا بردن 30 دلار هر تن قیمت خرید خود در ماه ژانویه، موفق به تامین موجودی مورد نیاز نشوند چرا که سرمای هوا در فصل زمستان حمل و نقل قراضه را دشوار خواهد کرد.

در حال حاضر قراضه سنگین در برخی از مناطق چین در قیمت 481 تا 488 دلار هر تن همراه با 17 درصد مالیات ارزش افزوده معامله می شود.7- رشد آرام قیمت بیلت دریای سیاه

قیمت بیلت صادراتی روسیه و اوکراین به تدریج افزایش یافته و معاملات این محصول در قیمت 590 تا 595 دلار هر تن فوب دریای سیاه بسته شده است.

رشد قیمت قراضه دلیل اصلی این امر می باشد. با نزدیک شدن به فصل زمستان احتمال رشد بیشتر قیمت این محصول در بازار قوت می گیرد. برخی از خریداران نیز با پیش بینی کاهش قیمت ها در اواخر سال، ید خود را به تعویق انداخته بودند اما ورود مجدد این خریداران به بازار هم به رشد قیمت ها کمک خواهد کرد.

تقاضای بیلت در مناطق مختلف افزایش یافته است. گزارش ها نشان می دهد که تقاضای این محصول در منطقه خلیج فارس، مدیترانه و شمال آفریقا بالا رفته است. قیمت مورد نظر خریداران در منطقه خلیج فارس 625 دلار هر تن سی اف آر می باشد که معادل 580 دلار هر تن فوب منطقه دریای سیاه است.

کارخانه ها در خاوردور به منظور بالا بردن قدرت رقابت خود در بازار خواستار فروش بیلت در قیمت 600 دلار هر تن فوب هستند. برخی از کارخانه ها در مالزی، کره و ویتنام نیز موفق به فروش در این قیمت شده اند.

این امر برای کارخانه ها در ترکیه که خواستار فروش بیلت خود در قیمت 615 دلار هر تن فوب هستند، خوشایند نیست. در حال حاضر ترک ها بخش عمده ای از بیلت خود را در بازار داخلی به فروش می رسانند.

در کل روند بازار مثبت به نظر می رسد. بیلت طی ماه جاری در قیمت 600 دلار هر تن فوب معامله شده است و کارخانه ها نیز قیمت پیشنهادی خود را بالا برده و به 650 دلار هر تن رسانده اند.8- وضعیت بازار مقاطع در ایتالیا

افزایش پایان ناپذیر قیمت قراضه، تولید کنندگان مقاطع ایتالیا را مجبور نموده قیمت ها را علی رغم نبود تقاضا باز هم افزایش دهند. ظاهرا قیمت قراضه طی 10 روز گذشته 10 تا 20 یورو رشد داشته است.

با توجه به جهش قیمت های داخلی، فروشنده ها در بازار صادرات با احتیاط عمل می کنند تا که مبادا با توجه به روند افزایش مداوم قیمت مواد اولیه، محصول خود را ارزان بفروشند. انتظار می رود عرضه کننده ها علی رغم نزدیک بودن تعطیلات کریسمس به بازار صادرات باز گردند و قیمت ها را 20 تا 25 یورو بالا ببرند. افزایش هزینه تولید در بازار داخلی برای آن ها ضرر هایی خواهد داشت از این رو احتمالا به بازار صادرات باز می گردند.

تولید کنندگان داخلی قیمت پایه میلگرد را 270 تا 280 یورو درب کارخانه اعلام نموده اند که معادل 500 تا 510 دلار قمیت نهایی عرضه است. قیمت مفتول نسبتا ثابت بوده ولی انتظار می رود به زودی 20 تا 30 یورو افزایش یابد به 480 تا 500 یورو درب کارخانه برسد.

قیمت بیلت نیز 450 تا 460 یورو درب کارخانه شنیده شده و 470 تا 480 یورو نیز نزدیک است.9- آرسلورمتال به دنبال افزایش قیمت مقاطع

کارخانه آرسلورمتال در نظر دارد تا قیمت مقاطع خود را برای تحویل در ماه فوریه و مارس 30 یورو هر تن افزایش دهد. این کارخانه در تلاش است تا قیمت مقاطع خود را به 600 یورو هر تن همراه با هزینه حمل برساند.

با توجه به رشد قیمت قراضه، سوددهی کارخانه های تولید مقاطع در اروپا کاهش یافته است.

کارخانه ها در شمال اروپا خواستار فروش مقاطع برای تحویل در ماه دسامبر و ژانویه در قیمت 600 یورو هر تن بودند اما به دلیل پایین بودن تقاضا در بخش ساختمانی و بالا بودن رقابت میان تجار محصولات ماه ژانویه در قیمت 570 تا 590 یورو هر تن به فروش رفت.

مقامات کارخانه استاهل ورک آلمان نیز اظهار داشته اند که به دنبال افزایش قیمت مقاطع و رساندن آن به 650 یورو هر تن هستند.10- بازار ساخت و ساز حوزه خلیج فارس به ثبات می رسد

خبر ها حاکی از آن است که با توجه به افزایش سرمایه گذاری ها در پروژه های زیر ساختی و تسهیل بهبود وضعیت اقتصادی، ثبات به بخش ساخت و ساز منطقه خلیج فارس باز خواهد گشت و افزایش تقاضای فولاد را در پی خواهد داشت.

برآورد شده که کشور قطر 60 تا 70 میلیارد دلار در پروژه های زیر بنایی سرمایه گذاری خواهد نمود تا خود را برای مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 2022 آماده نماید و این امر تقاضای فولاد منطقه را افزایش می دهد.

عوامل دیگر تاثیر گذار بر رشد تقاضا، افزایش جمعیت و درآمد های نفتی ثابت است که تداوم سرمایه گذاری در ساخت و ساز را تضمین می نماید.

