بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
 
راهنمایی: برای انتخاب تالار مورد نظر و مشاهده مطالب مرتبط با موضوع خود ، به صفحه اصلی تالارهای گفتگو بروید.
کانال خریداران و فروشندگان مواد پلاستیک آمار معاملات و عرضه های مواد پلیمری در بورس کالا را از طریق تلگرام دریافت کنید
تاریخ امروز 21 آوریل 2019, 00:37
پاسخ به موضوع  [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 تحلیل بازار آهن در هفته گذشته 
نویسنده پیام

عضو: 22 فوریه 2009, 19:15
پست ها: 232
‌این روزها احتیاط خریداران آهن به اوج خود رسیده است و رکود سنگینی در ‌این بازار احساس میشود.
در حال حاضر بازار آهن بسیار آرام است، اما ‌این آرامش برای تمامی فولاد‌سازان به ویژه بخش خصوصی که از حمایت دولت برخوردار نیستند، نگران‌کننده است.
با مقایسه روند معاملات بازار فولاد در بازارهای جهانی و داخلی حرکت معکوس بازار‌ ایران کاملا مشهود است، به گونه‌ای که همزمان با رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی شاهد افت آن در بازار مبادلاتی داخلی هستیم. فعالان بازار معتقدند، برای شکستن سد رکود در بازار آهن‌، دولت باید هر چه سریع‌تر نسبت به ارائه بودجه‌های عمرانی اقدام کند تا با آغاز ساخت‌وساز در کشور و اجرای‌ این پروژه‌ها‌، ‌این بازار شاید دوباره شاهد رونق باشد. بازار آهن در حالی طی مبادلات هفته گذشته از ثبات برخوردار بود که طی هفته ماقبل از آن ‌این بازار شاهد نوسان اندک قیمتی بود.

شنبه و رشد آرام آهن
در نخستین روز از هفته گذشته نرخ میلگرد در بازار غیررسمیهمچنان ثابت بود، اما در بازار تهران افزایش قیمت را تجربه کرد. در ‌این روز، شمش فولاد نیز ثبات قیمت داشت در حالی که سبد تیرآهن ریز با کاهش 10‌هزار ریالی و سبد تیرآهن درشت با ثبات روبه‌رو بود.

توقف رشد قیمت‌ها در روز یکشنبه
با وجود کشف قیمت‌ها از روز یکشنبه اما نرخ آهن در بازار غیررسمی همچنان ثابت بود و تنها میلگرد فولاد آذربایجان با کاهش قیمت رو به رو شد.
در مدت یاد شده، نرخ تیرآهن مجددا کاهش را تجربه کرد، به گونه‌ای که ‌این افت بین 10 تا 30‌هزار ریال در نوسان بود.
شمش فولاد نیز در ‌این مدت همچنان روی خط ثبات قرار داشت.

ثبات قیمت میلگرد و رشد تیرآهن دردوشنبه
در دوشنبه هفته گذشته میلگرد در بازار آهن همچنان از ثبات نرخ برخوردار بود، اما تیرآهن شاهد افزایش قیمت بود، به گونه‌ای که به جز ثبات نرخ هر شاخه تیرآهن 14 اما مابقی سایزها از رشدی بین 10 تا 50هزار ریال برخورداربود.

سه‌شنبه و تداوم ثبات نرخ
در این روز برای سومین روز متوالی علاوه بر بازار غیررسمی، میلگرد در بازار تهران نیز از ثبات قیمت برخوردار بود.
در مدت یادشده، تیرآهن نسبت به روزهای قبل با افت همراه بود، به گونه‌ای که سبد تیرآهن ریز (14،16،18) با کاهش قیمت 40، 40 و 20‌هزار ریالی و سبد تیرآهن درشت (22،24،27) نیز با افت نرخ 10، 20 و20هزار ریالی مواجه شد.

چهارشنبه و موج رکود
در چهارشنبه هفته گذشته نیز میلگرد همچنان روی خط تثبیت بود و تیرآهن کاهش قیمت را تجربه کرد، به گونه‌ای که در ‌این روز افت تیرآهن بین 10 تا 40‌هزار ریال در نوسان بود. در ‌این مدت، شمش فولاد همانند چهار روز قبل از ثبات قیمت برخوردار بود.

پنجشنبه و باز هم خط ممتد رکود
در این روز اتفاق خاصی در بازار آهن نیفتاد و بازار همچنان در خواب عمیق زمستانی بود و گویی در انتظار هفته‌ای بهاری است.
روزنامه دنیای اقتصاد


08 آگوست 2009, 10:58
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
بازار آهن در انتظار تغییر


با توجه به شرایط بازار آهن این‌گونه به نظر می‌رسد که بازار وارد مرحله جدیدی شده که دو سناریو در پیش رو دارد که اولی به رواج ناامنی و تداوم ورشکستگی متبادر شده و بروز موجی جدید از کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی می‌کند، البته عوامل واقعی نیز در این تردید و ترس از کاهش قیمت‌ها در بازار ....