بخش ساخت و ساز 42 درصد از تقاضای فولاد را در بر می گیرد و بزرگترین فاکتور تامین کننده تقاضا است. پروژه های نفت و گاز 20 درصد تقاضا و پروژه های زیر ساختی 5/17 درصد تقاضا را شامل می شوند. مابقی تقاضای فولاد از جانب بخش های پتروشیمی، انرژی و پالایشگاهی است.

گرچه کشورهای خاور میانه سال آینده 25 میلیون تن فولاد تولید خواهند نمود ولی همچنان یک وارد کننده جدی نیز به شمار می روند. از آنجایی که قیمت گذاری مواد اولیه جای خود را به قیمت گذاری فصلی داده از این پس سیاست های کنترل هزینه برای فولاد سازان خاور میانه حائز اهمیت بسیار است.11- رشد قیمت مقاطع هیوندایی استیل

افزایش مداوم قیمت قراضه موجب شده تا هینوایی استیل کره اعلام نماید قیمت های ژانویه و فوریه محصولات فولادی خود را 30 دلار در هر تن افزایش خواهد داد.

بعید نیست اوایل سال آینده نیز قیمت های این کارخانه باز هم افزایش یابد چرا که انتظار می رود قیمت قراضه همچنان صعودی باشد و قیمت قراردادی سنگ آهن 7 تا 8 درصد افزایش خواهد یافت.

با این حساب هیوندایی استیل با تولید سالانه 8 میلیون تن فولاد در سال، قیمت تیر آهن خود را به 750 دلار سی اف آر خاور دور خواهد رساند. ظاهرا قیمت میلگرد این کارخانه نیز 670 دلار سی اف آر هنگ کنگ خواهد شد.12- قیمت میلگرد در امارات رو به بالا، تقاضا پایین

قیمت میلگرد در امارات 14 دلار هر تن افزایش یافته و به 680 تا 687 دلار هر تن رسیده است. به رغم افزایش قیمت میلگرد در سی آی اس، شمال آفریقا و ترکیه کارخانه ها در دوبی موفق به فروش در این قیمت نشده اند.

اوایل ماه دسامبر کارخانه ها در امارات قیمت میلگرد خود را 48 تا 54 دلار هر تن بالا برده و به 647 تا 653 دلار هر تن رسانده بودند. به دنبال این امر سطح تقاضا در بازار بالا رفت اما در حال حاضر تقاضا کاهش یافته است.

پیش بینی می شود که قیمت میلگرد در ماه ژانویه نیز افزایش یابد اما هنوز مشخص نیست که تقاضای این محصول در بازار بالا خواهد رفت یا نه. افزایش تقاضای میلگرد در عمان و عربستان به رشد قیمت میلگرد در دوبی کمک کرده است اما احتمال افزایش تقاضای این محصول در بازار داخلی در آینده نزدیک ضعیف است.13- افزایش قیمت میلگرد صادراتی در ترکیه

در پی افزایش قیمت قراضه و رسیدن آن به 400 دلار هر تن سی اف آر، قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی ترکیه نیز بالا رفته است. در حال حاضر کارخانه ها به دنبال رساندن قیمت میلگرد به 650 دلار هر تن فوب هستند و بر این باورند که قیمت ها در آینده نیز صعودی خواهد بود. پیش بینی می شود که قیمت قراضه تا پایان فصل اول سال آینده به دلیل سرمای هوا که منجر به کاهش موجودی قراضه و رشد قیمت این محصول خواهد شد، افزایش یابد.

در حال حاضر تقاضای میلگرد ماه ژانویه در مصر، عراق و امارات بالاست. اگر چه بازار میلگرد طی هفته گذشته آرام بود اما میلگرد در مصر در قیمت 645 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. کارخانه ها در ترکیه به دلیل بالا بودن تقاضا در بازار داخلی موفق به فروش محصولات خود شده اند. به همین دلیل در نظر دارند تا قیمت میلگرد صادراتی را نیز بالا ببرند.

آخرین بار بیلت در بازار داخلی ترکیه در قیمت 610 دلار هر تن درب کارخانه معامله شده است.14- قیمت ورق در آمریکا همچنان رو به بالا

دو کارخانه دیگر نیز در آمریکا قیمت ورق خود را مجددا بالا برده اند. به دنبال این امر قیمت ورق گرم در بازار نقدی به بیشتر از 700 دلار هر شورت تن رسیده است.

کارخانه نوکور قیمت ورق خود را 30 دلار بالا برده و قیمت ورق گرم این کارخانه به 710 دلار هر تن شورت تن و ورق سرد به 810 دلار هر شورت تن رسیده است. این در حالی است که کارخانه استیل دینامیک قیمت ورق خود را 20 دلار هر تن افزایش داده و قیمت ورق گرم این کارخانه به 700 دلار هر شورت تن و ورق سرد استیل دینامیک به 810 دلار هر شورت تن رسیده است.

اخیرا برخی از کارخانه ها در آمریکا قیمت ورق را طی یک هفته 120 دلار هر شورت تن بالا برده بودند که متعاقب آن قیمت ورق گرم به 650 تا 680 دلار هر شورت تن، ورق سرد به 760 تا 780 دلار هر شورت تن و ورق گالوانیزه به 800 تا 820 دلار هر شورت تن رسیده بود. تمام قیمت ها بر اساس فوب اعلام شده اند.

اگر چه کارخانه ها در این کشور رشد هزینه تولید و بالا بودن تقاضا را دلیل افزایش قیمت ورق خود اعلام کرده اند اما به نظر می رسد که سرویس سنتر ها رشد قیمت ها را نپذیرفته اند.

تقاضای ورق در آمریکا از ثبات چندانی برخوردار نیست به همین دلیل احتمال کاهش قیمت این محصول وجود دارد.15- روند آینده قیمت ورق در انگلیس؟؟

کارخانه تاتا استیل قیمت ورق تخت خود را برای تحویل در ماه ژانویه 47 یورو هر تن بالا برده است اما هنوز مشخص نیست که این کارخانه موفق به فروش در این قیمت خواهد شد یا نه.

در حال حاضر بازار ورق تخت در انگلیس آرام است و انبارداران قیمت محصولات خود را به منظور افزایش سطح فروش کاهش داده اند. به نظر می رسد که تعطیلات کریسمس امسال در انگلیس زودتر آغاز خواهد شد. بازار این کشور از روز 22 دسامبر تعطیل خواهد شد که این امر در این کشور بی سابقه است.

هم اکنون قیمت ورق تخت اس 275 در انگلیس 677 تا 689 یورو هر تن می باشد و پیش بینی می شود که قیمت این محصول در سال جدید به 707 یورو هر تن برسد.

بسیاری از کارخانه ها به دلیل رشد قیمت مواد اولیه به دنبال بالا بردن قیمت ورق خود هستند. در حال حاضر تجار خواستار فروش ورق تخت برای تحویل در ماه مارس و آوریل در قیمت 648 یورو هر تن هستند که نسبت به قیمت 624 یورو هر تن در اواسط ماه نوامبر افزایش یافته است. در این میان برخی پیش بینی می کنند که قیمت ماه ژانویه ورق در اروپا به 671 تا 683 یورو هر تن همراه با هزینه حمل خواهد رسید.16- افزایش قیمت ورق در ترکیه

بهبود تقاضا و افزایش قیمت مواد اولیه منجر به رشد قیمت ورق در بازار داخلی و وارداتی ترکیه شده است.

در حال حاضر کارخانه ها در ترکیه خواستار فروش ورق گرم در قیمت 680 تا 690 دلار هر تن، ورق سرد در قیمت 800 تا 820 دلار هر تن و ورق گالوانیزه گرم در قیمت 830 تا 850 دلار هر تن بدون محاسبه مالیات ارزش افزوده هستند که رشدی 20 دلاری را در هر تن نسبت به اوایل دسامبر تجربه کرده اند.

تجار نیز در ترکیه خواستار فروش ورق گرم در قیمت 650 تا 670 دلار هر تن و ورق سرد در قیمت 800 تا 850 دلار هر تن بدون محاسبه مالیات ارزش افزوده هستند.

گزارش ها نشان می دهد که کارخانه ها در این کشور فروش محصولات سال 2010 خود را به پایان رسانده اند و در حال حاضر سفارشاتی برای محصولات ماه فوریه دریافت کرده اند. قیمت پیشنهادی ورق گرم کارخانه چولاک اوغلو نیز با افزایشی 25 دلاری نسبت به اوایل ماه دسامبر به 685 دلار هر تن رسیده است.

به رغم پایین بودن تقاضای خرید و افزایش ظرفیت تولید کارخانه ها در ترکیه، قیمت ورق وارداتی به این کشور بالاست. معاملات ورق گرم اوکراین در قیمت 610 تا 630 دلار هر تن سی اف آر و ورق سرد در قیمت 720 تا 730 دلار هر تن سی اف آر بسته شده است. قیمت پیشنهادی ورق گرم روسیه نیز در حدود 630 تا 670 دلار هر تن و ورق سرد 750 تا 770 دلار هر تن سی اف آر است.17- قیمت فولاد در چین همچنان بالا

به رغم سرمای هوا در چین قیمت محصولات فولادی در این کشور همچنان صعودی است.

روز 15 دسامبر قیمت تمام محصولات فولادی در چین افزایش یافت. در این میان قیمت مفتول در این کشور با رشدی 4 دلاری در هر تن نسبت به روز پیش از آن به 699 دلار هر تن رسیده است.

البته برخی از دست اندرکاران با اشاره به میزان عرضه و تقاضا پیش بینی می کنند که روند صعودی قیمت ها کوتاه مدت باشد. به همین دلیل کارخانه ها و تجار باید محتاطانه عمل کنند.

افزایش تقاضای کارخانه ها در چین به منظور تکمیل موجودی برای فصل زمستان دلیل اصلی رشد قیمت فولاد در این کشور می باشد و احتمالا این روند کوتاه مدت خواهد بود. معمولا قیمت محصولات فولادی در فصل زمستان به تدریج کاهش می یابد. به همین دلیل پیش بینی می شود که قیمت ها در فصل زمستان کاهش یابد.18- بازار ورق اروپا پیش از تعطیلات کریسمس

با نزدیک شدن به پایان سال و تعطیلات زمستانی، در سراسر اروپا قیمت انواع محصولات ورق به سرعت رو به افزایش است. تولید کنندگان اصلی ورق گرم، قیمت ها را به طور میانگین 20 تا 30 یورو در هر تن افزایش داده اند و از افزایش قیمت های بیشتر در ژانویه نیز خبر داده اند.

حداقل قیمت ورق گرم 510 تا 520 یورو هر تن سی اف آر است و عرضه کنندگان داخلی در ایتالیا و اسپانیا 550 دلار تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی عرضه می کنند. تنها محصول اوکراین ارزان تر است. ورق گرم ایلیچ و زاپوریشتال بین 640 تا 650 دلار سی اف آر است ولی اغلب مصرف کنندگان داخلی مایل به خرید این محصولات هستند.

ظاهرا مشتریان ایتالیایی به قیمت های بالای ورق گرم رضایت داده اند چرا که یکی از تولید کنندگان داخلی قیمت ها را خیلی بالا برده و دیگری برای تعطیلات سال نو تعطیل نموده است. از این رو کمبود عرضه موجب بالا رفتن قیمت ها و تاثیر آن بر بازار پس از تعطیلات سال نو خواهد شد.