وجود دارند، به طوري كه در حال حاضر بازار به شدت بی‌نظم شده و خود دولت از طریق شرکت بازرگانی دولتی اقدام به عرضه و فروش میلگردهای درجه پایین با قیمت 465 تومان می‌کند، این درحالی‌ است که قیمت شمش فولاد در داخل حدود 450 تومان براي هر كيلو است، لذا این اقدام جز بی‌نظمی و اخلال در نظام بازار دستاورد دیگری نداشته، کما اینکه به‌واسطه پایین بودن این محصول نسبت به قیمت، مرغوب‌ترین میلگرد ایرانی حدود 100 تومان کاهش نرخ دارد.
در همین راستا، شیوع شایعات دیگری که در بازار هم‌اکنون مطرح است، در مورد موجودی 100هزار تنی میلگرد در انبارهای تهران و ورشکستگی 14میلیارد تومانی چند تاجر دیگر که در هفته جاری مطرح شده، فضای بازار را آكنده از ناامنی کرده است.
البته در گذشته نیز بسیاری از تجار از چک‌های برگشتی که روزبه‌روز شمار آن در حال افزایش است، ابراز نگرانی کرده بودند.
به هر حال طبق اظهارات کارشناسان، بازار هم‌اکنون در انتظار تحول به‌سر می‌برد و این تحول می‌تواند شامل گشایش درهای بانک‌ها در ارائه تسهیلات و اجرای پروژه‌های عمرانی و تحرک در بازار مسکن باشد و تا زمانی‌که این اتفاق نیفتد بازار رونق پیدا نخواهد کرد، اما در سناريو دوم اندکی خوشبینانه‌تر به وضعیت بازار آهن پرداخته است، این امر متصور است که به‌واسطه اعلام نتایج قطعی انتخابات و فروکش کردن ناآرامی‌های بعد از آن و انتخاب هیات دولت تا هفته آتی فعالان بازار امید بیشتری به بهبود بازار پیدا کرده و با توجه به کاهش حجم واردات به دلیل رشد قیمت‌های جهانی و اختلاف آن با قیمت‌های داخلی و به تبع آن کاهش حجم موجودی انواع محصولات فولادی و همچنین کاهش موجودی میلگردهای وارد شده از سوی بازرگانی دولتی این امید وجود دارد که بازار بهبود یابد.

روزنامه دنیای اقتصاد


11 آگوست 2009, 09:54
مشخصات شخصی

عضو: 14 فوریه 2009, 09:39
پست ها: 1056
روند نزولی نرخ‌ها در بازارهای جهانی در هفته‌ای که گذشت، ادامه‌دار شد و اکثر کالاها با کاهش قیمت روبه‌رو شدند.

بازار داخلی نیز متاثر از بازار جهانی با کاهش قیمت‌ها مواجه شد و از این رو نگرانی فعالان بازار را به همراه داشت، اگرچه بسیاری از فعالان بازار در انتظار بهبود قیمت‌ها هستند، اما آگاهان بازار از پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته‌های آتی خودداری می‌کنند. مرکز خدمات فولاد ایران در گزارشی به بررسی شرایط بازارها در هفته گذشته پرداخته است که در پی می‌آید:

روند نزولی نرخ بیلت ادامه‌دار شد
روند نزولی قیمت قراضه و عدم تقاضا برای مقاطع که در دو ماه گذشته وجود داشته همچنان بر بازار بیلت حاکم است. بیلت نقدی تحویل مدیترانه 391 دلار در بورس لندن معامله شد که نسبت به هفته گذشته 20 دلار کاهش نشان می‌دهد. قیمت بیلت تحویل بنادر خاوردور محصول سی‌آی‌اس 500 تا 510 دلار بود که نسبت به هفته قبل 10 دلار تنزل نشان می‌دهد، ولی خریدارها به دنبال قیمت زیر 500 دلار هستند. بیلت سی‌آی‌اس فوب دریای سیاه هم نسبت به هفته قبل 20 تا 30 دلار کاهش یافت و به 420 دلار هر تن رسید. روس‌ها بیلت را به ترک‌ها 450 دلار پیشنهاد دادند، ولی خریداری نبود. در اروپا و سی‌آی‌اس تولیدکنندگان بیلت سطح تولید را پایین آورده‌اند، ولی بازار به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. یک ذهنیت این است که اگر این روند تا پایان ژوئن متوقف نشود رکود بر بازار تا آخر سپتامبر (حوالی مهر ماه) ادامه خواهد یافت، چون اوایل آگوست با ماه رمضان مصادف است که عملا بازارها تعطیل است. این ذهنیت در چین هم هست که قیمت بیلت باید کاهش یابد چون کارخانه‌های زیادی از تولید خود کاسته‌اند.