در مقابل، میر استیل انگلیس که اخیرا مچل روسیه آن را خریداری نموده، ورق گرم را 460 تا 470 یورو هر تن فوب عرضه نموده که به نظر منابع بازار حتما ایرادی دارد.19- بازار فیوچرز فولاد و الزامات پیش رو

در حال حاضر انواع معاملات سواپ محصولات فولادی موجود در صنعت فولاد از نقطه نظر جفرافیایی یا نوع محصولات انواع مختلف دارد و قدم گذاشتن در این عرصه گامی مهم در فعالیت در صنعت فولاد به شمار می رود.

بازار های مالی در تلاشند انواع مختلف محصولات فولادی را در قراردادهای سواپ و فیوچرز بگنجانند تا بدین وسیله سهم بیشتری از بازار فولاد کسب نمایند. هنوز تفاوت های داخلی در صنعت فولاد وجود دارد به طوری که روند حاکم بر بازار محصولات مختلف متفاوت است.

به عنوان نمونه هنوز روند قیمت ورق گرم و ورق گالوانیزه چندان وابسته به یکدیگر نیست و رابطه نزدیکی با یکدیگر ندارند. لازم است تا صنعت فولاد از یک مرحله تغییرات عبور کند و با ابزار های مالی آشنایی بیشتری پیدا نماید، سپس به معامله بر سر یک محصول با جامعیت بیشتر بپردازد.

تحلیلگران بر این باورند که کالاهایی اصلی چون مس یک قرارداد فیوچرز واحد دارند در حالی که معاملات سواپ و فیوچرز برای مناطق مختلف و محصولات مختلفی چون بیلت، میلگرد و ورق گرم وجود دارند. سنگ آهن و قراضه نیز دارای معاملات سواپ می باشد.

به نظر برخی از جمله مقامات بورس فلزات لندن، تعیین قرارداد سواپ برای ورق گرم دشوار است چرا که تعیین یک سایز و کلاس از ورق گرم به عنوان مرجع بسیار سخت است.20- چشم انداز بازار های فولاد جهان

در بازارهای فولاد جهان قیمت ها رو به بالاست و تقاضای مصرف کنندگان پایانی نیز از این روند حمایت می کند ولی بسیاری نگرانند که این روند در ماه های آتی تداوم نداشته باشد در حالی که هزینه های تولید رو به افزایش است.

برخی معتقدند این روز ها افزایش خرید ها به نوعی در نتیجه افزایش سفته بازی است نه تقاضای واقعی. چرا که تجار با پیش بینی قیمت های بالاتر سال آینده، سعی دارند انبار ها را پر کنند. به نظر آن ها تقاضای فولاد در ماه های آتی ثابت می شود و به آن حدی که برخی تولید کننده ها انتظار دارند نخواهد رسید.

در چین نگرانی از واکنش دولت به افزایش نرخ تورم روز به روز بیشتر می شود. راهکارهای محدود کننده از جمله افزایش نرخ بهره، مطمئنا بر بخش ساخت و ساز این کشور تاثیر سوئی خواهد گذاشت. همچنین تولید فولاد خام چین نیز علی رغم رکود تقاضا همچنان رو به رشد است و این امر قیمت های نقدی سنگ آهن را در سطح بالایی نگه می دارد.

تولید کننده ها در تلاشند هر طور شده قیمت های نهایی را بالا نگه دارند. ورق در امریکا 650 تا 680 دلار در هر شورت تن درب کارخانه است که سه مرتبه طی یک هفته رشد داشته است. در شمال اروپا، قیمت ورق کویل تحویل فوریه و مارس 10 تا 30 یورو در هر تن افزایش داشته که قیمت پایه اواخر فصل اول سال آینده را 520 تا 530 یورو در هر تن خواهد نمود.

در این بین قیمت بیلت سی آی اس با ثبات است، تولید کننده ها نمی خواهند قیمت ها را کاهش دهند. بسیاری معتقدند جو مثبت حاکم بر بازار مقاطع فصل آینده ادامه می یابد و قیمت ها صعودی خواهد بود. قیمت فعلی بیلت فوب دریای سیاه 580 تا 590 دلار در هر تن می باشد.

صادر کنندگان میلگرد ترکیه برای جبران هزینه واردات قراضه قیمت میلگرد خود را به 600 دلار در هر تن فوب افزایش داده اند و برخی معتقدند که آن ها سال 2011 از این سطح قیمت ها پایین تر عرضه نخواهند داشت.


19 دسامبر 2010, 19:04
مشخصات شخصی

عضو: 24 جولای 2010, 10:21
پست ها: 160
1- موجودی سنگ آهن در بنادر چین

موجودی سنگ آهن وارداتی در بنادر اصلی چین هفته اخیر با 54/1 درصد رشد به 75 میلیون و 280 هزار تن رسید که چهارمین هفته متوالی است که روند صعودی دارد.

در این میان موجودی سنگ آهن استرالیا 28 میلیون و 410 هزار تن بوده که 3/3 درصد نسبت به هفته قبل رشد داشت و موجودی برزیل در بنادر چین به 18 میلیون و 830 هزار تن رسید که 480 هزار تن رشد داشت.

همچنین موجودی سنگ آهن هند نیز 360 هزارتن افزایش یافته به 12 میلیون و 270 هزار تن رسید. ظاهرا چینی ها خرید را برای تعطیلات سال نو افزایش داده اند.2- رشد شدید قیمت ذغال سنگ

با کاهش عرضه ذغال سنگ به دلیل سیل اخیر در منطقه کویینزلند استرالیا، قیمت این محصول در بازار نقدی به بیش از 300 دلار هر تن فوب رسیده است.

عرضه ذغال سنگ استرالیا به شدت کاهش یافته است به دنبال این امر یکی از تولید کنندگان بزرگ در این کشور خواستار فروش ذغال سنگ در قیمت 350 دلار هر تن می باشد.

اگر چه احتمال رسیدن قیمت ها به سطح قیمت این محصول در سال 2008 یعنی 400 دلار هر تن ضعیف است اما بدون شک قیمت این محصول به شدت افزایش خواهد یافت. بسیاری از خریداران برای خرید ذغال سنگ مورد نیاز خود به آمریکا روی آورده اند.

تولیدکنندگان فولاد در ژاپن که پیش از این 60 درصد ذغال سنگ مورد نیاز خود را از استرالیا وارد می کردند، در حال حاضر برای تامین موجودی به آمریکا، چین، روسیه، کانادا و جنوب آفریقا روی آورده اند. عرضه ذغال سنگ کلمبیا به بازار نقدی افزایش یافته است. اندونزی نیز مقدار محدودی ذغال سنگ را وارد بازار کرده است.

چینی ها خواستار فروش ذغال سنگ به ژاپن در قیمت 300 دلار هر تن فوب هستند. پیش بینی می شود که حجم صادرات ذغال سنگ چین به ژاپن نسبت به صادرات 246 هزار تنی در ماه نوامبر افزایش یابد.

یکی از تجار در ژاپن اظهار داشته است که با توجه به اینکه کارخانه ها در این کشور هنوز موجودی مورد نیاز خود را در اختیار دارند، تمایلی برای خرید ذغال سنگ با قیمت های بالا را ندارند. اما از آنجایی که موجودی آنها در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید، بدون شک آنها به زودی وارد بازار خرید خواهند شد. برخی بر این باورند که ژاپنی ها برای جلوگیری از رشد شدید قیمت ها، تمایلی برای خرید نشان نمی دهند.

قیمت پیشنهادی ذغال سنگ در چین 275 تا 280 دلار هر تن و در هند 280 تا 290 دلار هر تن می باشد.3- رشد شاخص قیمت سنگ آهن در هفته ای که گذشت

آخرین شاخص قیمت استیل ایندکس حاکی از آن است که قیمت سنگ آهن خلوص های 63 و 58 درصد هفته گذشته رشد شدیدی داشته و به اوج قیمت های اواخر آوریل رسیده است.

شاخص قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد 3 درصد نسبت به هفته قبل رشد داشته و به 176 دلار و 50 سنت هر تن خشک رسید. این قیمت 6/4 درصد نسبت به یک ماه گذشته رشد داشته است.

شاخص قیمت خلوص 58 درصد نیز 1/5 درصد افزایش یافته که نسبت به 4 هفته قبل 9 دلار و 60 سنت هر تن خشک افزایش را تجربه نموده است. از اول ژانویه قیمت انواع خلوص سنگ آهن 2/3 تا 1/8 درصد رشد داشته است.

کرایه حمل از استرالیا به چین هفته اخیر افت شدید داشت و 14 درصد پایین آمد. نرخ حمل از برزیل نیز حدود 9 درصد کاهش داشت که هر دو کرایه حمل مشابه نرخ های اوایل آگوست بوده است. کرایه حمل روزانه از شرق هند 7 درصد در هفته اخیر پایین آمد و کرایه حمل از غرب این کشور به چین 5/1 درصد بالا رفت.4- رشد قیمت قراضه در جنوب چین

افزایش قیمت خرید قراضه در نقاط مختلف چین موجب شده تا فولاد سازان جنوب چین در ایالت گوانگدونگ نیز قیمت خرید قراضه را بالا ببرند تا منابع تامین قراضه را از دست ندهند.

13 ژانویه کارخانه ای در شمال گوانگدونگ قیمت خرید قراضه را 8 دلار بالا برده به 500 دلار با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده رساند تا بدین ترتیب اجازه ندهد قراضه مورد نیاز آن به نقاط دیگر کشور برود. هفته های اخیر قیمت قراضه در چین بین 23 تا 38 دلار افزایش یافته است. به عنوان نمونه قیمت قراضه سنگین در شرق چین 532 تا 539 دلار در هر تن است.

پیش از این هفته اول ژانویه کارخانه های کوچک بسیاری قیمت خرید قراضه را 8 تا 15 دلار افزایش دادند . در حال حاضر قیمت قراضه سنگین در بازار گوانگدونگ حدود 500 تا 515 دلار با مالیات بر ارزش افزوده است که 15 دلار نسبت به پایان سال 2010 رشد داشته است.5- احتمال افزایش قیمت قراضه در آمریکا

بارش برف در آمریکا جمع آوری قراضه را در این کشور دشوار کرده است. برخی از کارخانه ها نیز برای تامین موجودی مورد نیاز خود با مشکل روبرو شده اند. اما این امر تولید کارخانه ها را زیاد تحت تاثیر قرار نداده و آنها به تولید خود ادامه می دهند.

حمل و نقل قراضه از طریق خطوط راه آهن با مشکلی روبرو نیست اما حمل قراضه با کامیون دشوار شده است.

بارش برف در آمریکا همچنان ادامه دارد. در صورتیکه بارش برف متوقف نشود، این امر بدون شک بر بازار قراضه در این کشور تاثیر خواهد گذاشت. اگر چه هنوز نمی توان در مورد روند آینده قیمت قراضه در این کشور داوری کرد اما پیش بینی می شود که قیمت این محصول در این کشور افزایش یابد.6- احتمال کاهش قیمت قراضه در اسپانیا

نگرانی هایی در جهت افت قیمت قراضه در بازار داخلی و بازارهای بین المللی در میان تجار قراضه در اسپانیا به وجود آمده است به همین دلیل برخی از آنها با پیش بینی افت قیمت ها در آینده خواستار فروش محصولات هستند.