بازار ساکت بیلت در ایران
بازار بیلت در ایران همچنان ساکت است. در فروردین و اردیبهشت امسال نزدیک به 670 هزار تن بیلت به کشور وارد شده، ولی از اول خرداد تا 23 خرداد ماه واردات به شدت افت کرده و به 161 هزار تن رسیده که در مقایسه با 383 هزار تن واردات کل اردیبهشت ماه نزدیک به 60 درصد کاهش نشان می‌دهد، اما موجودی در بنادر زیاد است. در هفته گذشته بیلت در قیمت 540 تومان در بندر امام خمینی هم پیشنهاد شد، این در حالی است که فروشنده‌های خارجی با اعتبارات اسنادی غیر بانک‌های ایرانی تا 485 دلار سی‌اف‌آر انزلی هم حاضر به فروش بوده‌اند. بازار مقاطع در ایران بسیار ساکت است، همین امر باعث شده تا تقاضای بیلت به نحو فاحشی محدود شود، اکثر خریداران بیلت در حد نیاز روزانه شان خرید می‌کنند در حالی که تولید آنها بیش از 50 درصد کاهش یافته است. با توجه به شرایط بازار مقاطع تا پایان تیر ماه امیدی به افزایش قیمت بیلت داشت.

بازار راکد مقاطع
بازار مقاطع در کل دنیا با مشکل روبه‌رو است. در اروپا همه در انتظار سقوط اقتصادی اسپانیا و پرتغال نشسته اند، کاهش ارزش یورو واردات این قاره را عملا به صفر رسانده، در حالی که صادرات هم به رونق اروپا کمکی نکرده است. این در حالی است که کشورهای آفریقا و منطقه خلیج‌فارس به علت فصل گرما در رکود به سر می‌برند. در امارات قیمت میلگرد 30 دلار افت کرده و به 613 دلار هر تن رسیده است. ترک‌ها با حدود 30 دلار کاهش قیمت، میلگرد را به 600 تا 630 دلار در کارخانه عرضه کردند که شامل 18 درصد مالیات ارزش افزوده است، ولی به علت افت قیمت قراضه، پیش‌بینی می‌شود قیمت باز هم کاهش یابد. به همین دلیل اکثر کارخانه‌ها سیاست کاهش تولید را در پیش گرفته‌اند، آنها میلگرد را در قیمت 510 دلار فوب نقدی عرضه می‌کنند، ولی خریداری نیست. در شمال اروپا قیمت میلگرد به 560 یورو تنزل کرد که نشان از 30 یورو کاهش قیمت می‌داد.
انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا به کارخانه‌ها اخطار داده است که تولید 4 ماهه حدود 30 میلیون بیش از مصرف است و آنها باید تولید را به سرعت کاهش دهند، در خاوردور توکیو استیل ژاپن قیمت میلگرد تحویل جولای را 76 دلار هر تن پایین آورد. در تایوان قیمت مقاطع 19 تا 22 دلار افت کرد. در چین به علت سیاست دولت برای مهار تورم و حباب مسکن بازار مقاطع راکد است و موجودی انبارها بالا است. قیمت مقاطع در خلال یک ماه گذشته نزدیک به 100 دلار هر تن کاهش یافته، ولی تقاضا هر روز محدودتر شده است، همه تولید‌کننده‌ها به این نتیجه رسیده‌اند تولید خود را کاهش دهند تا زیان کمتری را متحمل شوند.

نگرانی از کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن
روز یکشنبه هفته گذشته، کارخانه ذوب‌آهن با عرضه سبد میلگرد در قیمت 630 تومان، بازار را متعجب کرد، اما از آنجا که سطح فروش کافی نبود روزهای بعد هم به عرضه خود ادامه داد. این سیاست جو بازار را به شدت تاریک کرده است. همه نگران ارزان‌تر شدن موجودی میلگرد و تیرآهن خود هستند. این سیاست فروش کالا روشی است که همه تجار در پیش گرفته‌اند. این وضع باعث ارزان‌تر شدن دیگر انواع میلگرد شده است. روز سه‌شنبه میلگردهای چینی در تناژهای 2000 تن را تا 580 تومان در تهران پیشنهاد دادند.اکثر دست‌اندرکاران فکر می‌کنند که سناریوی سال قبل در حال تکرار است و میلگرد تا قیمت 560 تومان و تیرآهن تا 610 تومان جا برای سقوط دارند. علت این امر کاهش تقاضا از یک طرف و تنزل قیمت در بازارهای جهانی از سوی دیگر است. در حال حاضر بیلت را در قیمت 490 دلار هر تن سی‌اف‌آر انزلی و میلگرد را 550 دلار سی‌اف‌آر بنادر جنوبی می‌توان سفارش داد. با توجه به عوارض گمرکی، واردات این کالا به صرفه نیست، ولی اگر بیلت را مبنا قرار دهیم، قیمت تمام شده آن پس از ترخیص 520 تومان خواهد بود.
با توجه به هزینه‌های حمل و تبدیل، قیمت میلگرد ساخته شده بیش از 630 تومان در کارخانه نخواهد بود که با متوسط قیمت 660 تومان که نرخ فروش امروز است، فاصله چندانی ندارد. اما این‌ها معادلات حسابداری است. افت قیمت بیلت و کاهش تقاضای مقاطع می‌تواند باعث رکود بیشتر بازار و تنزل قیمت شود. به نظر نمی‌رسد تا پایان تیر ماه این شرایط تغییر کند. شاید رسیدن به قیمت‌های سال قبل دور از دسترس نباشد.