در حال حاضر قیمت قراضه خردشده در این کشور 350 تا 360 یورو هر تن همراه با هزینه حمل می باشد این در حالی است که قیمت قراضه کلاس ای 8 نیز به 380 تا 385 یورو هر تن همراه با هزینه حمل رسیده است. برخی از دست اندرکاران نیز پیش بینی می کنند که قیمت ها تا هفته آینده 20 یورو هر تن افزایش یابد. قیمت پیشنهادی قراضه روسیه نیز به 340 تا 350 یورو هر تن سی اف آر شمال اسپانیا رسیده است.

برخی از دست اندرکاران اظهار داشته اند که اگر چه در حال حاضر قیمت ها در بازار صعودی است اما احتمال تغییر این روند در آینده نزدیک وجود دارد.

احتمال کاهش قیمت قراضه در ترکیه نیز وجود دارد. هم اکنون 15 محموله قراضه برای صادرات به ترکیه عرضه شده است به همین دلیل احتمالا قیمت بالای قراضه ماندگار نخواهد بود.

برخی از دست اندرکاران اظهار داشته اند که در حال حاضر دلال بازی در بازار افزایش یافته و این امر منجر به رشد قیمت ها شده است. از آنجایی که رشد قیمت ها نیز سریع می باشد احتمال افت قیمت قراضه در اسپانیا وجود دارد. گزارش ها نشان می دهد که برخی از تجار در جنوب اسپانیا با پیش بینی افت قیمت ها در آینده، فروش محصولات خود را سرعت بخشیده اند.

قیمت فوب روتردام قراضه طی دو هفته گذشته 40 تا 50 دلار هر تن بالا رفته است. قیمت قراضه کلاس آ3 وارداتی نیز در ترکیه 30 تا 40 دلار هر تن طی هفته گذشته افزایش یافته است. به دنبال این امر برخی از دست اندرکاران پیش بینی می کنند که قیمت ها به بالاترین حد خود رسیده و در آینده کاهش یابد.7- قیمت بیلت در بورس لندن از بازار خارج بورس عقب افتاد

اختلاف قیمت بیلت در بازار فیزیکی و بورس لندن از نوامبر سال گذشته تا کنون تقریبا دو برابر شده است به طوری که قیمت بیلت در بورس لندن نتوانسته پا به پای روند صعودی بازار خارج بورس پیش برود.

قیمت قرارداد های 3 ماهه نقدی بیلت در بورس لندن 590 تا 592 دلار در هر تن ثبت شده در حالی که در بازار فیزیکی قیمت 663 دلار فوب دریای سیا ه و بالتیک و 661 دلار فوب ترکیه است که اختلاف قیمت 96 دلار است. این اختلاف دو برابر تفاوت قیمت 2 نوامبر یعنی حدود 48 دلار در هر تن است.

رشد سریع بازار خارج از بورس در نتیجه افزایش ساخت و ساز های داخلی است به عنوان نمونه تولید کنندگان روس با افزایش شدید تقاضا مواجه شده اند و تقاضای خاور میانه و شمال افریقا نیز بسیار بالاست.

در سال 2010 بورس لندن رکورد معاملات بیلت را شکست و 191 هزار و 221 پارتی معادل 14 میلیون و 400 هزار تن بیلت در این بازار معامله شد.8- افزایش قیمت ورق در چین

در پی افزایش قیمت ورق کارخانه بائواستیل برای تحویل در ماه فوریه، کارخانه ووگانگ نیز قیمت محصولات خود را بالا برده است. شایعاتی مبنی بر اینکه کارخانه آنشان نیز قیمت محصولات خود را برای تحویل در ماه فوریه 30 دلار هر تن بالا برده است نیز در بازار وجود دارد. با توجه به افزایش قیمت ورق کارخانه ها، احتمال رشد قیمت این محصول در بازار نقدی هم در بازار قوت گرفته است.

کارخانه ووگانگ قیمت ورق گرم خود را 30 دلار هر تن، ورق تخت را 30 تا 39 دلار هر تن و ورق سرد را 15 دلار هر تن افزایش داده است. به دنبال این امر قیمت ورق گرم این کارخانه به 671 دلار هر تن بدون محاسبه مالیات ارزش افزوده و ورق سرد ضخامت یک میلیمتر به 791 دلار هر تن بدون محاسبه مالیات ارزش افزوده رسیده است.

اگر چه کارخانه بائو استیل قیمت ورق گرم خود را برای تحویل در ماه فوریه 15 دلار هر تن بالا برده است اما قیمت این محصول در بازار نقدی با پیش بینی اینکه کارخانه های دیگر قیمت محصولات خود را بیشتر افزایش خواهند داد، رشد بیشتری را تجربه کرده است.

در حال حاضر قیمت ورق گرم ضخامت 5/5 میلیمتر در بازار شانگهای 701 دلار هر تن همراه با 17 درصد مالیات ارزش افزوده و در گوانگ دونگ لکونگ 716 دلار هر تن همراه با مالیات ارزش افزوده است که به ترتیب رشدی 10 و 15 دلاری را در هر تن نسبت به هفته گذشته تجربه کرده است.9- بازار اسلب سی آی اس در اوج

دو هفته اخیر قیمت اسلب روسیه و اوکراین 80 دلار در هر تن افزایش داشته و به 630 دلار فوب دریای سیاه رسیده است. در کمال تعجب در فصل تعطیلات در کشور های سی آی اس تقاضا و قیمت ها همچنان صعودی بوده است.

از آنجایی که قراردادهای فصل اول بسته شده است، به نظر می رسد بازار صادرات اسلب سی آی اس رو به انفجار است چرا همه نگران از افزایش قیمت بیشتر خرید ها را افزایش داده اند. نه تنها در بازار های همیشگی سی آی اس چون ترکیه، حوزه مدیترانه و اروپا بلکه در کشور هایی دیگر قیمت های داخلی ورق موجب شده تا نورد کاران برای خرید کالای ارزان قیمت به سی آی اس روی آورند. اسلب برزیل 680 دلار فوب عرضه شده و حجم عرضه آن به امریکا کم است و این امر موجب شده امریکا نیز به محصول سی آی اس جلب شود.

تولید فوریه سی آی اس کاملا پیش فروش شده، و اغلب تولید کننده ها تولید مارس را 600 تا 640 دلار فوب دریای سیاه پیشنهاد می دهند. گرچه بخشی از رشد قیمت به دلیل افزایش هزینه تولید است ولی تقاضا نیز بالاست چون خریداران نگرانند هر چه بگذرد مجبور شوند بیشتر هزینه کنند.

جو بازار روشن است گرچه هنوز سوال اینجاست که این روند تا چه زمان ادامه دارد و تصحیح قیمت احتمالی تا چه حد خواهد بود. باتوجه به کمبود ذغال سنگ و رشد قیمت سنگ آهن، دو ماه آینده بازار اسلب در رونق خواهد بود.10- افزایش قیمت ورق تخت در شمال غرب اروپا

قیمت ورق تخت در شمال غرب اروپا با شروع سال جاری افزایش یافته و به 934 دلار هر تن رسیده است.

با توجه به بالا بودن تقاضا و رشد قیمت مواد اولیه سطح سفارشات کارخانه ها بالاست و آنها در حال حاضر فروش محصولات ماه مارس و آوریل را آغاز کرده اند. اما گزارش ها نشان می دهد که سطح تقاضای مصرف کننده های نهایی پایین است. هم اکنون بیشتر تجار در بازار فعالیت می کنند. از آنجایی که پیش بینی روند قیمت ها در ماه آوریل برای مصرف کننده ها دشوار شده است، آنها هم اکنون وارد بازار نمی شوند و سیاست انتظار را در پیش گرفته اند. پیش بینی می شود که تقاضای آنها اواخر ماه ژانویه افزایش یابد.

برخی از کارخانه ها پیش بینی می کنند که قیمت ورق تخت در ماه فوریه نیز صعودی باشد. در حالی که کارخانه ها به دنبال بالا بردن قیمت ورق تخت خود هستند، سطح تقاضا زیاد بالا نیست و به آرامی در حال بالا رفتن می باشد.11- افزایش تولید فولاد در اوکراین

انجمن تولیدکنندگان فولاد در اوکراین پیش بینی می کند که ظرفیت تولید چدن و فولاد خام در این کشور در سال جاری 6 درصد نسبت به سال 2010 افزایش یابد. پیش بینی می شود که میزان تولید محصولات فولادی نیز طی این سال رشدی 7 درصدی را تجربه کند.

در این میان فولادسازان نسبت به رشد تولید خوشبین تر بوده و اظهار داشته اند که ظرفیت تولید چدن آنها رشدی 12 درصدی، فولاد خام 13 درصدی و محصولات تمام شده افزایشی 16 درصدی را نسبت به سال 2010 تجربه خواهد کرد.

طی سال 2010 در حدود 27 میلیون و 345 هزار تن چدن، 32 میلیون و 726 هزار تن فولاد خام و 30 میلیون و 680 هزار تن محصولات تمام شده تولید شده است که به ترتیب رشدی 7، 10 و 10 درصدی را در مقایسه با سال 2009 نشان می دهد.12- بهبود رشد اقتصادی کشورها در دنیا

بررسی های انجام شده حاکی است رشد اقتصادی کشورهایی که از نظر اقتصادی در دنیا پیشرو هستند تا پایان سال جاری ماندگار بوده و یا حتی سرعت خواهد گرفت.

رشد اقتصادی در میان کشورهای عضو شورای همکاری های اقتصادی افزایش یافته است. در این میان نشانه هایی از سرعت گرفتن رشد اقتصادی در آمریکا نیز دیده شده است. رشد اقتصادی ژاپن و فرانسه نیز بهبود یافته است. رشد اقتصادی در منطقه یورو نیز به دلیل سرعت گرفتن رشد اقتصادی آلمان که بزرگترین اقتصاد این منطقه است، بهبود یافته است.

اقتصاد کشورهای کانادا و انگلیس نیز روند ثابت رو به رشدی را طی کرده است. در میان کشورهای غیر عضو شورای همکاری های اقتصادی نیز این روند مشهود است. رشد اقتصادی در چین نیز سرعت گرفته است. پیش بینی می شود که رشد اقتصادی هند هم رو به رشد باشد. در این میان رشد اقتصادی برزیل کند شده است.13- صنعت فولاد اسپانیا به دنبال افزایش داد و ستد در خاور میانه

در سال 2011 خاور میانه همچنان یکی از مقاصد اصلی صادرات فولاد اسپانیا باقی خواهد ماند. علی رغم افت حجم صادرات سال 2010 اسپانیا به برخی کشور های منطقه، در کل خاور میانه بیش از نیم میلیون تن فولاد از اسپانیا وارد نموده که 6 درصد کل بازار صادرات اسپانیا را شامل می شود. ایران همچنان بزرگترین بازار برای صادر کنندگان اسپانیایی است و پس از آن عربستان و امارات قرار دارند. البته در دو کشور فوق حجم صادرات نسبت به سال 2009 افت داشته است. در 10 ماه نخست سال 2010 صادرات اسپانیا به عربستان 25 درصد و به امارات 16 درصد افت داشته است.

حدود نیمی از محصولات صادر شده به عربستان و امارات تا اکتبر 2010، مقاطع بوده و ورق 25 درصد و مفتول 15 درصد آن را در بر گرفته است. البته با توجه به میزبانی جام جهانی 2022 قطر، این کشور توجه صادر کنندگان فولاد را به خود جلب نموده است.14- افزایش قیمت فولاد صادراتی در چین

قیمت فولاد صادراتی در چین به دلیل بالا رفتن هزینه تولید پس از سیل اخیر در استرالیا افزایش یافته است.