تقاضای کمرنگ برای خرید ورق
قیمت ورق در تمام دنیا به علت کاهش تقاضا، روند نزولی آرامی داشت. قیمت ورق سرد در خاوردور محصول کارخانه‌های بزرگ چین 20 دلار تنزل کرد و به 800 دلار سی‌‌اف‌آر رسید، ولی کارخانه‌های کوچک تا 760 دلار هم عرضه کرده‌اند. صادرات چین در ماه ژوئن معمولا 30 درصد کاهش می‌یابد که به معنای تنزل قیمت در بازار داخلی است. در حال حاضر ورق گرم کویل هر تن 580 دلار سی‌اف‌آر بنادر خاوردور از چین پیشنهاد می‌شود. در ترکیه قیمت ورق گرم به 610 دلار فوب رسیده که 30 دلار نسبت به هفته قبل کاهش یافته است. ورق گرم محصول اوکراین هم تحویل ترکیه 550 دلار هر تن پیشنهاد داده شده، ولی خریدار نیست. در آمریکا ورق گرم کویل 14 دلار هر شورت تن تنزل کرد و به 770 دلار رسید. به نظر می‌رسد که تولید ورق در آمریکا باید 10 درصد کاهش یابد چون از تقاضا بیشتر است. در همه بازارها رکود فصلی همراه با انتظار تنزل قیمت‌ها دیده می‌شود، به همین دلیل تقاضا هر روز کمرنگ تر می‌شود.

واردات اندک ورق به ایران
بازار ورق در ایران ساکت بود، به‌رغم آنکه نزدیک به یک ماه است که مبارکه در بازار حضور ندارد. ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول در انزلی به قیمت 540 تومان هر کیلو روی تریلی هم پیشنهاد شد، ولی به علت رکود بازار لوله و پروفیل تقاضا محدود است. ورق گرم ضخامت‌های 5/2 تا 12 تا 630 تومان در اصفهان برای بعضی عرض‌ها پیشنهاد شد، ولی تقاضا کم است، ضمن اینکه این قیمت تقریبا برابر قیمت فروش مبارکه است. ضخامت 12 میلیمتر تا 30 هم در 650 تومان در تهران عرضه می‌شود که خریدار ندارد. ورق سرد با افت قیمت تا 20 تومان هر کیلو در انزلی عرضه شد، ولی موجودی این کالا محدود است، به خصوص آنکه واردات خرداد ماه به شدت کم بوده در بعضی سایزها مثل ضخامت 60/0، 90/0 و 2 میلیمتر عرضه محدود است. ورق گالوانیزه تا مرز 900 تومان هم سقوط کرده است، با توجه به عرضه بالا احتمال دارد باز هم این روند ادامه داشته باشد. قیمت وارداتی ورق گرم کویل ضخامت 2 میلیمتر رول عرض یک متر 560 دلار هر تن و ورق سرد قزاق 645 دلار هر تن سی‌اف‌آر انزلی است، ورق گالوانیزه محصول چین هم تا 850 دلار هر تن پیشنهاد شده، ولی خریداری نیست. با توجه به تعطیلات کارخانه‌ها و رکود ساختمان‌سازی نباید انتظار بهبود بازار ورق را تا آخر رمضان داشت.


20 ژوئن 2010, 08:18
مشخصات شخصی

عضو: 26 سپتامبر 2009, 22:05
پست ها: 387
بهبود بازار جهاني فولاد طي هفته گذشته

در هفته‌ای که گذشت بازار فولاد در خارج و داخل دستخوش تغییرات عدیده‌ای شد، به طوری که سنگ‌آهن روندی کاهشی را در طول هفته گذشته ادامه داد.

قراضه به دلیل نزدیک شدن ماه مبارک رمضان و خریدهای محدود از سوی ترک‌ها بهبود یافت و به دنبال این بهبود وضعیت قیمت بیلت نیز افزایش یافت. بر اين اساس مرکز خدمات فولاد ایران به بررسی وضعیت هفته گذشته بازار فولاد پرداخته است که در پی می‌آید:

افزایش 10 دلاری بیلت
به دنبال افزایش قیمت قراضه، قیمت بیلت هم تا 10دلار هر تن بالا رفت. قیمت بیلت سی‌آی‌اس تحویل خاور دور به 510 دلار هر تن رسید و احتمال دارد که قیمت به 520 دلار هم برسد. اکثر دست‌اندرکاران اعتقاد دارند که بیلت به کف قیمت خود رسیده بود و می‌بایست کمی ‌بهبود می‌یافت در غیر این صورت تولید‌کننده‌ها با زیان بیشتری روبه‌رو می‌شوند.به‌رغم آنکه قیمت بیلت افزایش داشته تقاضای آن همچنان ضعیف است. مشکل اصلی در ضعف بازار مقاطع می‌باشد به همین دلیل اکثر دست‌اندرکاران افزایش قیمت بیلت را بعید می‌دانند و بعضا فکر می‌کنند که قیمت به سطح دو هفته قبل کاهش یابد.
تقاضای بیلت در ایران کاهشی بود
از اوایل هفته با بهبود قیمت مقاطع و تیر آهن، قیمت بیلت هم روند صعودی گرفت و از 520تا 525 تومان هر کیلو در انزلی روی تریلی به 545تومان در پایان هفته رسید. به‌رغم آنکه قیمت‌ها بالا رفته است و واردات بیلت در خرداد ماه نسبت به اردیبهشت حدود 27 درصد کاهش یافته، حجم تقاضا دلچسب نیست. حداقل قیمت بیلت خریداری شده در دو هفته گذشته در سی‌آی‌اس تحویل انزلی 470 دلار هر تن بوده که این هفته فروشنده‌ها با توجه به اینکه سفارشات خود را برای ماه جولای تکمیل کرده‌‌اند صحبت از قیمت 510 و 520 دلار هر تن سی‌اف‌آر انزلی می‌کنند، ولی با توجه به قیمت‌های جاری بازار بعید به نظر می‌رسد که خریدار زیادی داشته باشد. به‌خصوص آنکه تبدیل بیلت به مقاطع هنوز از سودآوری مورد لزوم برخوردار نیست.

کمبود تقاضا دلیل کاهش قیمت مقاطع
هفته گذشته قیمت مقاطع در جنوب اروپا 12 دلار افت کرد که علت آن کمبود تقاضا است. پایه قیمت مقاطع 570 تا 590 یورو در جنوب اروپا می‌باشد. در انگلستان که بازار مقاطع در ماه قبل نسبت به بقیه اروپا بهتر بود این هفته روند نزولی جدی‌تری گرفت و نسبت به هفته گذشته 10 پوند کاهش یافت. در اسپانیا که با بحران مالی دست و پا می‌زند قیمت 10یورو کاهش یافت. این در حالی است که بازارهای شمال آفریقا یا منطقه خلیج‌فارس با رکود تقاضا روبه‌رو است.
در خاور دور با شروع باران‌های موسمی‌و افت ساخت‌وساز، تقاضای مقاطع کاهش یافته، اما صادر‌کننده‌ها به علت بالا رفتن قیمت بیلت و قراضه، قیمت‌های صادراتی خود را 20 دلار افزایش داده‌اند. به همین دلیل اکثر تجار که نگران افت قیمت‌ها در خلال دو هفته آینده هستند دست از خرید کشیده‌اند.
با توجه به در پیش بودن ماه رمضان و انتظار رسیدن قیمت‌ها به کف خود کسی به دنبال انبارسازی نیست بنابراین سفارشات بسیار محدود است. ترک‌ها در هفته گذشته قیمت میلگرد خود را 5 تا 10 دلار افزایش دادند و به 525 دلار هر تن فوب بنادر این کشور رساندند، ولی تقاضا همچنان محدود است. در آمریکا قیمت میلگرد 20 دلار هر شورت تن کاهش یافت و به 605 دلار هر تن رسید. در چین به علت حذف معافیت صادراتی و کاهش ارزش یوآن قیمت مقاطع به خصوص میلگرد کاهش یافت. پیش‌بینی می‌شود که این روند در هفته‌های آینده شدت یابد؛ چراکه گذشته از دو مساله فوق بودجه‌ای که دولت چین برای بازسازی این کشور اختصاص داده بود عملا به طرح‌های عمرانی مربوطه ارائه شده است و دولت برای کنترل تورم طرح جدیدی را ارائه نداده است. به همین دلیل بزرگ‌ترین نگرانی چینی‌ها این است که از اواخر سال مازاد عرضه به شدت در بازار جلوه خواهد کرد.

تیرآهن گران شد
از روز یکشنبه مقاطع شروع به افزایش قیمت کرد به‌خصوص میلگرد و نبشی که حداقل هر کیلو 5تومان گران شد و به همین نسبت تا روز چهارشنبه ادامه یافت. تیرآهن روز یکشنبه شروع به افزایش قیمت کرد، اما روز دوشنبه ثابت ماند ولی روز سه‌شنبه نوسان محدود داشت. اکثر تجار از ترس تحریم از یکسو و احساس اینکه قیمت‌ها به کف خود رسیده است به خرید رو آوردند، ولی عده دیگری که تعدادشان هم کم نیست معتقدند که این بهبود موقتی است چون در ورای آن تقاضای واقعی وجود ندارد.
میلگرد آجدار تحویل بنادر جنوبی ایران هر تن 550 تا 560 دلار پیشنهاد می‌شود؛ این در حالی است که متوسط قیمت فروش میلگرد تحویل درب کارخانه‌ها در ایران 680 تومان است که برای واردکننده واردات آن مقرون به صرفه نیست. اکثر کارخانه‌های داخلی تولید‌کننده مقاطع در حداقل ظرفیت تولید می‌کنند و امیدی هم به آینده ندارند. محققا اگر دولت سیاست جدیدی را اعلام نماید که به رونق تقاضای فولاد منتهی شود قیمت‌ها اوج خواهد گرفت چون در دو ماه گذشته واردات در حداقل خود بوده است.

بازار بی‌نظم ورق
بازار ورق در هفته گذشته خیلی به هم ریخته شد. قیمت اسلب 10 دلار کاهش یافت، اسلب محصول روسیه تحویل بنادر خاور دور به 560 دلار هر تن رسید؛ در حالی که بسیاری از کارخانه‌ها هنوز در انبارهای خود اسلب گران خرید 620 دلاری را دارند. این در حالی است که تقاضای اسلب همچنان پایین است. در شمال اروپا قیمت ورق گرم کویل به 713 تا 730 دلار هر تن رسید و ورق سرد به 835 دلار برای تحویل آگوست تا سپتامبر. به‌رغم این کاهش، هنوز تقاضا از خواب بیدار نشده است. از یک طرف تعطیلات و از طرف دیگر بحران اقتصادی بر تقاضای این کالا در اروپا سایه انداخته است.
این در شرایطی است که کارخانه‌ها نمی‌توانند بیش از این کاهش قیمت را بپذیرند و ترجیح می‌دهند تا تولید را کم کنند. در کره قیمت ورق تخت توسط کارخانه‌ها 30 تا 40 دلار افزایش یافت، اما علت این افزایش بالا رفتن قیمت اسلب بوده است. در چین فضای مایوسانه ناشی از کاهش صادرات به شدت روی قیمت ورق تاثیر گذاشت. در بازار شانگهای قیمت ورق گرم کویل به 590 دلار هر تن رسید که شامل 17 درصد مالیات ارزش افزوده است. در کل اروپا، پیشنهادات ورق از عرضه‌کنندگان خارجی افزایش یافته است که این نشان‌دهنده رکود بازار ورق در مناطق دیگر می‌باشد.
در منطقه خاور میانه ترس از کاهش قیمت‌ها همراه با رکود فصلی بیشتر شده است، به همین دلیل اکثر تجار ترجیح می‌دهند تا کالاهای خود را بفروشند، ولی برای سفارش جدید دست نگهداشته‌اند. کاهش قیمت ورق گرم باعث تنزل ورق سرد نیز می‌گردد. در چین قیمت ورق سرد 4 تا 10 دلار افت کرد و به حداقل 720 دلار هر تن رسید. در آمریکا آنچنان که انتظار می‌رفت، قیمت در حال تنزل است و حداقل 10 دلار هر شورت تن افت کرده، ولی خریدارها تمایلی به سفارش ندارند. ورق در بازار سی‌آی‌اس هم به‌رغم افزایش قیمت محدود در جست‌و‌جوی تقاضا است. کارخانه‌ها تولید محدود ماه جولای را فروختند، ولی برای آگوست و سپتامبر به دنبال مشتری هستند. هیچ کدام از تولید‌کنندگان انتظار ندارند که قیمت‌ها به سطح دو ماه قبل بازگردد، ولی امیدوار هستند که با کاهش قیمت‌ها، میزان سفارشات دریافتی شان افزایش یابد.

ورق در ایران رو به رشد
در هفته گذشته قیمت ورق در ایران رو به افزایش گذاشت. از اول هفته ورق آجدار هر کیلو 200 ریال افزایش یافت. ورق گالوانیزه 160 تا 200 ریال و ورق روغنی بسته به ضخامت بین 50 تا 200 ریال بالا رفت. علت این امر محدودیت عرضه از سوی مبارکه و کاهش واردات در طول دو ماه اخیر است. ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر با وزن رول کمتر از 12تن که روز یکشنبه 5350 ریال معامله می‌شد، در پایان هفته به 5850 ریال هم رسید. این در حالی است که قیمت ورق گرم کویل در همان پایه 560 دلار و ورق سرد کویل قزاق در 650 دلار ارائه می‌شود.
در مورد ورق سرد کویل، بعضی از سایزها به‌خصوص باکیفیت‌های خاص اصلا در بازار نیست. در مورد ورق سرد دو دیدگاه برای دو ماه آینده مطرح است. از یک طرف سفارشات داده شده در ماه اخیر به قزاقستان در طول دو ماه آینده وارد کشور خواهد شد و همین امر باعث کاهش قیمت آن می‌شود؛ اما دیدگاه دیگر آن است که به علت محدودیت واردات ورق گالوانیزه تقاضای ورق سرد برای گالوانیزه کردن افزایش خواهد یافت. به این ترتیب بازار ورق سرد با افت شدیدی روبه‌رو نخواهد شد. ورق گالوانیزه نیز از اول هفته با افزایش بین کیلویی 5 تا 20 تومان بسته به ضخامت در هر کیلو روبه‌رو شد، محدودیت تقاضای این کالا باعث شده است که حجم واردات از اسفند ماه به بعد به شدت کاهش یابد.

انبارسازی قراضه از سوی ترک‌ها برای رمضان
بر عکس سنگ‌آهن بازار قراضه هفته گذشته بهبود یافت. دلیل آن خریدهای محدود ترک‌ها برای انبارسازی ماه رمضان است. قراضه 30-70 اروپا تحویل بنادر ترکیه 310 تا 315 دلار معامله شد و قراضه خرد شده آمریکا 335 تا 340 دلار. این قیمت‌ها نسبت به هفته قبل 10 تا 15 دلار افزایش نشان می‌دهد. محموله‌های بزرگ قراضه تحویل ترکیه 315 تا 320 دلار صحبت شده، این در حالی است که در خاور دور بازار قراضه همچنان در رکود به سر می‌برد.
قراضه 20-80 آفریقا و خاورمیانه تحویل بنادر خاور دور به‌خصوص ویتنام 350 دلار هر تن عرضه شد. بازار قراضه در خاور دور همچنان راکد است و نشانه‌ای از بهبود در این منطقه دیده نمی‌شود؛ در حالی که در اروپا به علت کاهش ارزش یورو و خریدهای محدود ترک‌ها بازار کمی ‌بهتر شده است.
وضعیت تقاضا نشان می‌دهد که خریدار جدی بازار، همان ترک‌ها هستند. در حالی که به طور فصلی بازار اروپا و آمریکا هم می‌بایست رونق نشان می‌داد. پیش‌بینی اکثر دست‌اندرکاران آن است که پس از خروج ترک‌ها از بازار قراضه، قیمت‌ها مجددا کاهش خواهد یافت و تا اوایل پاییز همچنان در پایین‌ترین سطح باقی می‌ماند.

معافیت صادراتی فولاد چین حذف می‌شود
اواخر هفته گذشته، دولت چین اعلام نمود که معافیت صادراتی مربوط به فولاد را حذف خواهد کرد. از سوی دیگر بانک مرکزی چین شناوری نرخ ارز این کشور را پذیرفت، در نتیجه این تصمیمات، صادرات چین به شدت کاهش خواهد یافت، در حالی که حجم موجودی در انبارها بالا می‌باشد. در نتیجه کارخانه‌ها مجبور هستند تا حجم تولید را کاهش دهند.
تاثیر این سیاست‌ها بر بازار سنگ‌آهن سریع بود. قیمت سنگ‌آهن کیفیت 62 درصد در بازار نقدی به زیر 140 دلار کاهش یافت در بازار سوآپ سنگاپور، سنگ‌آهن تحویل جولای 129 دلار و تحویل آگوست (ماه بعد) 56/128 دلار بسته شد که نسبت به هفته قبل 10 دلار کاهش نشان می‌دهد. با توجه به تحولات پیش آمده، قراردادهای فصلی زیر سوال رفته است؛ چراکه همه پیش‌بینی می‌کردند که برای فصل سوم ماه میلادی جاری قیمت سنگ‌آهن افزایش یابد. در حالی که روند نزولی قیمت فولاد خیلی جدی شده است و امیدی به بهبودی آن نیست.از اوایل ماه ژوئن، صحبت تغییر قراردادهای فصلی به ماهانه شدن بیشتر شنیده می‌شود و انتظار می‌رود که همین سیستم به زودی جا بیفتد. یک نکته حائزاهمیت این است که با افزایش قیمت سنگ‌آهن به بالای 100 دلار فوب، بسیاری از معادن فقیر که هزینه‌های بهره‌برداری از آنها بالا بود، حالا صرفه اقتصادی پیدا کرده است؛ به‌خصوص در غرب چین و شرق آفریقا.
بنابراین دور از ذهن نخواهد بود که قیمت سنگ‌آهن به ثبات برسد؛ چراکه سطح عرضه آن در سال 2010 به بیش از یک میلیارد تن خواهد رسید. سیتی ‌گروپ پیش‌بینی کرده است که از سال 2013 عرضه سنگ‌آهن از تقاضا بیشتر خواهد شد و قیمت سنگ‌آهن کاهش می‌یابد.


04 جولای 2010, 09:08
مشخصات شخصی

عضو: 03 آوریل 2010, 17:59
پست ها: 84
بازار آهن در هفته‌ای که گذشت مجددا همانند 10 روز نخست تیر ماه جاری رشد قیمت را تجربه کرد؛ به گونه‌ای که در این مدت میلگرد عرضه شده در بازار تهران از رشدی 15 تومانی در هر کیلو برخوردار بود.

در این هفته، میلگرد عرضه شده در بازار تهران به طور میانگین از 674 به 689 تومان برای هر کیلو رسید. در مدت یاد شده، تیرآهن نیز افزایش قیمت را همانند هفته ماقبل از آن در بازار تهران تجربه کرد. به گفته فعالان بازار، تیر ماه جاری بازار آهن از روند بهتری نسبت به ماه‌های اخیر برخوردار بوده؛ زیرا بازار شاهد رشد تقاضا و رونق نسبی معاملات بود.
فعالان بازار معتقدند، بازار آهن تا قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان به روند کنونی خود ادامه خواهد داد؛ اما احتمال افت این بازار در ماه مبارک رمضان دور از انتظار نیست.

شنبه و نوسان نرخ آهن‌آلات
در مبادلات روز شنبه 12 تیر ماه جاری مقاطع فولادی از سوی فولاد سازان خصوصی نوسان نرخ داشت.
در مدت یاد شده، به جز افت میلگرد فولاد البرز، میلگرد مابقی شرکت‌ها از ثبات قیمت برخوردار بود. در این مدت، نبشی فولاد اصفهان افزایش قیمت داشت؛ اما شمش فولاد جنوب کاهش نرخ 3 درصدی را در هر کیلو نسبت به چهارشنبه هفته ماقبل از آن شاهد بود. طی روز یاد شده، نرخ آهن‌آلات مجددا در بازار تهران با کاهش مواجه شد؛ به گونه‌‌ای که میلگرد کاهشی بین 7/0 تا 2 درصدی را در هر کیلو تجربه کرد. در روز مورد بررسی، تیرآهن نیز کاهش قیمت داشت؛ به طوری که به جز رشد نرخ تیرآهن شاخه 27 مابقي سایزها از افت 1 تا 5 هزار تومانی در هر شاخه برخوردار بود.

نوسان نرخ آهن‌آلات در روز یکشنبه
طی روز یکشنبه 13 تیر ماه جاری نرخ میلگرد ازجمله فولاد البرز نوسان قیمت اندک داشت. در مدت یاد شده، پولاد کف رشد قیمت
یک درصدی را در هر کیلو شاهد بود. در این مدت، نبشی فولاد اصفهان نسبت به روز ماقبل از آن بدون تغییر قیمت در بازار غیررسمی عرضه شد. طی روز مورد بررسی، شمش فولاد تولید داخل نیز از ثبات قیمت نسبت به روز قبل از آن برخوردار بود. نرخ آهن‌آلات در بازار تهران نیز نوسان قیمت داشت؛ به گونه‌ای که در این مدت میلگرد شاهد افت و خیز اندکی بود. در این مدت، تیرآهن ریز با رشد و سبد تیرآهن درشت نسبت به روز ماقبل از آن با کاهش نرخ در بازار تهران به ثبت رسید.

افزایش قیمت آهن‌آلات در روز دوشنبه
در مبادلات روز دوشنبه 14 تیر ماه جاری نرخ‌آهن آلات در بازار تهران روند رو به رشدی را تجربه کرد.
در روز یاد شده، میلگرد با افزایش 7/0درصدی در هر کیلو در بازار تهران عرضه شد. در این مدت، تیرآهن نیز با افزایش قیمت يك تا 5 هزار تومانی در بازار تهران مورد مبادله قرار گرفت. طی روز مورد بررسی، نرخ میلگرد از سوی برخی از فولادسازان خصوصی از جمله فولاد البرز و نطنز با افزایش روبه‌رو شد.
در روز یاد شده، نبشی تولید داخل بدون تغییر قیمت نسبت به روز قبل از آن در بازار غیر رسمی به ثبت رسید.
طی روز دوشنبه هفته گذشته، شمش فولاد تولیدکنندگان داخلی از ثبات قیمت در بازار غیررسمی برخوردار بود. در این مدت، به‌رغم ثبات نرخ میلگرد اغلب فولادسازان خصوصی؛ اما برخی از فعالان از رشد تقاضا در این بازار خبر دادند.

سه‌شنبه
و عرضه میلگرد حدود 700 تومانی در معاملات روز سه شنبه 15 تیر ماه جاری نرخ میلگرد با افزایش 7/0 تا 1 درصدی در هر کیلو در بازار تهران مورد مبادله قرار گرفت. در مدت یاد شده، نرخ هر کیلو میلگرد در بازار تهران بین 680 تا 695 تومان در نوسان بود.
در این مدت، تیرآهن نیز با رشد قیمت در بازار تهران عرضه شد؛ به گونه‌ای که سبد تیرآهن ریز با افزایش 3،2 و3 هزار تومانی و سبد تیرآهن درشت با رشد 5،5 و 9 هزار تومانی در بازار تهران به ثبت رسید. طی روز مورد بررسی، نرخ میلگرد اغلب فولادسازان بخش خصوصی از ثبات نسبت به روز ماقبل از آن برخوردار بود.
در مدت یاد شده، تنها میلگرد فولاد البرز با رشد قیمت در بازار غیررسمی مورد مبادله قرارگرفت. در این مدت، نبشی فولاد اصفهان نیز نسبت به روز قبل از آن در بازار غیررسمی با افزايش نرخ عرضه شد.

طی روز مورد بررسی، شمش فولاد تولید داخل در بازار غیررسمی بدون تغییر قیمت در بازار غیررسمی به ثبت رسید.

پایان هفته و کاهش قیمت‌ها
طی معاملات چهارشنبه هفته گذشته، نرخ آهن در بازار تهران با کاهش پیشنهاد شد. این درحالی است که در روزهای ماقبل از آن روند آن افزایشی بود.
در مدت یاد شده، میلگرد از نوسان اندک قیمتی برخوردار بود؛ اما تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان کاهش نرخ را در بازار تهران تجربه کرد؛ به گونه‌ای که تیرآهن شاخه 14 تا 24 افتی بین یک تا 4 هزار تومانی داشتند.


11 جولای 2010, 08:17
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
 cron
Powered by phpBB © phpBB Group
تبادل لینک | تماس با ما | دریافت قیمت کالاهای معامله شده از طریق ایمیل | تبلیغات در سایت | قیمتهای روزانه کالاهای پایه ایی در سایت | نقشه سایت | صفحه اصلی سایت | مقالات سایت


تمام حقوق برای سایت بورس کالا محفوظ است. نقل و استفاده از مطالب سایت  بورس کالا فقط با ذکر نام و لینک آدرس سایت بورس کالا مجاز است.
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست
توجه : سایت بورس کالا ، یک سایت مستقل و خصوصی بوده و ارتباطی با شرکت بورس کالای ایران ندارد