قیمت محصولات فولادی در چین از ابتدای سال جاری میلادی به تدریج بالا رفته است. افزایش دلال بازی با پیش بینی رشد بیشتر قیمت ها در آینده و انبارسازی پیش از تعطیلات سال نو در چین از دلایل بهبود قیمت ها در این کشور می باشد.

با توجه به احتمال افزایش قیمت ورق گرم، تقاضای این محصول در بازارهای خارجی افزایش یافته است به همین دلیل پیش بینی می شود که تقاضای ورق گرم چین بالا باشد.

قیمت میلگرد نیز به دلیل افزایش تقاضا پس از تعطیلات، بالا رفته است. اما قیمت ورق گالوانیزه در این کشور به دلیل پایین بودن قیمت این محصول در هند، افزایش نیافته است.

بازار فولاد در سی آی اس و اروپا طی هفته جاری آغاز به کار خواهند کرد که این امر بر بازار فولاد در چین تاثیر گذار است و تعیین کننده روند آینده قیمت ها خواهد بود.15- افزایش تولید فولاد در چین

به رغم اقدامات دولت چین به منظور کنترل مصرف انرژی، برآورد شده است که میزان تولید فولاد در این کشور در سال 2010 در حدود 628 میلیون تن باشد که رشدی 7/10 درصدی را نسبت به سال 2009 تجربه کرده است.

پیش بینی می شود که ظرفیت تولید و حجم واردات فولاد در چین طی سال جاری افزایش یابد. چینی ها ظرفیت تولید خود را 40 میلیون تن بالا برده اند به دنبال این امر پیش بینی می شود که ظرفیت تولید فولاد در این کشور طی سال جاری به 800 میلیون تن برسد.

ظرفیت تولید فولاد در ماه سپتامبر به منظور کنترل مصرف انرژی 9 درصد کاهش یافته بود اما پس از آن مجددا در ماه دسامبر افزایش یافت.

چین که بزرگترین خریدار سنگ آهن می باشد در سال 2010 در حدود 616 میلیون و 800 هزار تن سنگ آهن وارد کرده است که افتی 4/1 درصدی را نسبت به سال 2009 تجربه کرده است.

تحلیلگران کاهش عرضه سنگ آهن شرکت های معدنی به چین را دلیل اصلی افت واردات این کشور می دانند. حجم واردات سنگ آهن در چین در ماه دسامبر رشدی 2/1 درصدی را نسبت به ماه پیش از آن تجربه کرده و به 58 میلیون تن رسیده که بالاترین حد طی نه ماه پیش از آن بوده است.

از آنجایی که تقاضای سنگ آهن در کشورهای اروپایی زیاد بالا نیست احتمالا حجم واردات این محصول در چین طی سال جاری افزایش خواهد یافت. در این میان برخی از تحلیلگران اظهار داشته اند که با توجه به افزایش ظرفیت تولید شرکت های معدنی، احتمال افت قیمت این محصول وجود دارد.

در حال حاضر تقاضای سنگ آهن در چین با پیش بینی رشد قیمت این محصول در آینده و تکمیل موجودی پیش از تعطیلات سال جدید بالاست. قیمت محصولات فولادی نیز در این کشور به دلیل رشد قیمت مواد اولیه افزایش یافته است.16- آیا رشد قیمت فولاد ماندگار خواهد بود؟

قیمت قراضه و ذغال سنگ در بازارهای جهانی همچنان صعودی است. بارندگی های اخیر در استرالیا و جاری شدن سیل نیز در این کشور به رشد بیشتر قیمت ذغال سنگ کمک کرده است. قیمت نقدی سنگ آهن نیز به آرامی در حال افزایش می باشد. قیمت محصولات فولادی نیز رو به رشد است و به نظر می رسد که اخیرا دلال بازی در بازار با پیش بینی رشد بیشتر قیمت ها در آینده افزایش یافته است.

در پی رشد اخیر قیمت ها برخی از کارخانه ها از جمله ایلوا ایتالیا و یکی از شعبات آرسلورمتال در آمریکا مجددا آغاز به کار کرده و عده ای از کارخانه ها نیز ظرفیت تولید خود را بالا برده اند. با آتش سوزی اخیر در کارخانه تاتا استیل بازار ورق سرد و ورق گالوانیزه در اروپا با کمبود موجودی روبروست.

رشد قیمت محصولات فولادی به دلیل افزایش هزینه تولید، تنها با بالا بودن تقاضا ماندگار خواهد بود و از آنجایی که در حال حاضر سطح تقاضا پایین می باشد برخی از دست اندرکاران پیش بینی می کنند که قیمت محصولات فولادی طی چند ماه آینده به سقف خود رسیده و کاهش یابد.

هفته گذشته قیمت ورق گرم به دلیل رشد قیمت مواد اولیه بالا رفت. قیمت این محصول نیز در تمام مناطق دنیا به غیر از شمال آمریکا به 700 دلار هر تن فوب رسید. گزارش ها نشان می دهد که قیمت ورق گرم در شمال آمریکا به 882 دلار هر تن رسیده است. قیمت ورق گرم حاوی برنز صادراتی چین نیز با رشدی 15 دلاری در هر تن طی دو هفته گذشته به 650 تا 655 دلار هر تن فوب رسیده است.

رشد قیمت بیلت بیشتر از ورق بوده است اما حجم معاملات بیلت در خاوردور و خاورمیانه پایین بوده است. قیمت پیشنهادی بیلت روسیه و اوکراین طی هفته گذشته در حدود 635 تا 670 دلار هر تن فوب دریای سیاه بود. قیمت میلگرد نیز با رشدی 40 دلاری نسبت به دسامبر به 680 تا 700 دلار هر تن رسیده است.


16 ژانویه 2011, 09:51
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 18 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2, 3, 4

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد